Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Planning in market economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Traktujemy o planowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego w różnych skalach, zwłaszcza w skali gospodarki narodowej, a także powyżej tej skali. Tytuł tekstu zapowiada odpowiedź na sformułowany w nim dylemat, ale jego rozstrzygnięcie, kategoryczne czy zrelatywizowane, zależy od tego, jaki rodzaj czy typ lub wzorzec planowania jest przedmiotem rozważań. Planowanie działalności zmierzającej do rozwoju przedmiotu tej działalności przybrało w dotychczasowej historii postaci i formy ogromnie różnorodne w poszczególnych miejscach i etapach tego rozwoju. Zawsze jest ono aktem (aktami) woli indywidualnej lub zbiorowej, zawsze jego motywem jest działanie zorganizowane, uporządkowane, zinstytucjonalizowane, a wszystkiemu przyświeca przyjęty cel. (fragment tekstu)
Omówiony powojenne plany rozwoju gospodarki francuskiej, m.in. VII Plan R. Barra na lata 1976-1980 oraz VIII Plan na lata 1981-1982.
Omówiono funkcje polityki ekonomicznej i jej główne dziedziny, a także definicję i rolę planowania w gospodarce rynkowej.
Wiodącą intencją rozważań jest przedstawienie ogólnych podstaw polityki kształtowania rynku dóbr konsumpcyjnych, ujętej w postaci zwartego systemu, obejmującego zespół koniecznych elementów. Wywody poświęcone temu zagadnieniu są poprzedzone kilkoma wskazaniami, odnoszącymi się do sposobu podejścia do tego rynku jako przedmiotu sterowania przez centralne organa gospodarcze. Następnie opisuje się szczegółowo kolejne elementy polityki rynkowej, tj. warunki działania, cele wraz z kryteriami wyboru, przesłanki oraz warunki ograniczające. W charakterystyce każdego z tych elementów określa się jego istotę i rodzaje jak również znaczenie w całości postępowania decyzyjnego. Z kolei, przedstawia się ogólne formy kształtowania przez państwo stosunków rynkowych - organizowanie, planowanie i zarządzanie, akcentując zwłaszcza takie kierunki rozwiązań, które mogłyby ułatwiać procesy bieżącego harmonizowania podaży z popytem. Artykuł kończy się zwięzłym przeglądem poszczególnych instrumentów polityki rynkowej, ujętych w czterech grupach: instrumentów ściśle rynkowych, środków zachęty pracowniczej, elementów systemu ekonomiczno-finansowego oraz pozostałych instrumentów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.