Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Planning permission
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The growth of both the construction market and the property market depends on various macroeconomic and legal factors, as well as on demographic, institutional, stock and local conditions. The aim of this research was to determine the spatial differentiation, dynamics and determinants of housing development activity in Poland in the context of historical and current legal conditions. This activity was measured, first of all, by the number of construction contracts and the number of completed buildings and dwelling units. During the research, an attempt was made to establish determinants of construction activity, by analyzing social, demographic and economic factors concerning individual districts. With this aim in view, the study used statistical panel data models, constructed on the basis of data created as a result of combining time series of observations for cross-sectional units. The results of the research are presented not only in the form of statistical models, but also as a series of cartographic studies, prepared with the application of GIS tools, presenting the current status of housing development activity in Poland. (original abstract)
Artykuł przedstawia sposób, w jaki z pozoru drobna zmiana definicji obszaru oddziaływania obiektu dokonana na podstawie ustawy z 13.02.2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw wpłynęła na wyznaczanie kręgu stron w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę. Pojęcie obszaru oddziaływania obiektu w poprzednim stanie prawnym wywoływało sporo wątpliwości oraz sprzyjało szerokiemu wyznaczaniu kręgu stron w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę. Problem wskazywany w tekście jest nie tylko aktualny, ale też ważny z uwagi to, że precyzyjny mechanizm ustalania kręgu stron w postępowaniach budowlanych ma istotne znaczenie dla zapewnienia pewności obrotu prawnego. Celem artykułu jest wskazanie, co jest istotą zmiany dokonanej nowelizacją, oraz zbadanie, w jaki sposób zmiana pojęcia obszaru oddziaływania obiektu wpłynęła na krąg stron w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę przy jednoczesnym uwzględnieniu orzecznictwa sądów administracyjnych oraz poglądów doktryny na gruncie zarówno poprzednio obowiązującej, jak i aktualnej definicji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę związaną z prowadzeniem robót budowlanych w obiektach zabytkowych. W jego pierwszej części przedstawiono obowiązujące procedury administracyjne w procesie budowlanym, związanym z obiektami zabytkowymi. W drugiej natomiast rodzaje prac, rodzaje obiektów i dotacje, jakie miały miejsce przy prowadzeniu robót w obiektach zabytkowych Krakowa, w ostatnich latach. (abstrakt oryginalny)
Pomimo że rejestr wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę może być cennym źródłem informacji przestrzennej, niezbyt często wykorzystywany jest w badaniach geograficznych. W niniejszym artykule autor odpowiada na pytania: jak sklasyfikować dane zawarte w decyzji o pozwoleniu na budowę, aby można było wykorzystać je do oceny oddziaływania autostrad na rozwój zabudowy (cel metodyczny), oraz w jakim stopniu budowa i eksploatacja autostrady wpływają na ruch budowlany w gminie Zgierz (cel poznawczy). Aby osiągnąć ww. cel metodyczny autor: (1) dokonał klasyfikacji danych zawartych w rejestrze ze względu na ich stopień przydatności w badaniach geograficznych oraz (2) ocenił jakość i kompletność zbieranych przez starostwo powiatowe informacji. W rezultacie, opracowana została warstwa umożliwiająca realizację celu badawczego związanego z celem poznawczym pracy. Analiza została wykonana na podstawie wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę w gminie Zgierz w latach 2000-2013. Niniejsze badania wykazały, że rejestry decyzji o pozwoleniu na budowę są przydatne do oceny oddziaływania autostrady na rozwój zabudowy, a klasyfikacja opracowana na potrzeby tej pracy wydaje się być optymalna. Analiza korelacji sugeruje, że autostrada może w niewielkim stopniu oddziaływać na rozwój zabudowy w gminie Zgierz. Podczas gdy w latach 2000-2006 istniała istotna statystycznie zależność pomiędzy odległością od osi i węzłów autostrady a liczbą wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę, po oddaniu autostrady do użytku zależność ta nieznacznie się wzmocniła. Zauważone zostało też niewielkie odsunięcie nowej zabudowy od osi pasa autostrady, co może mieć związek z uciążliwością akustyczną drogi tej klasy. Artykuł wpisuje się w problematykę badań z zakresu geografii regionalnej, geografii transportu i gospodarki przestrzennej.(abstrakt oryginalny)
Brak odpowiedniego dostępu nieruchomości do drugi publicznej stanowi przesłankę żądania ustanowienia przez sąd służebności przejazdu. Uwzględniając taki wniosek, sąd postanawia o prawie właściciela nieruchomości władnącej do korzystania z nieruchomości obciążonej w zakresie przejazdu w określony sposób. Realizacja uprawnienia przejazdu może wymagać budowy nowej drogi bądź przebudowy drogi już istniejącej. W takim przypadku uprawniony z tytułu służebności powinien uzyskać stosowne pozwolenia na realizację robot budowlanych niezbędnych dla wykonania urządzeń drogowych. Jedną z przesłanek uzyskania takiego pozwolenia jest złożenie oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Autor rozważa zatem, czy służebność przejazdu obejmuje swym zakresem prawo do złożenia takiego oświadczenia, czy też niezbędne jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości obciążonej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zakres badania projektu budowlanego przez organy administracji architektoniczno-budowlanej przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Zagadnienie to jest o tyle istotne, że przepis art. 35 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane dopuszcza badanie przez organ administracji architektoniczno-budowlanej zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, tylko projektu zagospodarowania działki lub terenu, a pominięcie projektu architektoniczno-budowlanego. Przyjęcie takiego rozwiązania przez ustawodawcę miało na celu przyspieszenie procesu budowlanego, a w ostateczności doprowadziło do pojawienia się rozbieżności w zakresie określonego w tym przepisie ograniczenia i obowiązku organów wynikającego z art. 81 ust. 1 pkt 1 lit. c Prawa budowlanego. Celem opracowania jest w związku z tym odpowiedź na pytanie, czy wskazana wyżej regulacja jest normą bezwzględnie obowiązującą, a zatem odstępstwo od zasady wyrażonej w tym przepisie nie jest możliwe. Ewentualnie - czy w kontekście art. 81 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy - Prawo budowlane organy administracji architektoniczno-budowlanej mogą ingerować w projekt architektoniczno-budowlany, a jeżeli tak - to w jakich przypadkach i zakresie.(abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano procedurę postępowania przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę parkingów (eksploatację) w związku z przepisami prawa budowlanego. Duży nacisk położono na obowiązki związane z zakończeniem budowy.
Wykonywanie przez inwestora robót budowlanych bez uzyskania pozwolenia na budowę nie zasługuje na aprobatę. Prawo budowlane reguluje pozycję takiego inwestora oraz nakazuje wszczęcie postępowania zmierzającego w pierwszej kolejności do zalegalizowania tak wykonanych robót, a gdyby było to niemożliwe - do nakazania ich rozbiórki. Jednym z istotnym elementów odróżniających inwestora legalnie wykonującego roboty budowlane od inwestora podejmującego te działania w sposób nielegalny jest obowiązek nałożenia - przed zakończeniem postępowania legalizacyjnego - opłaty legalizacyjnej. Obowiązujące przepisy uzależniają tryb prowadzenia postępowania od zakwalifikowania wykonanych nielegalnie robót w części obiektu budowlanego jako integralnie połączonych z legalnie wybudowanym obiektem lub niestanowiących takiego połączenia. Różne tryby (postępowanie legalizacyjne i postępowanie naprawcze) prowadzą do zróżnicowania pozycji inwestorów i nakładania na nich odmiennych obowiązków. Prowadzi to niekiedy do sytuacji, gdy większy zakres wykonanych przez inwestora robót budowlanych będzie skutkował korzystniejszą sytuacją tego inwestora niż w przypadku wykonania robót budowlanych ingerujących w mniejszym zakresie w istniejącą zabudowę. (abstrakt oryginalny)
Zasada wolności budowlanej jest ograniczona poprzez dwie prawne formy reglamentacji zabezpieczające interes publiczny oraz interesy osób trzecich. Obok robót budowlanych objętych reglamentacją, występują również roboty budowlane nieobjęte żadną formą reglamentacji oraz prace niebędące w ogóle robotami budowlanymi. Artykuł przedstawia problematykę prowadzenia prac wykończeniowych w budynkach biurowych realizowanych w systemie deweloperskim, w tym zwłaszcza możliwość ich kwalifikacji jako "przebudowy". W oparciu o analizę orzecznictwa sądów administracyjnych wykazano, że prace wykończeniowe mogą być realizowane bez obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, pod warunkiem że inwestor zorganizuje proces budowlany i komercjalizację w taki sposób, że prace te nie będą miały wpływu na parametry funkcjonalne i techniczne budynków biurowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w sytuacji, gdy w momencie wejścia w życie tego planu inwestor dysponuje już decyzją o pozwoleniu na budowę, wydaną na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, zezwalającą mu na zabudowę na warunkach innych niż przewidziane przez wchodzący w życie plan miejscowy. Rozważania obejmują zarówno te przypadki, w których inwestor pomimo posiadanych warunków zabudowy musi dostosować swoje zamierzenie budowlane do nowego planu miejscowego, jak i te, w których jest on uprawniony do prowadzenia inwestycji na podstawie wydanych mu uprzednio warunków zabudowy, pomimo ich sprzeczności z nowo uchwalonym planem miejscowym. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym artykułu jest a/ identyfikacja kategorii wydanych pozwoleń na budowę, b/ cel cząstkowy - przedstawienie zmian zachodzących, w badanym okresie, w poszczególnych kategoriach wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę. W badaniu wykorzystano: a/ analizę tekstu źródłowego, b/ metody statystyczne: statystykę opisową, analizę statystyczną, Sformułowano hipotezę badawczą: pośród kategorii wydanych województwie warmińsko-mazurskim decyzji o pozwoleniu na budowę dominują decyzje w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Dominującą kategorią wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę w województwie warmińsko-mazurskim, a także w Polsce, jest kategoria decyzji dotycząca budownictwa mieszkaniowego. Uzyskane informacje mogą być wykorzystane przez uczestników postępowania w przygotowaniu przyszłych przedsięwzięć inwestycyjnych, jak również podczas ich realizacji. Liczba wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę stanowi wstępną prognozę stanu rozpoczynanych przedsięwzięć budowlanych na określonym obszarze i w określonym czasie i może być barometrem koniunktury na rynku budowlanym regionu. Umożliwi to, przedsiębiorcom budowlanym korygowanie swych planów i potencjału. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote The Role of Spatial Planning in the Investment Process in Poland and Slovenia
100%
The main aim of this study was to discuss the significance of spatial planning documents in the investment process and their contribution to the preservation of spatial order. Special emphasis was placed on planning documents that allow construction in areas not covered by a local zoning plan. In Poland, the relevant document is the outline planning permission for development of land or property. Investors are required to prepare extensive source documents that are used by the (local) authorities for issuing outline permissions for the development of land and of property. Due to a lengthy procedure for obtaining outline planning permission, development is delayed and, as a consequence, investors are discouraged from building. In Slovenia, the relevant spatial plans at the local level include the municipal spatial plan, which set out the spatial implementation conditions and the detailed spatial plan. The spatial implementation conditions are the criteria and conditions for intervention as determined by the spatial planning document, in accordance with which the acquisition of building permits under regulations on construction is prepared. These can have a significant impact on the performance of the investment project. In some cases, such conditions even discourage investors from building, because they are not on an adequate professional basis. The three examples discussed in this paper show that both too general and too precise spatial implementation conditions (land use guidelines) are unfavorable for investors and validate the hypothesis.(short original abstract)
Zbiorniki na wody opadowe coraz częściej są montowane lub budowane przez inwestorów. Pozwalają one na gromadzenie deszczówki, czym nie tylko ograniczają zużycie wody do picia, ale i zabezpieczają przed niekorzystnym oddziaływaniem samych wód opadowych. Możliwości wykorzystania zgromadzonych w takich zbiornikach wód jest wiele, a ponadto działania administracji publicznej oraz związane z tym instrumenty finansowe zmierzają do zachęcania do ich gromadzenia. Tym samym wydaje się oczywiste, że także obowiązujące prawo powinno ułatwiać realizację takich inwestycji. Tak jednak nie jest. Co do zasady sama inwestycja polegająca na zamontowaniu lub wybudowaniu takiego zbiornika nie została przez ustawodawcę zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Tym samym zrealizowanie takiej inwestycji w warunkach tzw. samowoli budowlanej naraża inwestora na wszczęcie wobec niego postępowania naprawczego. Stan ten jest trudny do zaakceptowania, ponieważ ustawodawca zwolnił z reglamentacji prawnej poprzedzającej proces inwestycyjny wybudowanie nie tylko oczka wodnego lub basenu przydomowego, ale także - do pewnej objętości - zbiorników na ścieki, nieczystości lub nawet zbiorniki na paliwa. W związku z tym autor artykułu postuluje dokonanie jak najszybszej nowelizacji przepisów Prawa budowlanego tak, aby także budowa lub montowanie zbiorników na wody opadowe było zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. (abstrakt oryginalny)
Autor przeprowadził analizę ustawowych definicji obiektu budowlanego, budynku, budowli, obiektu małej architektury, zawartych w prawie budowlanym i zestawił te definicje z orzecznictwem sądowym oraz przepisami innych ustaw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia problematykę konfliktów interesów związanych z wydawaniem przez organy wykonawcze gmin zezwoleń inwestycyjnych na realizację regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Samorządy gminne są odpowiedzialne za zapewnienie budowy, utrzymania i eksploatacji tych instalacji oraz za osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Realizacja tych zadań - jak podkreśla autorka - wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań o charakterze ustrojowym zmierzających do utworzenia w Polsce "społeczeństwa recyklingu". (abstrakt oryginalny)
Sukcesja administracyjnoprawna przez lata budziła wątpliwości - poczynając od poglądów wskazujących na jej niedopuszczalność, po jej uznanie z kilkoma wyjątkami. W chwili obecnej, na mocy przepisów Kodeksu spółek handlowych, sukcesja uniwersalna obejmująca sukcesję administracyjnoprawną jest co do zasady dopuszczalna. W odniesieniu do decyzji o pozwoleniu na budowę dopuszczono również sukcesję singularną, która określona została w przepisach Prawa budowlanego. Zawarta w artykule analiza wskazuje na różnice między obiema instytucjami, jak również wykazuje ich wzajemny stosunek. Stanowi to podstawę do konkluzji zakładającej, że przy sukcesji uniwersalnej decyzji o pozwoleniu na budowę moment przejścia praw i obowiązków następuje z mocy prawa i niedopuszczalne jest przeniesienie takiej decyzji przy wykorzystaniu sukcesji singularnej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.