Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Planowanie makroekonomiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor skoncentrował uwagę na relacjach wiążących system nadrzędnych wartości społecznych - wiązki celów - strategii gospodarczych - planów makroekonomicznych. Przyjętym w artykule koncepcjom racjonalności proceduralnej, ze względu na charakter procesów planistycznych odpowiada analiza systemowa. Artykuł jest poświęcony jej podstawowym ideom w zastosowaniu do procesów planistycznych.
Formowanie się poglądów na zagadnienia strategii makrogospodarczej i dopuszczalności ingerencji państwa w sprawy rynku ma już wieloletnią tradycję. W świetle zebranych doświadczeń trudno byłoby stawiać pytanie o sens i potrzebę działań interwencyjnych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Miary koncentracji nakładów inwestycyjnych w układzie makroekonomicznym
84%
Gospodarkę socjalistyczną w porównaniu do kapitalistycznej cechuje stały dynamiczny wzrost, na który, obok innych czynników, podstawowy wpływ mają inwestycje będące we współczesnych stosunkach ekonomicznych złożonym procesem, który ma zasadnicze znaczenie w układach makro- i mikroekonomicznych. Doniosła rola, jaką spełniają inwestycje w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju, a w szczególności w zakresie wzrostu dochodu narodowego, który jest wykładnią wzrostu gospodarczego nie podlega wątpliwościom. Należy podkreślić, iż bardzo istotnym elementem, decydującym o wielkości wpływu inwestycji tak w zakresie ilościowym, jak i jakościowym jest forma, w jakiej realizowane są planowane zamierzenia inwestycyjne, które na obecnym etapie rozwoju społeczno-gospodarczego przyjmują postać skoncentrowaną. (fragment tekstu)
Szybkie tempo zmiany zjawisk gospodarczych połączonych z dużą zmiennością rynków finansowych oraz wzrostem znaczenia niewymiernych czynników behawioralnych, skłania do szerszego wykorzystania wiedzy eksperckiej w prognozowaniu makroekonomicznym. Celem artykułu jest przedstawienie wyników II edycji projektu pt. Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski. Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2018 roku. W artykule zaprezentowany został konsensus prognostyczny ekspertów EKF. Obok klasycznych prognoz makroekonomicznych dla Polski zawiera zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz stabilności systemu finansowego wraz z szacunkami subiektywnego prawdopodobieństwa realizacji. Wykorzystując wiedzę i kompetencje ekspertów EKF sformułowane zostały rekomendowane działania dla polityki gospodarczej, ukierunkowane na osłabienie oddziaływania zidentyfikowanych zagrożeń w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Innowacyjność przyczynia się do wzrostu gospodarczego przez wpływanie na mikro- i makrosferę. W tej wcześniejszej umożliwia przedsiębiorcom aktywne reagowanie na potrzeby klientów, które są coraz bardziej wyrafinowane. Innowacyjność jest wskaźnikiem konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku krajowym i zagranicznym.
Przedstawiono ważną rolę nowej organizacji terytorialnej kraju w procesie równoważenia rozwoju społeczno-gospodarczego. Autor zwraca uwagę na trzy grupy cech modelu nowego regionu: możliwości programowo-negocjacyjne, możliwości uruchamiania nowoczesnych mechanizmów rozwoju gospodarczego, możliwości rozwijania bezpośrednich kontaktów międzynarodowych w tym współpracy transgranicznej i przygranicznej. Została omówiona ogólna charakterystyka regionu polski Południowo-Wschodniej z uwzględnieniem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego powiatów.
Pomimo prowadzonych od dwudziestu lat badań zagadnień programowania problemowego, pewne kwestie pozostają nadal otwarte. Do tej pory istnieją znaczne rozbieżności w poglądach różnych autorów w odniesieniu do istoty tego programowania, jego miejsca, funkcji i znaczenia w planowaniu gospodarki narodowej itd. Nieujednolicona jest również terminologia związana z omawianym programowaniem. Z tego względu w pracy podjęto próbę uporządkowania, rozszerzenia, pogłębienia i przede wszystkim - syntezy wiedzy na temat makroekonomicznego programowania problemowego i opracowania w ten sposób studium teoretyczno-metodycznego na jego temat. W studium tym najwięcej uwagi poświęcono podstawom metodologicznym i metodycznym programowania problemowego i jego treści proceduralnej. Kwestie te należą bowiem do kwestii o podstawowym znaczeniu dla programowania problemowego. Rozważania prowadzone w pracy zmierzają przy tym do odpowiedzi na między innymi następujące pytania: na czym polega istota programowania problemowego, w jaki sposób może być ono wkomponowane w planowanie gospodarki narodowej, jaka jest jego rola i znaczenie w tym planowaniu, jakie są podstawy metodologiczne programowania problemowego, jak powinna przebiegać procedura konstrukcji programów problemowych i jakie metody mogą w niej znaleźć zastosowanie, za pomocą jakich instrumentów można zapewnić ich realizację? (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych wyników prac na temat prognoz rozwoju energetyki na świecie oraz w poszczególnych jego regionach przeprowadzonych przez międzynarodowe zespoły badawcze IISA (International Institute for Systems Analysis) i WEC (Word Energy Council). W efekcie wieloletnich badań powstało szereg prac mających na celu określenie przyszłości energetyki w różnych aspektach tego zagadnienia. Ujęto problem wzrostu ludności, stanu zasobów kopalnych i odnawialnych, wzrostu gospodarczego, stanu środowiska, postępu technologii, międzynarodowego handlu paliwami. Prognozy rozwoju energetyki na świecie opracowano w formie alternatywnych wariantów i scenariuszy. Warianty różnią się poziomem tempa rozwoju gospodarczego na świecie, natomiast scenariusze zakładaja dostępność różnych paliw i wykorzystanie różnych technologii generacji energii w przyszlych okresach do roku 2020, następnie 2050 i 2100. Zdaniem autora prace IIASA i WEC powinny zostać wykorzystane w procesie modernizacji polskiego sektora energetycznego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.