Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek od dywidend
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł poddaje krytycznej analizie jedno z szeregu wieloaspektowych orzeczeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wydanych na gruncie sporów z tytułu odmów wydania opinii o stosowaniu preferencji w zakresie, w którym Sąd po raz pierwszy odnosił się do przedstawianego przez naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego wymogu efektywnego opodatkowania dywidend otrzymanych za granicą dla zastosowania zwolnienia w podatku u źródła przy ich wypłacie z Polski. W ocenie autorów podtrzymany przez Sąd pogląd sprowadzający się do konieczności wykazania faktycznego opodatkowania co najmniej części dochodu u zagranicznej spółki (nierezydenta otrzymującego dywidendy) neguje cel dyrektywy Rady 2011/96/UE z 30.11.2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich - dalej dyrektywa 2011/96/UE - stanowi błędne, gdyż kazuistyczne, rozumienie wymogu braku korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości dochodów i może dyskryminować nierezydentów, porównując ten wymóg do sytuacji polskich podatników podatku dochodowego od osób prawnych uzyskujących dywidendy zwolnione na gruncie art. 22 ust. 4 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Strategie doboru państw do portfela inwestycyjnego
84%
W niniejszym artykule zbadano i porównano 16 ilościowych strategii doboru państw do portfela inwestycyjnego, bazujących na międzyrynkowych efektach wartości, wielkości, momentum, jakości i zmienności. Badanie przeprowadzono na próbie obejmującej notowania giełdowe 78 państw w latach 1999-2014. Po uwzględnieniu odmiennych dla każdego z krajów stawek podatku od dywidendy, płynności oraz otwartości rynku finansowego stwierdzono, że wybrana strategia wykorzystująca wskaźnik zysku do ceny akcji (E/P) może stanowić dla inwestorów użyteczne narzędzie inwestycyjne. Inwestycje w kraje wyselekcjonowane na podstawie efektu momentum przynoszą zyski tylko na małych rynkach, a na dużych rynkach mogą prowadzić do osiągnięcia strat. Zyskowną strategią okazał się też wybór rynków z przewagą spółek o niskim zadłużeniu i wysokiej płynności. Wreszcie stwierdzono występowanie silnej relacji pomiędzy zmiennością i stopami zwrotu, mającej jednak odmienny charakter dla gospodarek otwartych i zamkniętych.(abstrakt oryginalny)
W artykule starano się sformułować odpowiedź na pytanie: czy system opodatkowania dywidend wpływa na poziom wymaganej stopy zwrotu z kapitału własnego? Proponowane sposoby uwzględnienia wpływu opodatkowania dywidend na poziom wymaganej stopy zwrotu ogranicza się do rozwiązań podatkowych stosowanych w krajach Unii Europejskiej. W pierwszej części artykułu wprowadzono podstawowe pojęcia oraz poziomy analizy problemu opodatkowania dywidend. W drugiej części zestawiono różne sposoby opodatkowania dywidend w różnych krajach Unii Europejskiej oraz przedstawiono skutki finansowe różnych systemów opodatkowania dla inwestora. W części trzeciej przedstawiono propozycję uwzględniania wpływu sposobu opodatkowania na poziom wymaganej stopy zwrotu inwestora. (fragment wstępu)
Przedstawiono i oceniono implementację nowej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu opodatkowania, stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich do przepisów krajowych. Dyrektywa ta reguluje opodatkowanie dywidend wypłacanych przez spółkę zależną, mającą siedzibę w jednym państwie członkowskim, spółce dominującej - mającej siedzibę w innym państwie członkowskim.
Estoński system opodatkowania dochodów osób prawnych okazał się sukcesem. W ślady Estonii zdecydowały się iść inne kraje (Gruzja w 2017 i Łotwa w 2018), ograniczając niekiedy zakres stosowania nowego systemu. Alternatywnie można stopniowo wydłużać możliwość bezpodatkowego przechowywania zysków na rachunkach inwestycyjnych. Półżartem dodam, że nie rekomendowałbym Polsce wprowadzenie tego system, gdyż niewątpliwie spowodowałby to utratę względnej przewagi Estonii w opodatkowaniu dochodów przedsiębiorstw. Wskazane wyżej zalety systemu estońskiego sprawiają, że przy wszystkich zastrzeżeniach, warto rozważyć wprowadzenie tego modelu, nawet w ograniczonym zakresie. Jak wynika z przywołanych badań, przeprowadzona w Estonii reforma opodatkowania dochodów osób prawych miała największy wpływ na mniejsze przedsiębiorstwa. Zastosowanie systemu estońskiego w Polsce w zakresie ograniczonym do mniejszych przedsiębiorstw jest więc uzasadnione nie tylko z punktu widzenia wpływów budżetowych, ale przede wszystkim ze względu na dopasowanie narzędzia podatkowego do podmiotów, które go najbardziej potrzebują. Jako argument przeciwko wspieraniu mniejszych przedsiębiorstw często wskazuje się, że efektywność dużych przedsiębiorców jest większa niż mniejszych. Wyższa efektywność znajduje potwierdzenie w danych o przeciętnej wartości dodanej w przeliczeniu na jednego pracującego w przedsiębiorstwach niefinansowych w Polsce, która jest tym wyższa, im większe jest przedsiębiorstwo (EY, 2017). Wyższa efektywność dużych przedsiębiorstw nie dziwi, biorąc pod uwagę korzyści skali czy kapitał techniczny i ludzki, którym one dysponują. Warto jednak zwrócić uwagę, że duże przedsiębiorstwa zazwyczaj nie są duże "od początku", lecz zaczynają podbój rynku jako mniejsze podmioty. W tym kontekście wsparcia mniejszych przedsiębiorstw nie należy postrzegać jako negację faktów ekonomicznych, ale jako działanie oparte na afirmacji tych faktów. Celem wsparcia rozwoju mniejszych firm nie jest przecież stabilizacja ich pozycji jako małego przedsiębiorstwa, ale uzyskanie przez nich statusu dużego, bardziej efektywnego i konkurencyjnego przedsiębiorcy. Lekcja, jaką można wyciągnąć z doświadczeń Estonii, wskazuje, że estoński model opodatkowania dochodów może sprawdzić się jako instrument służący do osiągnięcia tego celu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie zasad opodatkowania dywidend. Podkreślono, że znajomość tych zasad pozwala nie tylko poprawnie rozliczyć transakcję, ale umożliwia również podejmowanie efektywnych decyzji zarządczych. Przedstawiono takie zagadnienia jak: kto jest płatnikiem, mechanizm transgraniczny, certyfikat rezydencji, zasady wypłat na rzecz osób fizycznych i osób prawnych.
7
Content available remote Kierunki zmian w systemie opodatkowania dywidend w Polsce
84%
W artykule pokazano kierunki zmian w systemie opodatkowania dywidend uzyskiwanych przez osoby prawne i fizyczne. Stawka podatku od dywidend jest jednakowa dla obydwu grup. Warunki opodatkowania różnią się jednak. Z podatku od dywidend zwolnione są polskie podmioty gospodarcze. Zwolnienie podmiotów zagranicznych uzależnione jest od ich udziałów w spółkach powiązanych kapitałowo. Kierunek zmian w opodatkowaniu dywidend w naszym kraju jest zgodny z regulacjami obowiązującymi w Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przedstawienie wybranych zmian w opodatkowaniu spółek w Irlandii na przestrzeni ostatnich kilku lat. Autorka oparła się przede wszystkim na irlandzkiej ustawie podatkowej - Tax Consolidation Act (TCA) z 1997 r. i wnoszących do niej poprawki ustawach z lat 2000 i 2001 (Finance Bill 2000, Finance Bill 2001). Szczególną uwagę poświęciła omówieniu obowiązujących stóp opodatkowania spółek oraz opodatkowaniu dywidendy. Zdaniem autorki, artykuł może posłużyć jako głos w otwartej dyskusji na temat korelacji między zmianą ciężaru opodatkowania przedsiębiorstw a wzrostem gospodarczym kraju.
Dokonano analizy istniejących w Polsce rozwiązań podatkowych dotyczących polityki dywidend (pojawiającym się przy ich wypłacie podwójnym opodatkowaniu dochodów) i ich konsekwencji dla decyzji podmiotów w zakresie podziału zysku i wybory struktury kapitału. Porównano najważniejsze polskie regulacje podatkowe z rozwiązaniami funkcjonującymi za granicą oraz podjęto próbę adaptacji wybranych rozwiązań do warunków polskich. Przedstawiono charakterystykę działalności podmiotów gospodarczych na przykładzie spółek polskich, których akcje są przedmiotem obrotu na rynku publicznym. Omówiono, istniejące w latach 1995-2001, regulacje w zakresie opodatkowania dochodów z udziałów w zyskach i dochodów ze sprzedaży akcji i ich różnice ekonomiczne. Rozpatrzono także opodatkowanie dywidend w kontekście źródeł finansowania i transferów płatności firm międzynarodowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.