Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 172

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatek od nieruchomości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
|
|
nr 7-8
144-150
Zanalizowano wyrok NSA dotyczący problematyki zwrotu nadpłat w podatku od nieruchomości.
Podstawę opodatkowania budowli dla celów podatku od nieruchomości do 31 grudnia 1996 r., tj. do dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, stanowiła ich wartość początkowa brutto, stanowiąca zaktualizowaną cenę nabycia, kosztu wytworzenia lub wartości rynkowej.
|
2009
|
8
|
nr 1
82-98
Analysis of consequences of introducing land value taxation in one of the zachodniopomorskie voivodeship municipality was presented. There has been property evaluation conducted along with current land tax charges estimation. Effects of tax system reorganization were presented with emphasis on commune's budget income changes and single plots tax ballast changes. (original abstract)
|
|
nr 3
193-201
Pojęcie sprawiedliwości jest w naukach społecznych definiowane wieloznacznie. Ma to swoje konsekwencje w postulatach różnych szkół ekonomicznych czy też mniej zwartych koncepcjach społeczno-ekonomicznych1. Niejednoznaczność pojęcia "sprawiedliwość" prowadzi do wniosku, że konkretny zespół poglądów ekonomicznych jest pochodną wyznawanych wartości. Z kolei poglądy na system wartości określanych pojęciami "sprawiedliwość", "sprawiedliwość społeczna" czy "sprawiedliwość opodatkowania" są podstawą zaimplementowanych na poziomie instytucji prawnych rozwiązań, które wyznaczają zakres funkcji państwa oraz - co najważniejsze - strukturę wtórnego podziału dochodu narodowego. Kwestie aksjologiczne w konsekwencji mają silne przełożenie na kształt prawa podatkowego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono okoliczności uzasadniające powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości, m.in. wskazano sposoby nabycia własności. Dokonano oceny umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie i służebności przesyłu przez pryzmat powstania obowiązku podatkowego. Uznano, że zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie wpływa na przejście obowiązku podatkowego, zaś zawarcie umowy służebności przesyłu nie powoduje zmiany podatnika. Omówiono zasadę ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wyjątek dotyczący nowo wybudowanych obiektów budowlanych. Stwierdzono, że odroczenie obowiązku podatkowego przysługujące nowo wybudowanym obiektom budowlanym dotyczy obiektów nowych w danym roku, niezależnie od ich zbycia innemu podmiotowi w tym samym roku. Ponadto zaprezentowano stanowisko, że rozpoczęcie użytkowania części obiektu budowlanego przed jego ostatecznym wykończeniem powoduje powstanie obowiązku podatkowego od całego istniejącego obiektu. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12
79-86
Brakuje uzasadnienia dla przyjęcia, że preferencyjne podatkowo traktowanie nowo powstałych budynków lub budowli może odbywać się wyłącznie w stosunku do podmiotu, który je wybudował lub przed zakończeniem budowy użytkuje, pozostaje zaś bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego podmiotu, który uzyskał ich władanie na podstawie tytułów określonych w art. 3 ustawy 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w odniesieniu do nowo wybudowanych budynków lub budowli będzie powstawał zawsze od początku roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie przed ich ostatecznym wykończeniem. Zasadę tę należy stosować również wobec podatników, którzy nabyli budynek od podmiotu, który go wybudował. (abstrakt oryginalny)
W Polsce na system opodatkowania nieruchomości składają się trzy podatki: podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny. System ten ma jednak wiele mankamentów, w związku z czym od lat postuluje się wprowadzenie radykalnych zmian w tym zakresie. W tej sytuacji pewną wartość poznawczą może mieć badanie rozwiązań w omawianej dziedzinie występujących w innych krajach. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i próba oceny opodatkowania nieruchomości w Republice Estonii. Opodatkowanie nieruchomości zostało przedstawione według stanu prawnego na 1 czerwca 2007 roku. (abstrakt oryginalny)
Tym razem kilka uwag na temat wydawałoby się opisany, omówiony we wszelkich możliwych kontekstach, gdyż dotyczy jednego z najpopularniejszych zagadnień podatkowych, jakim jest zbycie nieruchomości przez osoby fizyczne, a konkretnie - aspektów proceduralnych z tym związanych. Wydają się oczywiste, wydają się wręcz truizmami, a jednak, jak pokazuje praktyka - ciągle budzą wątpliwości. Postaram się uzupełnić dotychczasowe wywody w tym temacie przez wskazanie najnowszych rozstrzygnięć interpretacyjnych i sądowych. Wiem, że artykuł dotrze do Czytelniczek i Czytelników już po terminie do złożenia corocznych zeznań w podatku dochodowym. Mam w związku z tym nadzieję, że będzie służył jedynie jako właśnie przypomnienie i uzupełnienie informacji, a nie wywoła złości, że z czegoś się nie skorzystało, gdyż niektóre potencjalne błędy dają się skorygować, a inne niestety nie.(fragment tekstu)
Ustawą z dnia 25 czerwca 2015 roku o zmianie Ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, ustawodawca dokonał istotnej zmiany w zakresie zasad opodatkowania nieruchomości wspólnych podatkiem od nieruchomości. Zmiana objęła również zasady opodatkowania garaży wielostanowiskowych, będących przedmiotem współwłasności. Nowelizacja ustawy podatkowej ma szansę stać się początkiem zmian w zakresie podatku od nieruchomości oraz zakończyć wieloletnie spory doktrynalne i praktyczne, które skutkują zmniejszeniem dochodów budżetów gminnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zbadanie wysokości tych stawek w odniesieniu do gruntów oraz znalezienie cech wspólnych, charakterystycznych dla małych miast, które są podmiotem pracy. Zakres przestrzenny badań obejmuje wybrane gminy miejskie województwa pomorskiego, a zakres czasowy lata 2010-2012. W części teoretycznej pracy wykorzystano literaturę poświęconą problematyce podatku od nieruchomości i specyfice małych miast, w części analitycznej skorzystano z danych dotyczących miast oraz stawek podatku od nieruchomości publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, znajdujących się w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego oraz na stronach internetowych wybranych jednostek przestrzennych. (fragment tekstu)
|
2023
|
nr 5
30-36
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy paczkomaty, bankomaty, biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zdaniem autora wymienione urządzenia nie spełniają warunku budowli w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ponadto nie są one enumeratywnie wymienione jako urządzenia podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Kluczowym argumentem, dzięki któremu urządzenia te nie podlegają obowiązkowi podatkowemu podatku od nieruchomości jest to, że nie zostały one wzniesione z wyrobów budowlanych w rozumieniu przepisów rozporządzenia nr 305/2011. Jeśli podatnicy zostali zobowiązani do zapłaty podatku od nieruchomości od wymienionych urządzeń, mogą domagać się zwrotu nadpłaconego podatku od nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
5-12
Cel artykułu - Próba systemowego spojrzenia na możliwość racjonalizacji systemu podatków lokalnych. Metodologia - Badania teoretyczno-praktyczne. Wynik - Reforma podatków lokalnych powinna uwzględniać postulaty odnoszące się do lokalnej gospodarki finansowej, nawiązywać do teorii optymalnego opodatkowania, ale także brać pod uwagę cechy specyficzne dla danin mających znaczenie dla jednostek lokalnych. Wśród dorobku teorii optymalnego opodatkowania na uwagę zasługują: postrzeganie lokalnego systemu podatkowego w kontekście strategicznych celów rozwojowych jednostek samorządu lokalnego, ekwiwalentność wymiany świadczeń pomiędzy samorządem lokalnym a podatnikiem, minimalizowanie kosztów procesu fiskalnego. Uznano także, że istotna jest właściwa legitymizacja poboru podatków od majątku nieruchomego. Oryginalność/Wartość - Wskazanie kierunków normatywnych zmian w strukturze lokalnego systemu podatkowego.(abstrakt autora)
Zarekomendowane zostały zmiany w istniejącej konstrukcji podatku od nieruchomości, która nie realizuje skutecznie funkcji fiskalnej i pozafiskalnych. Między obecnym, powierzchniowym systemem a podatkiem opartym na wartości nieruchomości jest miejsce do zagospodarowania i dokonania modyfikacji. Wykorzystując badania zrealizowane z zespołem w ramach Międzyuczelnianego Grantu SGH - UEW oraz projektu przygotowanego dla Instytutu Finansów przy Ministerstwie Finansów przedstawiono autorskie propozycje zmian w istniejącym systemie podatkowym. Przeprowadzona została również analiza scenariuszowa dotycząca lokalnego podatku strefowego, pokazująca elastyczność proponowanych rozwiązań w zakresie dopasowania kryteriów różnicujących stawki do specyfiki konkretnych gmin na przykładzie miasta stołecznego Warszawy.(abstrakt oryginalny)
|
2003
|
nr 4
41-49
Zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli - wybrane zagadnienia z uwzględnieniem wyroków NSA oraz stanowiska Ministerstwa Finansów. Przedstawione zasady opodatkowania budowli powinny wyjaśnić wiele wątpliwości w tym zakresie i ułatwić zarządzanie finansami (podatkami) w przedsiębiorstwach.
|
|
nr 3
221-243
In this paper an attempt has been made to characterize legal and economic determinants of property taxation systems in the European Union with particular emphasis on the fiscal and non-fiscal functions of property tax. In property taxation systems in European Union there are no unified solutions specific to each country. In specific national tax systems, the components of the tax structure (especially the tax base, rates, exemptions and tax breaks) were formed by socio-historical conditions, which caused that in some countries there are very characteristic solutions, not existing in other tax systems. However, there are some common legal and economic features that are specific to modern property taxation systems. A common element that combines modern tax systems is that the basis (with few exceptions) of real estate taxation is its value (variously defined).(original abstract)
|
|
nr 3
133-158
Artykuł ma na celu ocenę powierzchniowego systemu opodatkowania nieruchomości w Polsce, poprzez wskazanie konsekwencji takiej konstrukcji dla czynnych i biernych podmiotów opodatkowania. Zaproponowano ujęcie teoretyczno-empiryczne, a za kryteria oceny przyjęto makroekonomiczną efektywność fiskalną podatku oraz jego funkcję społeczną. W artykule zastosowano kilka metod badawczych, przede wszystkim metody statystyki opisowej (wskaźniki struktury i dynamiki). Przeprowadzono badania literaturowe, analizę aktów prawnych oraz analizę opisową i porównawczą. Wyniki wskazują, że opodatkowanie nieruchomości w Polsce wymaga gruntownej reformy. Przestarzała i nieelastyczna formuła podatku powoduje, że nie może być on skuteczny w realizacji celów fiskalnych i pozafiskalnych. W efekcie zaproponowano rekomendację, którą można wykorzystać przy tworzeniu racjonalnego systemu opodatkowania nieruchomości, czyli takiego który pozwoli zabezpieczyć ogólnospołeczne potrzeby realizowane przez gminy, a także będzie akceptowanym i uznawanym przez podatników za sprawiedliwy. Właściwym rozwiązaniem byłoby przygotowanie systemu opodatkowania opartego na wartości nieruchomości. Zasygnalizowano jednocześnie, że niezbędne jest nie tylko właściwe ustalenie elementów konstrukcyjnych podatku od wartości nieruchomości, ale także uwzględnienie wzajemnych powiązań między podsystemem dochodów JST i systemem podatkowym. (abstrakt oryginalny)
Dochód z najmu mieszkania lub domu może być opodatkowany w różny sposób w zależności od tego, czy jest on częścią prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, czy też nie. Ponadto, w każdym z tych przypadków podatnik może wybrać najbardziej odpowiadający mu sposób opodatkowania. Celem tego opracowania jest wyjaśnienie uwarunkowań podatkowych związanych z najmem (dzierżawą) nieruchomości. Opracowanie zawiera przykłady pochodzące wprost z praktyki.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 10
15-25
Artykuł jest poświęcony analizie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4.07.2023 r. w sprawie definicji budowli w podatku od nieruchomości, w którym TK stwierdził niekonstytucyjność regulacji podatkowej. Autor krytykuje głównie uzasadnienie wyroku. Bada również kwestię odnoszącą się do skutków klauzuli odraczającej, którą zawiera prezentowany wyrok.(abstrakt oryginalny)
Przedmiot badań: Efekty zewnętrzne na rynku nieruchomości są zjawiskiem powszechnym. Nieruchomości porzucone i niszczejące przez lata powodują negatywne efekty zewnętrzne dla gmin w postaci obniżenia ich dochodów z tytułu podatku od nieruchomości. W literaturze zagranicznej temat ten był już podejmowany, podczas gdy w Polsce zjawisko zombie na rynku nieruchomości pozostaje w zasadzie nierozpoznane. Cel badawczy: W związku z powyższym celem niniejszego artykułu jest zbadanie problemu efektu zewnętrznego nieruchomości zombie w postaci zmniejszonych dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości w Polsce. Metoda badawcza: Wykorzystane metody badawcze to analiza danych zastanych oraz metoda case study. Wyniki: Możliwości szacowania skali efektu zewnętrznego w postaci zmniejszonych dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości w Polsce są ograniczone, ze względu na brak odpowiednich danych statystycznych. Jednak studia przypadków pokazują, że choć jako taki spadek w dochodach z podatku od nieruchomości nie został zaobserwowany w omawianych przypadkach, to zaległości wywołane przez nieruchomości zombie są efektem zewnętrznym dla tych gmin, w szczególności tych mniejszych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.