Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 112

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatki i opłaty lokalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem artykułu jest charakterystyka opłat jako źródeł finansowania zadań publicznych oraz uzasadnienie ich wprowadzania na tle doświadczeń międzynarodowych. Wskazano w nim istotę opłat stanowiących źródło finansowania zadań publicznych z wyszczególnieniem opłat o charakterze podatkowym oraz o charakterze zbliżonym do ceny. Przedstawiono klasyfikację opłat pobieranych w Polsce przez miasta na prawach powiatu i cechy charakterystyczne tych opłat . W artykule przedstawiono też uzasadnienie ich wprowadzania . Dokonano także przeglądu literatury pod kątem celów, jakie są realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego poprzez wprowadzanie opłat. Oprócz oczywistego celu, jakim jest gromadzenie dodatkowych wpływów, opłaty przyczyniają się do regulowania konsumpcji określonych dóbr, a także prowadzić mogą do zmniejszenia wydatków na dostarczanie tych dóbr. (abstrakt oryginalny)
Opłata targowa ukształtowana została w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Jednym z najistotniejszych, lecz pomijanym w piśmiennictwie aspektem tejże opłaty, są kwestie związane z jej poborem, który najczęściej dokonywany jest w drodze inkasa. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie instytucji inkasenta opłaty targowej w miastach na prawach powiatu. Analiza zostaje dokonana poprzez systematyczne zestawianie unormowań prawnych kształtujących tę funkcję ze stanowiskiem doktryny oraz orzecznictwem. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w dominującej większości przypadków praktyka działań organów jednostek samorządu terytorialnego w zakresie powoływania oraz regulowania zasad działania inkasentów jest prawidłowa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony opłatom, które są lub mogą być źródłem dochodów gmin w Polsce. Problematyka ta jest ważna i aktualna, ponieważ ocenia się, że podział dochodów publicznych między organy władzy i administracji rządowej i samorządowej w Polsce nie zapewnia adekwatności obowiązkowych zasobów finansowych do zakresu zadań wykonywanych przez JST. Istnieje więc konieczność sięgania przez organy JST do fakultatywnych źródeł dochodów oraz pozyskiwania przychodów. Różne rodzaje opłat lokalnych (głównie za usługi) powinny być coraz ważniejszym źródłem dochodów JST, gdyż zwiększa się zakres zadań publicznych, a w przeciwieństwie do podatków opłaty nie są uzależnione od koniunktury gospodarczej.(fragment tekstu)
Celem badania podjętego w niniejszym opracowaniu jest przedstawienie wpływu zarówno wartości nieruchomości, jak i stawki podatku ad valorem na budżet gminy i obciążenia podatkiem pojedynczych przedmiotów opodatkowania. Zaprezentowane zostaną wyniki wskazujące, jak różne stawki podatku katastralnego oddziałują na potencjalne dochody gmin i wysokość podatków naliczanych od konkretnych nieruchomości.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono podatkowe oraz pozapodatkowe świadczenia przedsiębiorstw uspołecznionych na rzecz regionu krakowskiego.
6
Content available remote Advertising fee as a source of the commune's own revenues
75%
The advertising fee was introduced on the list of commune's own revenues in 2015, and it has been practically collected since 2016. The commune council itself, by means of a resolution, decides to introduce this local public levy. The main elements of the legal structure of the advertising fee are specified in the Act on Local Taxes and Fees, i.e. the object of the fee, entities liable to pay the fee, the maximum fee rate for each day, the exemptions from payment. The commune council is entitled to determine the advertising fee rates for the commune, however not higher than those set out in the Act, and also to introduce additional exemptions and the conditions of its collection by the collectors. The advertising fee consists of a fixed part, which is the lump-sum amount regardless of the surface area of the advertising board or device serving for the advertisement display, and a variable component depending on the surface area of the advertising board or device serving for the advertisement display. (original abstract)
Autor przedstawił krytyczne uwagi do polemiki Piotra Szkudlarka z glosowaną przez autora uchwałą Sądu Najwyższego.
8
75%
Wielkość wpływów podatkowych z podatków lokalnych w dużym stopniu determinowana jest przez ustawodawcę, ponieważ to on ustala maksymalny wymiar stawek w podatkach lokalnych. Gmina w tym zakresie ma tak zwane ograniczone władztwo podatkowe, ujawniające się w możliwości uchwalenia stawek podatków lokalnych do wysokości stawek maksymalnych podanych w ustawie (podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportowych) lub wprowadzania ewentualnych ulg i zwolnień przedmiotowych...Największy udział w dochodach podatkowych gmin uzyskiwanych z podatków lokalnych na Pomorzu Środkowym ma podatek od nieruchomości.(fragment tekstu)
9
Content available remote Znaczenie władztwa podatkowego dla budżetów gmin
75%
Gminy, aby realizować swoje zadania oraz osiągać cele społeczne i gospodarcze muszą posiadać odpowiedni poziom środków publicznych. Istotne znaczenie w tym kontekście mają podatki i opłaty lokalne, ponieważ w ich zakresie władze lokalne posiadają określony ustawą zakres władztwa podatkowego. Mogą one stosować ulgi i zwolnienia podatkowe, ustalać wysokość stawek podatkowych czy umarzać zaległości podatkowe. W artykule przyjęto hipotezę badawczą, że przyznany gminom zakres władztwa podatkowego wpływa na zmniejszenie dochodów budżetowych tych jednostek. Celem artykułu jest analiza i ocena wpływu władztwa podatkowego gmin na budżety tych jednostek w Polsce. W tym celu dokonano krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz analizy aktów prawnych. Zdiagnozowano również wydajność fiskalną podatków i opłat lokalnych oraz przedstawiono skutki finansowe obniżenia górnych stawek podatkowych, udzielenia ulg i zwolnień, umorzeń, rozłożenia na raty oraz odroczenia terminu płatności przez gminy w relacji do dochodów ogółem i dochodów własnych w latach 2008-2017. Przeprowadzona analiza pokazała, że stosowane przez gminy władztwo podatkowe skutkowało zmniejszeniem dochodów budżetowych tych jednostek. Organy gmin decydowały się w szczególności na zmniejszanie górnych stawek podatkowych.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Podatki i opłaty lokalne w systemie dochodów gmin polskich
75%
Należy wspomnieć, iż źródłem fakultatywnych dochodów gmin jest samoopodatkowanie jej mieszkańców, które może być związane tylko z celami publicznymi, mieszczącymi się w obrębie zadań i kompetencji organów gminy i ma ograniczony zakres czasowy, wyznaczony przez cel, dla którego się go wprowadza, i po realizacji którego prawo sięgania po to źródło finansowania wygasa. W drodze samoopodatkowania nie można uruchamiać stałego źródła zasilania wykonywanych przez gminę zadań bieżących. (fragment tekstu)
Celem pracy jest ocena stosowania przez gminy województwa lubelskiego i mazowieckiego instrumentów podatkowych jako instrumentów wspierania przedsiębiorstw sektora MŚP, a także prezentacja opinii mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na temat danych instrumentów. Na potrzeby pracy została dokonana charakterystyka instrumentów podatkowych pod kątem wspierania przedsiębiorstw. W artykule wykorzystano studia literatury oraz analizę aktów prawnych. Praca oparta jest na wynikach dwóch badań własnych, tzn. na badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród wszystkich gmin w Polsce oraz na zogniskowanym wywiadzie grupowym z udziałem przedstawicieli prywatnych przedsiębiorstw sektora MŚP. W rezultacie przeprowadzonych badań zostało stwierdzone, że gminy w znacznym stopniu stosują instrumenty podatkowe w ramach wspierania przedsiębiorstw. Natomiast przedsiębiorstwa sektora MŚP wyrażają chęć korzystania z tych instrumentów ze względu na poprawę sytuacji finansowej swojego przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących obowiązywania opłaty targowej w wybranych gminach położonych w województwach kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim z uwagi na okoliczność, że od 1 stycznia 2016 r. opłata ta ma charakter fakultatywny i jej wprowadzenie w danej gminie zależy od woli jej rady. Tam, gdzie opłata targowa dalej obowiązuje, sprawdzono ponadto wysokość uzyskiwanych z jej tytułu wpływów. Dla porównania przedstawiono również dane statystyczne obejmujące ogół gmin za lata 2019 i 2020. (abstrakt oryginalny)
W glosowanym orzeczeniu NSA wydał wyrok podtrzymujący decyzję wojewody stwierdzający nieważność uchwały Rady Gminy w sprawie określenia wysokości opłat za wodę. Autorzy uznają wyrok NSA za słuszny, a także wykorzystują glosowane orzeczenie jako pretekst do analizy sposobów ustalania wysokości opłat za wodę w nowej ustawie wodociągowej.
Celem przedmiotowego artykułu jest wskazanie roli podatków i opłat lokalnych w obowiązujących uwarunkowaniach prawnych oraz ich znaczenia w kształtowaniu dochodów budżetowych gmin. Wykorzystanie dogmatyczno-prawnej metody badawczej pozwoliło na syntetyczne przedstawienie badanego zagadnienia i uzyskanie jednoznacznych wniosków końcowych(fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony problematyce wydajności podatków stanowiących dochody gmin. "Zagadnienie to zostało przedstawione na tle ogólnej problematyki dochodów gmin. Zwrócono uwagę na to, że wydajność poszczególnych źródeł dochodów podatkowych jest ograniczona nadmiernie rozbudowanym systemem ulg, zwolnień podatkowych oraz że podobny skutek wywołuje szeroko wykorzystywane przez organy podatkowe prawo do obniżenia górnych stawek podatkowych i prawo do umorzeń zobowiązań podatkowych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w tym opracowaniu jest, w jaki sposób gminy wykorzystują podatki lokalne? Co decyduje o zróżnicowaniu polityki podatkowej? W jakim kierunku ewoluuje polityka podatkowa gmin?
W artykule omówiono podatkowe dochody jednostek samorządu terytorialnego. Dokonano oceny znaczenia fiskalnego tych dochodów w systemie zasilania finansowego zarówno jednostek samorządu terytorialnego ogółem, jak i w podziale na gminy, miasta na prawach powiatu, powiaty ziemskie i województwa. Wnioski sformułowano na podstawie analizy danych z lat 2004-2010, czyli od uzyskania członkostwa przez Polskę w Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule porównano podatki i opłaty gminne w Polsce oraz Republice Federalnej Niemiec. Przy porównaniu wzięto w szczególności pod uwagę rolę podatków jako dochodów wtasnych oraz rolę podatków jako instrumentu rozwoju regionalnego. Jednym z najważniejszych elementów rozwoju lokalnego jest rozwój gospodarczy, który bezpośrednio wiąże się z lokalnymi finansami. Autorzy dokonali analizy polskiej i niemieckiej literatury przedmiotu oraz przeprowadzili badania ankietowe wśród wybranych polskich i niemieckich przedstawicieli urzędów gminnych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Podatki i opłaty lokalne jako instrumenty zasilania budżetów gmin
75%
Główny ciężar zaspokajania potrzeb społeczności lokalnej należy do gmin. Muszą one jednak dysponować odpowiednim poziomem środków publicznych. Jednym z instrumentów oddziaływania przez gminy na wielkość dochodów są podatki i opłaty lokalne. Celem artykułu jest wskazanie roli podatków i opłat lokalnych w zasilaniu budżetów gmin w Polsce. W szczególności chodzi o przedstawienie ich wydajności fiskalnej oraz konsekwencji wykorzystania przez te jednostki władztwa podatkowego. W pierwszej części artykułu przedstawiono kompetencje organów gmin w kształtowaniu konstrukcji podatków i opłat lokalnych. W drugiej części zaprezentowano rolę podatków lokalnych w budżetach gmin oraz skutki przyznania preferencji podatkowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.