Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podejmowanie decyzji kierowniczych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Zarówno w doktrynie, jak i judykaturze pracownicze podporządkowanie od samego początku prawa pracy stanowi nieodłączny (konieczny) element stosunku pracy (najbardziej podstawową konstrukcyjną cechę tego stosunku) odróżniający go od pozostałych form zatrudnienia, zwłaszcza tych o charakterze cywilnoprawnym, i wyznaczający zakres wykorzystania stosunku pracy. Podporządkowanie w powyższym ujęciu to nic innego jak stosunek zależności występujący pomiędzy podmiotem wykonawczym (pracownikiem) a podmiotem decyzyjnym (pracodawcą), w ramach którego pracodawca może, za pomocą uprawnień kierowniczych, oddziaływać na zachowanie pracownika w procesie pracy. (...) Przedmiotem dalszych rozważań będzie ocena przydatności poleceń pracodawcy, stanowiących najważniejszy instrument realizacji podporządkowania, w odniesieniu do pracowników zarządzających. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono założenia metodyczne i wyniki badań empirycznych na temat zakresu zastosowania analizy wielokryterialnej realizowanej metodą oceny ważonej w procesach podejmowania decyzji kierowniczych w przedsiębiorstwach województwa pomorskiego. Zaobserwowano, że ponad połowa badanych menedżerów stosowała analizę wielokryterialną z uwzględnieniem wag kryteriów decyzyjnych. Wskazano także rodzaje problemów decyzyjnych, które menedżerowie najczęściej rozwiązywali metodą oceny ważonej. Wnioski z badań potwierdziły hipotetyczne założenia o wysokiej użyteczności tej metody w podejmowaniu decyzji kierowniczych w praktyce. Umożliwiły także określenie metod i kierunków dalszych prac badawczych w przedmiotowym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Za jeden z najbardziej istotnych następstw mechanizacji i automatyzacji prac biurowych można uznać te, które oddziałują na system zarządzania i podejmowania decyzji kierowniczych. Na tych też właśnie problemach skupiono uwagę w dalszej części opracowania. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na znaczenie informacji dla współczesnej organizacji gospodarczej. Zaprezentowano także wybrane zagadnienia, dotyczące systemów klasy Business Intelligence (BI). Spoglądając na organizację przez pryzmat modelu Levita, rozważano możliwość i sens budowy systemów wspomagania decyzji dla różnych szczebli zarządzania z wykorzystaniem narzędzi BI. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie porusza problem związany z rolą kadry kierowniczej w kształtowaniu kultury organizacyjnej przedsiębiorstw japońskich w Polsce. Opracowanie ma charakter teoretyczno-empiryczny i składa się z przeglądu literatury światowej oraz z prezentacji wniosków z badań prowadzonych przez autora. Końcowa część opracowania zawiera propozycję schematu procesu kształtowania się kultury organizacyjnej japońskich przedsiębiorstw w Polsce, w którym kluczową funkcję pełni kadra kierownicza. (abstrakt oryginalny)
Problem decyzyjny to uświadomiona przez kierownika różnica pomiędzy ocenianym przez niego obecnym stanem rzeczywistym a przyszłym stanem, który pragnie on osiągnąć poprzez podjęcie i realizację decyzji. Autor przedstawił okoliczności, które służą racjonalizacji pracy kierowniczej w procesie podejmowania decyzji. Artykuł dotyczy pracy kierowników najwyższego szczebla zarządzania.
Artykuł stanowi próbę wskazania szczególnych uwarunkowań działań menedżerskich, które stanowią o kondycji współczesnej organizacji. Warunki sukcesu organizacji coraz częściej identyfikowane są w kontekście podmiotowych zależności, poprzez odrzucenie "mitu doskonałego menedżera" na rzecz podmiotu, który sprawuje kontrolę poznawczą i sprawczą nad rzeczywistością. W procesie doskonalenia pracy menedżera stajemy przed koniecznością konfrontacji osiągnięcia zamierzonego celu z nowymi, jakościowymi czynnikami rozwoju. Proces ten wskazuje na postawiony w opracowaniu problem: Na ile kompetencje odnoszące się do wiedzy wyczerpują dążenie do doskonalenia pracy współczesnego menedżera? W świetle tak postawionego problemu autorzy zwracają uwagę na proces upodmiotowienia pracownika, w którym istotne miejsce zajmuje sfera emocjonalno-duchowa, intuicja i wyobraźnia, system zinternalizowanych wartości, współdziałanie, odpowiedzialność oraz zaufanie. (abstrakt oryginalny)
Funkcja kierownika budowy jest specyficznym typem pracy kierowniczej. Jego pozycję w procesie budowlanym reguluje ustawa Prawo budowlane. W artykule zwrócono uwagę na fakt pełnienia przez kierownika budowy roli menedżera funkcjonalnego, ulokowanego w projekcie inwestycyjno-budowlanym. Wymagane na tym stanowisku umiejętności sprecyzowano ogólnie jako umiejętności natury technicznej, koncepcyjnej i społecznej. Wskazano, że kierownikowi budowy przydatne są zdolności przywódcze. Ma to związek z potrzebą motywowania pracowników i wspierania ich inicjatyw zgodnych z celami przedsięwzięć. (abstrakt oryginalny)
11
84%
Coraz większa liczba firm decyduje się na wdrożenie certyfikowanych systemów zarządzania jakością. Nie można w tym procesie zaniedbywać kwestii społecznych. Niewłaściwe postawy, nieodpowiednie działania lub zaniedbania menedżerów i naczelnego kierownictwa mogą prowadzić do braku skuteczności systemu zarządzania jakością. Celem referatu jest przedstawienie roli i zadań kadry kierowniczej w obszarze społecznym organizacji podczas implementacji systemów zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zagadnienie jakości informacji oraz kompetencji menedżerskich w aspekcie podejmowania decyzji w administracji samorządowej. Wskazano na potrzebę zastosowania nowego, menedżerskiego, a nie tylko administracyjno-politycznego paradygmatu w zarządzaniu w urzędach administracji samorządowej. Omówiono wpływ ilości i jakości informacji oraz kompetencji na podejmowanie decyzji. W części badawczej postawiono pytania: Jakie znaczenie ma jakość informacji oraz system informacyjny w podejmowaniu decyzji, oraz jakie kompetencje powinni mieć kierownicy administracji samorządowej, aby podejmować właściwe decyzje? Badaniem objęto 208 kierowników z 75 urzędów administracji samorządowej Górnego Śląska. Całość podsumowano wnioskami. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie, jakie determinanty wpływają na wykorzystanie intuicji w praktyce podejmowania decyzji. Dążąc do realizacji tak sformułowanego celu, przeprowadzone zostały badania empiryczne na grupie 300 osób zarządzających. Wpływ poszczególnych determinant na stopień wykorzystania intuicji w procesach decyzyjnych określony został przy wykorzystaniu modelu regresji prostej. Artykuł składa się z czterech zasadniczych części. W pierwszej podjęto próbę zdefiniowania niejednoznacznego pojęcia intuicja oraz określenia jego cech charakterystycznych. Następnie dokonano przeglądu literatury z obszaru intuicji w zarządzaniu w celu zidentyfikowania potencjalnych determinant zastosowania intuicji w procesach decyzyjnych. Umożliwiło to sformułowanie autorskiej typologii czynników wpływających na wykorzystanie intuicji w praktyce. W dalszej części zaprezentowano wyniki badań będące weryfikacją zaproponowanej, w części literaturowej artykułu, typologii. Artykuł kończą wnioski oraz rekomendacje dotyczące przyszłych kierunków badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono bariery i uwarunkowania podejmowania decyzji przez kadrę kierowniczą w urzędach administracji samorządowej. W artykule postawiono tezę zgodnie, z którą występują różnice, co do warunków i barier podejmowania decyzji przez kadrę kierowniczą w urzędach administracji samorządowej. W celu weryfikacji tak postawionej tezy posłużono się wynikami badań ankietowych przeprowadzonych w urzędach administracji samorządowej województwa śląskiego na grupie 208 kierowników.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Decyzje strategiczne jako podstawa transgresji w przedsiębiorstwie
84%
Problemy podjęte przez autorkę, mieszczą się w obszarze teorii podejmowania decyzji. Dotyczą decyzji strategicznych (prospektywnych) o szerokim zakresie i wysokim stopniu złożoności oraz niepewności. Są to decyzje najwyższej wagi, bo warunkują działalność całego przedsiębiorstwa. Autorka omówiła związek, jaki istnieje pomiędzy podejmowaniem przez menedżerów takich decyzji a transgresją w przedsiębiorstwie, wyjaśniając wcześniej istotę samej transgresji.
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie przydatności sieci neuronowych do optymalizacji decyzji zarządczych. Optymalizacja procesu decyzyjnego wiąże się na ogół z powiększeniem wiedzy decydenta na temat aspektów będących przedmiotem decyzji. W oczywisty sposób nasuwają się tutaj wszelkie procesy prognostyczne pozwalające lepiej się zorientować w przebiegu zmian określonych wielkości oraz umożliwiające szacunkowe określenie skutków podejmowanych decyzji zarządczych. (fragment tekstu)
17
Content available remote Ontology of Data Mining in the Intelligent Dashboard for Managers
84%
W artykule przedstawiono niekonwencjonalne podejście odwzorowania wiedzy z zakresu eksploracji danych (Data Mining) jako modułu ontologii DM w Inteligentnym Kokpicie dla Menedżerów, dalej zwanego system InKoM. Jest to kompleksowe rozwiązanie technologii systemów klasy BI zarówno dla średnich, jak i mikroprzedsiębiorstw. Optymalna selekcja pojęć i algorytmów eksploracji danych w zaimplementowanej ontologii systemu pozwala na poprawną identyfikację wniosków oraz zwiększa możliwości percepcyjne menedżera, zwłaszcza niedoświadczonego. InKoM jest odpowiedzią na zapotrzebowanie kadry kierowniczej na program ekspercki, który umożliwia niezależność i swobodę działania w zakresie zaawansowanych analiz, wspierając jednocześnie procesy decyzyjne oraz poprawiając jakość i skuteczność odkrywania wiedzy. W niniejszej pracy zaprezentowano motywację projektu, koncepcje oraz proces tworzenia ontologii, ze szczególnym uwzględnieniem fazy konceptualizacji. Zastosowanie systemu InKoM dla studium przypadku ma na celu wykazanie efektywności i przydatności modelu decyzyjnego dla menedżera.(abstrakt oryginalny)
Każda organizacja funkcjonuje w pewnym kontekście, który zmienia się wraz ze zmianami zachodzącymi zarówno w jej wnętrzu, jak i w jej otoczeniu. Kontekst ten przekłada się również na uwarunkowania sytuacji decyzyjnych, jakie pojawiają się w organizacji. Przy podejmowaniu decyzji menedżer powinien na wstępie ocenić kontekst charakteryzujący daną sytuację decyzyjną, aby we właściwy sposób podejść do rozwiązania problemu decyzyjnego. Celem niniejszej pracy jest ukazanie niepewności jako zjawiska kształtującego kontekst podejmowania decyzji menedżerskich. Dla realizacji przyjętego celu został przedstawiony charakter decyzji menedżerskich oraz wielowymiarowość zjawiska niepewności. W następnym etapie zostały przestawione uwarunkowania generujące niepewność sytuacji decyzyjnych. Artykuł został przygotowany na podstawie studiów literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie roli rachunkowości zarządczej w procesie podejmowania decyzji przez kierownictwo jednostki. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera prezentację badań, które miały na celu określenie związku pomiędzy czynnikami ekonomicznymi a intuicyjnością w podejmowaniu decyzji kierowniczych. W badaniach przyjęto zmienną niezależną w postaci formy własności przedsiębiorstwa, natomiast intuicja w podejmowaniu decyzji była zmienną zależną. Przeprowadzone badania pokazały, że kierownicy przedsiębiorstw poza państwowych częściej deklarują, że w swoich decyzjach posługiwali się intuicją. Natomiast nie udało się za pomocą zaprezentowanych badań udowodnić tezy, że niski poziom deklarowanej intuicyjności jest skorelowany z niskimi wskaźnikami rentowności.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.