Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 125

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podejmowanie decyzji w warunkach ryzyka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
W artykule przedstawiono rezultaty badania nad zniekształcaniem prawdopodobieństwa. Zniekształcanie to badane jest na dwóch poziomach (i) w percepcji (wyrażone w subiektywnych ocenach) oraz (ii) w wyborach (wyrażone w wagach decyzyjnych). Sprawdzono, jak oba rodzaje zniekształceń - percepcyjne i zniekształcanie w wagach - zależą od sposobu prezentacji informacji o prawdopodobieństwie. Wyróżnione zostały dwa formaty prezentowania prawdopodobieństwa: liczbowy i doświadczeniowy. Wyniki badania potwierdziły hipotezę o mniejszym percepcyjnie zniekształcaniu obiektywnego prawdopodobieństwa wtedy, gdy informacja o rozkładzie wypłat jest prezentowana badanemu za pomocą formatu doświadczeniowego niż wtedy, gdy informację tę otrzymuje on liczbowo. Nie potwierdziła się hipoteza o mniejszym zniekształcaniu obiektywnego prawdopodobieństwa w wagach decyzyjnych, kiedy zastosujemy doświadczeniowy format prawdopodobieństwa. Ujawnił się za to nieprzewidywany rezultat mniejszej skłonności do ryzyka w przypadku doświadczeniowego formatu prawdopodobieństwa i efekt ten zdaje się być wynikiem nadawania mniejszych wag niż w przypadku formatu liczbowego. Ponadto okazało się, że zniekształcanie prawdopodobieństwa w wagach decyzyjnych jest przynajmniej częściowo wynikiem zniekształcania w percepcji. (abstrakt oryginalny)
2
100%
|
|
z. 3
265-283
W pracy rozważany jest wieloetapowy wielokryterialny proces podejmowania decyzji w warunkach ryzyka. W celu jego rozwiązania wykorzystano dyskretne stochastyczne programowanie dynamiczne oparte na zasadzie optymalności Bellmana. Zakłada się, że decydent jest w stanie zdefiniować quasi-hierarchię rozważanych kryteriów, co oznacza, że jest on w stanie określić w jakim zakresie optymalna wartość oczekiwana dla kryteriów o wyższym priorytecie może być pogorszona w celu poprawy wartości oczekiwanej kryterium o priorytecie niższym. Proces uzyskania rozwiązania końcowego może być realizowany interaktywnie. Obserwując kolejno proponowane rozwiązania, decydent może modyfikować poziomy aspiracji dla rozważanych kryteriów, otrzymując ostatecznie rozwiązanie satysfakcjonujące. Metoda została zilustrowana przykładem opartym na danych umownych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badan eksperymentalnych, których celem było sprawdzenie, czy różne formy prób ujawnienia preferencji dotyczących wyborów w warunkach ryzyka prowadzą do otrzymania tych samych wyników w przypadku decyzji dotyczących loterii, w których można ponieść i zyski, i straty. Wyniki badań pokazują, że decyzje hipotetyczne są nieco bardziej ryzykowne od decyzji rzeczywistych. Mimo to, biorąc pod uwagę wysoki współczynnik korelacji między odpowiedziami hipotetycznymi i rzeczywistymi, można sądzić, że odpowiedzi hipotetyczne są dobrym odzwierciedleniem rzeczywistych zachowań. (abstrakt oryginalny)
Problemy decyzyjne od lat pozostają w centrum zainteresowań nauk społecznych. Prace badawcze prowadzone w ciągu ostatniego półwiecza koncentrują się z jednej strony na formułowaniu zasad, jakimi winni kierować się decydenci, z drugiej zaś na opisie zachowań osób rozwiązujących realne problemy decyzyjne. Pierwszy nurt określany jest w literaturze jako podejście normatywne, drugi znany jest pod nazwą ujęcia behawioralnego. Krytycy nurtu normatywnego podkreślają, że proponowany w jego ramach opis problemu jest często abstrakcyjny i schematyczny, zaś proponowane sposoby postępowania nadmiernie wymagające i rygorystyczne. Twierdzenia te nie są ignorowane przez badaczy zajmujących się analizą decyzyjną. Nowe koncepcje formułowane w ostatnich latach koncentrują się nie tyle na zastępowaniu decydenta, ile raczej na wspomaganiu go w procesie poszukiwania optymalnego rozwiązania. (fragment tekstu)
Gotowość do podejmowania ryzyka można rozpatrywać w dwóch płaszczyznach: mikroekonomicznej /przedsiębiorstwa/, jako wypadkową oddziaływania otoczenia instytucjonalnego i nieinstytucjonalnego oraz jednostkowej, jako cechę zachowań kadry kierowniczej przedsiębiorstw. Przedmiotem niniejszego opracowania jest drugi aspekt gotowości do ryzyka, aspekt nadzwyczaj subiektywny i zróżnicowany. Mając świadomość złożoności tego zagadnienia, podjęto próbę empirycznej eksploracji mechanizmów rządzących zachowaniami kadry kierowniczej polskich przedsiębiorstw w sytuacjach ryzykownych. (fragment tekstu)
Jeżeli w modelu decyzyjnym chociaż jeden z parametrów jest zmienną losową o znanym rozkładzie, to taki model nazywamy modelem stochastycznym. Model stochastyczny opisuje problem podejmowania decyzji w warunkach ryzyka. W modelach tych najczęściej jako kryterium oceny przyjmuje się oczekiwaną wartość dochodu, zysku, straty lub czasu. Kryterium wartości oczekiwanej, chociaż dosyć oczywiste, nie zawsze jest uzasadnione. W pracy przeanalizowano kilka klasycznych zagadnień podejmowania decyzji w warunkach ryzyka. Pokazano, czy oraz dlaczego jest uzasadnione stosowanie kryterium wartości oczekiwanej w tych modelach.(fragment tekstu)
W pracy przedstawiono kryteria wyboru decyzji, uwzględniające stosunek decydenta do ryzyka, dla problemu minimalizacji strat w warunkach ryzyka. Została także opisana relacja pomiędzy dominacją stochastyczną pierwszego i drugiego rodzaju a preferencjami, opisanymi przez kryteria w postaci minimalizacji strat, uwzględniając różne postawy wobec ryzyka. (...) Zostały przedstawione odpowiednie programy optymalizacji wielokryterialnej, za pomocą których mogą być wygenerowane decyzje o wynikach niedominujących w sensie dualnej dominacji stochastycznej pierwszego i drugiego rodzaju. (fragment tekstu)
Prowadzone badania nad podejmowaniem decyzji w warunkach ryzyka i w warunkach niepewności pokazują nowe ścieżki postępowania w odróżnieniu od podejść klasycznych. W pracy (...) warunki związane z kryterium oczekiwanej użyteczności są zastąpione poprzez pesymistyczne kryteria decyzyjne. (fragm. tekstu)
9
Content available remote Pewność, niepewność i ryzyko w decyzjach menedżerskich
75%
Rozwiązywanie różnego rodzaju problemów i samodzielność decyzyjna to podstawowe umiejętności wymagane od menedżera w każdej organizacji. W opracowaniu nakreślono złożoność problematyki podejmowania decyzji w organizacji przez menedżera odpowiedzialnego za jej efektywność. Każdy menedżer powinien mieć świadomość, że sytuacja decyzyjna, w której się znajduje, determinuje funkcjonowanie organizacji. Trudność w podejmowaniu decyzji menedżerskich polega na niejednoznaczności sytuacji decyzyjnej, która ma miejsce w organizacji. W publikacji ukazano również znaczenie warunków, mających wpływ na decyzyjność współczesnego menedżera. Każda osoba, funkcjonująca w organizacji napotyka na wiele utrudnień w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów. We współczesnych organizacjach ryzyko i niepewność decyzyjna jest wysoka, zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji menedżerskich. Warunki te powinny być brane pod uwagę przez każdego decydującego. Zatem umiejętność podejmowania decyzji przez menedżera w różnorakich warunkach decyzyjnych, jest istotna, gdyż gwarantuje ona efektywność organizacji. (abstrakt oryginalny)
Przy ograniczonej wiedzy matematycznej i jeszcze słabszej znajomości psychologii, pozwolę sobie skoncentrować uwagę na pewnych aspektach problematyki ryzyka w ekonomii, a ściślej decyzjach w obszarze rachunku ekonomicznego. (fragment tekstu)
Słusznie mówi się, że menedżerowie są skazani na podejmowanie ryzyka. Co to jednak znaczy? Zacznijmy od opisu kilku menedżerskich sytuacji, które niewątpliwie zawierają ryzyko. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu nie była szczegółowa prezentacja wszystkich metod ułatwiających podejmowanie decyzji w warunkach ryzyka, przedstawiono jedynie te metody, które najczęściej wymieniane są w literaturze z zarządzania finansami. Chodziło także o zwrócenie uwagi, że możliwe są kombinacje tych metod, tutaj: drzewa decyzyjne i stopa dyskonta uwzględniająca ryzyko. Wydaje się, że warto takie możliwości sygnalizować, ponieważ problematyka ta stosunkowo rzadko pojawia się w polskiej literaturze dotyczącej zarządzania finansami i inwestycji. (fragment tekstu)
W przedsiębiorstwie działającym w warunkach konkurencji szybkie i właściwe reagowanie na zmiany środowiska gospodarczego jest decydującym warunkiem osiągnięcia założonych celów. Odpowiedzialność za takie działania ponosi kierownictwo przedsiębiorstwa, stąd reakcje na zmiany są następstwem decyzji podjętych przez tę właśnie grupę personelu. Instrumentem o szczególnym znaczeniu dla trafności podjętych decyzji jest informacja. Jednak zastosowanie do jej uzyskania nawet najnowocześniejszych środków informatyki nie przyniesie w pełni oczekiwanych efektów bez uwzględnienia czynników niepewności i ryzyka, towarzyszących każdemu procesowi podejmowania decyzji. Czynnik ryzyka i niepewności nie jest należycie doceniany przez twórców systemów informatycznych wspomagających proces decyzyjny i dlatego celem niniejszego artykułu jest przybliżenie tej problematyki, zwłaszcza w odniesieniu do zarządzania strategicznego. (fragment tekstu)
14
75%
This paper presents programs which implement the tools for interactive methods of decision support under risk proposed by M. Nowak, as a complementary way to disseminate research results. It also presents a discussion of the appropriateness of implementing quantitative method tools in the form of add-ins to MS Excel. (original abstract)
W pracy rozważany jest problem konstrukcji portfela projektów. Zakłada się, że znana jest lista projektów, które mogą być rozpoczęte natychmiast, a także lista kolejnych projektów, które z określonym prawdopodobieństwem mogą się pojawić w przyszłości. Rozważane zagadnienie sformułowano jako zadanie wielokryterialnego programowania dynamicznego. Zaproponowano procedurę interaktywną, która może być wykorzystana do jego rozwiązania. Kolejne rozwiązania próbne wyznaczono przy pomocy metody quasi-hierarchicznej. Sposób wykorzystania procedury zilustrowano przykładem numerycznym.(abstrakt oryginalny)
This paper presents the results of two experiments that exhibit monotonicity violations: some lotteries with three equally likely outcomes are valued more than a superior two-outcome lottery, while others are valued less than an inferior two-outcome lottery. Moreover, the experimental data provide compelling evidence that lottery valuation strongly depends on the value( s) of the middle outcome(s). This contradicts the claim of Cumulative Prospect Theory (CPT) that middle outcomes are assigned lower weights than the extreme ones. Both effects can be observed in the case of four-outcome lotteries. The patterns are persistent for various payoff schedules, and have been observed for subjects from both Poland and California. Incorporating the median outcome value into any modeling of risky decision-making enables these effects to be explained. This paper demonstrates that a simple weighted Expected Utility - Median model describes data involving two- three-, and four-outcome lotteries more accurately than CPT. Moreover, it offers an alternative explanation of "overweighting" of small probabilities, and "underweighting" of large ones - phenomena postulated by CPT. (original abstract)
Celem opracowania jest analiza struktury portfeli funduszy inwestycyjnych akcji działających na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2003 i w połowie 2004 roku. Analiza obejmuje 10 funduszy akcji, których jednostki uczestnictwa były oferowane w 2003 roku oraz 4 fundusze inwestycyjne w I połowie 2004 roku. W badaniu dokonano porównania rzeczywistej struktury portfeli funduszy ze strukturą teoretyczną, która wynikała z optymalizacji modelu Markowitza (maksymalizacji zysku lub minimalizacji wariancji) z ograniczeniami. Przez strukturę portfela papierów wartościowych będzie się rozumieć zestawienie aktywów portfela z odpowiednimi udziałami w tym portfelu. Jednocześnie otrzymane wyniki odniesiono do skłonności do ryzyka funduszy w badanym okresie. Przeprowadzone badanie miało wykazać, że Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych konstruują portfele akcji behawioralnie [8, s. 153], korzystając z intuicji i znajomości rynku osób zarządzających funduszami. (fragment tekstu)
18
Content available remote The Method of Supporting Decisions under Risk Based on Multiobjective Optimization
75%
The method of supporting decisions under risk was presented in this paper. Making decision under risk takes place when a result of a given decision is not explicit and depends on the condition of the environment. A decision-making process based on multiobjective optimization has been presented in this paper. Methods of multiobjective optimization do not give one unique solution, but a whole set of them. A decision making relies on interactive conducting of the decision making process. Selection of given decision is made by way of solving a problem with parameters defining aspirations of a decision maker and the evaluation of obtained results. A decision maker defines a parameter, for which a solution is indicated. Then he or she evaluates the received solution by either accepting or rejecting it. In the second case a decision maker provides a new parameter value and a problem is solved again for the new parameter. (original abstract)
19
Content available remote The Role of the Amount of Money in Risk-taking
75%
|
|
6
|
nr 2
45-58
Decisions based on the expected value have two components: the probability and the value or utility that is often expressed in money. Regarding the first element, it can be pointed out that many decisions contain risk concerning the outcomes of the available options, i.e. concerning the probability of the occurrence of an event. Uncertainty refers, in most cases, to this part, but having said that, the second part, the amount of money, still matters in a decision-making situation. Since the research of the effect of the amount can be considered neglected compared to that of probabilities, I focused on the second component: on the role of the amount of money. The aim was to explore to what extent a 300 times difference in the amount affects the choice. (original abstract)
|
|
nr 10
5-26
Niniejszy artykuł stanowi krótki przegląd sposobów interpretowania i traktowania prawdopodobieństwa w decyzjach z ryzykiem. W szczególności zajęto się w nim pojęciem subiektywnego prawdopodobieństwa oraz wag decyzyjnych wprowadzonych przez teorię perspektywy. Zarówno kiedy zajmowano się subiektywnymi odchyleniami ocen od obiektywnych prawdopodobieństw, jak również subiektywną transformacją prawdopodobieństw w postaci wag decyzyjnych, zaobserwowano specjalne traktowanie przez ludzi niskich prawdopodobieństw. Zarówno w percepcji jak i w transformacjach prawdopodobieństwa na wagi decyzyjne ludzie mają skłonność przeszacowywać zdarzenia, które pojawiają się rzadko. W ostatnim jednak okresie pojawiły się doniesienia, że w decyzjach opartych na bezpośredniej obserwacji częstości zdarzeń zmniejsza się przeważanie niskich prawdopodobieństw. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.