Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 251

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podmioty gospodarcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
W artykule przedstawiono koncepcję wyścigów konnych przez pryzmat sieci podmiotów gospodarczych, które są potrzebne dla jej prawidłowego i efektywnego funkcjonowania, a także realizowania zadań związanych z ich rozwojem. Specyfika tworzonych relacji jest pochodną przyjęcia prymatu dobra konia. Sieć tworzona jest zarówno przez organizacje międzynarodowe (np. IFHA), organy państwa i organizacje krajowe (JRA) jak i wiele podmiotów gospodarczych i społecznych. Przykładem jednej z najlepiej zorganizowanych sieci podmiotów gospodarczych w ramach wyścigów konnych jest system stworzony przez Japan Racing Association.(abstrakt oryginalny)
2
80%
Referat przedstawia wyniki badań wpływu kryzysu z lat 2007-2010 na kondycję i zachowania polskich podmiotów gospodarczych. Celem pracy jest weryfikacja hipotezy o większej wrażliwości młodych firm na dekoniunkturę i ich słabszej reaktywności na zagrożenie kryzysem. Wyniki badań zaprezentowano zatem według wieku badanych firm. Wyraźna większość obszarów analizy nie wykazuje istotnych różnic w odporności firm na kryzys. Choć badania potwierdzają negatywny wpływ dekoniunktury na kondycję ekonomiczną podmiotów gospodarczych, to ich wiek nie jest zmienną dystynktywną. Ocena wpływu dekoniunktury na perspektywy rozwoju firm także nie wskazała istotnych różnic. Młode firmy odróżnia od starszych moment obserwacji pierwszych symptomów kryzysu i rodzaj podejmowanych decyzji. Wnioski te stały się podstawą do odrzucenia przyjętej hipotezy badawczej.(abstrakt oryginalny)
Współcześnie coraz częściej otoczenie firmy, a nie jej wewnętrzny potencjał wytwórczy, jest postrzegane jako podstawowy czynnik determinujący trwałe podstawy do rozwoju przedsiębiorstwa. Zgodnie z obecnym podejściem do teorii organizacji, to otoczenie kryje w sobie określony potencjał, który przedsiębiorstwo potrafi wykorzystać, albo nie wykazuje takich zdolności i w efekcie upada. Dostosowanie się do zmian otoczenia dotyczy nie tylko przedsiębiorstw o słabej pozycji rynkowej i gorszej kondycji finansowej, lecz także fi rm prężnie funkcjonujących, które z uwagi na zmienność warunków gospodarowania narażone są na utratę swojej dotychczasowej pozycji. Można zatem przyjąć, że wyrazem sukcesu przedsiębiorstwa jest jego rozwój "rozumiany jako proces zmian jakościowych i strukturalnych, pozwalających przetrwać przedsiębiorstwu w zmiennym otoczeniu". (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszych badań są struktury grup podmiotów gospodarczych podzielonych z punktu widzenia klasy wielkości podmiotu oraz struktury branżowe przedsiębiorstw niefinansowych w podziale terytorialnym na poziomie województw Polski. Podmioty gospodarcze w polskiej statystyce publicznej ze względu na wielkość podmiotu dzielą się na cztery grupy przedsiębiorstw: mikroprzedsiębiorstwa, z liczbą pracujących do 9 osób, małe przedsiębiorstwa, od 10 do 49 osób, średnie przedsiębiorstwa, od 50 do 249 osób, i duże przedsiębiorstwa, powyżej 249 osób. (fragment tekstu)
Specyfika najmniejszych podmiotów gospodarki rynkowej powoduje ich ograniczony dostęp do źródeł pozyskiwania kapitału. Zaprezentowane w artykule przedsięwzięcia na rzecz rozwoju mikroprzedsiębiorczości w województwie zachodniopomorskim potwierdzają tezę, iż środki unijne oraz środki krajowe mogą pomóc w pokonywaniu bariery dostępu do kapitału zewnętrznego w fazie rozpoczynania działalności gospodarczej. Jednakże utrudnieniem w korzystaniu z tych form pomocy są przeszkody administracyjne oraz zawężony dostęp do informacji o proponowanych formach wsparcia. Z uwagi na znaczenie mikroprzedsiębiorstw w rozwoju regionu, władze powinny dołożyć wszelkich starań, aby minimalizować czynniki utrudniające korzystanie z istniejących inicjatyw finansowego wspierania rozwoju tego sektora gospodarki. (fragment tekstu)
6
80%
W artykule przedstawiono koncepcję biznesu końskiego jako obszaru gospodarki światowej tworzonego przez układ organizacji międzynarodowych i krajowych oraz podmiotów gospodarczych warunkujących prawidłowe funkcjonowanie tego systemu, powiązanych ze sobą specyficzną siecią relacji. Przedmiotem rozważań są sporty jeździeckie, będące jednym z najbardziej zinternacjonalizowanych obszarów biznesu końskiego.(abstrakt oryginalny)
Tematem opracowania jest problematyka obrazu człowieka w ekonomii. Celem jest zrozumienie tego terminu, a więc znalezienie jego możliwie pełnej definicji. W tym celu postawiono pytanie o funkcje jakie spełnia obraz człowieka w ekonomii i wyróżniono funkcje: deskryptywną, pozytywną i normatywną. Następnie podjęto próbę zdefiniowania obrazu człowieka jak też wskazania jego najważniejszych komponentów i cech charakterystycznych. Wykazano, od czego obraz człowieka zależy (nie tylko od zmian otoczenia, ale także od obrazu świata) oraz na co wpływa - faktyczne zachowania podmiotów gospodarczych (wynikające z ich zakorzenienia systemowego), jak też teorie ekonomiczne, poprzez wpływ na teorie zachowania. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza zjawiska internacjonalizacji podmiotów gospodarczych funkcjonujących na obszarze pogranicza polsko-niemieckiego. Badanie wykazało, iż asymetria poziomu rozwoju ekonomicznego pogranicza przekłada się na asymetrię zachowań podmiotów gospodarczych w zakresie realizowanej i planowanej działalności po drugiej stronie granicy.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach uchwalono szereg nowych przepisów istotnych dla funkcjonowania placówek medycznych w Polsce. Jedną z najważniejszych zmian było uchwalenie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która nie tylko wprowadziła nowe pojęcia, takie jak działalność lecznicza czy podmiot wykonujący działalność leczniczą, ale również zmieniła zasady prowadzenia placówek medycznych. Celem artykułu jest zaprezentowanie zasad funkcjonowania podmiotów leczniczych w oparciu o nowe regulacje legislacyjne, m.in. ustawę o działalności leczniczej. W artykule scharakteryzowano rodzaje podmiotów wykonujących działalność leczniczą, warunki wykonywania tej działalności, a także zasady finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych.(abstrakt oryginalny)
Prawo zamówień publicznych przewiduje rozwiązania mające na celu ochronę rynku instrumentów: uczciwej konkurencji, równości podmiotów gospodarczych, przez wprowadzenie ogólnych zasad i procedur udzielania zamówień publicznych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest próba refleksji nad rolą poszczególnych podmiotów życia gospodarczego w kształtowaniu konkurencyjności gospodarki narodowej. Za podmioty takie uznaje się państwo, przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, jak również ogniwa pośrednie, które obejmują administrację terytorialną, samorządy, branżowe i regionalne zrzeszenia producentów itp.
Podjęto próbę podsumowania teoretycznych aspektów wykorzystania danych ankietowych pochodzących z testu koniunktury w celu przeanalizowania procesów kształtowania się oczekiwań polskich podmiotów gospodarczych. Test przeprowadzono przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Zaprezentowano możliwości porównania otrzymanych danych z oficjalna sprawozdawczością statystyczną.
13
Content available remote Źródła finansowania działalności innowacyjnej
61%
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie, jaka jest skala wydatków na innowacje w Polsce na tle innych krajów UE oraz jakie instrumenty są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, aby finansować ten rodzaj inwestycji. (fragment tekstu)
Fuzje i przejęcia są ciągle atrakcyjną formą tworzenia nowych podmiotów gospodarczych oraz form przynoszących korzyści. Chociaż w ostatnich latach ich liczba znacząco spadła w stosunku do pierwszej dekady XXI w. to w literaturze przedmiotu można stosunkowo łatwo znaleźć dane liczbowe (Fordata, 2023, 5 czerwca). Głównym celem artykułu jest analiza nieudanego przejęcia na przykładzie spółki Daimler i Chrysler wraz z określeniem przyczyn niepowodzeń oraz wskazanie ich uwarunkowań. Cele poboczne artykułu to zdefiniowanie podstawowych pojęć związanych z transakcjami fuzji i przejęć, schematów ich powstawania, określenie konsekwencji tworzenia nowego podmiotu gospodarczego w sposób będący przedmiotem artykułu oraz klasyfikacja typologii grup kapitałowych. Artykuł składa się z wstępu, części teoretycznej zawierającej informacje powstawanie podmiotów gospodarczych wskutek fuzji i przejęć, części empirycznej zawierającej analizę niepowodzenia fuzji Daimler i Chrysler oraz zakończenia. Wartością dodaną artykułu jest możliwość rozwinięcia badań w zakresie analiz innych podmiotów gospodarczych w sposób zaproponowany przez autora. W artykule zastosowano takie metody badawcze, jak analiza i krytyka piśmiennictwa oraz analiza sprawozdań finansowych omawianych podmiotów.(abstrakt oryginalny)
Podmioty gospodarcze, które są własnością lub współwłasnością gminnych wspólnot samorządowych, mogą funkcjonować w różnych formach organizacyjno-prawnych, ale ich wybór nierzadko wiąże się z rozwikłaniem zawiłych przepisów prawa. Wykładnia tych regulacji określa dostępne rozwiązania, uzależniając je od sfery aktywności gospodarczej i/lub struktury własności. Równie istotne, samorządowe kryteria identyfikacji właściwej formy organizacyjno-prawnej koncentrują się na: zakresie odpowiedzialności budżetowej, źródłach finansowania działalności bieżącej i rozwojowej, procedurach i kosztach funkcjonowania oraz problemie dochodowości (rentowności) tworzonych lub przekształcanych przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: czy samorząd terytorialny powinien mieć większe możliwości prowadzenia działalności gospodarczej? Problem dotyczy tego, czy jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć większe możliwości tworzenia spółek prawa handlowego i w konsekwencji - działania na rynkach prywatnych. Zdaniem autora nie jest to konieczne. W opracowaniu postawiono tezę, że zwiększenie możliwości tworzenia przez samorząd terytorialny spółek prawa handlowego może doprowadzić do tworzenia podmiotów gospodarczych o uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych podmiotów rynkowych.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było ustalenie zmian liczby podmiotów gospodarczych oraz form organizacyjno-prawnych firm działających w agrobiznesie. W oparciu o metodę analizy statystycznej dokonano oceny dynamiki zmian w latach 2005-2010 podmiotów gospodarczych działających w sekcji A na tle ogółu firm w gospodarce narodowej. Wyniki badań wykazały, że dynamika zmian liczby podmiotów w sekcji "Rolnictwo, łowiectwo i rybactwo" miała podobny charakter jak w całej gospodarce, a dominującymi formami działalności były mikroprzedsiębiorstwa prowadzone przez osoby fizyczne. (abstrakt oryginalny)
Społeczno-ekonomiczne przewartościowania otoczenia podmiotów gospodarczych nie mogą oczywiście uchodzić uwadze różnego rodzaju pośrednikom finansowym, w tym zwłaszcza bankom i towarzystwom funduszy powierniczych. Zjawisko to powinno być przez nie rozpatrywane w dwóch, tylko z pozoru przeciwstawnych kontekstach, a mianowicie szansy i zagrożenia. Ograniczone ramy artykułu nie pozwalają na analizę szans otwierających się przed bankami i funduszami powierniczymi w aspekcie wyzwań etycznych i ekologicznych. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy bardzo aktualnego zagadnienia, jakim jest poszukiwanie form organizacyjnych controllingu. Jego istotą jest scalenie czynności koordynacyjnych i kontrolnych, w związku z korekturą (regulacją) rozmaitych dziedzin działalności, np. gospodarki zasobami ludzkimi, gospodarki materiałowej, finansów, realizacji programu rozwoju. W przedstawionej koncepcji przyjęto, iż controlling jest rozwiniętym procesem kontroli, ujętym w określoną strukturę koordynacyjną i spełniającą zadania informacyjne w zakresie dowolnie wyróżnionej dziedziny działalności.(fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu przedstawione zostały wyniki badań ankietowych dotyczących skłonności do inwestowania podmiotów gospodarczych województwa śląskiego w latach 2001-2002. Ankieta została rozesłana do ponad 500 podmiotów gospodarczych województwa śląskiego, o zróżnicowanej wielkości i zróżnicowanej strukturze branżowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.