Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poisson regression
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
In the ratemaking process, the ranking which takes into account the number of claims generated by a policy in a given period of insurance, may be helpful. For example, such a ranking allows to classify the newly concluded insurance policy to the appropriate tariff groups and to differentiate policies with no claims observed in the insurance history. For this purpose, in this paper we analyze models applicable to the modeling of count variables. In the first part of the paper, we present the classical Poisson regression and a modified regression model for data, where there is a large number of zeros in the values of the counter variable, which is a common situation in the insurance data. In the second part, we expand the classical Poisson regression by adding the random effect. The goal is to avoid an unrealistic assumption that in every class all insurance policies are characterized by the same expected number of claims. In the last part of the paper, we propose to use k-fold cross-validation to identify the factors which influence the number of insurance claims the most. Then, setting the parameters of the Poisson distribution, we create the ranking of policies using the estimated parameters of the model, which give the smallest cross-validation mean squared error. In the paper we use a real-world data set taken from literature. For all computations we used the free software environment R.(original abstract)
2
Content available remote The Use of Finite Mixture Models in the Classification of the EU Member States
100%
Modele mieszanek rozkładów różnego typu są stosowane bardzo często wtedy, gdy zbiór obserwacji jest wysoce niejednorodny. Pozwalają one po pierwsze: na określenie optymalnej liczby klas (podzbiorów), po drugie na: zidentyfikowanie wielowymiarowych rozkładów zmiennych, charakteryzujących obiekty należące do poszczególnych klas. Celem artykułu jest weryfikacja i ocena ważności kryteriów wejścia poszczególnych państw do strefy euro. Na podstawie danych dotyczących 27 krajów Europy zbudowano model mieszanek rozkładów Poissona, wykorzystując pakiet flexmix w pro-gramie R. Określono optymalną liczbę klas, opierając się na kryteriach informacyjnych (np. BIC) oraz zinterpretowano parametry oszacowanego modelu. (abstrakt oryginalny)
W kilkudziesięcioletniej powojennej historii ewolucji wzorca umieralności w Polsce występowały okresy zaburzeń w tendencji malejącej intensywności zgonów. Zmiany trendu były zależne od płci, wieku i okresu. Celem artykułu jest identyfikacja przedziałów wieku i lat kalendarzowych, w których utrzymana była tendencja rozwojowa wzorca umieralności w Polsce w latach 1958-2019. Wahania losowe nie pozwalają na precyzyjne wyznaczenie przedziałów wieku i czasu kalendarzowego o tendencji rosnącej, malejącej, bądź stałej. W celu redukcji wahań losowych, a tym samym wyodrębnienia tendencji rozwojowej, zastosowano P-splajny. Za ich pomocą wyrównano dwuwymiarowo współczynniki zgonów względem wieku i lat kalendarzowych. Wyrównane współczynniki zgonów posłużyły do wyznaczenia prawdopodobieństw zgonu i przeciętnego dalszego trwania życia. Do identyfikacji przedziałów czasu, w których wystąpiły zaburzenia w tendencji rozwojowej prawdopodobieństw zgonu i przeciętnego dalszego trwania życia wykorzystano przybliżenie numeryczne pierwszej pochodnej.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest zbadanie zachowań prokreacyjnych Polek poprzez identyfikację czynników je determinujących z wykorzystaniem metod bayesowskich. W pracy zastosowano bayesowski model regresji Poissona. Wybrany model umożliwił określenie kierunku i skali wpływu wybranych czynników na liczbę dzieci posiadanych przez kobiety. Natomiast podejście bayesowskie dało możliwość włączenia do modelu informacji a priori oraz lepsze oszacowanie parametrów modelu. W estymacji wykorzystano metody Monte Carlo oparte na łańcuchach Markowa, a w szczególności próbnik Gibbsa. Badanie przeprowadzono na podstawie danych indywidualnych pochodzących z polskiego badania retrospektywnego "Przemiany rodziny i wzorce dzietności w Polsce" (1991). W analizie płodności kobiet uwzględniono następujące czynniki: miejsce zamieszkania, wykształcenie, fakt pozostawania w związku małżeńskim, zatrudnienie oraz wyznanie. Otrzymane rezultaty porównano z dotychczasowymi wynikami badań dla Polski i innych krajów. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Dwuwymiarowy model typu ZIP-CP w łącznej analizie zmiennych licznikowych
63%
W pracy zaproponowano uogólnienie modelu dwuwymiarowej regresji poissonowskiej, który wprowadzili Berkhout i Plug (2004), przyjmujący brzegowy rozkład Poissona dla jednej zmiennej i warunkowy rozkład Poissona dla drugiej. W nowym modelu rozkład brzegowy jest typu ZIP i ma taką parametryzację jak w modelu płotkowym. Przedstawiono bayesowską estymację tego modelu i formalne bayesowskie porównanie dwóch alternatywnych jego specyfikacji. Przykład empiryczny dotyczy łącznego modelowania i wnioskowania o korelacji między liczbą płatności kartą i gotówką w Polsce. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wyniki finansowe polskich spółek publicznych a aktywność ich rad nadzorczych
63%
Niniejszy artykuł porusza problem aktywności rad nadzorczych polskich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Celem badań w nim przed-stawionych było określenie relacji pomiędzy wynikami finansowymi tych spółek mierzonymi wskaźnikiem ROA a aktywnością ich rad. Próba badawcza obejmowała 1611 obserwacji w 356 spółkach notowanych na GPW w Warszawie pomiędzy 2008 i 2015 rokiem. Dane analizowano za pomocą regresji Poissona. Na podstawie wyników badań można stwierdzić, iż występują statystycznie istotne i negatywne związki pomiędzy wartościami wskaźnika ROA mierzonymi zarówno w bieżącym, jak i w roku wcześniejszym a liczbą posiedzeń rad nadzorczych. Tym samym rezultaty badania potwierdziły, że organy te stają się aktywniejsze w obliczu pogarszających się wyników finansowych spółek i starają się być efektywnymi mechanizmami łagodzenia konfliktu agencji. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest ekonometryczna analiza źródeł i siły zróżnicowania szkodlowości w portfelu ubezpieczeń komunikacyjnych z wykorzystaniem danych panelowych. Celem artykułu jest konstrukcja modelu, który umożliwi identyfikację wpływu na szkodliwość charakterystyk ubezpieczonego obserwowalnych dla ubezpieczyciela (tzw. cech a priori - płeć, miejsce zamieszkania itp.), cech nieobserwowalnych dla ubezpieczyciela (odporność kierowcy na stres, skłonność do brawurowej jazdy itp.) oraz spowodowanej funkcjonowaniem systemu bonus-malus różnicy między częstością szkód zgłaszanych i zaistniałych, co jest możliwe dzięki dostosowaniu konstrukcji modelu do użytych do estymacji danych panelowych. Dotychczas powstało niewiele opracowań poświęconych wykorzystaniu danych panelowych do estymacji rozkładów szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Pewne propozycje znaleźć można w omówionych dalej artykułach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostały przykłady modelowania zmiennych ograniczonych, tj. binarnych, dyskretnych i licznikowych, z wykorzystaniem estymacji logitowej dla zmiennej: dwumianowej, wielomianowej uporządkowanej, wielomianowej nieuporządkowanej, estymacji tobitowej i heckitowej (dla zmiennej uciętej), regresji Poissona i regresji ujemnej dwumianowej (dla zmiennej licznikowej). Całość zilustrowana została przykładami i procedurami estymacji z zastosowaniem oprogramowania GRETL.(abstrakt oryginalny)
Rak krtani jest najczęściej występującym nowotworem regionu głowy i szyi. Podstawowym czynnikiem predysponującym jest ekspozycja na dym tytoniowy, alkohol, czynniki zawodowe. Analiza zachorowalności na raka krtani w Polsce wykazuje, że od początku lat 90. dynamika zachorowalności u kobiet wykazuje tendencję rosnącą podczas gdy w województwie podkarpackim widoczny jest zaledwie słaby wzrost. Celem pracy jest zastosowanie modeli regresji do oceny dynamiki zachorowań oraz analiza przyczyn zmian w zachorowalności na raka krtani u kobiet w latach 1990-2012 na obszarze województwa podkarpackiego z uwzględnieniem stylu życia, sytuacji społeczno-gospodarczej oraz odniesienie ich do trendów w zachorowalności na obszarze kraju. W tym celu dokonano retrospektywnej analizy zachorowań na raka krtani w latach 1990-2012 dla województwa podkarpackiego. Dane dotyczące zachorowań uzyskano z publikacji Zakładu Epidemiologii Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie oraz Centrum Onkologii Instytutu Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie. Dynamika zachorowań wyznaczona tylko na podstawie surowych danych może być bardzo myląca. Dlatego do badania dynamiki zjawiska zastosowano trzy modele regresji: ARX(1), SVR i regresję Poissona. Modele zostały porównane w oparciu o standardowe statystyki. W województwie podkarpackim bezwzględna liczba zachorowań w skali roku u kobiet w latach 1990-2012 wyznaczona z modelu wzrosła nieznacznie. W Polsce liczba bezwzględna zachorowań u kobiet wyznaczona z modelu wzrosła w tym czasie ponad 30%. Odsetkowy udział zachorowań na raka krtani u kobiet wśród wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce w latach 1990-2012 zmniejszył się z 0,5% do 0,4%. Średnia wieku zachorowań dla kobiet w regionie Polski południowo-wschodniej wzrosła z 55,6 lat w 1989 do 65,4 w 2010 roku. Przeprowadzone badania skłaniają do wnioski, że ocena dynamiki zjawiska tylko w oparciu o surowe dane może prowadzić do sprzecznych wniosków w przeciwieństwie do podejścia opartego o model. Zastosowanie modelu regresji jest uzasadnione w szczególności dla szeregów czasowych o dużej zmienności takich jak zachorowania na raka. (abstrakt oryginalny)
he objective of this study is to examine the impact of Microfinance training, Trust and Social ties on the Number of loans received by small and medium-scale enterprises (SMEs) in developing economies. The Poisson regression model is used as the method of analysis. 195 SMEs in North-Eastern Nigeria form the sample of the study based on two-stage sampling and simple random sampling technique. The results reveal that Social ties, Location, and Nature of operation have a significant positive relationship with the Number of loans receives by SMEs. Similarly, the Number of training and Trust have significant positive impact on the Number of loans received; however, they demonstrate the least impact as compared with the other variables based on the level of significance. (original abstract)
W pierwszej części pracy przedstawiono uogólnioną regresję Poissona dla zmiennej licznikowej oraz zmodyfikowaną wersję regresji Poissona uwzględniającą sytuację występowania dużej liczby zer w danych (zero-inflated Poisson regression). W drugiej części przeprowadzono przykład empiryczny możliwości zastosowania wersji zmodyfikowanej do modelowania liczby szkód w ubezpieczeniach majątkowych. Analizowano różne modele w celu określenia, które zmienne taryfikacyjne wpływają na występowanie zer w portfelu polis stosując procedurę 10-krotnej kroswalidacji. W efekcie uzyskano ranking pozwalający na klasyfikację polis ze względu na liczbę generowanych szkód. (fragment tekstu)
Celami opracowania są identyfikacja czynników demograficznych i społeczno-ekonomicznych oraz określenie skali ich wpływu na ruchliwość pracowniczą Polaków w latach 1950–1988. Mobilność zawodową modelowano z wykorzystaniem bayesowskiego modelu regresji Poissona. Analizę mobilności pracowniczej przeprowadzono w trzech grupach wiekowych. Pomimo niewielkiej próby dla trzeciej grupy wiekowej, analiza bayesowska dała możliwość porównywania otrzymanych wyników. W modelowaniu liczby okresów zatrudnienia uwzględniono następujące determinanty: miejsce zamieszkania, płeć, poziom wykształcenia, zamiar dalszej edukacji w ciągu najbliższych dwóch lat, zamiar przeprowadzki w ciągu najbliższych dwóch lat, posiadanie własnej rodziny, liczbę dzieci w rodzinie, grupę społeczno-zawodową oraz wiek w chwili podjęcia pierwszej pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję łącznego modelu statystycznego dwóch zmiennych licznikowych, z których jedna może być zdegenerowana w zerze. Rozważane jest modelowanie oparte na przełączaniu między dwu- i jednowymiarowym modelem regresji poissonowskiej, przy czym przełączanie zależy od zaobserwowanej wartości trzeciej, dychotomicznej zmiennej. Zalecana jest analiza bayesowska; w dwóch szczególnych przypadkach proponowanego modelu bayesowskiego sformułowano konsekwencje ważne dla wnioskowania. W części empirycznej rozważane jest łączne modelowanie liczby płatności gotówką i kartą w Polsce, z wykorzystaniem danych zarówno dla posiadaczy kart, jak i osób ich nieposiadających. (abstrakt oryginalny)
W modelowaniu liczby szkód dla portfeli ubezpieczeniowych zastosowanie znajduje klasyczna regresja Poissona. Jednak specyfika zjawiska wystąpienia szkody charakteryzuje się tym, iż dla wielu polis w okresie ubezpieczenia nie występuje żadna szkoda. Powoduje to, że dane zawierają dużą liczbę zer. W takim przypadku lepsze wyniki daje zmodyfikowana wersja regresji Poissona, uwzględniająca taką sytuację. W pracy przedstawione jest zastosowanie regresji zmodyfikowanej z wykorzystaniem programu komputerowego R oraz pakietu {pscl}.(abstrakt oryginalny)
Istotnym problemem w procesie taryfikacji oraz klasyfikacji polis w portfelu polis jest modelowanie liczby szkód. Portfele ubezpieczeniowe charakteryzują się tym, iż dla znacznej liczby polis nie występuje żadna szkoda. Zatem zmienna licznikowa będąca liczbą szkód dla polisy przyjmuje istotnie dużą liczbę zer (Zero-Inflated (ZI) effect), co powoduje, że klasyczna regresja Poissona nie daje zadowalających wyników. W pracy przedstawiono zmodyfikowaną regresję Poissona uwzględniającą efekt ZI. W tego typu regresji występuje "podwójny" problem doboru zmiennych do modelu. Jeden zbiór zmiennych niezależnych wpływa na liczbę szkód, natomiast drugi zbiór zmiennych (może być ten sam) wpływa na wystąpienie zerowej szkody. W pracy przedstawiono procedurę wyboru obu zbiorów zmiennych niezależnych w procesie szacowania liczby szkód.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Zero-Inflated Claim Count Modeling and Testing - a Case Study
63%
W niniejszej pracy rozważamy zastosowanie parametrycznych modeli, służących do estymacji zmiennych licznikowych, w procesie modelowania liczby szkód w zakładzie ubezpieczeń. Portfele ubezpieczeniowe mają specyficzny charakter, a mianowicie dla bardzo dużej liczby polis nie następuje żadna szkoda, co oznacza, iż w danych występuje duża liczba zer. Zatem modelując liczbę szkód, należy brać pod uwagę ten efekt. Dlatego też w pracy testujemy trzy modele uwzględniające efekt nadmiernej liczby zer: ZIP, ZINB oraz ZIGP w porównaniu z klasyczną regresją Poissona w proponowanej 4-etapowej procedurze modelowania liczby szkód. Procedurę tę stosujemy w studium przypadku. Do wszelkich obliczeń wykorzystujemy program R CRAN.(abstrakt oryginalny)
Nowe podejście obejmuje produkty lub zagadnienia, które mogą zagrażać bezpieczeństwu, zdrowiu konsumenta lub ochronie środowiska. Celem artykułu było zbadanie wzajemnej współzależności notyfikacji w zakresie nowego podejścia z krajów zachodniej i wschodniej Unii Europejskiej (UE). Liczba notyfikacji (umożliwiających ocenę zgodności w zakresie nowego podejścia) z krajów zachodniej UE jest trzykrotnie większa niż z krajów wschodniej UE. Wartość współczynnika korelacji Pearsona (0,93) wskazała, że korelacja liczby notyfikacji między tymi grupami krajów jest bardzo wysoka. Wartość statystyki Walda oraz prawdopodobieństwa, obliczona w ramach regresji Poissona, pokazała że estymowane parametry: notyfikacje z krajów zachodniej UE lub wschodniej UE (odpowiednio do przyjętego modelu) są statystycznie istotne. Jednakże na podstawie oceny tych parametrów można stwierdzić, że zwiększanie się liczby notyfikacji z krajów wschodniej UE powoduje znacznie większy wzrost tej liczby z krajów zachodniej UE, prowadząc do jeszcze większej dysproporcji w liczbie notyfikacji. Z tego względu Komisja Europejska po-winna podjąć działania (także prawne) w celu rozwijania oceny zgodności związanej z nowym podejściem w krajach wschodniej UE. (abstrakt autora)
18
Content available remote Modelowanie i szacowanie popytu i substytucji produktów na podstawie mikrodanych
51%
Rozważamy szeroki i długi asortyment, typowy dla konglomeratów produkcyjnych, ale szczególnie dla hurtowych oraz detalicznych przedsiębiorstw handlowych. Przedsiębiorstwo stosujące rynkową formułę ceny powinno brać pod uwagę zależności cenowo-popytowe, od których zależą sprzedaż i zysk. Zamiast złożonych rynkowych modeli systemu popytowego czy agregacji wyników z modeli teorii wyboru konsumenta proponujemy i dyskutujemy metodykę szacowania substytucji cenowej towarów bezpośrednio na podstawie grupowania mikrodanych o klientach przedsiębiorstwa. Atutem metodyki jest macierzowy model teoretyczny relacji popytowo-cenowych, w którym ceny są zmiennymi porządkowymi. Model można estymować na podstawie mikrodanych o zakupach klientów dobranych warstwowo-losowo spośród wszystkich klientów przedsiębiorstwa. Do estymacji i weryfikacji modelu zastosowano w artykule metody: wieloczynnikowej analizy wariancji i regresji Poissona. Dane dotyczą ilości sprzedaży produktów klientom wybranego przedsiębiorstwa oraz cen sprzedaży. Wyniki otrzymane obiema metodami są zgodne ze sobą i z teorią mikroekonomii. Weryfikacja założeń metod estymacji wskazała, że nie wszystkie z nich są spełnione w próbce badawczej. (abstrakt oryginalny)
The connection between fertility of parents and their children has been investigated many times over the past century. It seems to be insignificant among pre-transitional populations, but becomes more important over time, especially in developed countries. Following Pearson's example, it was widely adopted to use simple correlation analyses in such studies. In this study we will present how to use more advanced statistical models and methods to determine the occurrence and strength of examined relationships. Thus, we aim to investigate the intergenerational transmission of fertility in contemporary populations (in the case of the mother-daughter relation in Austria) using the zero-inflated Poisson regression model. Using this model in fertility analysis allows us to treat childlessness as a qualitatively different state with possibly different determinants than parenthood (regardless of the number of children). Bayesian inference in this study enables us to obtain covariates' distributions as well as distributions of covariates' nonlinear functions (including their uncertainty) and allows us to incorporate our prior knowledge. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.