Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish Act on Counteracting Monopolistic Practices and Protection of Consumer Interests
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono praktyki monopolistyczne stosowane przez podmioty świadczące usługi komunalne, a następnie przedstawiono badania empiryczne dotyczące zarzutów stosowania praktyk monopolistycznych przez takie podmioty, w podziale na poszczególne sektory gospodarki komunalnej.
Omówiono orzecznictwo Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące ochrony przedsiębiorców skarżących się na praktyki monopolistyczne stosowane przez gminy.
Artykuł omawia nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym.
Artykuł dotyczy ochrony konsumentów o której mówi ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Zawarto informacje odnośnie ustawy z dnia 14 czerwca 2007 roku. Przedstawiono, w jaki sposób kwestie te regulowane są we Wspólnocie Europejskiej. W artykule znaleźć można informacje o rodzajach niedozwolonych praktyk, które pociągają za sobą konsekwencje prawne.
Artykuł zawiera komentarz prawny do ustaw traktujących o ochronie konkurencji, przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Postępowanie w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów jest szczególnym postępowaniem administracyjnym, charakteryzującym się swoją specyfiką. Zmiany w tym postępowaniu, dokonane w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej wprowadziły szereg nowych rozwiązań, które mogą rodzić wątpliwości interpretacyjne. (fragment tekstu)
Autor omawia etapy postępowania w sprawach o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznych w oparciu o ustawę z dnia 24.02.1990 roku.
Prawo ochrony konkurencji z uwagi na przedmiot oraz metodę regulacji jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi publicznego prawa gospodarczego. Konieczność harmonizowania polskiego prawa z prawem wspólnotowym oraz doświadczenia zebrane dotychczas w tym obszarze zagadnień spowodowały powstanie nowego projektu ustawy o konkurencji.
Zdaniem autorki dzisiejszy konsument nie tylko jest aktywnym uczestnikiem dialogu (z firmą, producentem), ale także potrafi zainicjować ten dialog i wpływać na jego przebieg. Słuszne według autorki wydaje się nazwanie takiego konsumenta - prosumentem, czyli kimś, kto już nie jest biernym odbiorcą przekazów marketingowych i reklamowych. Prosument to aktywny, często przejmujący inicjatywę ktoś mający wiedzę o produkcie/marce, dzielący się tą wiedzą na dobre i na złe (dla producenta/firmy). Autorka pisze, że prosument to także partner w biznesie - bierze udział w tworzeniu nowych rozwiązań (produktowych, logistcznych, jakościowych).
The article focuses on discussing the substance of the institution of leniency which is used against cartel agreements. The study was carried out with regard to the provisions of EU law and Polish law. The paper analyses the factors that determine the effectiveness of the leniency program. Some of the considerations were given to the practical effects of applying the scheme by the European Commission and the Office of Competition and Consumer Protection. The article discusses the issue of the impact of the leniency program on the effectiveness of antitrust proceedings and shows the factors which determine the effective functioning of the program. (original abstract)
W artykule zaprezentowano kierunki zmian ochrony konsumenta w prawie polskim na tle celów strategicznych polityki konsumenckiej Unii Europejskiej. Omówiono unijną „Strategię Polityki Konsumenckiej” na lata 2002-2006 oraz 2007-2013. Przedstawiono politykę legislacyjną oraz regulacyjną w zakresie ochrony konsumenta oraz implementację strategii unijnych do polskiego systemu prawnego.
Celem autora było przedstawienie tych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym, które odnoszą się do współpracy między firmami, łączenia firm oraz przejęć. Publikacja zawiera usystematyzowanie przepisów ustawy odnoszących się do wymienionych problemów, wyjaśnienie niektórych przepisów na podstawie prostych przykładów, krótki komentarz dotyczący wpływu niektórych przepisów na rozwój konkurencji oraz streszczenie kilku orzeczeń organów antymonopolowych dotyczących poruszonej w publikacji materii. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę koncentracji i dekoncentracji polskiego przemysłu. Rozpatruje instytucjonalno-systemowe czynniki przemian w poziomie koncentacji jak również obrazuje stopień monopolizacji i rozproszenia poszczególnych sektorów gospodarki.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.