Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish Act on Joint Ventures
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zmiana Ustawy o joint ventures z 23 grudnia 1988 r. uchwalona przez Sejm 14 czerwca 1991 r., a następnie zaaprobowana bez poprawek przez Senat, spowodowała istotną zmianę warunków funkcjonowania tego typu przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa, które zostały utworzone na podstawie "starej" ustawy, mogą co prawda funkcjonować zgodnie z jej ustaleniami jeszcze przez 5 lat, ale ich liczba nie jest zbyt duża. Wydaje się, że ustawodawca nie wytrzymał nerwowo i dokonał zmian w momencie, kiedy zachodni kapitał zaczął się przekonywać do inwestowania w Polsce0. Nasuwa się tu wniosek, że po raz kolejny nie wytrzymano do "żniw". Wypada zatem zapytać, po co stwarzano zachodnim firmom korzystne warunki, by w momencie gdy zaczęło to przynosić skutki w postaci zwiększonego zainteresowania Polską (taka była idea 3-letnich wakacji podatkowych) zaraz się z tego wycofać? (fragment tekstu)
Formy spółek w amerykańskim systemie prawnym różnią się znacząco od form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W Stanach Zjednoczonych nie występuje podział spółek na spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. Prawo spółek w USA jest w przeważającej mierze prawem stanowym, co oznacza, że ustawy stanowe regulują ich tworzenie oraz funkcjonowanie. Wyjątkiem są ustawy federalne obejmujące najważniejsze kwestie dotyczące papierów wartościowych, transparentności, stabilności finansowej itd. Amerykańska spółka typu corporation jest jedyną spółką, w stosunku do której ustawodawca używa określenia incorporated. Wszystkie pozostałe spółki określane są mianem unincorporated business entities. Powstanie spółki typu corporation wiąże się z podpisaniem jej statutu oraz złożeniem dokumentów założycielskich do Sekretarza Stanu. Stan, w którym założono spółkę, determinuje prawo właściwe dla stosunków wewnętrznych w spółce (internal affairs doctrine), w tym obowiązki powiernicze, prawa akcjonariuszy, dywidendy itp. Poza statutem spółka tworzy regulamin wewnętrzny, który ustanawia procedury i sposób prowadzenia spraw spółki. Biorąc pod uwagę tendencje w porządkach państw europejskich, zmierzające w kierunku tworzenia spółek z monistycznym systemem organów, struktura amerykańskiej spółki typu corporation jest warta przeanalizowania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł postuluje uchylenie wymagania formy ad solemnitatem dla umowy spółki jawnej, jak również zawężenie przedmiotowo istotnych elementów umowy tej spółki, tak aby spółka jawna mogła powstawać, niezależnie od wpisu do rejestru, już z momentem rozpoczęcia za zgodą wspólników prowadzenia jej przedsiębiorstwa we własnym imieniu. Rozpoczęcie - za zgodą wspólników - prowadzenia przedsiębiorstwa we własnym imieniu prowadziłoby do zaistnienia spółki jawnej także w przypadku zawarcia przez wspólników umowy innej spółki osobowej, przy czym z momentem jej wpisu do rejestru spółka taka stawałaby się wówczas tą inną spółką osobową. Ponadto artykuł postuluje regulację spółki komandytowo-akcyjnej w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Omówiono podstawy prawne zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce, a także dane dotyczące liczby spółek joint ventures i zaangażowanego kapitału. Przedstawiono opinie Polaków o inwestycjach zagranicznych w Polsce, a także opinie inwestorów zagranicznych o warunkach prawnych i praktykach ograniczających konkurencję w Polsce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.