Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish Act on Local Government Revenue
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka podjęła próbę podsumowania działalności samorządu terytorialnego w Polsce, po piętnastu latach funkcjonowania, na płaszczyźnie finansowej. Przeanalizowała strukturę dochodów jednostek samorządu terytorialnego, porównując udział dochodów własnych, subwencji ogólnych i dotacji celowych w systemie zasilania jednostek samorządu terytorialnego, w skład którego wchodzą: gmina, miasta na prawach powiatu, powiaty i województwa.
2
Content available remote System wyrównywania dochodów gmin w Województwie Łódzkim
100%
Artykuł dotyczy problematyki wyrównywania dochodów gmin. Przedstawiono w nim syntetycznie najważniejsze poglądy dotyczące tej tematyki prezentowane w literaturze, wskazano na przesłanki oraz mechanizmy wyrównywania dochodów samorządów lokalnych. W części empirycznej artykułu dokonano analizy i oceny funkcjonowania systemu transferów wyrównawczych przeznaczonych dla gmin w województwie łódzkim.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w procedurze stanowienia ustawy budżetowej. Pierwsza część artykułu dotyczy początkowego okresu funkcjonowania urzędu Prezydenta w polskim porządku ustrojowym, ze szczególnym uwzględnieniem unikalnych kompetencji w zakresie ogłaszania ustawy budżetowej. W drugiej części opracowania omówiono udział Prezydenta w procedurze budżetowej w latach 1989-1997. Trzecia i ostatnia część odnosi się do okresu obowiązywania obecnej Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. W artykule wykorzystana została metoda dogmatyczno-prawna i pomocniczo metoda historyczno-prawna. (abstrakt oryginalny)
Rozwiązania prawne dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego w istocie decydują o zakresie i możliwości realizacji zadań tych organów. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie w sposób syntetyczny ewolucji systemy dochodów jednostek samorządu terytorialnego z zaznaczeniem istotnej roli, jaka odegrała uchwalona w roku 2003 ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zasadniczym powodem zmian w systemie finansów samorządowych była chęć zapewnienie jednostkom o niskim potencjale dochodowym lepszych warunków, natomiast jednostkom o większym potencjale - silniejszej motywacji do podejmowania działań zwiększających dochody własne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony został ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Omówiono sześć podstawowych reguł , które tworzą konstytucyjne zasady finansów samorządu terytorialnego, są to: zasada samodzielności finansowej, odpowiedzilności udziałów powiatów w dochodach publicznych, zasada o zróżnicowanej struktury dochodów powiatów, wyłączności ustawy dla określenia powiatowych źródeł dochodów oraz zasada wymogu i wyposażenia jednostek samorządowych.
Autorka przeanalizował zmiany w dochodach jednostek samorządu terytorialnego w Polsce w ujęciu regionalnym, pod kątem zwiększenia ich potencjalnych możliwości inwestycyjnych. Analizą objęła tylko dochody województw za lata 2002-2004. Cały temat podzieliła i omówiła w trzech częściach: potencjał społeczno-ekonomiczny województw; dynamika dochodów województw; struktura dochodów województw.
8
Content available remote Finanse powiatów w świetle ustawy o finansach publicznych
51%
Samorząd terytorialny w Polsce funkcjonuje na trzech szczeblach. Zakres zadań i sytuacja finansowa gmin, powiatów i województw są jednak różne. Szczególnie niekorzystnie na tym tle prezentują się powiaty ziemskie. Celem opracowania jest wskazanie: miejsca powiatów w strukturze samorządu terytorialnego w Polsce, tendencji w kształtowaniu się dochodów budżetowych powiatów ziemskich, regulacji prawnych mających wpływ na poziom podstawowych wielkości budżetowych tych jednostek, a także kondycji finansowej (mierzonej poziomem zadłużenia i kosztów jego obsługi) powiatów ziemskich województwa wielkopolskiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.