Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 86

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polish foreign investments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Tendencje w rozwoju polskich inwestycji bezpośrednich w Rosji
100%
Zainteresowanie polskich przedsiębiorstw ekspansją inwestycyjną na rynek rosyjski wyraźnie wzrosło w ciągu ostatniej dekady. Mimo braku jednoznacznego trendu w odpływie polskich inwestycji do Rosji (zmienna dynamika wzrostu i spadku na przestrzeni ostatniej dekady) wartość zasobów BIZ Polski w tym kraju sukcesywnie rosła po roku 2000. Zdecydowanie zwiększył się także udział Rosji w portfelu należności Polski z tytułu bezpośrednich inwestycji realizowanych za granicą. Niekorzystnie kształtowała się natomiast struktura kapitałowa, branżowa i geograficzna polskich BIZ w Rosji. Struktura kapitałowa polskich inwestycji bezpośrednich w Rosji pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa zbyt mało jeszcze realizują projektów o charakterze klasycznych BIZ. Analiza branżowa i geograficzna wskazuje z kolei, że polskie BIZ koncentrują się głównie w sektorach pracochłonnych oraz ograniczone są tylko do dwóch okręgów federalnych w Rosji w zachodniej i centralnej części tego kraju. (abstrakt oryginalny)
Inwestycje polskich przedsiębiorstw w UE nie wpisują się w klasyczne przepływy kapitału z kraju zamożniejszego do słabiej rozwiniętego. Ich niewielka skala i różnorodność pod-miotów je przeprowadzających, oraz ograniczony dostęp do danych o ich działalności, utrudniają przeprowadzenie analiz ilościowych. Sugeruje to potrzebę podjęcia badań jakościowych, adaptujących metodologię teorii ugruntowanej stosowaną już w naukach o przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono polskie inwestycje bezpośrednie za granicą w latach 1993-2001, które scharakteryzowano z punktu widzenia ich stanu i strumieni, struktury branżowej oraz kierunków lokalizacji. Przedstawiono również kilka przykładów polskich firm, które dokonały inwestycji za granicą. Analizowano przede wszystkim formy wejścia tych firm na rynki zagraniczne oraz motywy wyboru konkretnych rynków.
W postępującej erze globalizacji bezpośrednie inwestycje zagraniczne są ważnym elementem gospodarki otwartej. W krajach przyjmujących istotne dla napływu BIZ jest stworzenie korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego, które mogą odegrać ważną rolę w rozwoju gospodarczym regionu. Działające w ramach zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów podejmuje szereg działań, by w istotny sposób wpływać na poziom atrakcyjności inwestycyjnej regionu, co jest ważne dla napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
Czy można osiągnąć sukces handlowy na Wschodzie? Można! Przekonało się o tym już wiele polskich firm z branży budowlanej, chemicznej, kosmatycznej czy odzieżowej, które nawiązały współpracę gospodarczą z Rosją, Ukrainą lub innymi krajami byłego ZSRR. Produkty polskich firm są przez naszych sąsiadów rozpoznawalne i cenione jak np. ATLAS, która to w 2003 roku otwarła pierwszą zagraniczną fabrykę.
Artykuł omawia polskie inwestycje za granicą. Do tej pory inwestowaliśmy głównie w Europie Zachodniej i USA, najczęściej były to inwestycje banków. Omówiono plany inwestycyjne w krajach Europy Wschodniej. Są to: Polsatu na Litwie, Łotwie i w Estonii; firmy Nowy Styl (produkuje krzesła biurowe) na Ukrainie; Stoczni Gdynia w helsinskiej Masa Yards; Huty Szkła Warta w hutę AB Paneveżio Stiklas; Stoczni Szczecińskiej na Ukrainie lub w Chorwacji.
Aspekt zagranicznej ekspansji polskich przedsiębiorstw jest stosunkowo rzadko poruszany w literaturze. Z reguły istniejące publikacje (w tym kilkadziesiąt autora niniejszego tekstu) analizują obszary napływu zagranicznego kapitału do Polski. Trzeba jednak podkreślić, że od strony teoretycznej wypływ kapitału za granicę jest równie interesujący jak jego napływ. W połączeniu ze zwiększającą się skłonnością rodzimych podmiotów do zdobywania zagranicznych rynków obszar ten stanowi doskonały przedmiot badań. Celem niniejszego artykułu jest analiza problemu wypływu kapitału z Polski na rynki zagraniczne w postaci inwestycji bezpośrednich. Zbadana zostanie zarówno skala tego wypływu, jak i jego struktura (w aspekcie geograficznym oraz działowo-gałęziowym). (fragment tekstu)
8
Content available remote South Korea in The Global Economy in Post-Crisis Period - An Attempt of Evaluation
75%
Celem artykułu jest diagnoza i ocena pozycji Korei Południowej we współczesnej, zglobalizowanej gospodarce. Podstawowym problemem jest dokonanie oceny stopnia internacjonalizacji gospodarki Korei Południowej w okresie pokryzysowym. Praca składa się z czterech głównych elementów. Omówiono sytuację społeczno-ekonomiczną Korei Południowej oraz wybrane prorozwojowe elementy polityki ekonomicznej. Następnie przeanalizowano zaangażowanie Korei Południowej w międzynarodową wymianę towarów i usług. W kolejnej części skupiono się na uczestnictwie Korei Południowej w międzynarodowym transferze kapitału w formie zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Ostatnim elementem badań była ocena międzynarodowej pozycji konkurencyjnej Korei Południowej na tle wybranych gospodarek. W pracy posłużono się metodami studiów literaturowych, analizy opisowej oraz analizy porównawczej. Badania potwierdziły znaczącą pozycję Korei Południowej w międzynarodowym handlu oraz światowym transferze kapitału w formie ZIB(abstrakt oryginalny)
Omówiono polskie inwestycje bezpośrednie za granicą. Podkreślono, że są one niewielkie i skierowane głównie na rynki wschodnie. Najchętniej inwestują tam banki i firmy ubezpieczeniowe. Załączono dane dotyczące wartości polskich inwestycji zagranicznych w latach 1994-2001 oraz wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce i ich napływu w latach 1993-2001.
10
Content available remote Ekspansja inwestycyjna polskich przedsiębiorstw w Czechach
75%
Celem opracowania jest określenie tendencji w aktywności inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw na rynku czeskim oraz ocena tego zjawiska. Badania przeprowadzono głównie na podstawie analizy danych statystycznych, w tym danych opracowywanych przez NBP, Czeski Bank Narodowy oraz GUS. Z badań wynika, że większe zainteresowanie rynkiem czeskim wykazywały przedsiębiorstwa pozostające pod kontrolą kapitału polskiego niż zagranicznego. Wśród inwestycji w Czechach dokonywanych przez polskie podmioty dominowały projekty typu horyzontalnego zorientowane na poszukiwanie nowych rynków zbytu. Działania inwestycyjne podejmowane na tym rynku przez polskie firmy były rzeczywistymi przedsięwzięciami gospodarczymi zaliczanymi do klasycznych BIZ.(abstrakt oryginalny)
Omówiono formy wchodzenia przedsiębiorstw na rynki gospodarki ukraińskiej. Przedstawiono nakłady inwestycyjne polskich przedsiębiorstw na Ukrainie oraz strukturę sektorową polskich inwestycji i największych inwestorów branżowych.
Głównym celem badania była identyfikacja i ocena kluczowych mikro- i makroekonomicznych czynników determinujących podejmowanie przez polskie przedsiębiorstwa inwestycji bezpośrednich za granicą stanowiące zaawansowany etap internacjonalizacji tych przedsiębiorstw. Innymi słowy chodziło o uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Jakie są podstawowe determinanty dokonywania przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa inwestycji bezpośrednich za granicą w ramach procesu internacjonalizacji ich działalności, jaką rolę odgrywają poszczególne czynniki oraz jakie są konsekwencje odpływu kapitału dla firm macierzystych?(fragment tekstu)
This study identifies and investigates the relationships between FDI motives and establishment modes in the context of outward foreign direct investment (OFDI) undertaken by companies from Poland. It is based on survey data collected in 2013 from Polish companies engaged in FDI. A number of hypotheses, derived from pertinent outward FDI literature, are tested using quantitative analysis tools. Its main findings show that almost half of the surveyed firms preceded their first FDI project with exports, but at the same time a similar proportion of firms had no host-country experience prior to their initial FDI project. The study indicates the leading role of market-seeking motives in Polish OFDI followed by efficiency-seeking and strategic assetseeking motives, with only a marginal role being left to resource-seeking.(original abstract)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie czy, i w jakim stopniu, konkurencja podatkowa między krajami Unii Europejskiej w zakresie opodatkowania dochodów przedsiębiorstw jest czynnikiem lokalizacyjnym dla polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Wykorzystano dane dotyczące nominalnych stawek podatku CIT, tzw. ukrytej stawki opodatkowania (implicit tax rate) oraz wartości polskich BIZ ulokowanych w państwach członkowskich UE. Dane pochodzą z Eurostatu, OECD oraz NBP. Okres badań obejmuje lata 2004-2012. Wyniki badań wskazują na brak jednoznacznych powiązań między wartościami nominalnych i ukrytych stawek podatkowych a zmianami w napływie polskich BIZ. Większość inwestorów, szczególnie mniej doświadczonych w procesie internacjonalizacji, nie traktuje priorytetowo fiskalnych atutów lokalizacji. Nie brakuje jednak przykładów doświadczonych inwestorów, którzy wykorzystują międzynarodowe różnice w stawkach opodatkowania. Dotyczy to jednak przede wszystkim szczegółowych rozwiązań fiskalnych, dedykowanych wybranym grupom przedsiębiorstw, zatem ich precyzyjna analiza na pod- stawie danych makroekonomicznych jest niemożliwa. (abstrakt oryginalny)
15
75%
Niniejszy artykuł został opracowany na podstawie wyników badania bezpośredniego w ramach projektu badawczego "Rola bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kształtowaniu aktualnego i przyszłego profilu gospodarczego województwa łódzkiego " Badanie przeprowadzono od września do listopada 2010 r. wśród 188 inwestorów zagranicznych, którzy prowadzoną działalność gospodarczą w województwie łódzkim. W artykule dokonano identyfikacji i oceny przesłanek lokalizacji inwestycji zagranicznych w Polsce i w regionie łódzkim. Niskie koszty i płace, możliwość znalezienia pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, położenie geograficzne w centrum Polski to główne przyczyny umiejscowienia podmiotów BIZ w województwie łódzkim. Stan infrastruktury transportowej i społecznej oraz biurokracja, procedury administracyjne, powolność działania i niekompetencja urzędników to czynniki, które zniechęcały do lokalizacji. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski jest zestawieniem, które przedstawia stany zagranicznych aktywów i pasywów podmiotów krajowych na koniec danego roku. Różnica pomiędzy wielkością aktywów i pasywów zagranicznych stanowi międzynarodową pozycję inwestycyjną netto i informuje, czy Polska jest wierzycielem, czy też dłużnikiem netto w stosunku do zagranicy. Międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski jest kompilowana zgodnie ze standardami określonymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny. (fragment tekstu)
17
Content available remote Bezpośrednie inwestycje zagraniczne
75%
Przedstawiono przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w latach 1994-2011. Scharakteryzowano te przepływy w podziale na kraje i sektory oraz podkreślono wpływ obecnego kryzysu globalnego na bezpośrednie inwestycje zagraniczne.
Polska ma szanse na wejście do grona dziesięciu największych inwestorów zagranicznych na Ukrainie. Według stanu na 1 stycznia 2008 roku polskie inwestycje na Ukrainie stanowiły 670 mln USD. To tylko 2,3 % globalnych inwestycji na, które wynoszą ok. 30 mld USD. Wysoka dynamika polskie zaangażowania kapitałowego jest efektem przede wszystkim inwestycji sektora finansowego, a więc banków, dalsze miejsca zajmują między innymi przemysł chemiczny i petrochemiczny, przemysł drzewny, operacje na rynku nieruchomości oraz przemysł metalurgiczny i metalowy.
Dokonano oceny efektywności polskich inwestycji bezpośrednich za granicą (BIZ) jako narzędzia tworzenia wartości dla inwestorów. Przedstawiono poziom i rozmieszczenie polskich BIZ według rodzaju działalności gospodarczej oraz strefy geograficznej. Stan należności z tytułu BIZ systematycznie wzrastał na skutek zwiększenia się pozycji udziałów kapitałowych, reinwestowanych zysków i pozostałych instrumentów kapitałowych w latach 2000-2012. Okres po wygaśnięciu kryzysu finansowego (lata 2010- 2012) charakteryzował się wzmożoną aktywnością polskich inwestorów, natomiast wahania dochodu z tytułu BIZ były spowodowane przeważnie znaczącym stopniem ich koncentracji. W latach 2010-2012 rentowność obligacji skarbowych była wyższa niż rentowność BIZ, co potwierdziło niższą efektywność BIZ. (abstrakt oryginalny)
Czy Rosja może być szansą dla inwestorów z Polski? Dla tych odważnych z pewnością. Coraz większe zainteresowanie produktami inwestycyjnymi rynków wschodzących o najwyższym potencjale było przyczyną rozpoczęcia naszej działalności w Polsce – mówi Piotr Tymula, dyrektor w departamencie akcji Renaissance Capital, odpowiedzialny za kontakt z polskimi inwestorami. Wcześniej Tymula zajmował się podobną działalnością w CitiGroup, ale jak zapewnia, dopiero obecny pracodawca odkrył drzemiący potencjał na styku polskich inwestorów i rosyjskiego kapitału. – Teraz możliwości m.in. tego rynku, czyli właśnie Rosji, cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarządzających największymi funduszami – wyjaśnia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.