Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Political liberalism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono sylwetkę Johna Rawlsa filozofa zajmującego się tematyką sprawiedliwości i pokojowego współdziałania. Omówiono główne idee zawarte w „Teorii sprawiedliwości" i "Liberalizmie politycznym". W zakończeniu skupiono się na tezach zawartych w "Prawie Ludów".
W artykule omówiono miejsce i rolę liberalizmu w polskiej polityce. Przedstawiono wzajemny stosunek liberalizmu i lewicowości oraz wskazano możliwą płaszczyznę współpracy między tymi projektami społeczno-politycznymi.
3
Content available remote Od liberalnej do keynesowskiej wizji państwa
61%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zmian w postrzeganiu ekonomicznej roli państwa na przestrzeni ostatnich 200 lat. W interpretacji keynesowskiej podmiot ten nie tylko stoi na straży prawa i pełni rolę gwaranta bezpieczeństwa wewnętrznego oraz zewnętrznego, ale także aktywnie oddziałuje na rozmiary efektywnego popytu globalnego, dochodu narodowego oraz zatrudnienia.(fragment tekstu)
4
Content available remote Zmagania liberałów z pluralizmem wartości
61%
Celem artykułu jest krytyczny namysł nad perspektywą ujmowania pluralizmu wartości w obrębie współczesnej liberalnej myśli politycznej. Na początku opisano sposób rozumienia pluralizmu i konfliktu wartości. Następnie zarysowano tradycje ich postrzegania, aby w dalszej części skupić się na analizie dorobku doktryny liberalnej i omówieniu propozycji rozwijanych na jej gruncie. W części końcowej podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy liberalna optyka postrzegania pluralizmu wartości, chroniąc przed monizmem, nie prowadzi w świat ich relatywizmu. (abstrakt oryginalny)
Z nielicznymi wyjątkami świat arabski poczynił duży postęp w kierunku liberalizacji politycznej w ciągu ostatnich dwóch lat. Maroko może być wzorem dla innych krajów, jeśli utrzyma obecny kierunek zmian politycznych. Król Mahomet VI postanowił przeprowadzić ważne reformy: poprawkę do konstytucji, rozdział struktur władzy i niezależność sądownictwa. W ten sposób sytuacja nie doprowadziła do znacznego wybuchu gniewu obywateli i zamieszek, jak w wielu krajach arabskich. Król zainicjował reformy polityczne i społeczne w odpowiedzi na prośby i potrzeby społeczeństwa, na przykład reformę kodeksu rodzinnego o nazwie Mudawwana. Muhammad VI rozpoznał wielokulturowe korzenie społeczeństwa marokańskiego, potwierdził równość płci i rozszerzył wolność słowa. Jednak zmiany te nie uwzględniły potrzeb wszystkich grup społecznych. W Maroku pojawiły się żądania bardziej elastycznego i odpowiedzialnego rządu, naciski na reformy gospodarcze i większy pluralizm w kształtowaniu polityki publicznej. Niemniej jednak opozycja uznała te zmiany za niewystarczające, biorąc pod uwagę skalę bezrobocia młodzieży, brak perspektyw, brak praw kobiet i kryzys edukacyjny. W Maroku legitymacja państwowa nie spada z powodu szczególnej pozycji króla, religijnej legitymacji władzy i specyficznej kultury politycznej społeczeństwa marokańskiego. Według wielu analityków Królestwo Maroka nie zdemontowało podstawowych struktur władzy, zwłaszcza wpływowej elitarnej instytucji - machzen. (abstrakt autora)
We współczesnej myśli politycznej zdominowanej przez nurt neutralnego liberalizmu politycznego praca jest pojęciem nieprzemyślanym, a w dużej mierze nawet zapoznanym. Istnieje niebezpieczna tendencja, aby namysł nad pracą zamykał się między dwoma skrajnymi podejściami. W ujęciu marksistowskim praca jest pierwszą potrzebą człowieka, praca tworzy człowieka, a w ostateczności może nawet nie tylko zniekształcić naturę ludzką, lecz wręcz człowieka odczłowieczyć. W podejściu wyłożonym przez Hannah Arendt w Kondycji ludzkiej praca jest w całości przypisana sferze czystej konieczności. W zaproponowanej przez nią hierarchii pracy, wytwarzania i działania, tkwi założenie, że ludzka wolność i autonomia mogą znaleźć spełnienie tylko w działaniu umożliwiającym pełną realizację egzystencji politycznej. Personalistyczna myśl polityczna unika skrajności obydwu podejść. Praca jest postrzegana jako środek zaspokajania potrzeb, ale służy również realizacji dobra wspólnego i jest wyrazem twórczości człowieka. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Struktura ilościowa i jakościowa współczesnej imigracji w USA
51%
W artykule autorka analizuje strukturę współczesnej imigracji w Stanach Zjednoczonych Ameryki, która istotnie zmieniła się w wyniku liberalizacji polityki imigracyjnej USA w drugiej połowie XX wieku. "Ustawa o imigracji" z 1965 roku doprowadziła do istotnej zmiany parametrów ilościowych i jakościowych imigracji. Istotne zmiany, w szczególności, odbyły się w strukturze etnicznej.(abstrakt oryginalny)
Recenzowana książka hawajskiego badacza Wumaiera Yilamu z Uniwersytetu w Honolulu to oryginalne studium przypadku neoliberalnych reform w dwóch państwach Azji Środkowej - Kazachstanie i Uzbekistanie. Opracowaniu temu warto przyjrzeć się z kilku powodów. Po pierwsze, dotyczy aktualnej tematyki, bowiem kwestia liberalizacji politycznej i gospodarczej państw postkomunistycznych wciąż jest przedmiotem zainteresowania badaczy. Po drugie, ciekawe jest interdyscyplinarne podejście rozprawy, łączące kwestie polityki gospodarczej z semiotyką i krytyczną analizą dyskursu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie analiz i konfrontacja modelu gospodarki rynkowej oraz wymogów funkcjonowania organizacji z orientacjami osobowościowymi upowszechnionymi w polskim społeczeństwie, takimi jak: nacjonalizm, intensywna religijność, rygoryzm i liberalizm polityczny.
Punktem wyjścia w niniejszym opracowaniu jest stwierdzenie faktu, że termin "liberalizm" nabiera pejoratywnego charakteru; w wypowiedziach polityków i publicystów pojawiają się określenia typu "zgniły" "upadły" czy "skompromitowany" liberalizm. Przyczyną tego zjawiska jest utożsamienie terminu "liberalizm" z nieograniczoną gospodarką wolnorynkową albo z absolutną, niemal anarchistyczną wolnością jednostki. To zjawisko nasiliło się szczególnie za sprawą szkoły chicagowskiej i libertarianizmu, czego najbardziej wymownym przykładem jest książka Demokracja - bóg, który zawiódł. Druga przyczyna to niewątpliwie stosunek klasycznych liberałów do demokracji. Liberałowie walczyli wprawdzie o powszechne prawa wyborcze (także dla kobiet), ale ich naczelnym zadaniem i ideałem było postawienie granic temu, co Jan Jakub Rousseau określił jako "nieograniczoną, suwerenną i niepozbywalną władzą ludu (narodu)". Stąd określenie "demokracja liberalna" zawierało konkretną treść, taką jak prawa jednostki, rządy prawa, podział władzy. Jesteśmy aktualnie świadkami wzrostu popularności ideału Rousseau, mówi się przecież o "suwerennej demokracji", woli narodu. To każe jednak pamiętać, że właśnie rządy autorytarne i totalitarne posługiwały się taką retoryką, mówiąc o demokracji jako o wyrazie woli narodu i nie przewidując żadnych dla tej woli ograniczeń. Czy to oznacza kres idei liberalnych? Historia poucza nas, że liberalizm stawał się ważną ideologią zawsze w momentach kryzysowych, jak np. w II Cesarstwie Francuskim, jak również po upadku III Rzeszy, dyktatury Francisco Franco i komunizmu. Można sądzić, że nie tyle liberalizm jako teoria ekonomiczna, ile liberalizm jako ograniczenie władzy absolutnej - nawet jeśli władza ta pochodzi z demokratycznych wyborów - będzie nadal spełniać tę funkcję. (abstrakt oryginalny)
W stosunkach międzynarodowych duże znaczenie mają standardy etyczne oraz prawo międzynarodowe, które ogranicza użycie siły dla realizacji własnego interesu. Liberalizm uznaje istnienie międzynarodowej anarchii rozumianej jako brak instytucji, która regulowałaby stosunki między państwami. Jednak anarchia nie musi prowadzić do konfliktów i wojen. Zdając sobie sprawę, że sprawiedliwego świata nie da się zbudować tu i teraz, liberałowie koncentrują się na sposobach harmonizacji interesów między państwami. Realizacji wspólnych korzyści i większej wolności sprzyja współpraca międzynarodowa.
Dobrobyt i bieda na gruncie politologii to obszar problemowo bardzo rozległy, wymagający myślenia i podejścia systemowego. Musi się w tym obszarze mieścić sprawiedliwość i praworządność. Już Kant zauważył fundamentalny związek między wolnością, jako fundamentalną wartością po-rządku liberalnego, a sprawiedliwością, zauważając, że ten wybór wolności jest warunkiem możliwości budowania społeczeństwa obywatelskiego, bo obywatelskość wymaga wolności. Kontynuacja porządku liberalnego, z natury dynamicznego, wymaga reguł, instytucji i procedur oraz istnienia państwa prawa. Państwa wiarygodnego, w którym władza mieści się w instytucjach dla niej przeznaczonych i jest godna zaufania, ponieważ przestrzega reguł i rozumie służbę dla dobra wspólnego. Zawsze ustrój jest najważniejszy. Jest to pogląd głoszony przez prawników i politologów, ale dotkliwie weryfikuje się w doświadczeniu i w codzienności obywatela, którego los realizuje się w ramach porządku wynikającego z obowiązujących zasad ustrojowych. W państwie źle rządzonym ludzie mogą się zapracować, a nie podniosą się z biedy. Regulowanie obszaru między bogactwem a biedą jest trudne i ryzykowne w sytuacji, kiedy wszystko gwałtownie przyspiesza, tracąc równocześnie równowagę, co sprzyja konfliktom i grozi obsunięciem się w chaos. Kapitalizm kasynowy z dominacją systemu korporacyjnego nie rokuje pozytywnie na konwergencję z opiekuńczym państwem socjalnym. Kultura Zachodu, żeby przetrwać, musi orientować się na rozwój, respektując wymóg konkurencji i ryzyka. Wymogi równościowe, poprawnościowe i godnościowe ryglują swobodę wymiany poglądów oraz idei, co jest ryzykiem w warunkach dotkliwego i trwałego deficytu nowych idei, nowych pomysłów. Dynamika rozwoju i konkurencja wymagają kreatywności oraz unikania przywileju, który może zadławić każdy porządek. Warunkiem podążania drogą optymalnie rokującą jest równowaga między zasobami i uprawnieniami, co jest wymogiem o wysokim stopniu trudności, bo w tym miejscu pojawia się sprawiedliwość, która jest rezultatem wyboru wolności. Należy zauważyć, że fundamentem wolności jest dyscyplina, bo wszelkie decyzje oraz działania wymuszają ponoszenie ich konsekwencji i odpowiedzialności za nie. Politologia wykorzystuje związki z innymi naukami społecznymi, posługuje się również metodami przejętymi z tych nauk, respektując wymóg historyzmu i podejścia systemowego. Konieczne jest obejmowanie refleksją teoretyczną całości zjawisk i więzi przyczynowo-skutkowych warunkujących ich kształt, dynamikę i związki między nimi. Za najbardziej rokującą i rozwojową można uznać metodę systemową, postulującą badanie danego przedmiotu albo zjawiska jako całości, w całej złożoności wieloprzyczynowych uwarunkowań. Uzupełnieniem w różnych sytuacjach mogą być metody porównawcze, decyzyjne, behawioralne czy ilościowe [Chmaj, Żmigrodzki, 1998, s. 43-46]. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza roli partii regionalnych w kształtowaniu indyjskiej polityki zagranicznej na przełomie XX i XXI w. Objaśnienie i zrozumienie tego procesu wymaga zbadania przesłanek zwiększenia aktywności partii regionalnych w sferze międzynarodowej oraz zidentyfikowania instrumentów formalnych i nieformalnych, za pomocą których wpływają one na proces tworzenia polityki zagranicznej. Teoretycznym narzędziem zastosowanym do analizy aktywności partii regionalnych w Indiach w wymiarze międzynarodowym i wpływania na kształtowanie polityki w tym zakresie jest liberalna teoria polityki zagranicznej. Użycie liberalnej teorii pozwoli na weryfikację przyjętej hipotezy wskazującej, że partie regionalne dynamizują politykę zagraniczną Indii, przyczyniając się do wzbogacenia jej treści i celów, zwłaszcza w odniesieniu do stosunków z państwami sąsiadującymi i współpracy w regionie Azji Południowej. W pierwszej części artykułu omówiono główne założenia liberalnej teorii polityki zagranicznej, skupiając się przede wszystkim na modelu opracowanym przez Andrew Moravcsika. W drugiej części zidentyfikowano uwarunkowania i ramy instytucjonalno-prawne, które kształtują aktywność międzynarodową partii regionalnych. W trzeciej części przedstawiono ewolucję indyjskiego systemu partyjnego oraz scharakteryzowano wybrane partie regionalne. W czwartej części przeanalizowano wzrost aktywności międzynarodowej wybranych partii regionalnych. W podsumowaniu zaprezentowano użyteczność liberalnej teorii polityki zagranicznej przy badaniu wzrostu znaczenia partii regionalnych w kształtowaniu polityki zagranicznej Indii.(abstrakt oryginalny)
The analysis of literature on the subject indicates the occurrence of cultural stereotypes that hinder the adaptation to the conditions of the era of an information civilization. They are of a particular importance in the public sphere. Their main feature (disadvantage) is the stimulation of aggression in social relations, the manifestations of which deform the functioning of liberal democracy. Aggression as a cultural trait comes from the fear of losing identity and from the uncertainty. The dissemination of the patterns of liberal culture and thus the displacement of the restrictive culture are the ways of counteracting the negative phenomena associated with it. The development of this problem is the subject of this text. (original abstract)
Według prognoz, ewolucje przemian społecznych w Polsce cechować będzie powolne obniżanie się poziomu konserwatyzmu, choć podziały i konflikty z tym związane będą się jeszcze długo utrzymywać. Partie i ruchy radykalne i roszczeniowe nie zanikną, podobnie jak na Zachodzie Europy. Z drugiej jednak strony można przypuszczać, iż będzie następował stały i rosnący, choć powolny zwrot ku liberalizmowi kulturowemu i jego wartościom. Dlatego też zapewne będzie rosło poparcie dla opcji ładu społecznego preferującego zarówno liberalizm ekonomiczny, jak i dla opcji ładu interwencjonizmu państwa i rynku regulowanego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.