Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 112

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Political system of the state
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Od 1970 roku do 2014 roku Królestwo Belgii przeprowadziło sześć reform ustrojowych, w wyniku których państwo to z unitarnego przekształciło się w federalne, i ulega dalszej ewolucji. Podział kraju wyznaczyły różnice językowe i kulturowe. Królestwo Belgii jest nadal monarchią parlamentarną, ale składa się z trzech regionów, trzech wspólnot oraz czterech regionów językowych. Każdy region i wspólnota wybiera swój lokalny parlament, a na poziomie federalnym Parlament Federalny, który składa się z Izby Reprezentantów i Senatu. Ostatnia reforma ustrojowa zmieniała zasady funkcjonowania Senatu, którego skład podwyższono do 60 senatorów pochodzących już z mianowania (nominacji i kooptacji). Scena polityczna Belgii odzwierciedla uwarunkowaną historycznie sprzeczność interesów pomiędzy niderlandzkojęzyczną Flandrią i francuskojęzyczną Walonią. Od 2004 roku rośnie na znaczeniu partia Nowy Sojusz Flamandzki, kierowana przez charyzmatycznego polityka i republikanina Barta De Wevera. Głoszone przez partię hasła zmierzają do maksymalnej autonomii Flandrii, a docelowo do stworzenia konfederacji, w której znalazłyby się Flandria i Walonia, jeśliby ta ostatnia wyraziła na to zgodę. Partia N-VA odnosi spektakularne zwycięstwa w wyborach lokalnych i federalnych. Celem artykułu jest analiza przyczyn obecnego rozwoju sytuacji w Królestwie Belgii i zarysowanie drogi, jaką państwu temu wyznacza dynamicznie rozwijająca się Flandria. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Istnienie Senatu w Polsce
100%
Senat jest od wieków zakorzeniony w Polskim systemie ustrojowym. Powołany do istnienia w 1989 r. w wymiarze politycznym, był ważną koncesją udzieloną na rzecz opozycji, który miał balansować wybrany w niedemokratycznej procedurze Sejm. Od początków był wiązany z symbolem suwerenności Rzeczypospolitej. Równocześnie restytucja Senatu dokonana została bez pomysłu na jego funkcjonowanie, która zrodziła wątpliwości co do samego istnienia, jego miejsca i roli. Obecnie najczęściej powoływanym argumentem na rzecz istnienia Senatu jest jego rola w procesie stanowienia prawa. Niestety brak szczegółowym badań empirycznych i analiz przepisów nie pozwalają z całą stanowczością zweryfikować tezy o potrzebie istnienia Senatu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, zostały zarysowane dodatkowe kompetencje Senatu, które wpływają na jego podmiotowość tj. udział w sprawach z zakresu UE, rozpatrywanie petycji obywateli oraz korzystanie z inicjatywy ustawodawczej nastawionej na porządkowanie systemu prawnego poprzez dostosowanie prawa do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Między demokracją przedstawicielską a bezpośrednią
100%
Celem artykułu badawczego jest analiza celowości przejścia od demokracji przedstawicielskiej do bezpośredniej i możliwości takiej zmiany w najbliższych dziesięcioleciach. Analiza dotyczy wad i zalet demokracji przedstawicielskiej i dwóch rodzajów demokracji bezpośredniej: opartej na referendach i głosowaniach internetowych. Z analizy wynika, że najlepszym systemem władzy we współczesnych państwach rozwiniętych jest demokracja referendalna, taka jak obecnie w Szwajcarii. Pełna demokracja internetowa może być stosowana w organizacjach o niewielkiej liczbie podejmowanych decyzji. Artykuł dotyczy też oporu wobec zmian, oraz dróg i możliwości upowszechnienia się demokracji bezpośredniej w najbliższych dziesięcioleciach. (abstrakt oryginalny)
According to the "ancient constitution" of the Kingdom of England, the overseas dominions fully belonged to the king's prerogative (dominium regale). For that reason, the legal structure of the seventeenth century American colonies was shaped independently by the Crown. The first Stuarts limited themselves only to establish the legal frames of the private colonies, making them nearly sovereign entities. In order to strengthen the navigation system, introduced by the republican government (1651), Charles II created the base for the centralized royal Dominion in America. Subsequent Crown's endeavors managed by the Committee of Privy Council for Trade and Plantations (Lords of Trade), which was organized in 1675, brought to the settlement of James's II Dominion of New England (1686-89). This process was suddenly broken by the events of the Glorious Revolution of 1688/89, which led to the fall of the Dominion of New England and significantly diminished the Crown oversight of the colonies. As far as this paper is concerned, in opposition to the situation in England, the constitutional effects of the Glorious Revolution in America were not longstanding. Because the victorious Parliament was aware mainly for maintenance of the navigation system, the colonies were left under the king's prerogative. Owing to that, in 1696 William III nominated royal Commissioners for Trade and Plantations (Board of Trade) to govern the overseas dominions. In that way, Parliament consented for the exclusion of the American colonists from the privileges guaranteed by the new constitutional rules. Such a policy occurred to be the cause for their future mutiny, which led to the fall of the First British Empire.(original abstract)
Analizowanie i porównywanie sytuacji Somalii w stanie państwowym i po upadku państwa, obarczone jest poważnymi błędami metodologicznymi. Brak wiarygodnych, regularnie pozyskiwanych danych pochodzących z terenu całej Somalii jest najpoważniejszym problemem. Wybrana przez przytaczanych autorów cezura czasowa (lata 2000-2005) jest niezwykle krótka i zdaje się zbyt krótka, by wykazać, że Somalia ma się lepiej w stanie anarchii. Autorzy analiz świadomie wybrali okres cieszący największym spokojem i wyciszeniem konfliktów zbrojnych. Niemniej w tym krótkim przedziale czasu udało im się udowodnić, że wiele wskaźników jakości życia uległo w stanie anarchii poprawie, a ich wysokość nie odbiega od poziomu panującego w innych państwach Afryki Subsaharyjskiej, w tym także w państwach nieogarniętych w ciągu ostatnich 20 lat konfliktami zbrojnymi.(fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie zawiera analizę pozycji ustrojowej parlamentu finlandzkiego Eduskunty, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego stanu normatywnego i dotychczasowej praktyki ustrojowej. Artykuł ma na celu ukazanie genezy oraz przedstawienie ewolucji tego organu, co pozwoli na ustalenie jego obecnej pozycji ustrojowej w systemie naczelnych organów państwowych Finlandii. Przedmiot opracowania stanowi analiza początków kształtowania się Eduskunty oraz parlamentaryzmu finlandzkiego, jego ewolucja, a nade wszystko aktualny skład, organizacja wewnętrzna, funkcje i kompetencje przedstawione w oparciu o egzegezę postanowień obowiązującej ustawy zasadniczej z 1999 roku oraz regulaminu parlamentu. Szczególnie istotne w tym kontekście wydają się zasady konstytucyjne odnoszące się do parlamentu oraz analiza relacji Eduskunty z innymi naczelnymi organami państwowymi, determinujące formę rządu państwa, co w konsekwencji przyczynia się do ustalenia i bardziej precyzyjnego określenia jej pozycji ustrojowej, a także wykazania jej oryginalności oraz odmienności względem innych współczesnych państw demokratycznych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono ustrój Kanady: historię federacji kanadyjskiej, konstytucję, konstytucyjny podział władzy i wynikające z niego ograniczenia oraz podział uprawnień regulacyjnych.
8
Content available remote Przedmiotowy zakres bezpieczeństwa ustrojowego Rzeczypospolitej Polskiej.
75%
Rzeczpospolita Polska jak każde państwo narażona jest na szereg zagrożeń o charakterze zewnętrznym jak i wewnętrznym. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja geopolityczna, rozwój cywilizacyjny i technologiczny wpływają na powstanie nowych zagrożeń w sferze związanej z wewnętrzną stabilnością państwa, którego kondycja oddziałuje nie tylko na jego instytucje, ale także na obywateli oraz relacje międzynarodowe. Jak wiadomo, pojęcie państwa implikuje trzy elementy w postaci: określonego terytorium, ludności zamieszkującej to terytorium oraz władzy (rządu), mającej charakter władzy najwyższej, to jest suwerennej 1. Ponieważ bezpieczeństwo ustrojowe związane jest z trzecim z wymienionych elementów, jego zachowanie niewątpliwie istotne jest z punktu widzenia egzystencji państwa. (abstrakt oryginalny)
Pomimo iż badacze poczynili wiele wysiłków, aby "otworzyć" państwo, wpływ czynników wewnętrznych na politykę zagraniczną pozostaje niełatwym przedmiotem analizy. Niniejszy artykuł oferuje krytyczną analizę dominujących podejść w literaturze oraz proponuje włączenie koncepcji wewnętrznego układu sił (domestic power relations) do procesu wieloprzyczynowej analizy polityki zagranicznej. Do głównych problemów teoretycznych należy zaliczyć: przydawanie zbyt dużej (determinującej) lub zbyt małej roli polityce wewnętrznej; redukcję polityki wewnętrznej do uwarunkowań strukturalnych bądź do osoby lidera; fragmentaryzację polityki wewnętrznej w procesie analizy oraz generalizowanie roli polityki wewnętrznej bez wzięcia pod uwagę uwarunkowań systemu politycznego. Koncepcja wewnętrznego układu sił proponuje syntetyczne ujęcie uwarunkowań wewnątrzpolitycznych w sposób pozwalający na pełniejsze zrozumienie ich wpływu na politykę zagraniczną państwa. (abstrakt oryginalny)
Pomimo braku istotnych surowców naturalnych, problemu ograniczonych i niewystarczających zasobów wody, bardzo delikatnej sytuacji społecznej oraz niestabilnego sąsiedztwa, współczesna Jordania pozostaje jednym z najbardziej stabilnych państw regionu. W rzeczywistości jest to jedyny kraj Żyznego Półksiężyca, w którym ten sam reżim pozostaje u władzy od momentu utworzenia państwa. Przetrwanie Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego było możliwe dzięki silnemu wsparciu środowisk militarnych dla monarchii, umiejętności dostosowywania się elit politycznych do zmieniających się czynników wewnętrznych i zewnętrznych oraz dzięki geostrategicznemu znaczeniu państwa-bufora i związanej z tym pomocy zagranicznej (politycznej, ekonomicznej i wojskowej). To właśnie buforowy charakter państwa można uznać za jedną z najważniejszych determinant polityki zagranicznej Jordanii, która nie tylko definiuje żywotne interesy monarchii, ale też kształtuje jej postawę na arenie międzynarodowej oraz wpływa na politykę wewnętrzną. (fragment tekstu)
Celem badawczym artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, gdzie uplasować suwerenność w ustrojach federalnych Argentyny, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii? Zarazem jest to pytanie o to, kto (jaki podmiot) jest nośnikiem suwerenności (a więc suwerenem) w analizowanych ustrojach. W artykule posłużono się następującą metodą. Najpierw analizie poddane zostały dwie główne kategorie - suwerenność oraz ustrój federalny. W odniesieniu do pierwszej z nich, obok ujęć teoretycznych, przedyskutowane zostały także jej definicje filologiczne, celem możliwie najbardziej precyzyjnego ustalenia jej znaczenia. Analiza drugiej spośród kluczowych kategorii, poza ustaleniem jej zakresu znaczeniowego, miała także na celu wskazanie wpływu kategorii suwerenność na konceptualizacje kategorii ustrój federalny. W ostatniej części tekstu kategorie suwerenność i ustrój federalny wykorzystane zostały do zwięzłej analizy trzech wspomnianych ustrojów federalnych, celem udzielenia odpowiedzi na zasadnicze pytanie badawcze. Skutkiem przeprowadzonej analizy jest teza stwierdzająca, że suwerenność nie może być dzielona w ramach tego samego systemu federalnego na kilka podmiotów. Ustalenie to prowadzi jednocześnie do zakwestionowania poprawności stosunkowo częstych definicji ustroju federalnego, opartych o założenie dopuszczające dzielenie suwerenności. Dalsze badania powinny polegać na poszerzeniu porównawczej analizy o kolejne ustroje federalne, celem wykazania, czy poczynione ustalenia mogą być uogólnione. Bazę źródłową dla niniejszych rozważań stanowiły w przeważającej mierze źródła drukowane, w postaci aktów prawnych (przede wszystkim konstytucji) oraz opracowań dotyczących suwerenności, ustroju federalnego w ogóle oraz jego trzech wymienionych wariantów. Wykorzystano także pewną ilość źródeł internetowych (głównie słowniki). (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Istota państwa prawa
75%
Niniejszy artykuł przedstawia charakterystykę pojęcia państwa prawnego, a także koncepcję materialnego oraz formalnego państwa prawnego. Normy prawa w generalny sposób wskazują, jak powinna wyglądać działalność państwa. Stanowią także granice działalności państwa. Prawo pomimo tego, że jest ustalane przez państwo, jest także jego samoograniczeniem, prawo takie rządzi państwem. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest dokonanie charakterystyki aktów ustrojowych trzech autonomii nordyckich - funkcjonującego w obrębie Finlandii archipelagu Wysp Alandzkich oraz związanych z Danią Wysp Owczych i Grenlandii. Stanowią one istotny składnik dorobku ustrojowego krajów należących do kultury nordyckiej, a w przyszłości mogą się stać podstawą, na której opierać się będą ich ustawy zasadnicze. (fragment tekstu)
Omówiono pracę habilitacyjną Jacka Wojnickiego, której głównym celem było ukazanie kwestii kształtowania się instytucji polityczno-ustrojowych nowych państw powstałych z rozpadu federacji jugosłowiańskiej.
Konstytucja uchwalona przez Sejm Ustawodawczy 17 marca 1921 r.1 , zwana Konstytucją marcową, oparta na tradycyjnych zasadach systemu parlamentarnego, spotkała się już w pierwszej połowie lat 20. z krytyką. Rezultatem tej krytyki było przyjęcie 2 sierpnia 1926 r. noweli do konstytucji2 , którą jednak uznawano za jedynie przejściowo reformującą ustrój. Dlatego właśnie już w połowie lat 20. ubiegłego wieku pojawiły się propozycje gruntownej reformy ustroju, a w Sejmie II kadencji (wybranym w 1928 r.) klub Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem (BBWR) rozpoczął prace nad zasadniczą rewizją konstytucji. Ponieważ jednak klub ten nie dysponował większością, dyskusja toczyła się jedynie w kręgu członków Komisji Konstytucyjnej, której przewodniczył Wacław Makowski3 . Z uwagi na napiętą sytuację polityczną, 29 sierpnia 1930 r. Prezydent wydał dekret rozwiązujący z dniem 30 sierpnia tego roku Sejm i Senat, motywując swą decyzję niezdolnością przeprowadzenia przez Sejm reformy ustroju4 . (fragment tekstu)
W artykule autor przedstawia własne zdanie na temat kryteriów oceny sprawności państwa i zakresu zmian wprowadzanych do jego ustroju, by sprawność taką osiągnąć.
W artykule podjęto próbę określenia modelu ustrojowego V Republiki Francuskiej. Omówiono strukturę naczelnych organów państwowych, rolę prezydenta i premiera oraz sprawowanie władzy ustawodawczej. Następnie przedstawiono podstawowe rozwiązania prawnoustrojowe współczesnej Rosji na tle zaprezentowanego wcześniej systemu półprezydenckiego V Republiki Francuskiej.
Na początku artykułu przedstawiono podmioty uprawnione do wydawania aktów prawnych w Generalnym Gubernatorstwie. Następnie omówiono problem formalnej hierarchii aktów prawnych oraz praktykę ustrojową Generalnego Gubernatorstwa.
Niniejsze opracowanie stanowi próbę ujęcia programowych konstytucyjnych podstaw ustroju prawnego, mogącego uchodzić za zręby porządku „IV Rzeczypospolitej”. Nie zaciera ono konkretnej oceny politycznej, lecz jedynie analizę konstrukcji prawnych, poprzez pryzmat analizy prawnoporównawczej z przepisami obowiązującej konstytucji. (fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienia dialogu społecznego i umów społecznych. Przedstawiono doświadczenia dialogu społecznego i umów społecznych w Europie i w Polsce w latach 1989-2005. Na koniec zaprezentowano działalność Komisji Trójstronnej oraz koncepcję paktu po objęciu rządów przez koalicję PiS-Samoobrona-LPR.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.