Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 325

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Politics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Artykuł ukazuje drogę Polski do NATO, która wbrew wcześniejszym oczekiwaniom i obietnicom Zachodu była długa i trudna do pokonania. Przedstawiam i analizuję tutaj różne bariery, które utrudniały akcesję Polski do NATO. Ogólnie bariery te dzielę na obiektywne i subiektywne, ale stosując inne kryteria, wskazuję również na konkretne uwarunkowania, m.in. geopolityczne, międzynarodowe, polityczne, społeczne i wojskowe. Ponadto ukazuję stanowiska poszczególnych państw wobec rozszerzania Sojuszu Północnoatlantyckiego po zakończeniu zimnej wojny, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Związku Radzieckiego i Rosji, które mniej lub bardziej aktywnie wspierały starania Polski o członkostwo w NATO lub były im przeciwne. W latach 1989-1999 powoli ewoluowało też stanowisko samego Sojuszu, od początkowo nieprzychylnego do wspierającego akcesję Polski do NATO. W niniejszym artykule stawiam kilka pytań badawczych dotyczących wspomnianych barier na drodze Polski do NATO oraz kilka tez i hipotez. Między innymi stwierdzam, że przeciwny akcesji Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego był przede wszystkim Związek Radziecki, a następnie Federacja Rosyjska, ale początkowo również Zachód, dla którego priorytetem po 1989 roku było zjednoczenie Niemiec oraz stabilizacja relacji wojskowych z Moskwą poprzez zawarcie porozumienia o redukcji konwencjonalnych sił zbrojnych (CFE) i likwidacji radzieckich baz wojskowych w postkomunistycznych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
Prawo i Sprawiedliwość jest od początku swojego istnienia formacją "euroatlantycką". Kurs transatlantycki i zarazem eurorealizm oraz postulowana wysoka i podmiotowa aktywność w Europie Środkowej i wobec Europy Wschodniej były najważniejszymi wyróżnikami myśli politycznej tego stronnictwa w zakresie polityki zagranicznej. Stronnictwo opracowało własną koncepcję roli Sojuszu Północnoatlantyckiego w polityce bezpieczeństwa Polski, czekając na zaistnienie korzystnych warunków do jej realizacji. Nie było wątpliwości, że Rosja jest zagrożeniem dla hemisfery zachodniej. Taka ocena została umocniona w latach 2008-2010 jako następstwo agresji rosyjskiej na Gruzję oraz katastrofy smoleńskiej. Czekano więc na: 1) wygraną w wyborach; 2) koniec resetu w stosunkach amerykańsko-rosyjskich. Wskazane przesłanki teoretyczne i ideowe oraz typ rywalizacji politycznej w Polsce uzasadniały negatywną ocenę polityki zagranicznej Polski wobec Sojuszu w okresie rządów koalicji lewicowo-ludowcowej oraz liberalno-ludowcowej. Bardzo zdecydowanej krytyce poddano styl myślenia Platformy Obywatelskiej o polityce zagranicznej Polski na wszystkich jego poziomach: teoretycznym, koncepcyjnym i decyzyjnym. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 7(1)
39-48
Throughout the political history of Iran, after the World War II, the Tudeh Party has played a significant role as the mother of many other political parties in the last 75 years. This party has especially been the primary base for almost all parties with socialist and leftist tendencies. Without a doubt, the party's establishment was inspired by the 1917 October Revolution in Russia and under a major influence of the Russian Communist Party. The aim of this paper is to show some of the consequences of such relationship between two actors within the international relations. Although it is more than two and half decades after the collapse of the Soviet Union, the consequences of its influence are still felt in the Iranian political space. In this paper, it is unavoidable to highlight this influence in order to open different angles of the discussion. Furthermore, the paper aims to show a political reliance on a foreign power can easily come in conflict with the responsibilities of a popular movement within the national framework. It can be harmful, and it is something that can be avoided. (original abstract)
|
|
nr 1(62)
186-193
W tekście omówiono wybrane artykuły opublikowane w książce "Ludność. Największe bogactwo świata". Artykuł jest próbą polemiki z założeniami teorii T. Malthusa. Omówione zostały takie problemy, jak: przeludnienie, polityka demograficzna, korzyści przyrostu naturalnego czy znaczenie imigracji. Czytelnik będzie mógł spojrzeć na pewne sporne kwestie w nowy sposób.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
243-255
W artykule, w oparciu o dane źródłowe, dokonano charakterystyki populacji imigranckiej w Stanach Zjednoczonych i zaprezentowano ją na tle populacji obywateli USA z urodzenia. Powstały w ten sposób obraz tego, kim jest współczesny imigrant do USA (uwzględniający takie zmienne, jak region pochodzenia, miejsce obecnego zamieszkania, wykształcenie, zarobki, wiek i dzietność), ma na celu stworzenie tła dla analiz debaty dotyczącej reformy polityki imigracyjnej USA, a także wykorzystywania tematu imigracji, szczególnie nieregularnej, w kampaniach wyborczych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Election Behaviour of Polish People According to Settlement Units
80%
|
|
No. 2
47-53
In this paper we considered the question of the influence of settlement system character to the election behaviour of the population on the basis of official statistical results of voting on district-level. A statistically significant difference was stated in the election behaviour between the urban and rural population on national level as well as on regional one. It was stated that the political position of the inhabitants of towns with different sizes is considerably differentiated and a general dependency was shown between the rank of town in the settlement system of the country and the behaviour character of the electors. (original abstract)
Gospodarka ChRL przeszła przez kilka etapów reform i zmian, które pozwoliły na awans gospodarczy, polityczny i militarny tego państwa. Objęło to okres od 1979 r., kiedy zaczęto w ChRL wdrażać pierwsze reformy. Reformy rozpoczęto od zmian w rolnictwie, co miało na celu poprawę zaopatrzenia w żywność. Oznacza to, że dojście do obecnej pozycji ChRL w świecie zajęło prawie pół wieku. W artykule przedstawia się stopniową ewolucję polityki i jej wpływ na gospodarkę oraz na budowanie potencjału polityczno-militarnego w skali regionu i świata. Przedstawia się tu prognozy zmian przy założeniu dotychczasowego trendu rozwoju w kontekście zarówno regionalnych, jak i globalnych graczy. Podkreśla się znaczenie w tym procesie rozwiązań, które decydowały o "otwarciu gospodarki" na napływ technologii, handel czy transfery bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Odrębnym problemem jest wskazanie na układy sojusznicze i ich ewolucję oraz instrumenty stosowane w polityce zagranicznej. Omawia się tu m.in. bieżące napięcia w relacjach np. z USA na tle tzw. "wojen handlowych". Podsumowanie artykułu zawarte jest w możliwych scenariuszach, które mogą znaleźć zastosowanie w przyszłości w polityce ChRL. (abstrakt oryginalny)
Szczecin zajmuje eksponowane miejsce w pomorzoznawstwie. Wynika to z wielu powodów, do których zaliczyłbym m.in. jego wybitną rolę w budowie zrębów polskich badań nad Pomorzem Zachodnim po 1945 roku, wznoszonych pod kierownictwem Gerarda Labudy, oraz rozwój samego Szczecina - jako wiodącego na tym obszarze ośrodka badań historycznych1. Na przełomie XIX i XX wieku wysychają obfite przedtem źródła drukowane, a wydawnictwa drukowane, nadto ikonografia stają się niemal podstawowym źródłem wiedzy o zmieniającym się świecie Uzupełnia tę podstawę źródłową prasa rożnych orientacji, włącznie z prasą kobiecą, przetrzebioną jednak wskutek wydarzeń wojennych i powojennych. Wydawnictwa drukowane, takie jak: roczne sprawozdania Magistratu, monografie i wydawnictwa źródłowe instytucji gospodarczych, historie firm [Firmengeschichten], księgi adresowe miasta Szczecina, periodyki instytucji czy związków komunalnych, wysuwają się na czoło zachowanych materiałów2. Celem ich było m.in. zdobywanie racji opinii publicznej, poszerzanie grona członków i zwolenników. To zjawisko wpisywało się w proces kształtowania już przed I wojną światową tzw. społeczeństwa masowego, w rosnącym stopniu podporządkowanego wpływom rynku, masowej produkcji i masowej kultury(fragment tekstu)
9
80%
Artykuł dotyczy głównych koncepcji długich fal Kondratiewa i stawia się w nim hipotezę o związku długości fal K ze zmianą pokoleń. Zgodnie z hipotezami zaproponowanymi w artykule, ważne wydarzenia społeczne i polityczne, zachodzące w społeczeństwie w danym czasie t, powodują powstanie instytucji mających złagodzić skutki tego wydarzenia i uniknąć jego powtórzenia się w przyszłości. Wraz ze zmianą pokoleniową pamięć historyczna o wydarzeniu t słabnie, a to prowadzi do erozji wspomnianych instytucji. Zwiększa to ryzyko powtórzenia się takich zdarzeń w przyszłości. Artykuł ma więc na celu wykazanie, że niektóre problemy współczesnego społeczeństwa zachodniego (wzrost niestabilności finansowej, rosnąca korupcja polityczna, rosnące ryzyko wojen) mogą również wiązać się z cyklem długich fal opisanym w tym artykule(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony wzajemnym relacjom łączącym system medialny z systemem politycznym. Rozważania koncentrują się na dwóch szczególnie ważnych wymiarach tych relacji - mediatyzacji polityki i polityzacji mediów - wywodzącym się z paradygmatu dominacji jednego systemu nad drugim. Mediatyzacja polityki polega na narzuceniu systemowi politycznemu reguł i logiki działania właściwej ośrodkom komunikowania masowego, co ogranicza pole manewru podczas podejmowania decyzji i prowadzenia działań politycznych. Z kolei polityzacja mediów (ich upolitycznienie czy upartyjnienie) to próby ich zdominowania przez sferę polityki i instrumentalnego wykorzystania dla realizacji własnych, nierzadko stricte partyjnych, celów. W interesie demokracji leży oparcie relacji między sfer ą polityki a mediami masowymi nie na zasadzie rywalizacji, ale współdziałania, wiele bowiem wzajemnych powiązań ma charakter symbiotyczny, oparty na wspólnocie interesów. (abstrakt oryginalny)
Na polskim rynku politycznym trwa okres dominacji partii prawicowych. Ugrupowania funkcjonujące formalnie po lewej stronie sceny politycznej najwyraźniej nie mają pomysłu na wizerunek, który przyciągnie do nich elektorat. Po okresie rozczarowań, jaki przyniosła przewaga SLD w połowie lat 90. i w pierwszych latach XXI w., nie nastąpiła jakakolwiek medialna ofensywa, która poprawiłaby postrzeganie ugrupowań określających się mianem lewicowych. Wizerunkowy marazm dotyczy zarówno "starych" partii o rodowodzie postkomunistycznym, jak i nowych inicjatyw mających być "prawdziwą lewicą". Partie te, oddalone od biednych, pokrzywdzonych społecznie i odważnych światopoglądowo środowisk, stają się organizacjami pozbawionymi klarownej misji. Taka właśnie prawda wyłania się z wyników najnowszych badań przeprowadzonych przez Zakład Porównawczych Analiz Nierówności Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Główny wniosek z nich płynący: "lewica" to termin, który powinien być pisany już tylko w cudzysłowie (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie wyzwań związanych z wykorzystaniem właściwych metod do badania polityki równościowej, jej podstaw i znaczenia. (fragment tekstu)
Since President Donald Trump assumed his constitutional duties in January 2017 and ended his term in January 2021, he adopted strategic goals that were generally characterized by hardening towards Iran, which did not differ from the majority of previous administrations, even of president's Barack Obama, who agreed with his predecessors on the goals, but differed in his ways to reach them. In the same context, the national security document, which was approved by the us administration, in December 2017, did not depart from the previous framework. Iran was present within its content, which reflected a hard-line image of Iran by focusing on what the latter poses as an increasing threat to American interests, as well as to its allies and the security and stability of the Middle East region in general. The document outlined the Iranian danger, describing it as "a dictatorial regime that seeks to undermine the region and destabilize its security, threaten the allies of the united states, and commit brutal acts against its people." This strategy was, in terms of form, closer in many of its elements to what is generally accepted than the outcomes of successive administrations towards Iran. These were the same goals that the majority of US administrations had long been striving for, especially since the beginning of the new millennium and the exposure of the Iranian nuclear program, but the difference, as well as in the details and implementation mechanisms, are the paths and steps taken to achieve the goals.(original abstract)
Artykuł prezentuje wyniki badań na temat przedstawiania polityki europejskiej Polski i Niemiec przez wybrane dzienniki i tygodniki obu krajów w okresie dwustronnych napięć politycznych - od 1 stycznia do 31 października 2007 roku (okres prezydencji Niemiec w UE i kluczowych negocjacji nad Traktatem reformującym). W badaniu zastosowano ilościową i jakościową analizę tekstu, z wykorzystaniem koncepcji ram interpretacyjnych autorstwa Semetko i Valkenburg (2000). Według wyników analizy prasa niemiecka prezentuje bardziej zrównoważoną i bezstronną linię argumentacji, podczas gdy prasa polska dopuszcza najczęściej argumenty jednej ze stron konfliktu. Wizerunki, jakie zostały stworzone na podstawie doniesień prasowych z obu stron, są bardziej złożone niż oczekiwano tego na początku badania(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
151-171
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu apolitycznego charakteru sportu. Badania mają na celu prześledzenie stanowiska Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wobec upolitycznienia sportu i skonfrontowanie go z faktyczną działalnością MKOl, którą można określić jako polityczną. Badania doprowadziły do wniosku, że apolityczny charakter sportu to tylko mit. Masowa popularność sportu skłoniła wiele państw do prób wykorzystania go do celów politycznych, zmuszając MKOl do zajmowania stanowisk politycznych i przenoszenia sporów politycznych na swoje forum. (abstrakt oryginalny)
W tym badaniu przedstawiamy zmiany amerykańskiej polityki wobec Europy i Azji. Rozpoczynamy je prezentacją polityki USA wobec Europy w czasie II wojny światowej i po niej. Analizujemy przejawy amerykańskiego wsparcia współpracy państw Europy Zachodniej. Porównujemy postępowanie USA wobec Europy i ich postępowanie wobec państw z kontynentu azjatyckiego. Analizujemy ponadto cechy społeczeństw europejskich i azjatyckich oraz ich wpływ na udział tych społeczeństw we współpracy międzynarodowej. Przedstawiamy też politykę UE będącą reakcją na amerykański Pivot to Asia. Objaśniamy Transatlantic Trade and Investment Partnership między UE i USA jako sposób na zacieśnienie związków między partnerami negocjującymi to porozumienie.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Polityka wspierania klastrów w Unii Europejskiej
80%
Celem artykułu jest przedstawienie polityki klastrowej realizowanej na poziomie Unii Europejskiej w latach 2006-2020. Uwaga skupiona została na działaniach podejmowanych przez Komisję Europejską. Osiągnięcie celu wymagało przeprowadzenia analizy literatury poświęconej klastrom oraz opracowań o charakterze praktycznym. Na początku przybliżono istotę i wybrane modele polityki klastrowej. Następnie przedstawiono zapisy najważniejszych dokumentów UE odnoszących się do gron. Dalej zaprezentowano wybrane dotychczasowe działania i inicjatywy Komisji na rzecz wspierania struktur klastrowych, a także założenia przyjęte w tym zakresie na bieżący okres programowania. Analiza aktywności podjętych na rzecz wspierania klastrów we Wspólnocie pozwala na wysunięcie wniosku, że skupiają się one na dwóch obszarach, tj. wzmacnianiu współpracy pomiędzy podmiotami oraz zarządzaniu klastrami. Działania te mają na celu zapewnienie lepszych warunków do powstania w UE większej liczby światowej klasy gron(abstrakt oryginalny)
Pytanie o to, czy politycy dotrzymują obietnic składanych obywatelom, jest tak naprawdę pytaniem o funkcjonalność demokracji przedstawicielskiej, o poszanowanie przez elity polityczne potrzeb i aspiracji społeczeństwa, wreszcie o efektywność całego procesu komunikacji politycznej, w której istotną rolę odgrywają media. Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie jest jedną z konstytutywnych cech mediów masowych, zwanych również czwartą władzą. W niniejszym artykule autor, bazując na ustaleniach francuskich, brytyjskich oraz kanadyjskich badaczy, stara się zaproponować określony zespół metod badawczych, które umożliwiałyby znalezienie odpowiedzi na pytanie o to, czy i w jaki sposób określona klasa polityczna spełnia złożone obietnic. Zdaniem autora to właśnie media są (powinny być) podmiotem rozliczającym polityków z ich obietnic w imieniu społeczeństwa. Jeśli powyższe założenie jest słuszne, to metodologia badań nad tym, w jaki sposób zobowiązania polityków przekładają się na polityczną praktykę (pragmatykę rządzenia) w świetle społecznych oczekiwań (surowe oko opinii publicznej), winna być fundamentalnym problemem badawczym dla politologów, socjologów, a także medioznawców. Autor przytacza wyniki projektu badawczego, w którym zanalizował zobowiązania rządu Donalda Tuska z 2007 i 2008 r., oraz zestawia je z treścią artykułów opublikowanych na łamach "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej" podczas 100 dni oraz pierwszej rocznicy rządu gabinetu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. (abstrakt oryginalny)
Even though the Caribbean region has experienced a sustained growth in tourism, Martinique's position, like that of the French West Indies, is rather paradoxical. Indeed, those French islands (Guadeloupe, Martinique) that could have made a claim to being amongst the leaders at the end of the 1980s, are now facing a crisis. Martinique attracts fewer and fewer French visitors and the number of North American visitors remains on the margin. The tourism potentiality is exciting, but the resources have not been enhanced, and tourist facilities are insufficient and mainly aging. The destination is suffering from a lack of image; its commercial positioning is unclear - somewhere between an all-inclusive resort tourism hit by strong regional competition and newer hesitant approaches such as ecotourism. Through this paradox of a tourism crisis happening under the Lesser Antilles sun, Martinique's example allows us to illustrate the complexity of the issues around tourism development by highlighting the significance of the relationships between tourism and the host society.(author's abstract)
Projekt naukowy, realizowany od 2007 r, pod kierunkiem prof. dr. hab. Franciszka Gołembskiego przez zespół badawczy pracowników Katedry Europeistyki (...) i Instytutu Nauk Politycznych (...) WDiNP UW, dotyczy aktywności polskich posłów w Parlamencie Europejskim (PE) i ich oddziaływania na jego prace. Problematyka ta stanowi część szerokiego problemu badawczego - wpływu rozszerzenia z 2004 r. na funkcjonowanie Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.