Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka finansowa przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu było przedstawienie uwag na temat wpływu proponowanych i dyskutowanych zmian w otoczeniu prawnym na gospodarkę finansową zakładów ubezpieczeń w Polsce. (fragment tekstu)
Omówiono proces inflacji na Litwie oraz zanalizowano wpływ inflacji na efekty finansowej działalności przedsiębiorstw.
Długookresowa polityka finansowa w obecnej sytuacji rynkowej powinna zapewnić warunki do realizacji poszerzonych, rozwiniętych celów strategicznych. Przedsiębiorstwa są zdeterminowane do osiągania swoich celów. Bieżąca polityka oraz potrzeby są coraz lepiej reprezentowane w strukturze aktywów kapitałowych oraz źródłach ich finansowania, co w rezultacie sprzyja maksymalizacji końcowego finansowego efektu. Równowaga finansowa jest warunkiem niezbędnym, zabezpieczającym funkcjonowanie firmy. Osiągnięcie i zachowanie tej równowagi jest jednak złożonym zagadnieniem, które może być zrealizowane poprzez analizę i prognozę głównych czynników na nią wpływających. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia korzyści jakie wynikają z utrzymania przez przedsiębiorstwo płynności finansowej. Autor na wstępie przytoczył, spotykane w literaturze, poglądy na temat odpowiedniego poziomu i wartości płynności. W dalszej części opisał skutki zbyt niskiego poziomu płynności oraz walory posiadanego poziomu płynności w przedsiębiorstwie. Przedstawił także źródła zwiększające poziom płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Rozwój i umocnienie pozycji rynkowej mikro i małych przedsiębiorstw jest możliwy w dużej mierze dzięki korzystaniu z szerokiego asortymentu usług finansowych, które umożliwiają bieżącą realizację transakcji, zwiększenie nakładów inwestycyjnych, lepsze zarządzanie gotówką czy rozwiązywanie przejściowych problemów z brakiem płynności. Intensywny rozwój rynków finansowych spowodował, że mikro i małe przedsiębiorstwa mają do dyspozycji szeroki asortyment usług finansowych. Nowe usługi stwarzają większe możliwości, ale jednocześnie powodują konieczność podnoszenia poziomu wiedzy finansowej przedsiębiorców czy pracowników odpowiedzialnych za gospodarkę finansową w przedsiębiorstwie. Celem artykułu jest określenie poziomu wiedzy finansowej osób odpowiedzialnych za realizację polityki finansowej w mikro i małych podmiotach, a także czynników determinujących ten poziom. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji pomiaru cyklu operacyjnego przedsiębiorstwa, ustalenie zniekształceń w zakresie treści i pojemności stosowanych mierników, a w konsekwencji zdefiniowanie głównych kierunków ich korekty. W pierwszej części opracowania omówiono strukturę cyklu operacyjnego przedsiębiorstwa oraz jego zastosowanie w kształtowaniu krótkoterminowej polityki finansowej. W rozdziale drugim wskazano na klasyczne mierniki rotacji oraz ich wady i zalety w pomiarze cyklu operacyjnego. Rozdział trzeci to analiza treści i pojemności stosowanych mierników oraz zdefiniowanie głównych kierunków zmian w celu zwiększenia dokładności dokonywanych obliczeń. Ostatnia część artykułu to przykład praktyczny weryfikujący zasięg zniekształceń pomiędzy wynikami klasycznych i zmodyfikowanych szacunków. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba odnalezienia odpowiedzi na pytania wynikające ze sprzeczności wniosków płynących z analizy poszczególnych teorii finansowania. W artykule zaprezentowano wyższość wewnętrznych źródeł finansowania nad zewnętrznymi w świetle teorii finansów przedsiębiorstw. Przedstawiono także teorie wskazujące na wyższość długu nad kapitałem własnym w świetle teorii finansów przedsiębiorstw
W opracowaniu przedstawiono wykorzystanie wybranych narzędzi polityki bilansowej, kształtujących wynik finansowy prezentowany w sprawozdaniu. (fragment tekstu)
Przedstawiono analizę dopuszczalnych i stosowanych rozwiązań w zakresie gospodarki finansowej związków wzajemności. Omówiono wybrane rozwiązania problemów działalności finansowej tych związków, które są konieczne do uregulowania wzajemności pomiędzy towarzystwem a jego związkami. Opisano różne rozwiązania członków zawodowych uczestniczących w kosztów operacyjnych ubezpieczeń, różne rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe (wzajemne ubezpieczenie jest wymagane przez prawo do zachowania i uzasadnienia, które z nich są ważne dla członków związków zawodowych) oraz metody obliczania i prezentacji sprawozdań finansowych członków zawodowych i zwrotu nadwyżki.
Politykę dywidend definiuje się jako wybór pomiędzy zatrzymaniem zysków a wypłatą środków pieniężnych i pozyskaniem ich z zewnątrz. Omówiono kolejno różne rodzaje polityki dywidend. Wymieniono również szereg czynników mogących mieć wpływ na kształtowanie się wypłat zarówno w okresie bieżącym, jak i w przyszłości, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze przez spółkę optymalnej polityki wypłat dywidend. Poddano analizie problematykę wypłat dywidend w polskich spółkach giełdowych.
Poruszono problem polityki dywidend w przedsiębiorstwie. Przedstawiono jej realizację w przedsiębiorstwach za granicą oraz w Polsce. Podkreślono, że niewiele polskich przedsiębiorstw decyduje się na wypłatę dywidend. Przedsiębiorstwa skupiają się na walce o utrzymanie pozycji rynkowej i nie ryzykują rozdzielania zysków.
15
Content available remote Podtrzymywany wzrost przedsiębiorstwa i jego polityka finansowa
63%
W artykule omówiono zagadnienie podtrzymywanego wzrostu przedsiębiorstwa i współzależności polityki finansowej przedsiębiorstwa. Oszacowanie potencjalnego tempa wzrostu umożliwia rozpoznanie sytuacji przedsiębiorstwa i występujących możliwości podjęcia decyzji finansowych o charakterze strategicznym. Znajomość wzrostu podtrzymywanego i faktycznego ułatwia podjęcie decyzji finansowych, jak również warunkuje poprawność zarządzania finansami przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dokonuje prezentacji wyników dotychczasowych badań (zagranicznych i krajowych) nad finansami przedsiębiorstw rodzinnych, jak również stanowi próbę rozpoznania podstawowych elementów logiki finansowej family business, w celu usprawnienia procesu zarządzania finansami oraz podniesienia ogólnej efektywności gospodarowania w tych jednostkach. Osiągnięte rezultaty badań nasuwają wniosek, że firmy rodzinne istotnie kierują się „szczególną logiką finansową”, spowodowaną osobistymi preferencjami dyrektorów finansowych będących jednocześnie członkami rodziny. Osobiste preferencje CFO mogą dotyczyć stosunku do: tempa wzrostu firmy, stopnia ponoszonego ryzyka oraz kontroli własności przedsiębiorstwa. Artykuł dostarcza także przykładów rozwiązań zalecanych przez ekspertów i stosowanych przez efektywne firmy rodzinne z zamiarem przezwyciężenia możliwych negatywnych skutków prowadzonej polityki finansowej. (abstrakt oryginalny)
W realizowanej w przedsiębiorstwie polityce finansowej powinien być uwzględniony optymalny poziom posiadanych środków pieniężnych. Celem artykułu jest przedstawienie modelu linii kredytowej (LOC), który stanowi rozszerzenie modelu Baumola zarządzania środkami pieniężnymi. Oparty na tych samych założeniach metodologicznych, ma podobne ograniczenia. W artykule przedstawione zostały propozycje modyfikacji metody Baumola, obejmujące sposób wyznaczania kosztów alternatywnych oraz poziomów minimalnych środków pieniężnych. Rozszerzenie modelu Baumola o możliwość połączenia zewnętrznych oraz wewnętrznych źródeł finansowania niedoboru środków pieniężnych stanowi istotny wkład w rozwój modeli optymalizacyjnych. Model linii kredytowej dostarcza odpowiedzi, w jaki sposób połączyć dwa źródła pozyskania gotówki: sprzedaż papierów wartościowych oraz zewnętrzne finansowanie, aby całkowity koszt jej utrzymywania był najniższy. W celu eliminacji ograniczeń modelu konieczne jest dostosowywanie jego parametrów do indywidualnych przypadków przedsiębiorstw. W szczególności zalecane jest wprowadzenie limitów dolnych sald środków pieniężnych oraz kalkulacja kosztów alternatywnych, których poziom powinien być pochodną realizowanej strategii inwestycyjnej krótkookresowych nadwyżek pieniężnych. Uwzględnienie indywidualnych potrzeb podmiotów gospodarczych przy konstrukcji modelu zarządzania środkami pieniężnymi jest warunkiem koniecznym efektywnego wykorzystania gotówkowych metod optymalizacyjnych w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
W Polsce produkty finansowe wykorzystujące zasadę cash poolingu umożliwiające usprawnienie zarządzania gotówką i uzyskanie korzyści finansowych tą oferują głownie odziały międzynarodowych banków. Mają one możliwość zastosowania wzorców obsługi finansowej z oddziałów funkcjonujących za granicą. Na rynku polskim zastosowanie produktów finansowych wykorzystujących zasadę cash poolingu oferowane jest m. in. przez Bank Handlowy w Warszawie, ING Bank Śląski, Raiffeisen Bank Polska, Deutsche Bank Polska i ABN AMRO Bank Polska oraz Bank Pekao S. A., BGŻ, Kredyt Bank oraz BISE. (fragment tekstu)
Wiele spółek wypłaca każdego roku znaczne sumy pieniędzy w postaci dywidend. Autor przedstawia różne teorie dotyczące wypłat dywidend, które mogą stać się podstawą do dalszych przemyśleń oraz podejmowania efektywnych decyzji w tym zakresie.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.