Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 362

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka innowacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Liczba przedsiębiorców o statusie centrów badawczo-rozwojowych stale wzrasta. Takie centra tworzone są głównie w duży ch miastach i działają jako spółki prawa handlowego. Wysokość ich kapitału zakładowego zwykle nie przekracza miliona złotych. W przeważającej części prowadzą one badania i prace rozwojowe w dziedzinie nauk technicznych i przyrodniczych. Celem artykułu jest opisanie przedsiębiorców działających w formie centrów badawczo-rozwojowych pod względem ich liczby, lokacji, organizacji prawnej, wielkości kapitału zakładowego oraz przedmiotu prowadzonych prac badawczo-rozwojowych(abstrakt autora)
2
Content available remote Polityka innowacyjna i funkcjonowanie centrów badawczo-rozwojowych w Polsce
100%
Celem artykułu jest opis centrum badawczo-rozwojowego będącego instrumentem polityki innowacyjnej państwa w Polsce. Zdefiniowano w nim status takiego centrum oraz opisano wymagania potrzebne do uzyskania tego statusu, a także preferencje i obowiązki związane są z jego posiadaniem. W artykule przedstawiono również dane dotyczące liczby przedsiębiorców posiadających status centrów badawczo-rozwojowych w Polsce oraz w jej poszczególnych regionach w latach 2008-2013.(abstrakt autora)
W Unii Europejskiej, która chce uczynić gospodarkę europejską jedną z najbardziej konkurencyjnych na świecie, od wielu lat podejmowanych jest wiele działań i inicjatyw, mających na celu wspieranie badań, rozwoju i powstawania innowacji. W artykule przedstawione zostały wybrane działania podejmowane na rzecz wspierania innowacynej gospodarki oraz omówiono aktualną politykę innowacyjną prowadzoną w Unii Europejskiej, bazując na nowej strategii Europa 2020 i inicjatywie przewodniej "unia innowacji".(abstrakt oryginalny)
Polityka innowacyjna obecnie jest jedną z najważniejszych dziedzin polityki ekonomicznej. Celem tej polityki jest tworzenie odpowiednich warunków oraz wspieranie wszelkich działań służących powstawaniu i rozwijaniu innowacji. W artykule przedstawiono istotę, przekształcenia oraz zadania współczesnej polityki innowacyjnej prowadzonej w krajach i regionach Unii Europejskiej. W artykule omówiono także rolę władz regionalnych w kreowaniu tej polityki, która jest szczególnie ważna we wspieraniu transferu technologii, promowaniu zastosowań technologii informatycznych oraz tworzeniu wizji rozwoju i rozbudowie infrastruktury służącej tworzeniu i rozwojowi wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Jedną z miar sprawności systemu funkcjonowania gospodarki jest tempo rozwoju naukowo-technicznego. Postęp naukowo-techniczny umożliwia realizację celów społeczno-ekonomicznych społeczeństwa. Sterowanie postępem naukowo-technicznym powinno zapewniać synchronizację owych celów, które są często rozbieżne na różnych szczeblach. Sterowanie to polega na wytyczeniu strategicznych kierunków rozwoju, stymulowaniu prac badawczych (B), rozwojowych (R) i wdrożeniowych (W) oraz stwarzaniu warunków działalności innowacyjnej w przedsiębiorstwach.(fragment tekstu)
W ciągu ostatniej dekady dokonały się znaczące zmiany sił sprawczych procesów innowacyjnych w gospodarce. Globalizacja działalności gospodarczej i wiążący się z nią wzrost zależności między poszczególnymi krajami, dynamiczny rozwój powiązań handlowych i inwestycyjnych wpływają w zasadniczy sposób na kreowanie i dyfuzję innowacji. Otwieranie się narodowych systemów innowacji związane z internalizacją nauki i techniki wpłynęło na zmianę wagi poszczególnych elementów kształtujących innowacyjność: ze względu na wysokie koszty kreowania nowej wiedzy na znaczeniu zyskują czynniki zewnętrzne, umożliwiające korzystanie ze światowych osiągnięć technologicznych. Stwarza to konieczność ustawicznego dostosowania polityki gospodarczej w celu optymalizacji korzyści osiąganych dzięki otwarciu na świat. Przesunięcia strukturalne w narodowych i ponadnarodowych politykach ekonomicznych i handlowych, jak również w strategiach korporacji transnarodowych muszą dokonywać się w warunkach silnej orientacji w kierunku liberalizacji wymiany handlowej. Te przemiany oraz wymagania związane z dążeniem do tworzenia gospodarki opartej na wiedzy wpłynęły na ukształtowanie się zupełnie nowej koncepcji polityki innowacyjnej. (fragment tekstu)
7
Content available remote Przeobrażenia polityki innowacyjnej Chin. Wybrane zagadnienia
80%
Chiny w ostatnich latach stały się liczącym graczem w obszarze badań naukowych i rozwoju nowych technologii, pretendując do miana globalnego lidera. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie dotyczące sposobu, w jaki Chiny starają się tego dokonać. Analizie poddany jest proces tworzenia systemu innowacji. Analizowane są zmiany tego procesu, jak również cele polityki innowacyjnej wraz z uwarunkowaniami realizowanej strategii. Główną determinantą tych zmian są dążenia do transformacji gospodarki, bazującej na eksporcie produktów o niskiej wartości dodanej, w gospodarkę innowacyjną opartą na eksporcie zaawansowanych technologii. Skutkiem tych dostosowań mają być korzyści dla chińskich przedsiębiorstw, wynikające z uczestnictwa w międzynarodowym transferze technologii oraz szerszy ich dostęp do rynków globalnych.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono kierunki i założenia polityki proinnowacyjnej w Unii Europejskiej. Podkreślono znaczenie polityki innowacyjnej i jej rangę jako jednej z najważniejszych polityk rządów krajów UE, co znalazło odzwierciedlenie w programie społeczno-gospodarczym Strategii Lizbońskiej.
Celem artykułu jest ocena skuteczności polityki łączenie dwóch części Niemiec za sprawą zdynamizowania rozwoju wschodnich krajów związkowych, stanowiących wcześniej Niemiecką Republikę Demokratyczną. Realizacja tego zamierzenia wymagała zastosowania przemyślanych sposobów pozyskania środków finansowych i racjonalnego ich wykorzystania w najważniejszych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego. W opracowaniu przedstawiono: rozmiar i formy pomocy finansowej, ich ewolucję, najważniejsze cele i obszary wsparcia. Na tym tle dokonano analizy zaistniałych zmian podstawowych wielkości w gospodarce Niemiec Wschodnich. Przeprowadzona analiza posłużyła wskazaniu ogólnie pozytywnych rezultatów przyjętej koncepcji polityki interwencji, jednak zaakcentowano również potrzebę jej kontynuacji i dalszego doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
The main task of the current economic policy of Ukraine is to transit from resources-based economy that is able to provide benefits in the short term, to the innovation-based economy that is the key to a long-term development. On the one hand, the innovation system of Ukraine has the following important competitive advantage as the high general level of education, the strong scientific base that is inherited from the Soviet Union. On the other hand, the innovation system of Ukraine has a number of problems. Among them - the lack of effective interactions between science and businesses, unfavorable framework conditions for innovation and poor infrastructure. While the solving of the problem of improving the framework conditions is the national level task, the establishment of interaction among participants of the innovation process and the development of innovation infrastructure are the tasks that require the active role of regions.(fragment of text)
W artykule dokonano analizy "systemowego" wymiaru istniejących instytucjonalno-prawno-organizacyjnych osobliwości polityki innowacyjnej na Ukrainie, w oparciu o podejście SI (SI - System Innowacji), które jest uważane za jedną z głównych wytycznych dla kształtowania polityki innowacyjnej, w tym w szczególności również na Ukrainie. Stwierdzono, że państwowe dokumenty strategiczne w niewystarczający sposób odzwierciedlają systemowy charakter NSI (NSI - Narodowy System Innowacji), ani też nie sytuują powiązań ani przedsiębiorstw w centrum narodowego systemu innowacji. Określono obszary, w których polityka innowacyjna nie może być w pełni realizowana ze względu na obecny sposób organizacji działań i uprawnienia centralnych organów wykonawczych w tej dziedzinie, a w szczególności na ich wpływ na biznes, tworzenie infrastruktury i rozwój powiązań. Przedmiotem analizy są doświadczenia krajów europejskich w zakresie wdrażania polityki innowacyjnej, w szczególności w zakresie tworzenia i funkcjonowania modeli krajowych agencji innowacji, a także spektrum ich funkcji. W oparciu o doświadczenia europejskie proponuje się utworzenie Państwowej Agencji ds. Innowacji i Rozwoju na Ukrainie, która będzie integrować funkcje finansowania projektów regionalnych, udzielać porad i realizować podstawowe funkcje instytucji wspomagającej innowacje. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest charakterystyka i ocena polityki wspierania innowacyjności w Finlandii. W opracowaniu zaprezentowane zostały podmioty kreujące innowacyjność Finlandii i tworzące sferę innowacyjności tego kraju. Wskazane zostały organizacje aktywnie działające na rzecz współpracy środowiska naukowego z praktyką gospodarczą oraz programy, które służą zacieśnianiu owej współpracy. (abstrakt oryginalny)
Polityka innowacyjna w Polsce nie jest stricte sformalizowana na poziomie krajowym. Aktualnie funkcjonujący model krajowej polityki innowacyjnej jest utożsamiany przez przedstawicieli administracji z polityką naukową. Sytuacja, w której Ministerstwo Gospodarki koordynuje politykę innowacyjną państwa, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ją finansuje, dodatkowo skutkuje brakiem koordynacji działań w zakresie jej stymulowania2. W rezultacie brakuje obecnie programów wspierających działalność B+R i skierowanych bezpośrednio do przedsiębiorstw. Znana jest natomiast koncepcja strategicznego myślenia o odpowiedniej polityce innowacyjnej jako kluczowym czynniku warunkującym konkurencyjność gospodarki, co zostało wyraźnie zasygnalizowane w trzech dokumentach i programach rządowych, a mianowicie "Założeniach polityki innowacyjnej państwa do 2002 roku"3, programie "Zwiększanie innowacyjności gospodarki w Polsce do 2006 roku"1 oraz najnowszym dokumencie "Kierunki zwiększania innowacyjności gospodarki na lata 2007-2013", przedstawionym we wrześniu 2006 roku5. Ten ostatni dokument zawiera ocenę stanu innowacyjności polskiej gospodarki oraz rekomenduje kierunki działań, których wdrożenie umożliwi stworzenie gospodarki opartej na wiedzy z wysoko innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Zgodnie z przyjętymi założeniami, realizacja polityki innowacyjnej zapisanej w tym dokumencie powinna przyczynić się do zbudowania w Polsce gospodarki opartej na wiedzy.(fragment tekstu)
Zgodnie z celem w artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące genezy, rozwoju oraz zmian (wyzwań) polityki innowacyjnej w Unii Europejskiej. Polityka innowacyjna jest jedną z młodszych polityk Unii. Prawno-instytucjonalne podstawy do działalności w dziedzinie polityki naukowej i badawczej nadał Wspólnocie Jednolity Akt Europejski w 1986 r. Realizacja najnowszej strategii unijnej Europa 2020 ma doprowadzić do wzrostu opartego na wiedzy i innowacjach, efektywności produkcji i konkurencyjności oraz zwiększenia aktywności zawodowej mieszkańców Unii. Artykuł składa się z dwóch zasadniczych części: pierwsza dotyczy genezy polityki innowacyjnej w UE, druga skupia się na wyzwaniach tejże polityki w zmieniającym się otoczeniu. (abstrakt oryginalny)
Polityka innowacyjna realizowana przez rządy poszczególnych krajów czy też na poziomie Wspólnoty Europejskiej skupia obecnie dużą uwagę badaczy. Polska literatura naukowa w niewystarczającym stopniu jednak prezentuje politykę innowacyjna prowadzoną przez Włochy - jedną z największych gospodarek świata. Celem artykułu jest przedstawienie włoskiej polityki innowacyjnej i wskazanie znaczenia dystryktów przemysłowych w kreowaniu polityki innowacyjnej. Artykuł ma charakter teoretyczny. We wstępie zawarto krótką charakterystykę specyfiki gospodarki włoskiej, następnie określono założenia, cele i przykłady włoskiej polityki innowacyjnej oraz przedstawiono istotę i znaczenie dystryktów przemysłowych w rozwoju gospodarki i kreowaniu polityki innowacyjnej.(abstrakt oryginalny)
16
80%
Polityka innowacyjna stała się centralnym ogniwem współczesnej polityki gospodarczej. Rosnące znaczenie polityki innowacyjnej wynika z dwóch głównych przesłanek. Po pierwsze, jest to konsekwencja rosnącego znaczenia innowacji w rozwoju społeczno-gospodarczym. Ekonomiści są zgodni, że innowacje w stosunku do tradycyjnych czynników wzrostu gospodarczego zyskują na znaczeniu i stają się podstawowym nośnikiem procesów rozwoju, decydującym o poziomie konkurencyjności poszczególnych podmiotów i regionów. Po drugie, niedoskonałość mechanizmów rynkowych i ułomność samoregulacji rynku wymuszają ingerencję podmiotów publicznych w stymulowanie procesów innowacji. Zaangażowanie sektora publicznego widoczne jest tak na poziomie europejskim, krajowym, jak i regionalnym(fragment tekstu)
Celem tego opracowania jest analiza wpływu specjalnych stref ekonomicznych na rozwój działalności innowacyjnej małych i średnich przedsiębiorstw na przykładzie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). Prezentowane wnioski oparte są na badaniach własnych przeprowadzonych metodą case study wśród właścicieli małych i średnich firm funkcjonujących w ŁSSE(fragment tekstu)
18
Content available remote Regionalna polityka innowacyjna w świetle klasycznych teorii rozwoju regionalnego
80%
Celem artykułu jest ukazanie potencjalnych zachowań jednostek samorządu terytorialnego, które powinny stymulować rozwój aktywności innowacyjnej przedsiębiorstw na tle klasycznych koncepcji rozwoju regionalnego. Obszarem zaniedbanym w tej chwili w Polsce, a którym powinny zajmować się również jednostki samorządu terytorialnego, jest dostępny na danej przestrzeni kapitał społeczny. To właśnie dzięki takim elementom tego kapitału, jak na przykład zaufanie, istnieje możliwość nawiązania współpracy pomiędzy podmiotami w całym łańcuchu dostaw, czyli pomiędzy dostawcami, odbiorcami i konkurentami. Z kolei wzrost współpracy innowacyjnej świadczy o poprawie świadomości innowacyjnej i większej dojrzałości gospodarczej regionu.(fragment tekstu)
Na podstawie wyników prowadzonych badań można stwierdzić z całą stanowczością, że istnieje duże zróżnicowanie wykorzystywanego wsparcia publicznego przez MSP i co więcej - obejmuje ono tylko określone jego formy. Jednakże rodzaj najchętniej wykorzystywanej pomocy jest uzależniony najczęściej od typów badanych przedsiębiorstw. I tak, wśród pomocy fi nansowej najchętniej wykorzystywanym typem wsparcia przez MSP były fundusze unijne. Korzystało z nich średnio ok. 30% badanych, z czego w największym stopniu benefi cjentami były podmioty o podwyższonej innowacyjności (ok. 33-37%), w mniejszym stopniu przedsiębiorstwa o obniżonej innowacyjności (25-31%). Dotyczyło to najbardziej popularnych programów: PO IG oraz RPO. W znacznie mniejszym stopniu przedsiębiorstwa zainteresowane były pomocą rządową (mniej niż 10% badanych). Na tym rodzaju pomocy koncentrowały się podmioty o obniżonej innowacyjności (większa liczba wykorzystywanych programów).(fragment tekstu)
20
Content available remote Polityka innowacyjna w procesie transformacji w Polsce: czy skuteczna?
80%
Głównym celem artykułu jest analiza publicznej polityki innowacyjnej w Polsce w ćwierćwieczu 1990-2015 wraz z próbą oceny skuteczności tej polityki. Omówione są tutaj takie zagadnienia, jak: podstawy współczesnej polityki innowacyjnej, instrumenty polityki innowacyjnej, polityka innowacyjna w Polsce w latach 1990-2015, przyczyny stagnacji innowacyjnej oraz aktualne wyzwania. Nie można, niestety, dać pozytywnej odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.