Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka komunalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Działalność gospodarcza stanowi jeden z wielu przejawów działalności gminy jako korporacji publicznoprawnej. W artykule przedstawiono pojęcie działalności gospodarczej w świetle gospodarki komunalnej. Zaprezentowano pojęcie działalności gospodarczej i przedsiębiorcy. Opisano podmioty realizujące gospodarkę komunalną.
Artykuł przedstawia historię samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej. Zaprezentowano samorząd terytorialny w postanowieniach Konstytucji marcowej oraz kwietniowej. Omówiono próby unifikacji unormowań i praktykę funkcjonowania samorządu miejskiego w II RP. Poruszono także temat związków międzykomunalnych miast II RP.
W artykule dokonano analizy przepisów prawnych dotyczących form prowadzenia działalności gospodarczej przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce. Wyniki analizy wskazują, że najszersze możliwości wyboru formy prowadzenia tej działalności mają gminy. Pozostałe dwa szczeble samorządu terytorialnego, powiaty i województwa samorządowe, mają znacznie ograniczony zakres wyboru formy jej prowadzenia. W artykule dokonano porównania wad i zalet prowadzenia działalności gospodarczej przez JST w poszczególnych formach oraz sformułowano postulaty de lege ferenda dotyczące rozszerzenia sposobów organizacyjno-prawnych jej prowadzenia przez samorząd terytorialny. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zróżnicowaną strukturę obszarów aglomeracyjnych. Omówiono zagadnienie nazwy i formy prawnej aglomeracji. Zwrócono uwagę na sprawy interesu regionalnego, stabilizacji organizacyjnej struktur administracyjnych związku, jego skład oraz zakres działania i zadania. Przedstawiono organy oraz zarząd związku. Opisano sferę finansową aglomeracji.
Omówiono podstawowe pojęcia dotyczące marketingu. Przedstawiono koncepcje marketingu w organizacjach niedochodowych oraz koncepcję marketingu społecznego i komunalnego.
Renesans lokalizmu jako sposobu definiowania rzeczywistości społecznej datuje się w Zachodniej Europie na drugą połowę XX wieku. Źródeł lokalizmu, czyli "[...] względnej autonomii oraz upodmiotowienia konkretnych społeczności lokalnych w zakresie gospodarczym, społecznym i kulturalnym w ramach szerszego układu społeczno-przestrzennego i politycznego" , należy upatrywać w trzech grupach czynników: ekonomiczno-doktrynalnych, społeczno-politycznych i kulturalno-świadomościowych. Powyższa triada w sposób bezpośredni lub pośredni wpłynęła na zaistnienie zachodnioeuropejskiego wzorca konceptualno-realizacyjnego polityki społecznej, tj. modelu lokalnej polityki społecznej. Charakterystykę tego modelu przeprowadzoną na podstawie analizy wymienionych uwarunkowań autor chciałby uzupełnić próbą weryfikacji hipotezy o obiektywnym charakterze ewolucji zachodniej polityki społecznej od jej wariantu centralnie sterowanego (makroskalowego) do orientacji wyraźnie prolokalnej (mikroskalowej). Uwarunkowania ekonomiczno-doktrynalne wiążą się w dużym stopniu z kryzysem ekonomicznych koncepcji J.M. Keynesa, określających podstawy teoretyczne doktryny państwa dobrobytu. Symptomy recesji pojawiły się jako jedne z pierwszych w Stanach Zjednoczonych, gdzie począwszy od 1966 roku (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące wygaśnięcia porozumienia komunalnego.
Wprowadzenie w życie racjonalnych zasad polityki taryfowej może stymulować zmiany zarówno w przedsiębiorstwach komunalnych, jak i u odbiorców usług. Należny jednak pamiętać, że taryfy są ważnym, ale nie jedynym instrumentem polityki ekonomicznej w gospodarce komunalnej. Dlatego też nawet najbardziej racjonalna polityka taryfowa nie spełni założonych celów, jeżeli nie będzie zintegrowana z innymi instrumentami polityki gospodarczej w tej dziedzinie. Niezbędne są więc kompleksowe zmiany w systemie ekonomiczno-finansowym przedsiębiorstw komunalnych stymulujące ich proefektywnościowe zachowania.
Celem pracy jest rozpoznanie uwarunkowań ekonomicznych i prawno-organizacyjnych procesu przekształceń w gospodarce komunalnej szczebla gminnego oraz przygotowanie podstaw metodologicznych dokonywania oceny ekonomicznej takiego procesu. Uzupełnieniem rozprawy jest opracowanie metodyki przeprowadzania oceny ekonomicznej procesu przekształceń w gospodarce komunalnej. Badania empiryczne dotyczące regionu wałbrzyskiego i studia scenariuszowe prowadzone przez autorkę dodatkowo pozwoliły na przetestowanie przygotowanej metodyki z punktu widzenia jej stosowalności.
Gminy odgrywają szczególnie ważną rolę w tworzeniu odpowiednich warunków życia oraz organizowaniu prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki. W opracowaniu przeanalizowano, w jaki sposób polskie i łotewskie samorządy lokalne wspierają przedsiębiorczość oraz jaka jest skuteczność finansowych i pozafinansowych narzędzi stosowanych przez władze lokalne w celu ułatwiania rozwoju przedsiębiorczości. Do oceny skuteczności analogicznych rozwiązań stosowanych w obu krajach i ich konsekwencji w postaci dynamiki przedsiębiorczości wykorzystano współczynnik kontyngencji C-Pearsona, test niezależności Chi-kwadrat, indeks Sokala i Michenera oraz współczynnik tau-Kendalla. Analizując dane z 896 polskich gmin i 119 jednostek łotewskich, zidentyfikowano różnice w mechanizmach wsparcia i ich wpływie na dynamikę przedsiębiorczości. Wyniki ujawniają, że przedsiębiorczość rozwija się szybciej w Polsce niż na Łotwie, a związek pomiędzy tworzeniem odpowiednich warunków dla rozwoju przedsiębiorczości przez jednostki samorządu terytorialnego a rozwojem przedsiębiorczości jest słaby. Analiza skuteczności konkretnych form wsparcia może być wykorzystana przez lokalnych decydentów. Jest to szczególnie istotne w kontekście zmiany warunków społeczno-gospodarczych i rozwoju technologii, które wpływają na potrzeby, priorytety i oczekiwania przedsiębiorców. Potrzeby te należy badać i na tej podstawie przeformułowywać oferowane formy wsparcia tak, aby były one skuteczne.(abstrakt oryginalny)
Marketing przez długi okres był traktowany przede wszystkim jako instrument zarządzania w dyspozycji producenta (sprzedawcy) lub oferenta usług, będący zasadniczą płaszczyzną kształtowania przedsiębiorczej koncepcji funkcjonowania i rozwoju, a zarazem warunkiem realizacji zysku jako głównego miernika efektywności działania. Obecnie jednak możliwości aplikacji koncepcji, zasad i narzędzi marketingu do innych, poza gospodarką, obszarów są znacznie szersze. Można bowiem sformułować tezę, iż marketing "przekroczył" granice biznesu i działalności przedsiębiorczej i, właściwie, przeniknął do każdej sfery aktywności społecznej. Jednym z takich nowych obszarów stało się "miejsce" (obszar) - w szerokim tego słowa znaczeniu. Może ono obejmować zarówno cały kontynent, państwo, region, jak i miasto czy wieś. [...] Autorzy niniejszego artykułu stawiają sobie za cel charakterystykę marketingu w roli skutecznego instrumentu polityki komunalnej oraz ukazanie możliwości i uwarunkowań jego wykorzystania w kształtowaniu strategii rozwoju "miejsc" - regionów, miast i wsi. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje poglądy Stanisława Rychlińskiego dotyczące polityki urbanizacyjnej, związanej integralnie z całokształtem jego twórczości, obejmującej szeroki zakres spraw społeczno-ekonomicznych lat międzywojennych. Interdyscyplinarny charakter dzieł Rychlińskiego nie ułatwia tego zadania. Wzbogaca jednak znacznie pole rozważań dotyczące omawianych problemów. Zainteresowania Rychlińskiego były wielostronne. Poruszał tematy z zakresu ekonomii, urbanistyki, socjologii, polityki społecznej i innych dyscyplin. Wielostronność ta oraz bardzo krótki okres tragicznie przerwanego życia sprawił, że Rychliński nie mógł ująć zagadnień urbanistycznych, mieszkaniowych i osadniczych w sposób systemowy. W okresie dużych zmian w życiu społeczno-gospodarczym nawet wybitnym jednostkom trudno jest z reguły formułować zwarte systemy uogólniające.
Omówiono model rad narodowych funkcjonujący na Słowacji do 1990 r. oraz reformę tego systemu przeprowadzoną po 1991 r.
Przedmiotem artykułu jest problem kosztu władzy publicznej na przykładzie samorządu terytorialnego w Polsce. Jest to istotne zagadnienie, ponieważ utrzymanie władzy miejskiej jest finansowane przez mieszkańców (podatników) z pieniędzy publicznych. Z tego powodu kosztowy aspekt władzy publicznej staje się obiektem społecznego zainteresowania. Badanie kosztów władzy publicznej w warunkach polskich jest stosunkowo rzadko podejmowane. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy o wielkości tego kosztu decydują czynniki ekonomiczne czy leżące w sferze politycznej?(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie dotyczące działalności gospodarczej gminy. Kontraktowanie usług komunalnych polega na zawieraniu umów przez władze gminy o świadczenie usług komunalnych z prywatnymi przedsiębiorstwami. Temu zagadnieniu oraz problemowi koncesjonowania usług komunalnych jest poświęcony artykuł.
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na niektóre problemy związane z przekształceniami własnościowymi w komunalnym sektorze użyteczności publicznej. Problemy te omówiono na przykładzie takich sektorów, jak wytwarzanie i dystrybucja pary wodnej i gorącej wody, pobór, oczyszczanie i rozprowadzanie wody, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci, usługi sanitarne i pokrewne.
Tworzenie opracowań planistycznych w miastach dziedzictwa jest jednak bardzo trudne. Wynika to z konfliktów interesu między różnymi grupami podmiotów zainteresowanych daną przestrzenią. Wykładnię tych różnic stanowią treści zawarte np. w składanych do projektów planów miejscowych uwagach. Na ich podstawie w opracowaniu dokonano analizy "zapotrzebowania na zmianę" zgłaszanego przez użytkowników przestrzeni, konfrontując ich treści z polityką przestrzenną samorządów lokalnych, artykułowaną przez zapisy projektów planów miejscowych. Analiza treści złożonych uwag pozwoliła na utworzenie katalogu konfliktów związanych z planami ingerencji w przestrzeń o ustalonych walorach historycznych, tym samym dając obraz najbardziej prawdopodobnych zagrożeń dla jakości przestrzeni historycznej obecnie i w przyszłości.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono strukturę organizacyjną powiatowego zarządu dróg, zadania i możliwości ich realizacji przy uwzględnieniu środków znajdujących się w dyspozycji zarządu. Omówiono kierunki działań w okresie tworzenia zarządu, problemy związane z finansowaniem dróg powiatowych oraz podano przykłady realizacji zadań przez Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Sączu.
The article is a case study of land use planning in the surroundings of the eastern side of the runway of the former airport Rakowice-Czyżyny in Cracow. The area was chosen because it is an example reflecting the history of many urban spaces that are well connected externally, well equipped in infrastructure, and favourably located in the city. They are now the scene of an intense market game, which arrogates to itself the almost unlimited right to determine the land use. Therefore, a study was conducted to verify the knowledge in that field. The analysis was based, inter alia, on differentiated source materials (including historical ones), a survey of press materials (mostly local ones), interviews with residents, the field analysis carried out in the research area and data analysis (primary market of real estate). The chosen example allowed the authors to confirm the theorems on the growing threats to the spatial order in a situation of struggle between supporters of neoliberal urbanism and broadly defined new urbanism. The latter cannot exist without spatial planning but since1990 in Poland we have been able to observe a crisis in this area. It leads to chaotic, too concentrated development in urban areas. This demonstrates that while the criticism of the new urbanism is in some dimensions justified, it cannot be used to legalize voluntary land development. This possibility of social and political permission for arbitrariness generates an "appetite" for space understood primarily as an economic good. (original abstract)
W miastach współczesnych ze względu na znaczną koncentrację ludności, podmiotów gospodarujących, ochronę środowiska oraz wysoki poziom kultury bytowania konieczne stało się zaspokajanie występujących potrzeb komunalnych w sposób zorganizowany. W tym celu do działania powołane zostały wyspecjalizowane (jednostki) przedsiębiorstwa i zakłady komunalne. Ich działalność ma charakter usługowy i polega na zaspokajaniu zgłaszanego przez odbiorców zapotrzebowania na usługi komunalne. Stan i rozwój przedsiębiorstw komunalnych nie zawsze odpowiada potencjalnym potrzebom konsumentów. Występują sytuacje, gdzie zdolności produkcyjne przedsiębiorstw, poziom nasycenia terenów w urządzenia i sieci komunalne jest zbyt niski w stosunku do zgłaszanych potrzeb. W związku z tym jednym z podstawowych celów rozwoju społeczno-gospodarczego najbliższych lat stać się powinno dążenie do optymalnego zaspokojenia podstawowych potrzeb komunalnych zgłaszanych przez gospodarstwa domowe, jednostki gospodarcze i inne. Pełne zaspokojenie zgłaszanych potrzeb komunalnych poprzez przedsiębiorstwa komunalne, a także poprawienie jakości świadczonych usług przyczyni się między innymi do poprawy warunków bytowych ludności, oszczędności czasu mieszkańców, efektywniejszego wykorzystania czynników produkcji oraz bardziej racjonalnego wykorzystania przestrzeni. Celem niniejszego artykułu jest próba typologii miast województwa poznańskiego według poziomu wyposażenia w sieci wodociągową, kanalizacyjną, gazową oraz zieleń. Na tej podstawie dokonamy próby typologii miast z uwagi na poziom zaspokajania potrzeb zgłaszanych przez ludność miejską. W tym celu wykorzystamy metodę grupowania danych badanej zbiorowości, która polega na usystematyzowaniu jednostek w cztery grupy według określonych zależności. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.