Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 350

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka państwowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Celem tego artykułu jest przedstawienie tendencji zmian demograficznych w Polsce oraz wzrostu wydatków budżetu państwa polskiego na świadczenia emerytalne i rentowe, a także znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie działania państwa polskiego mogą przyczynić się do ograniczania negatywnych konsekwencji starzenia się społeczeństwa oraz w jaki sposób rozwiązania systemowe mogą sprzyjać kondycji finansowej zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. W pierwszej części artykułu przedstawione zostało zjawisko starzenia się społeczeństwa i jego przyczyny, prognozy dotyczące zmniejszania się liczby ludności w Polsce oraz zmiany liczby ludności w wieku przedprodukcyjnym, produkcyjnym i poprodukcyjnym. W drugiej części artykułu zwrócono uwagę na problem wzrostu wydatków państwa na świadczenia emerytalne i rentowe, natomiast trzecia część opisuje działania państwa mające na celu łagodzenie skutków zjawiska starzenia się społeczeństwa. (fragment tekstu)
Postęp techniczny w modelach wzrostu gospodarczego, jest uznawany za kluczowy składnik wzrostu gospodarczego, który jest podstawowym celem współczesnej polityki gospodarczej. Obecnie badania empiryczne i rozważania teoretyczne dostarczają nam wielu informacji o roli postępu technicznego i metodach oddziaływania na niego, co przybliża pierwsza część artykułu. Ponieważ uwzględniają one jednak w niewystarczający sposób doświadczenia historyczne, celem artykułu jest przy pomocy podstaw teoretycznych zapełnienie tej luki. Dlatego zostają w nim wypracowane kryteria porównań różnych polityk, których celem był wzrost postępu technicznego. Na przykładzie Wielkiej Brytanii prześledzono najważniejsze zmiany w politykach zorientowanych na postęp techniczny w kolejnych fazach ewolucji cywilizacji zachodniej. Ewoluujące otoczenie wpłynęło na najważniejsze zmiany w tej polityce. Ze względu na doniosłość tych zmian, nazywa się je rewolucjami: merkantylną, przemysłową i postindustrialną. Zapoczątkowują one kolejne trzy fazy rozwoju cywilizacji zachodniej. Zmianie ulegało zarówno postrzeganie roli postępu technicznego przez rządy, jak też sposoby jego osiągania (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Maroko 2011 : rewolucja przeciw królowi czy razem z królem?
100%
Celem artykułu jest ukazanie tła, przebiegu I rezultatów przemian zachodzących w marokańskiej polityce pod wpływem "arabskiej wiosny" w 2011 r. W tym świetle zachodzi potrzeba odpowiedzi na pytanie, jaka jest specyfika zmian w Maroku i czy można je uznać za rewolucję. (fragment tekstu)
Po zakończeniu zimnej wony panowało przekonanie, o zwycięstwie liberalnej demokracji, która systematycznie pokonała dotychczasowe systemy od monarchii dziedzicznej przez faszyzm, do komunizmu. Świat. który przez niemal pół wieku funkcjonował w systemie dwubiegunowym, rozpadł się, a większość krajów dawnego obozu sowieckiego opowiedziało się za demokracją liberalną. (fragment tekstu)
Zmiany polityczno-społeczne oraz kryzys gospodarczy i finansowy w naszym kraju spowodował wiele niekorzystnych zjawisk, które dotykają znaczną część społeczeństwa. Wzrost bezrobocia, brak poczucia stabilizacji zawodowej, obniżanie się statusu materialnego wielu rodzin, a nawet ubóstwo, spowodowało, iż wzrosła ilość osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. To spowodowało ograniczenie uczestnictwa tych osób w różnych formach aktywności, bezsilność, podatności na przemoc i obniżenie samooceny 1. W grupie tej znalazły się osoby z niepełnosprawnością, u których ze względu na uszkodzenie i obniżenie sprawności funkcjonowania organizmu następuje utrudnienie, ograniczenie lub uniemożliwienie, pełnienia ról społecznych i wykonywania zadań życiowych z uwzględnieniem wieku jednostki, płci, czynników społecznych i kulturalnych. Osoby z niepełnosprawnością mają szczególnie ograniczone szanse uzyskania awansu społecznego, co wynika z uszkodzenia zdolności do wykonywania czynności w sposób uważany za normalny, typowy. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł przedstawia proces instytucjonalizacji relacji etnicznych w bardzo zróżnicowanym społeczeństwie Republiki Kazachstanu. Stabilne w okresie sowieckim, relacje etniczne zmieniły się po 1991 roku, kiedy to państwo uzyskało niepodległość. Analizowaną w poniższym artykule kwestią jest polityka językowa w Kazachstanie jako manifestacja polityki "kazachstanizacji". Kazachstan można traktować jako szczególny przypadek wśród byłych krajów sowieckich, ponieważ jest domem dla 130 narodowości, włączając 30% większości rosyjskiej. Podczas okresu sowieckiego narodowość tytularna, Kazachowie, nie stanowiła większości, a kraj był głęboko zrusyfikowany - powszechniej używano języka rosyjskiego aniżeli kazachskiego. Po uzyskaniu niepodległości państwo zdecydowało się obrać ścieżkę wzmacniania formalnej siły narodowości tytularnej. To odzwierciedliło się między innymi w polityce językowej. Przy zakazie podwójnego obywatelstwa wprowadzono prawny obowiązek używania języka kazachskiego w instytucjach publicznych, edukacyjnych, w mediach, polityce. Ponadto państwo ustanowiło obowiązek doskonalenia języka przez każdego obywatela. Jednak wdrażanie tego kierunku polityki przebiega opornie, co wynika głównie z niskiej znajomości języka kazachskiego nawet pośród grupy tytularnej. Co więcej, nowe relacje etniczne zostały oparte o dominację przyznaną jednej grupie w społeczeństwie, w którym niemal 50% stanowią grupy mniejszościowe. (abstrakt oryginalny)
7
76%
Rola państwa w gospodarce stanowi stale aktualny i dyskutowany problem ekonomiczny. W artykule opisano rolę państwa w skali "mikro" w odniesieniu do usług komunalnych, uzasadniając jednocześnie potrzebę znacznego zaangażowania państwa w tym obszarze. Celem artykułu obok przybliżenia podstawowych zagadnień związanych z rolą państwa w życiu społeczno-gospodarczym jest wskazanie najistotniejszych przesłanek przemawiających za podejmowaniem i utrzymywaniem przez państwo aktywności w obszarze usług komunalnych. Usługi te stanowią zbiór szczególnego rodzaju usług o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, posiadających znamiona usług publicznych oraz charakter użyteczności publicznej. Ich znaczenie, ranga i swoiste cechy uzasadniają potrzebę zaangażowania państwa w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Z obserwacji Buchanana wynika, że tzw. "dobroczynna" rola rządu nie istnieje. Celem rządu jest maksymalizacja przychodów budżetowych. Prowadzi to do przerostu sektora publicznego, gdyż wspólna własność czyli baza opodatkowania umożliwia finansowanie z wpływów podatkowych wydatków, które często są indywidualnym dobrem konsumowanym przez uprzywilejowane grupy. Wybory publiczne dokonywane przez dominującą koalicję większościową powodują określone koszty ekonomiczne. Koalicja taka ocenia bowiem jedynie własne korzyści na tle własnych kosztów. Nie bierze pod uwagę efektów zewnętrznych nakładanych na pozostałych członków społeczeństwa. Zdaniem Buchanana, w gospodarce publicznej wspólnota zasobów czyli baza opodatkowania musi służyć finansowaniu wszystkich dóbr wspólnego użytku (a nie tylko członkom koalicji większościowej i popierającym je grupom interesu). Choć Buchanan optuje za ograniczeniem zakresu sektora publicznego (ze względu na uzyskanie większej wartości ekonomicznej oraz efekty w postawach moralno-etycznych), to jednocześnie zdaje sobie sprawę, że zadanie to jest - w sensie politycznym - niewykonalne. Zmiana konstytucyjna ograniczająca sektor publiczny do wysokości np. 25% PKB spowodowałoby eliminację projektów, które miały zapewniać zyski netto potencjalnej większościowej koalicji rządzącej. Byłaby to przyczyną pogoni za rentą i działań zmierzających do zdobycia władzy decyzyjnej w nowo powstających koalicjach. W efekcie zasoby zużyte w tym celu mogłyby "skonsumować" przyrost wartości spodziewanej w wyniku reformy, tj. konstytucyjnie narzuconego ograniczenia wielkości sektora publicznego. Ważnym zadaniem rządu w koncepcji Buchanana jest nałożenie pewnych reguł gry, by "niewidzialna ręka rynku" działała prawidłowo oraz by także przedstawiciele rządu odpowiednio postępowali. Na wyższych szczeblach rządowych muszą obowiązywać takie zasady konstytucyjne, które będą skłaniały rząd do najlepszego postępowania. Wg Buchanana to konstytucja jest zbiorem barier ochraniających życie obywateli przed ingerencją wszystkich trzech rodzajów władzy: legislatury, egzekutywy i sądownictwa. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy kwestii polityki uchodźczej w Unii Europejskiej oraz zmian związanych z wydarzeniami wojny ukraińsko-rosyjskiej. Celem publikacji będzie wskazanie przyczyn najistotniejszych zmian związanych z determinantami napływu uchodźców w 2022 r. oraz wykazanie, że unijne przepisy azylowe wymagają rewizji i dostosowania do potrzeb, które powstały w wyniku wojny i tak masowej relokacji. W badaniu przyjęto podejście instytucjonalno-prawne. Analiza badawcza wspomnianego tematu obejmuje przegląd literatury, dokumenty urzędowe i polityczne, wtórne dane statystyczne i analizę treści. Autor badania wykorzystał technikę statystyczną, metodologię dogmatyczną, socjologiczną i porównawczą. Podsumowując rozważania zawarte w niniejszym artykule, należy stwierdzić, że kryzys migracyjny z 2015 r. i 2022 r. ujawnił wiele niedociągnięć oraz luk w polityce azylowej i uchodźczej UE, a rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała, że prawodawstwo UE wymaga reformy, dlatego też wprowadzono nowe rozwiązania instytucjonalno-prawne, czego przykładem jest rozporządzenie mające na celu zwalczanie nielegalnej migracji i ułatwienie powrotu do państwa pochodzenia osób, a nie tylko przyspieszenie rozpatrywania liczby wniosków o azyl. Umożliwi to lepszą weryfikację wnioskodawców składających więcej niż jeden wniosek. (abstrakt oryginalny)
The concept of the creative economy in the modern global world is filled with new meanings and acquires many qualitatively new features and properties. The article describes the development of creative economy models. A comparative analysis of the characteristics of the creative economy in EU countries and Ukraine was carried out. Through statistical analysis of creative activities in the economy of Ukraine, we determined the list of growth parameters. Using analysis of the studies on the creative economy in Ukraine, we determined the peculiarities and problems of its formation to formulate the principles and priorities of the state policy for the development of the creative economy in Ukraine. The modern model of the creative economy of Ukraine is proposed to be supplemented by the development of creative human potential.(original abstract)
This study examines the linkages between relative deprivation and identity politics in a postcolonial state. It further investigates the relationship among these variables and nation-building challenges in the postcolony. It is a case study of the Nigerian state in West Africa, which typically harbours the attributes of postcoloniality and indeed, large measures of relative deprivation in her sociopolitical and economic affairs. The study is also an interrogation of the neo-Biafran agitations in Nigeria. It has been attempted in the study to offer distinctive explanations over the problematique of nation-building in the postcolonial African state of Nigeria, using relative deprivation, identity politics and the neo-Biafran movement as variables. In framing the study's theoretical trajectories and in historicizing the background of the research, ample resort has been made to a significant range of qualitative secondary sources. A particularly salient position of the study is that it will actually be difficult to locate on the planet, any group of people whose subsequent generations (in perpetuity) would wear defeat on the war front, as part of their essential identity. Hence, relative deprivation was found to be more fundamental than identity politics in the neo-Biafran agitations in Nigeria. However, the compelling issues were found to squarely border on nation-building complications in the postcolony. (original abstract)
Ranga gospodarki wodnej nie była w Polsce, zwłaszcza w poprzednim ustroju, wysoka. Przeszło dwadzieścia lat po zmianach nadal trudno o optymizm. W tym okresie więcej zrobiono błędów niż rzeczy pożytecznych dla gospodarki wodnej. Byłoby zapewne jeszcze gorzej, gdyby nie ogólnoeuropejskie przepisy, do których Polska musiała się dostosować po wejściu do Unii Europejskiej. Propozycji poprawy sytuacji powstało w ostatnich latach sporo. Większość zainteresowanych zgadza się z krytycznymi uwagami, nie ma natomiast zgody, jeśli chodzi o propozycje naprawy. Dają tu znać o sobie interesy grupowe. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Politiki dolžny osoznavat', čto oni živut i dejstvuût v «mire» lakun
76%
The political picture of the world depends on ways of conceptualization realities. For people who search for the roots, enemies are important, and the most potentially dangerous enmity always arises lengthways intercivilization lacunas. Restoring social memory, people of the former USSR restored not only traditional identity, but also have made escalation of sleeping lacunas (gaps). The theory of regional civilizations (culturalhistorical types) is productive at the present stage in politic and the geopolitic attitude. (original abstract)
Chińska polityka "otwarcia na świat" zaowocowała istotnymi przemianami w gospodarce i społeczeństwie kraju. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż w rozwoju ekonomicznym Chin istotną rolę odgrywają utworzone w nich Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE). Artykuł opisuje cel oraz kompetencje, które zostały nadane SSE w chwili ich powoływania. Ponadto dokonuje przeglądu procesów rozwojowych w prowincjach, w których utworzono SSĘ, ze szczególnym uwzględnieniem realizowanych przez nie zadań dotyczących przyciągania kapitałów zagranicznych, wymiany handlowej z zagranicą oraz transferem technologii. W zakończeniu skupiono się na problemach, które wymagają rozwiązania oraz perspektywach dalszego rozwoju SSE. (abstrakt oryginalny)
Prezentowane w niniejszej pracy wnioski są efektem prowadzonych od 2012 r. wieloletnich badań terenowych nad przemianami społeczno-politycznymi w Hongkongu, w tym nad postawami tamtejszej młodzieży. W trakcie kilku wizyt badawczych autor przeprowadził m.in. wywiady z lokalnymi politykami, dziennikarzami i naukowcami. Zrealizowana została także praca w grupach fokusowych ze studentami hongkońskich uniwersytetów. Zrozumienie obecnych protestów wymaga naszkicowania choć krótkiego tła historycznego politycznych i społecznych przemian, które dokonały się w regionie przez ostatnie kilka dekad. W dalszej części artykułu przedstawione zostaną aktualna sytuacja polityczna i społeczno-ekonomiczna Hongkongu, a następnie zarys kierunków zmian form protestów. (fragment tekstu)
16
Content available remote Upolitycznienie procesów demograficznych - próba podejścia teoretycznego
76%
Artykuł podejmuje temat wzajemnych relacji między procesami demograficznymi (starzeniem się społeczeństwa) a polityką państwa, w szczególności analizując, w jaki sposób państwo (w znaczeniu systemu prawno-politycznego) oddziałuje na procesy ludnościowe, a te z kolei wpływają na decyzje polityczne. Autorzy podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego i jak procesy demograficzne stają się przedmiotem polityki państwa, a tym samym przedmiotem procesu upolitycznienia. Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na postawione pytania w ujęciu teoretycznym, odwołując się do koncepcji i terminów rozwijanych na gruncie politologii. Opracowanie składa się z czterech części. W pierwszej poruszony jest temat procesów demograficznych jako przedmiotu polityki państwa, druga przedstawia założenia i przebieg procesu upolitycznienia na przykładzie problemu starzejącego się społeczeństwa, w trzeciej podjęte są rozważania na temat wzajemnych relacji między procesami demograficznymi a polityką państwa, a część ostatnia opisuje możliwe narzędzia polityki demograficznej, jakimi dysponuje państwo. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono politykę zagraniczną Rosji z punktu widzenia Polski, Niemiec i Unii Europejskiej.
Współczesna Rosja dostarcza politologom niesłabnącej inspiracji do badań. Jednym z nurtów badawczych w odniesieniu do poradzieckiej Rosji są studia nad genezą narodzin, rozwojem i schyłkiem znaczenia idei federalistycznej. W jeszcze większym stopniu fascynująca jest kwestia podtrzymywania przez Rosję zewnętrznych oznak państwa federacyjnego, głównie w wymiarze norm prawno-konstytucyjnych, przy jednoczesnym kierowaniu się w codziennej praktyce politycznej rozwiązaniami charakterystycznymi dla państwa unitarnego. (fragment tekstu)
The article deals with the policy of irredentism, which is viewed as a state policy, aimed at joining the part of the territory of other states under the pretence of protection of the kin-groups from a perspective of rational approach. The author investigates the reasons for emergence of irredentism, emphasizes the decisive role of the "Great Idea", which justifies the irredentist policy of the state, and draws attention to the influence of nationalism on the formation of the policy of irredentism. It gives a detailed analysis of the content of irredentist project of the Russian Federation because of which the annexation of the Ukrainian Crimea was carried out. (original abstract)
Senackiej debacie nad zatwierdzeniem kandydatury Johna Brennana na szefa CIA towarzyszyła obstrukcja parlamentarna prowadzona przez Randala Paula, znanego z libertariańskich przekonań. Paul chciał zaprotestować przeciwko procedurze rozpoczętej za prezydentury George'a W. Busha i kontynuowanej przez Baracka Obamę "celowanych zabójstw" osób oskarżonych o działalność terrorystyczną lub wspieranie terroryzmu, przeprowadzanych z wykorzystaniem dronów. Pytanie, które wymaga odpowiedzi, a wobec którego obecna administracja nie jest wcale przekonująca, brzmi: czy można bez procesu zabić w kraju lub poza jego granicami obywatela będącego zagrożeniem dla narodowego bezpieczeństwa? Działania prowadzone w ramach "wojny z terroryzmem" niekoniecznie dają prezydentowi uprawnienia do podejmowania samodzielnych decyzji, bo wkraczają w uprawnienia władzy sądowniczej. Problemem poruszanym w artykule są także prawne uzasadnienia dla takich działań, podawane przez Departament Sprawiedliwości oraz ofiary cywilne w czasie przeprowadzania ataków. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.