Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 304

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka przemysłowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
W artykule omówiono 3 główne obszary prowadzenia polityki przemysłowej tzn. ochrony, promocji i swobodnego funkcjonowania, oraz jej instrumenty.
W "Założeniach polityki przemysłowej i programie (kierunkach) ich realizacji w latach 1993-1995" przyjęto, że polityka przemysłowa realizowana będzie w dwóch spójnych podejściach: problemowym i sektorowym. Artykuł omawia podejście problemowe.
Niniejsze opracowanie poświęcone jest analizie działań instrumentów stosowanych w polskiej polityce przemysłowej w latach 1989-1996 w kontekście formalnych wymogów integracji z Unią Europejską.
W artykule zostały przedstawione argumenty za i przeciw wprowadzeniu na rynek nowego modelu samolotu Boeinga w kształcie trójkątnego skrzydła.
Przegląd legislacji w obszarze polityki przemysłowej. Negocjacje dotyczące aktów prawnych o charakterze deklaratywnym mających znaczenie dla projketowania polityki państwa w poszczególnych sektorach przemysłu lecz nie nakładających na Polskę obowiązku wdrożenia. Polska zadeklarowała wolę przyjęcia wytycznych dotyczących polityki przemysłowej.
Omówione zostały tendencje w polityce przemysłowej Wspólnoty, pomoc jakiej kraje Unii Europejskie udzieliły dla państw dążących do członkostwa. W kwietniu 1997 r. Komisja Europejska opublikowała "Piąty przegląd pomocy państwa w Unii Europejskiej".
Omówiono programy pomocy, które mają na celu podniesienie poziomu norm przemysłowych w państwach kandydujących. Podstawowy problem polega na braku równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na indywidualne szkolenie ze strony wielu menedżerów z krajów kandydujących a ilością firm w państwach członkowskich UE, które mogą je zaoferować.
8
Content available remote Geneza i rozwój polityki przemysłowej w Unii Europejskiej - wybrane zagadnienia
100%
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące genezy i rozwoju polityki przemysłowej w UE. Jest jedną z młodszych polityk unijnych. Kompetencje w zakresie polityki przemysłowej przyznał Wspólnocie dopiero Traktat z Maastricht. W najnowszej strategii unijnej Europa 2020 podkreślono ukierunkowanie polityki przemysłowej na odbudowanie konkurencyjności przemysłu UE i wzrost jego innowacyjności. (abstrakt oryginalny)
Polityka przemysłowa w Unii Europejskiej (UE) od lat budzi zainteresowanie, niekiedy kontrowersje i jest przedmiotem rozważań oraz sporów między państwami. Wynika to z roli, jaka odgrywał i odgrywa przemysł w UE i je poszczególnych państwach członkowskich po jej rozszerzeniu oraz braku regulacji tego działu gospodarki w momencie powstania Wspólnoty i przez długi okres jej istnienia. Polityka przemysłowa jest stosunkowo młoda w Unii Europejskiej, a kompetencje do jej prowadzenia przyznał Wspólnocie dopiero Traktat z Maastricht. (fragment tekstu)
Autor omawia rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. Przedstawia korzyści jakie przedsiębiorstwom europejskim przyniosła wspólna polityka przemysłowa.
W artykule rozpatruje się aktualny stan dyskusji dotyczącej polityki przemysłowej, szczególnie selektywnej interwencji w Korei Płd. i Tajwanie w latach 1960-90. Autor zastosował trzy kryteria oceny selektywnej interwencji: skuteczność, prawdziwość i efektywność.
W literaturze ekonomicznej pojęcie sektorów wrażliwych wywodzi się przede wszystkim z teorii handlu międzynarodowego, lokalizacji oraz z teorii rozwoju gospodarczego. W teorii handlu wrażliwość jest wiązana głównie z podatnością na konkurencję zewnętrzną. Stopień zagrożenia wynika z charakteru specjalizacji handlowej, a więc z układu korzyści komparatywnych, konkurencyjnych oraz z zakresu nakładania się handlu, jak również ze specyfiki narodowej decydującej o podatności kraju na konkurencję zewnętrzną.
Konflikt między USA a Unią Europejską dotyczący pomocy dla przemysłu stoczniowego. Fuzja Boeinga z innym amerykańskim producentem samolotów McDonnell Douglas Corporation (MCD).
Wysoka intensywność konkurencji na rynkach międzynarodowych tworzy nowe warunki funkcjonowania przemysłu we wszystkich krajach OECD. Tym można tłumaczyć wzrost zainteresowania problemami konkurencyjności przemysłowej wśród teoretyków i praktyków życia gospodarczego. Wzmacnianie konkurencyjności przemysłowej stało się jednym z nowych zadań integracyjnych Unii Europejskiej wprowadzonych przez Traktat z Maastricht. Badania nad konkurencyjnością są rekomendowane przez Komitet Przemysłu OECD. W wielu krajach trwają prace nad tworzeniem nowoczesnej strategii wspierania konkurencyjności.
Mało jest pojęć w ekonomii, które byłyby równie wieloznaczne jak polityka przemysłowa. Autor na podstawie własnej klasyfikacji próbuje dokonać interpretacji jednej z najbardziej popularnych w Polsce odmian polityki przemysłowej.
Przedstawiono ogólny przegląd treści raportu o konkurencyjności opracowanego przez Komisję Europejską.
W niniejszym artykule podjęto próbę oceny obecnej sytuacji w przemyśle węgla kamiennego oraz perspektywy jego rozwoju, przy szczególnym uwzględnieniu wygaśnięcia Traktatu Paryskiego ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS).
Przedstawiono związek z polityką przemysłową realizowaną w UE trzech dziedzin: polityki konkurencji odnoszącej się do działalności państwa, polityki handlowej oraz polityki w dziedzinie badań i rozwoju. Szerzej omówiono politykę w zakresie pomocy publicznej, uważaną za główne narzędzie polityki przemysłowej.
Autor omawia politykę przemysłową Polski w stosunku do Unii Europejskiej, zmiany jakie muszą nastąpić w naszym przemyśle aby mógł on konkurować z krajami Unii. Przedstawione zostały również główne cechy polityki przemysłowej Polski. Możliwości i celowość manewru w poszczególnych fazach integracji z Unią Europejską.
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.