Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 227

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka rodzinna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Artykuł przedstawia politykę rodzinną realizowaną względem rodzin wielodzietnych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Porównane zostały instrumenty najważniejsze z punktu widzenia wspierania rodzin posiadających liczne potomstwo. Przeprowadzona analiza wykazała, że krajem o najsłabszej polityce rodzinnej jest Polska, zaś najlepszą pomoc dla rodzin wielodzietnych oferują Węgry. (abstrakt oryginalny)
Matczyny lęk separacyjny (MSA) to nadmierny lęk u matki, koncentrujący się na sytuacji oddzielenia od swojego dziecka. We wcześniejszych badaniach można zauważyć, że podwyższony poziom MSA u matek jest spowodowany, między innymi, trudną sytuacją społeczno-ekonomiczną. Cechy środowiska takie jak: złe warunki mieszkalne, niski poziom zarobków, niska pozycja społeczno- -ekonomiczna i małe zadowolenie z zatrudnienia mają wpływ na poziom MSA u kobiet. Badanie przedstawione w artykule potwierdza związek pomiędzy obiektywną sytuacją finansową matek i subiektywną oceną sytuacji finansowej matek a poziomem MSA. Artykuł przedstawia wyniki badań ilościowych przeprowadzonych przez autorkę. W badaniach wzięły udział 153 kobiety. Wyniki badań pokazują, że kobiety, które oceniały swoją subiektywną i obiektywną sytuację finansową jako gorszą, miały podwyższone poziomy MSA w porównaniu do kobiet w lepszej sytuacji finansowej. Autorka pokazuje jak różne instrumenty polityki rodzinnej mogą przyczynić się do poprawienia sytuacji finansowej matek, co mogłoby spowodować niższe poziomy MSA u kobiet i uchronić je przed złymi skutkami podwyższonego poziomu MSA(abstrakt autora)
We współczesnym świecie niezwykle ważnym wyzwaniem dla rządzących są właściwe proporcje między rozwojem ekonomicznym i demograficznym. W Polsce i wielu krajach UE już od początku lat 90. XX wieku rodzi się coraz mniej dzieci, a przyrost demograficzny nie zapewnia prostej zastępowalności pokoleń1. Sytuacja ta zmusza do tworzenia odpowiedniego klimatu dla rodziny i zachęt do jej zakładania. W artykule zaprezentowano trendy w poziomie dzienności w krajach UE oraz czynniki wpływające na ich poziom w świetle wybranych współczesnych badań. Ponadto omówione zostaną czynniki wywołujące przemiany współczesnej rodziny oraz zalecenia względem modernizacji polityki rodzinnej także dla Polski.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie analizy ekonometrycznej za pomocą podjętej próby budowy odpowiedniego liniowego modelu ekonometrycznego regresji wielorakiej i poprawności jego wykorzystania w odniesieniu do określenia skuteczności ekonomicznych instrumentów polityki rodzinnej. Elementem analizy ekonometrycznej było zastosowanie liniowych modeli ekonometrycznych regresji wielorakiej badających zmienne objaśniane (urodzenia, współczynnik dzietności, przyrost naturalny, liczba zawieranych małżeństw) w przyjętym szeregu czasowym, mających na celu określenie efektywności ekonomicznej państwowych nakładów budżetowych na politykę rodzinną i jej wpływ na skuteczność procesów demograficznych. Analiza została przeprowadzona na podstawie szeregów czasowych - w latach 1997-2011.(abstrakt oryginalny)
Prezentowany tekst poświęcono wybranym czynnikom, które warunkują zmiany w zakresie rozwiązań mających na celu szeroko rozumiane wsparcie rodzin ze strony władz publicznych. W szczególności autorka skoncentrowała się na czynnikach wynikających z definicji podstawowych pojęć stosowanych w ramach polityki rodzinnej, czynnikach związanych z przeobrażeniami funkcji rodziny oraz przykładach oczekiwań, postaw i zachowań potencjalnych beneficjentów systemu pomocy rodzinie, które wpływają na charakter aktywności państwa w tym aspekcie. Ponadto, mimo iż opracowanie dotyczy przede wszystkim Polski, aby poszerzyć spektrum rozważań, przedstawiono też niektóre informacje dotyczące sytuacji w innych krajach UE. Do realizacji zaś tak postawionego celu badawczego jako metodę badawczą przyjęto analizę literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Dokument przyjęty przez Radę Ministrów 3 listopada 1999 r., w którym szczegółowo omówiono kierunki działań w celu zmiany sytuacji demograficznej i struktury rodziny, poprawy sytuacji finansowej rodzin, poprawy warunków mieszkaniowych, wychowania młodego pokolenia, poprawy stanu zdrowia rodziny, pomocy rodzinom z osobami niepełnosprawnymi, opieki nad dzieckiem, pomocy rodzinom zagrożonym dysfunkcjami.
Raport Women in Transition jest szóstym z kolei raportem regionalnym przygotowanym w ramach projektu MONEE przez International Child Development Centre. Projekt MONEE zajmuje się analizą sytuacji społecznej i polityki w stosunku do dzieci i rodziny w krajach Europy Centralnej i Wschodniej, krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) i republikach nadbałtyckich. Projekt jest realizowany °d 1992 r . Okazją do przygotowania raportu jest dwudziesta rocznica konwencji rzecz likwidacji wszystkich form dyskryminacji kobiet(abstrakt oryginalny)
Autorka w tekście podejmuje się analizy przemian, jakie zaszły w urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i ojcowskich w Polsce w latach 1989-2016. Główną uwagę badawczą kieruje na zmiany, jakie odnotowuje się od 2013 roku, będące wynikiem implementacji do polskiego prawodawstwa zaleceń Dyrektywy 2010/18/UE, jednocześnie starając się ocenić, czy zalecenia Dyrektywy 2010/18/UE zostały w tych zmianach uwzględnione i w pełni zrealizowane. Autorka posługuje się metodą analizy literatury przedmiotu oraz analizy wyników dotychczasowych badań krajowych i zagranicznych(abstrakt oryginalny)
9
80%
Artykuł prezentuje wyniki analiz procesu kształtowania jednej z sektorowych polityk publicznych - polityki rodzinnej na poziomie lokalnym w Polsce na przykładzie systemu opieki nad najmłodszymi dziećmi. Autorka analizuje proces projektowania i wdrażania rozwiązań zawartych w ustawie z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tzw. ustawie żłobkowej) w dwóch wybranych do badania miastach - Padłowie i Onuwicach18. Autorka odpowiada na następujące pytania badawcze: jak kontekst społeczno-polityczny przebadanych miast przyczynia się do charakteru implementacji w tych miastach?; co wpływa na przebieg implementacji na poziomie lokalnym, tzn. jakie czynniki z poziomu krajowego, a jakie z poziomu lokalnego?; jacy aktorzy uczestniczyli w procesach projektowania i wdrażania zmian zawartych w tzw. ustawie żłobkowej i jaka była ich rola?; jak analizowana ustawa została oceniona przez lokalnych aktorów?; co gwarantuje sukces, a co wpływa na porażkę implementacyjną w świetle założeń teorii hybrydowej? Artykuł wpisuje się w nurt badań nad polityką publiczną. Przedstawia wyniki badań własnych przeprowadzonych w 2017 roku w Padłowie i Onuwicach. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Dylematy polityki rodzinnej
80%
Głównym celem pracy jest przedstawienie problemów związanych z polityką rodzinną. Na początku przedstawiono pojęcie i uwarunkowania rodziny oraz definicję i rodzaje polityki rodzinnej. Omówiono obszary i instrumenty polityki rodzinnej.
W ostatnich latach zauważalne jest niepokojące zjawisko, jakim jest starzejące się społeczeństwo. Tendencje demograficzne i ich konsekwencje można zaobserwować w ludności Polski. Zmiany zachodzące w kraju dotyczą zmniejszania się liczby młodych ludzi, przy jednoczesnym gwałtownym wzroście liczby ludzi starych w populacji. Zjawisko starzenia się społeczności jest efektem dwóch dominujących trendów, a mianowicie wydłużenia przeciętnego trwania życia ludzkiego oraz spadku dzietności. Problem starzenia się ludności doprowadzić może do konfliktów międzypokoleniowych. Co więcej, rosnąca zależność ludzi w wieku 65+ względem osób w wieku produkcyjnym to coraz większe obciążenie budżetu państwa, wzrost wydatków na emerytury, ochronę zdrowia i opiekę długotrwałą nad osobami starszymi. Niekorzystne zmiany demograficzne powodują konieczność przeprowadzenia reform w ramach polityki społecznej i rodzinnej, aby dostosować państwo do nowej sytuacji demograficznej. Niniejszy artykuł traktuje zatem zjawisko starzenia się społeczeństwa jako jedno z wyzwań, z którymi współcześnie zmierzyć się musi zarówno polityka społeczna, jak i rodzinna, dokonując niezbędnych przeobrażeń w ramach istoty ich działania(abstrakt oryginalny)
12
80%
Problemy wynikające ze spadku dzietności skłaniają rządzących do rozszerzania katalogu narzędzi służących wspieraniu rodziny. Wychowywanie dzieci wiąże się bowiem między innymi z wieloma kosztami, z którymi niektórzy rodzice lub opiekunowie nie mogą sobie poradzić we własnym zakresie; dlatego też we wszystkich krajach europejskich przyznawane są świadczenia rodzinne. Niniejszy artykuł zawiera analizę porównawczą sposobu funkcjonowania takich świadczeń w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
W trakcie kilku ostatnich dekad rodzina europejska przeszła wielką zmianę. Wskutek „wyzwolenia” się od ograniczeń materialnych (wysoki poziom zabezpieczenia socjalnego i powszechna w większości państw aktywność zawodowa kobiet) oraz opanowania skutecznych metod kontroli urodzeń, znacząco poszerzyło się dostępne spektrum form życia rodzinnego i małżeńskiego. Zmieniająca się forma, wielkość i struktura rodziny pociągają za sobą zmianę potencjału opiekuńczego i ochronnego rodziny, a tym samym automatycznie wpływają na skalę i rodzaj zapotrzebowania na wsparcie publiczne. Celem artykułu jest próba przedstawienia przemian, jakim podlega rodzina w Europie, z perspektywy wyzwań stawianych przez te zmiany wobec polityki społecznej.
14
Content available remote Ulgi na dzieci jako instrument polityki rodzinnej a niska dzietność w polsce
61%
Preferencje podatkowe, w tym ulgi na dzieci, to jedno z rozwiązań, po które sięgają kraje UE, by stworzyć warunki poprawiające dzietność. Artykuł ma na celu próbę oceny dopasowania instrumentów polityki rodzinnej na przykładzie ulgi na dziecko do zdiagnozowanych przyczyn niskiej dzietności oraz ocenę skutków modyfikacji ulgi na dzieci w podatku PIT. Dla realizacji celu badawczego zaprezentowano pojęcie, cele i instrumenty polityki rodzinnej oraz wyniki badań dotyczących przyczyn niskiej dzietności i funkcjonowania ulgi na dzieci w latach 2007-2016. Dokonano także analizy stopnia wykorzystania ulgi na dzieci przez rodziny w Polsce w badanym okresie. W zakończeniu zaprezentowano wnioski z analiz. W wyniku badań wykazano, iż zmodyfikowana ulga na dzieci zwiększyła zwroty do rodzin w Polsce w 2014 r. aż o 1,4 mld zł (24,8% zwrotu podstawowego), choć jednoczenie badania wykazały, iż ulgi na dzieci to jeden z instrumentów polityki rodzinnej, który słabo koresponduje z przyczynami niskiej dzietności zdiagnozowanymi w Polsce(abstrakt oryginalny)
Autorzy podejmują analizę, jakiego rodzaju logika kryje się w systemie świadczeń rodzinnych i prorodzinnych ulg podatkowych we współczesnej Polsce i jakie założenia dotyczące beneficjentów są weń wpisane. W ich opinii trudno powiedzieć, czy świadczenia, o których tu mowa mają służyć dochodowemu wsparciu rodzin, albowiem istniejący test dochodowy dotyczący świadczeń rodzinnych czy ulgi podatkowe sprawiają, że niemała część świadczeń trafia do osób względnie dobrze sytuowanych. Konkludują, że być może tego typu niekonsekwencje stanowią swoisty koszt demokracji, a polityka społeczna – zwłaszcza polityka rodzinna – nie powinna wręcz być nadmiernie racjonalna. (abstrakt oryginalny)
Trudności wychowawcze to wszelkiego rodzaju czynniki wewnętrzne i zewnętrzne utrudniające prawidłowe zachowanie dzieci i młodzieży. Błędy w funkcjonowaniu rodziny mogą przejawiać się w różnym stopniu i z różnym natężeniem. Objawiają się w nieczęstych, okazjonalnych niewłaściwych reakcjach wobec dziecka, zupełnym brakiem opieki oraz zaniedbaniem. To właśnie rodzina powinna być fundamentem dla młodego człowieka, dając poczucie bezpieczeństwa, przynależności, miłości, wzorce norm moralnych, wzorce ról społecznych w przyszłości pełnionych. Rodzice często popełniają błędy wychowawcze stosując niewłaściwe typy wychowania. Wreszcie wpływ środowiska rówieśników, odgrywa niebagatelną rolę w powstawaniu różnych trudności wychowawczych. Jest czymś oczywistym, że kontakt z rówieśnikami jest niezbędny do prawidłowego rozwoju społecznego, ale także emocjonalnego każdego człowieka. Uczestniczenie w życiu takiej grupy, zaspokaja wiele potrzeb, m.in. akceptacji, znaczenia, uznania. O ile dziecko chce przynależeć do grupy, musi zaakceptować normy w niej panujące. Często dzieci niemające oparcia w domu rodzinnym, za wszelką cenę chcą należeć do grupy rówieśniczej, nie zawsze z dobrymi konsekwencjami dla siebie. Przejmują jej wzorce zachowań, jako swoje, bezkrytycznie się im podporządkowując. Rodzi to często gotową matrycę zachowań aspołecznych i prowadzi do demoralizacji i przestępczości. Domy dziecka są w Polsce najbardziej znaną formą opieki całkowitej nad dziećmi opuszczonymi. Przebywają w nich wychowankowie, którzy z różnych powodów nie mogą być umieszczeni w rodzinnych formach opieki. Do tego typu placówek kierowane są często dzieci w znacznym stopniu zaniedbane, odbiegające od normy rozwoju psychofizycznego, przejawiające zaburzenia osobowości oraz nieprzystosowanie społeczne. Podstawową racją istnienia tego rodzaju placówek jest dobro dzieci, które w nich przebywają. Pierwszorzędnym, zatem zadaniem placówki jest stworzenie dziecku takiego środowiska opiekuńczo-wychowawczego, które będzie wspomagało jego wszechstronny rozwój oraz dawało szansę na wyrównywanie jego opóźnień i niwelowanie zaburzeń. Punktem wyjścia w tym względzie jest dokładne poznanie każdego wychowanka: historii jego życia, sytuacji rodzinnej, jego zdrowia psychicznego i fizycznego, uzdolnień i zainteresowań, rozwoju i przyczyn zaburzeń osobowości, jego potrzeb i stopnia ich zaspokajania w celu stworzenia optymalnych warunków właściwego zaspokojenia wszystkich potrzeb we wszystkich sferach życia. Ich rozwój i przygotowanie do samodzielnego życia. (abstrakt oryginalny)
W dyskusji o polityce rodzinnej w Polsce główne miejsce zajmują działania na rzecz wzrostu dzietności. Jest to kwestia natury strategicznej z punktu widzenia ograniczenia zaawansowania procesu starzenia oraz dbałości o odtwarzanie pokoleń. Zdaniem autorki, nie można jednak pomijać faktu, iż konieczny jest równoległy wzrost zatrudnienia, w tym zatrudnienia kobiet. Niniejszy artykuł koncentruje się na uwarunkowaniach łączenia pracy zawodowej z rodzinną, dyskutowanych w kategoriach tzw. konfliktu strukturalnego i kulturowego. Omówiono zmiany procesu formowania, rozwoju i rozwiązywania rodziny określające jej model demograficzny, jak również zmiany zakresu zaangażowania kobiet i mężczyzn w pracę zawodową i obowiązki rodzinne, które charakteryzują ekonomiczny model rodziny. Następnie przedstawiono uwarunkowania łączenia pracy zawodowej i rodziny w Polsce, odwołując się do wyników najnowszych badań w tej dziedzinie. Artykuł kończą wnioski dotyczące określonych działań, które mogą przyczynić się do jednoczesnego wzrostu dzietności i zatrudnienia kobiet w Polsce.
Przedmiotem artykułu jest polityka rodzinna ukazana w trzech kontekstach: zmian procesu formowania się rodziny, przemiany narodowego państwa opiekuńczego oraz zmian struktury gospodarczej, a głównie przejścia od struktury z dominacją przemysłu do struktury usługowo-informacyjnej. Przedstawiono różne sposoby prowadzenia polityki rodzinnej na świecie i w Polsce (dawniej i dziś).
Dyskusję nad programem polityki rodzinnej autorka przeprowadza analizując współczesne wyzwania dla tej polityki na tle przemian demograficznych, zmian w sferze pracy i zasady inwestowania w młode pokolenie. Uzasadniając potrzebę prowadzenia polityki rodzinnej, autorka przypomina społeczne funkcje rodziny, w tym funkcję prokreacyjną, decydującą o rozwoju ilościowym i strukturze ludności danego kraju i w skali globalnej. Podkreśla też, że realizacja społecznych funkcji rodziny: wychowawczej, socjalizacyjnej, ekonomicznej, nadaje wymiar jakości życia obecnych pokoleń, ale skutkować też będzie odtwarzaniem lub modernizacją struktury społeczeństwa polskiego w przyszłości. Rodzina uczestniczy w procesach tworzenia i rozwoju kapitału ludzkiego, współdziałając w tym obszarze z aktywnością państwa.
W artykule zdefiniowano działania na rzecz godzenia życia zawodowego z rodzinnym jako dotyczące następujących obszarów: elastycznej organizacji pracy, zwłaszcza czasu pracy; urlopów i świadczeń pieniężnych; opieki nad dziećmi; dodatkowych uprawnień przyznanych przez pracodawców. Przedstawiono także powody, dla których istnieje potrzeba wspierania wprowadzania tych działań przez państwo.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.