Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1420

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 71 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka społeczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 71 next fast forward last
1
Content available remote W trosce o dobro człowieka i o godne życie
100%
W pracowitym i wielce owocnym życiu profesor Lucyny Frąckiewicz szczególne miejsce przypada zajęciom dydaktycznym z polityki społecznej. Prowadziła je ponad trzydzieści lat głównie w Akademii Ekonomicznej w Katowicach i w Uniwersytecie Śląskim. Kształciła studentów nauk ekonomicznych, nauk politycznych, socjologii i pedagogiki. Wykonywanie.(fragment tekstu)
2
Content available remote Ewolucja polityki społecznej w Polsce po 1990 r.
100%
Radykalne wprowadzenie gospodarki rynkowej w Polsce po 1989 r. spowodowało zmiany w zakresie i metodach realizacji polityki społecznej. Zmiany w ustroju ekonomicznym są trudne, ale ich szokowe wprowadzenie okazało się możliwe, natomiast doświadczenie dowiodło, że znacznie trudniej jest dokonać zmiany w funkcjonowaniu instytucji społecznych. Wymaga to istotnych przeobrażeń w świadomości społecznej, naruszenia ukształtowanych zasad bezpieczeństwa społecznego.(fragment tekstu)
What I intend to put on the agenda of today's debate is the question - how does EU enlargement impact on Social Europe? When tackling its main problems I will refer to the Polish and Central Eastern European countries' experience of the past 20 years. Challenges and dilemmas of the Polish XXIst century social policy are common, to certain extent, for all exsocialist European countries. Search for an unknown European model is the provocative way to push discussion in both intellectual and emotional manner on real value of existing social policy models - Beveridgian, Bismarckian, Scandinavian types or the one or many emerging from the ashes of socialism, all focusing first and foremost of all on social protection. (fragment of text)
Współczesna polityka społeczna przejawia się w ujednolicaniu systemów socjalnych, harmonizacji narodowych polityk społecznych, wspieraniu koniecznych dostosowań w zakresie prawa pracy i ustawodawstwa społecznego, propagowaniu pozytywnych i nowatorskich doświadczeń w ramach UE itd. Z drugiej strony warte podkreślenia jest zróżnicowanie uregulowań narodowych dotyczących różnych kwestii: kontraktowania, zatrudnienia i zwalniania pracowników, minimalnych płac i świadczeń społecznych itd. Wspólny kierunek wyłaniający się z tych niewspółmierności, będący w zamyśle próbą koordynacji działań w sferze socjalnej, określamy mianem aktywnej polityki społecznej. Istotne wydają się pytania: jakie formy przybiera?, jakie problemy napotyka zarówno w wymiarze narodowym, jak i ponadnarodowym?, w jakim stopniu ta koordynacja znajduje wyraz w skuteczności narodowych polityk? Przedmiotem szczególnej refleksji warto uczynić polską politykę społeczną ostatnich lat i szukać odpowiedzi co do kierunku, jaki obieramy i "stylu", w jaki staramy się porządkować sferę socjalną. (fragment tekstu)
W swojej długiej historii Hiszpania była potęgą imperialną, rządzoną przez monarchię i uprzemysłowioną później niż pozostałe kraje członkowskie Unii Europejskiej. Po wiekach silnych tradycji katolickich w ostatnim trzydziestoleciu społeczeństwo przechodzi gwałtowną laicyzację. Pomimo to silna pozycja rodziny w strukturze społecznej nadal determinuje rozwój polityki społecznej. Osoby niepełnosprawne nadal są jednak najbardziej dyskryminowaną grupą, przede wszystkim pod względem dostępu do rynku pracy.(fragment tekstu)
Na początku lat 90. w Niemczech nasiliły się dyskusje poświęcone ocenie polityki społecznej realizowanej w gospodarce niemieckiej. Świadczenia na rzecz pracownika, za które płaci przedsiębiorstwo, podnoszą koszty pracy, co osłabia konkurencyjność wyrobów niemieckich na rynku światowym i grozi powstaniem recesji. Omówiono rodzaje świadczeń, organizację, istotę i cele systemu świadczeń społecznych w Niemczech.
W artykule omówiono obecny stan polityki społecznej na Łotwie i jej wpływ na zachowanie zasobów ludzkich w kraju. Analizę przeprowadza się, określając aktualny stan ilościowych i jakościowych wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego Łotwy, a także opisując jej politykę społeczną w ramach polityki społecznej Unii Europejskiej. Celem badania jest analiza wpływu polityki społeczno-gospodarczej na zachowanie zasobów ludzkich na Łotwie, a także opracowanie zaleceń dotyczących usprawnienia zarządzania procesami społecznymi i gospodarczymi w państwie. Autorka przeanalizowała możliwe obszary działań w celu poprawy jakości środków polityki społecznej na Łotwie i opracowała propozycje poprawy efektywności systemu polityki społecznej na Łotwie. Badanie jest oparte na metodologii analizy systemu i podejściu funkcjonalnym, które polega na identyfikacji elementów strukturalnych w obiektach systemowych i określeniu ich ról (funkcji) w systemie(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Czy nauka o polityce społecznej potrzebuje krytyki feministycznej?
80%
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia perspektywy feministycznej w nauce o polityce społecznej w kontekście teorii krytycznej. Autorka rozpoczynając od krótkiej charakterystyki założeń myśli feministycznej, rekonstruuje dorobek krytyki feministycznej z perspektywy głównego nurtu badań nad polityką społeczną. Osobne miejsce zajmuje analiza obecności - czy też raczej braku - perspektywy feministycznej w polskiej nauce o polityce społecznej. Artykuł kończy refl eksja nad potrzebą włączenia i rozwijania "wrażliwości krytycznej" w ramach naukowych analiz polityki społecznej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Modele polityki społecznej w teorii i praktyce
80%
Poniżej przedstawię przynajmniej część dotychczasowych osiągnięć "przemysłu" modelowania na tle głębszej analizy funkcji, jakie spełniają modele polityki społecznej w nauce i w praktyce. Nie zatrzymam się przy tym na ujęciu statycznym i nawiążę do kwestii dynamiki modeli polityki społecznej, interesującej o tyle, że do badań nad nią zastosowano już względnie nową metodę analityczną opartą na koncepcji zbiorów rozmytych (Ragin 2008). Głównym wątkiem w tym zakresie, oprócz koncepcji demontażu czy ograniczania polityki społecznej (retrenchment), jest konkurencyjna do niej hipoteza zmiany modeli w kierunku aktywizującym - od welfare do workfare, czy produktywnym lub produktywistycznym - od protective welfare do productive welfare. (fragment tekstu)
11
Content available remote Turystyka społeczna - istota, determinanty, możliwości i kierunki rozwoju
80%
Artykuł jest próbą wskazania głównych problemów związanych z definiowaniem, badaniem i określeniem możliwości rozwoju turystyki społecznej. W ciągu ostatnich lat widać wyraźną ewolucję poglądów związanych z definiowaniem tej formy podróżowania, określaniem kręgu beneficjentów, a także roli i znaczenia turystyki społecznej w przestrzeni i gospodarce turystycznej regionu. Prowadzone dyskusje upoważniają do stwierdzenia, że w najszerszym rozumieniu pojęcia "turystyka społeczna" mieszczą się co najmniej trzy podstawowe zjawiska: turystyka społeczna (sensu stricto), przedsiębiorczość społeczna w turystyce i podróże turystyczne powiązane z projektami społecznie zaangażowanymi. Dotychczasowe nieliczne analizy dowodzą, że problematyka turystyki społecznej w Polsce jest jeszcze słabo rozpoznana i bez wątpienia wymaga dalszych pogłębionych badań.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istotnych różnic między liberalnym a socjaldemokratycznym modelem polityki społecznej. Będą ukazane nie tylko w czysto teoretycznym ujęciu, ale przede wszystkim z punktu widzenia dobra obywateli. Jak powiedział Karl Popper: "Polityka społeczna jest hipotezą, która powinna być przetestowana przez rzeczywistość i skorygowana w świetle doświadczenia". Dlatego ważniejsza od koncepcji teoretycznych jest ich realizacja w społecznej rzeczywistości państw, mająca istotny wpływ na życie każdego człowieka. (fragment tekstu)
This article is an introduction to the concept of the "new social risks". Whereas this concept is well known in the Western countries debate it is almost absent in discussions on social policy in transition countries like Poland. "New social risks" were identified after the so called welfare state crisis following economic crisis of the mid 70-ties. While the old social risks did not diminish the new ones emerged. The developments that led to this emergence are presented in the article as well as the new paradigm of social policy that address the new social risks. Some examples of social policy in the context of new social risks are also shown. (original abstract)
Więzi społeczne są drogami komunikacji, drogami społecznych interakcji, stosunków społecznych i procesów społecznych. Są - używając porównania - tkanka, a dokładnie - systemem nerwowym organizmu społecznego. Rozwód więzi społecznej jest tak odległy, jak świadomość lęku przed śmiercią, świadomość wypadnięcia ze struktury żywych, jak świadomość instynktu samozachowawczego i instynktu zachowania gatunku. Świadomość więzi, znaczenie więzi społecznej, umiejscowione są z pradziejach religii i symboli religijnych, symboli płodności przeciwstawiających się tragizmowi śmierci. (fragment tekstu)
W artykule autorka przybliża czytelnikowi główne założenia konceptu "Big Society" jako nowego podejścia do polityki społecznej i idei ukazującej nowe oblicze brytyjskiej Partii Konserwatywnej pod rządami Davida Camerona. W dużej mierze opiera się na analizie przemówień Davida Camerona oraz dokumentów Partii Konserwatywnej i rządu koalicyjnego. Pokazuje, w jaki sposób "Big Society" miało wpłynąć na budowę kapitału społecznego. Analizuje, w jaki sposób miało wspomóc Camerona w zmodernizowaniu wizerunku partii tak, by uwiarygodnić przeprowadzane reformy. Autorka artykułu ukazuje także, w jaki sposób idee "Big Society" wprowadzono w życie, poprzez bliższą analizę projektu National Citizen Service oraz planu upełnomocnienia wspólnot dzięki uchwaleniu nowych regulacji na mocy Localism Act 2011. Przedstawione przykłady wskazują, że nie udało się osiągnąć wszystkich celów "Big Society". Sama idea spotkała się też z dużą krytyką. Mimo to przeprowadzona analiza założeń "Big Society" pokazuje, że omawiany koncept promowany przez Camerona, a następnie od 2016 r. także Theresę May, powinien być uznany za nowe podejście do polityki społecznej w Wielkiej Brytanii, za rzeczywistą próbę modernizacji partii w ramach jej tradycji myślowych, a także interesujący przykład na politykę dotyczącą budowy kapitału społecznego. (abstrakt oryginalny)
Współczesna polityka społeczna ma wymiar globalny, przede wszystkim ze względu na charakter pojawiających się wyzwań. Oznacza to konieczność podejmowania określonych decyzji politycznych i wdrażania rozwiązań na poziomie międzynarodowym, między innymi w ramach struktur Unii Europejskiej. W związku z odbywającymi się w roku 2014 wyborami do Parlamentu Europejskiego istotnym wydaje się zapoznanie ze społecznym aspektem programów wyborczych poszczególnych ugrupowań politycznych. W artykule analizie porównawczej poddane zostały dokumenty programowe dziewięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych ubiegających się o mandaty w PE.(abstrakt oryginalny)
At present, local communities are increasingly confronted with problems that do not have simple solutions. To tackle them, complex responses are needed. One such problem is found in the question of who shall be responsible for stabilising the economic situation of people living in small villages? Is it the individual, who should be able to eff ectively manage his or her own farm, or is it the state, which is liable for creating a better economic environment? Is it the market, since it is the space for economic activities? Is it the municipality that is responsible for the well-being of the citizens living in the villages? Is it NGOs, because of their social responsibility? Boundaries have been blurred, making functions, goals, and responsibilities more complex. Th e aim of the H2020 CoSIE project is to revive the forgotten culture of farming, horticulture, and animal husbandry in 10 disadvantaged rural settlements in Hungary and, thus, to develop a new service model. The data presented are collected in two consecutive questionnaire surveys. The first took place in September 2019 and the second in January 2020, involving 72 households. Between the two surveys, the agricultural tools of the respond****ents developed remarkably and there were also significant changes in the network of the participants. Project participants regarded the change in their attitude as one of the most positive outcomes, as they became much more open to new things. The highest proportion of respondents reported an improvement in their relationships with locals. Joint communication has improved to a similar extent because there are more frequently spontaneous meetings than before the start of the project. (original abstract)
18
Content available remote Polska polityka społeczna w latach 1989-2016 - sukcesy i niepowodzenia
80%
Celem artykułu jest ukazanie na tle przeobrażeń ostatnich lat punktów zwrotnych polskiej polityki społecznej po 1989 r. Na wybranych przykładach opisano sukcesy i porażki, jakie odnieśliśmy w politykach szczegółowych, scharakteryzowano także główne problemy, dylematy, wyzwania i perspektywy, jakie mamy w polityce społecznej. Na zakończenie sformułowano rekomendacje dla środowiska naukowego i dla praktyków, realizujących zadania polityki społecznej w terenie.(fragment tekstu)
Zaprezentowano najistotniejsze problemy ludności wiejskiej wraz z oceną dotychczasowych działań polityki społecznej podejmowanych wobec tej grupy ludności. Na tym tle określono współczesne wyzwania dla kształtowania kierunków tej polityki. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę upowszechniania różnorodnych form aktywizacji zawodowej. Ze statystyk wynika bowiem, że dotychczas stosowane instrumenty polityki społecznej, głównie o charakterze biernym, nie wpłynęły znacząco na rozwiązanie problemów ludności wiejskiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono globalny wymiar polityki społecznej rozumianej zarówno jako dyscyplina naukowa, jak też działalność praktyczna. Przedstawiono rozwój teoretycznej refleksji nad globalnymi współzależnościami w sferze społecznej. Ukazane zostały również przykłady ilustrujące możliwości dokonywania globalnych diagnoz rzeczywistości społeczno-gospodarczej, wyznaczania celów oraz ich realizacji przez podmioty międzynarodowe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 71 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.