Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka wizowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono wpływ polityki migracyjnej i wizowej UE na rozwój współpracy transgranicznej między Ukrainą i Polską. Artykuł przedstawia i ukazuje istotę turystyki transgranicznej jako ważny element turystyki międzynarodowej, wykazuje znaczenie w rozwoju regionów przygranicznych, ujawnia swoje pozytywne konsekwencje dla rozwoju państwa. W tym artykule zbadamy współpracę transgraniczną w regionach pogranicza Ukrainy i Polski oraz zainteresowanie podnoszeniem konkurencyjności oferty turystycznej poprzez tworzenie zintegrowanych wspólnych produktów turystycznych. Zbadaliśmy również wpływ polityki wizowej obu krajów na turystykę w krajach pogranicza.(abstrakt oryginalny)
W wyniku interwencji rosyjskiej na Półwyspie Krymskim w lutym i marcu 2014 r. i przyłączenia tego obszaru do Federacji Rosyjskiej państwa Unii Europejskiej, na nadzwyczajnym szczycie 6 marca, podjęły decyzję o wstrzymaniu trwającego od ponad dziesięciu lat dialogu wizowego z Rosją. Zamrożono nowelizację umowy o ułatwieniach wizowych, jak też zawieszono rozmowy na temat całkowitego zniesienia wiz. W najbliższym czasie obywatele Federacji Rosyjskiej nie mają więc szans na ułatwienia w podróżowaniu do państw UE, o ile nie zmieni się polityka rosyjskich władz wobec Ukrainy i innych państw Partnerstwa Wschodniego borykają-cych się z podsycanym przez Moskwę separatyzmem terytorialnym. Wielka polityka w ciągu kilku dni przekreśliła perspektywy na i tak trudny do osiągnięcia kompromis między Rosją a UE dotyczący złagodzenia zasad przekraczania granic, w tym docelowego zniesienia wiz. Pytanie, które zadaje wielu urzędników w państwach i instytucjach europejskich, brzmi: w jaki sposób, manifestując jednocześnie sprzeciw wobec polityki Kremla, nie zamykać drzwi do demokratycznych państw europejskich przed zwykłymi Rosjanami? Utrwalanie barier między Rosją a resztą Europy w kontaktach międzyludzkich i współpracy transgranicznej skutkować będzie jeszcze większym wyobcowaniem i wrogością, co stanowi doskonałe podłoże dla formułowania ekspansjonistycznej polityki władz w Moskwie wobec krajów poradzieckich. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ogólny przegląd aktualnej polityki wizowej Unii Europejskiej pod kątem założeń realizowanych przez państwa Schengen, celem wdrożenia, ujednolicenia i stworzenia harmonijnego oraz przejrzystego systemu kontroli imigracji w ramach rynku wewnętrznego. Opracowanie przedstawia wiele kwestii dotyczących stworzenia strefy Schengen, uwspólnotowienia polityki wizowej, przeglądu procesu kształtującego ujednolicanie procedur orz perspektyw dalszego rozwoju omawianej problematyki w aspekcie wciąż postępującego procesu integracji. (fragment tekstu)
Trudno sobie obecnie wyobrazić sprawne funkcjonowanie swobody przepływu osób w Unii Europejskiej, gdyby nie istniała ujednolicona polityka wizowa. Stopniowo wprowadzane na przestrzeni lat ułatwienia w podróżowaniu i przekraczaniu granic na terytorium państw członkowskich Wspólnot Europejskich wraz ze znoszeniem kontroli na granicach wewnętrznych w ramach współpracy Schengen sprawiły, że mobilność ludzi oraz związany z tym swobodny przepływ towarów, usług i kapitału stały się łatwo rozpoznawalnym znakiem procesu integracji europejskiej i - co istotne - były wysoko oceniane przez społeczeństwa krajów wspólnotowych. Pozytywne reakcje na podejmowane w tych dziedzinach kroki przyczyniły się m.in. do przyspieszenia prac nad utworzeniem Unii, w ramach której wspólna polityka wizowa przybrała obecny rozwinięty kształt. Najnowsza zmiana w unijnym acquis w zakresie polityki wizowej, czyli przyjęte 2 czerwca 2005 r. rozporządzenie Rady modyfikujące mechanizm wzajemności, obowiązujący na mocy rozporządzenia wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu, odgrywa ważną rolę nie tylko z punktu widzenia politycznych konsekwencji zmian, lecz również kształtu nowej formuły współpracy państw członkowskich. (fragment tekstu)
W swym tekście skupię się na głębszych korzeniach obecnej migracji uchodźczej i ekonomicznej do Unii Europejskiej, przedstawię zalecane rozwiązania długoterminowe, a na tym tle reakcję Unii Europejskiej. Sednem artykułu jest wskazanie na preferencje dla długoterminowych rozwiązań problemu migrantów i uchodźców, przede wszystkim na odbudowę gospodarczą państw pochodzenia oraz zapewnienie w nich bezpieczeństwa ludzkiego. Zajmę się w związku z tym tematem pomocy rozwojowej. Inne rozwiązania obecnego kryzysu migracyjnego w Europie, prawne i instytucjonalne (m.in. wspólna polityka wizowa i jednolity system azylowy, usprawnienie wymiany informacji między organami narodowymi i unijnymi, współpraca między państwami członkowskimi i organami UE) zostaną w tym opracowaniu pominięte. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.