Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 644

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka zatrudnienia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Celem artykułu jest zdiagnozowanie sytuacji na rynku pracy i różnic w zakresie wykorzystanych instrumentów oraz wydatków na realizację pasywnej polityki rynku pracy w krajach środkowoeuropejskich, co pozwoli wskazać, w jakim kierunku dokonuje się ich ewolucja i czy jest ona zgodna z kierunkiem zmian w tym zakresie w wysoko rozwiniętych gospodarkach europejskich. Istotnym problemem badawczym jest określenie, czy kraje EŚW są względnie jednorodne i wykorzystują zbliżone cechy bezrobocia i polityki rynku pracy, stwarzając tym samym możliwość wyodrębnienia nowego modelu polityki i rynku pracy. Analiza będzie miała charakter cząstkowy i ze względu na rozległość tematu obejmuje cztery z krajów EŚW, a mianowicie Czechy, Słowację, Węgry i olskę. (fragment tekstu)
Wykładnia prawna podstawowych przepisów wykonawczych do ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. 1996, nr 47, poz.211,Dz.U. nr 45, poz.202, 203).
Celem artykułu jest wyjaśnienie związku pomiędzy zmianami tempa wzrostu gospodarczego i zmianami wielkości zatrudnienia, poprzez oszacowanie dynamicznych reakcji zatrudnienia na zmiany realnego PKB dla 10 krajów, które w 2004 r. przystąpiły do Unii Europejskiej (UE-10). W badaniu wykorzystano kwartalne, odsezonowane dane statystyczne, pochodzące z okresu: II kwartału 2003 - II kwartał 2011. Zamierzeniem badawczym autora jest identyfikacja potencjalnego zróżnicowania relacji pomiędzy tymi zmiennymi w badanej grupie gospodarek, z uwzględnieniem kierunku i skali ich zmian, a także wyjaśnienie przyczyn tego zróżnicowania. (fragment tekstu)
12 i 13 maja 1998 r. w Sobieszewie odbyło się seminarium zorganizowane przez fundację im. F. Eberta i Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, poświęcone zmianom w dziedzinie polityki zatrudnienia i rynku pracy po przystąpieniu do UE na przykładzie Austrii.
Omówiono Traktat z Luksemburga i jego zadania na rok 1998, a także wyniki szczytu Rady Europejskiej w Luksemburgu w ocenie Europejskiego Ruchu Socjalistycznego, ponadto: uwagi ogólne na temat sytuacji wewnętrznej Unii, nowe ugrupowania małych i średnich przedsiębiorstw, zbiorowe umowy o pracę.
Celem opracowania jest przedstawienie priorytetów Europejskiej Strategii Zatrudnienia (ESZ) oraz wskazanie możliwości współfinansowania działań związanych z polityką zatrudnienia i programami rozwoju zasobów ludzkich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Artykuł koncentruje się na działaniach, w których funkcję instytucji wdrażającej pełnią wojewódzkie urzędy pracy. Obszary i formy wykorzystywania środków EFS w 2004 roku przedstawiono na przykładzie województwa wielkopolskiego.
Top Employers Institute odznacza organizacje wyróżniające się polityką zatrudnienia. Certyfikatem zostają wyróżnione firmy, które tworzą najlepsze warunki pracy, dbają o talenty i ich rozwój na wszystkich szczeblach organizacji, a także dążą do ciągłego doskonalenia praktyk związanych z zatrudnieniem. Top Employers Institute bada także, jak certyfikowane firmy radzą sobie na rynku pracownika. (fragment tekstu)
Ostatnie dziesięć lat przyzwyczaiło nas do tego, że to pracodawca zabiega o pracownika i dokłada wszelkich starań, aby zachęcić kandydatów do przyjścia do pracy. Dziś ta sytuacja zmieniła się diametralnie. Przez kraj przetaczają się fale zwolnień. Jak przejść przez ten proces, by zadbać o redukowane osoby, członków załogi, którzy pozostają w firmie, oraz otoczenie biznesowe? (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na to, kiedy elastyczne formy zatrudnienia umożliwiają elastyczne zarządzanie. Przedstawiono charakterystykę elastycznych form zatrudnienia. Opisano bariery i problemy jakie wywołuje dynamiczny rozwój takich form zatrudnienia.
Artykuł przedstawia sytuację jaka zaistniała na rynku pracy w Polsce. Stabilna i przewidywalna kariera zawodowa to już przeszłość. Zamiast bezpiecznego etatu, czekają nas elastyczne formy zatrudnienia, częste zmiany zawodu, miejsca pracy. Połowa zatrudnionych zmuszona będzie do założenia własnej firmy.
Trade union organising has been one of the central strategies of trade union revitalisation in Central and Eastern Europe (CEE). The Anglo-American model of organising was transferred to the region in the 1990s. Poland was the first CEE country in which the organising approach was implemented by NSZZ 'Solidarność', then variety of trade unions followed. Organising has not brought about sustainable membership growth in the Polish trade unions even if it contributed to a number of qualitative changes, including the unionisation of multinational companies. Among the key challenges to further trade union membership growth, the paper points to a rapid increase of precarious employment in Poland. It is suggested that due to peculiarities of labour market and legal contexts that constrain union organising of precarious workers, trade unions need to seek for possible coalitions with the emergent employee associations, community groups and social movements. As the environment transformed, trade unions need to re-evaluate their strategic goals, organisational structures and mode of operation, which have remained unchanged over the years, and are barely adequate to the current demands, challenges and opportunities. (original abstract)
Niedawno został opublikowany raport "Rynek agencji zatrudnienia w 2012 roku" przygotowany przez Polskie Forum HR. Obok analizy danych uzyskanych z agencji należących do PFHR w raporcie znajdujemy odpowiedź na pytanie, jakie są prognozy dotyczące rynku pracy tymczasowej na obecny, 2013 rok i jakie w tym zakresie działania warto wdrożyć. (abstrakt oryginalny)
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech gospodarek centralnie planowanych było wytwarzanie chronicznego niedoboru czynników produkcji. Doświadczenia krajów funkcjonujących w tym systemie wykazały, iż stan taki uniemożliwia efektywne gospodarowanie. Z kolei wadą zdecydowanie bardziej efektywnej - jak pokazała powojenna praktyka - gospodarki rynkowej jest m.in. tworzenie się w tym systemie nadwyżek siły roboczej co przejawia się bezrobociem. W pewnych granicach jest ono zresztą do tej efektywności potrzebne: sprzyja poszanowaniu pracy i wydajności , umożliwia elastyczność gospodarowania, powstrzymuje tendencje inflacyjne. Jednak po przekroczeniu stosunkowo niskiego progu ilościowego, zaczynają przeważać negatywne skutki bezrobocia - zarówno społeczne jak i ekonomiczne. Obok rzeczywistych, przykrych konsekwencji braku lub utraty pracy dla osób tym dotkniętych, są to również obecnie znaczne koszty związane z utrzymaniem bezrobotnych przez resztę społeczeństwa.
14
Content available remote Zarządzanie zatrudnieniem w szkole wyższej - rozważania modelowe
76%
Opracowanie jest zarysem autorskiej koncepcji zarządzania w szkole wyższej, przedstawione w formie rozważań modelowych opartych na wcześniejszych publikacjach autora. Proponowany model dotyczy zarządzania zasobami ludzkimi, które autor określił jako zarządzanie zatrudnieniem i zatrudnionymi. Obok, autor zaproponował warianty koordynacji i integracji głównych obszarów zarządzania zatrudnieniem w warunkach szkoły wyższej. Na zakończenie przybliżył model podejmowania decyzji w obszarach zarządzania zatrudnieniem.
Prawo osób z niepełnosprawnościami do uczestnictwa w życiu gospodarczym to m.in. prawo do zatrudnienia i partycypacji w stosunkach pracy. Polityka wspierania zatrudniania osób z niepełnosprawnościami odnosi się do działań zorientowanych na rynek pracy i wzmacnianie możliwości zatrudnieniowych tej kategorii społecznej. Polityka taka nastawiona jest na równoległe stosowanie kilku lub nawet kilkunastu instrumentów aktywizujących. Przeanalizowano prawne instrumenty wspierania pracodawców osób z niepełnosprawnościami w 10 krajach, w tym 8 z UE, takich jak: Belgia (Bruksela i region stołeczny), Chiny, Czechy, Francja, Japonia, Hiszpania, Niemcy (Brandemburgia), Luksemburg, Słowacja, Włochy. Analizę wzbogaca też opis instrumentów stosowanych w innych krajach świata, o ile godne były uwagi. Szczególny nacisk położono na pokazanie rozwiązań systemowych, które pozwalają na czasem odmienne niż w Polsce wspieranie zatrudnienia. W analizie zostały opisane instrumenty najciekawsze i najlepiej funkcjonujące, które w ramach danej polityki realizują zasadę wyrównywania szans i walki z dyskryminacją oraz umożliwiają zatrudnienie osoby z niepełnosprawnościami. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zróżnicowania polityki wobec rynku pracy w regionie Polski północno-zachodniej oraz możliwości wsparcia bezrobotnych. Celem artykułu jest ocena skuteczności wybranych form wsparcia aktywizacji zawodowej. Problem badawczy stanowi następujące pytanie: Jak wygląda zróżnicowanie województw Polski północno-zachodniej pod względem skuteczności aktywizacji zawodowej? W części teoretycznej zaprezentowano podstawy prawno-instytucjonalne polityki rynku pracy oraz instrumenty stosowane na rynku pracy w Polsce. W części empirycznej przeprowadzono natomiast analizę efektów osiąganych w ramach polityki aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo. W artykule korzystano z metody analizy dokumentów instytucjonalno-prawnych, analizy statystycznej oraz analizy porównawczej. Inferencja odbywała się drogą dedukcji. Wykazano, że najpopularniejszymi formami wsparcia były staże oraz szkolenia. Najwięcej osób zostało zatrudnionych po realizacji staży oraz uzyskaniu środków finansowych na założenie działalności gospodarczej. Najskuteczniejsza była Wielkopolska. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza specyfiki wdrażania ESZ i związanego z nią wpływu na polską politykę zatrudnienia. W artykule zostały omówione wyniki dotychczas przeprowadzonych badań empirycznych. Wskazano również na kanały oddziaływania ESZ w postaci wpływu na zawartość merytoryczną polityki zatrudnienia, jak i związany z jej prowadzeniem proces polityczny. (fragment tekstu)
W części początkowej niniejszego artykułu przedstawiona została ogólna charakterystyka "Generacji Y" na tle pozostałych pokoleń uczestniczących w globalnym rynku pracy na przełomie XX i XXI wieku. Następnie krótko scharakteryzowano najważniejsze cechy charakterystyczne dla "Generacji Y" w kontekście jej wejścia na współczesny rynek pracy. W dalszej części artykułu zaprezentowane zostały wybrane zagrożenia oraz dylematy związane z zatrudnianiem opisywanej w artykule nowej generacji pracowników. (abstrakt oryginalny)
W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w krajach wysoko rozwiniętych nastąpiła istotna reorientacja w polityce zatrudnienia. Po okresie, w którym problem bezrobocia rozwiązywano metodami pobudzania popytu globalnego, nastąpiło przejście do selektywnej i aktywnej polityki zatrudnieniowej, Dotychczasowa strategia okazała się nieskuteczna, bowiem uległy zmianie przyczyny wywołujące przeważającą część bezrobocia w tych krajach: nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia technologicznego i strukturalnego, wobec którego samo pobudzanie wzrostu gospodarczego jest niewystarczające. Poza tym silna presja inflacyjna, jaka miała miejsce na przestrzeni wspomnianego okresu, powodowała, że polityka gospodarcza nastawiona była przede wszystkim na stabilizację cen. Automatycznie nasila to bezrobocie i jedynym rozwiązaniem umożliwiającym równoczesne łagodzenie sytuacji na rynku pracy jest wówczas właśnie polityka selektywna, tj. nakierowana na pewne określone grupy bezrobotnych lub regiony szczególnie dotknięte bezrobociem.
W opracowaniu przeprowadzono analizę porównawczą zagospodarowania zasobów siły roboczej w Unii Europejskiej i w krajach nowo przyjętych do Unii Europejskiej. Dużo miejsca poświęcono polityce zatrudnienia w Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.