Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pomoc dla przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Mniejsze podmioty gospodarcze przyczyniają się niewątpliwie do dobrobytu w wielu regionach kraju. W Polsce, gdzie sektor prywatny jest jeszcze mało rozwinięty, znaczenie drobnej przedsiębiorczości jest duże. Rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w wielu krajach uważany jest za jeden z kluczowych czynników długofalowego wzrostu gospodarczego. MSP uważane są za lokomotywy tworzenia nowych miejsc pracy, często są źródłem nowych technologii, idei, a co za tym idzie, również innowacji. Wspieranie drobnej przedsiębiorczości ze strony władz centralnych i samorządów lokalnych ma na celu wyrównanie warunków konkurencji między małymi i dużymi przedsiębiorstwami. Dla małych i średnich przedsiębiorstw warunki te są gorsze i wynikają z wielu istotnych różnic strukturalnych.(fragment tekstu)
|
|
nr 141
524-534
Celem artykułu jest zbadanie, czy gminy wprowadziły nowe zwolnienia w podatku od środków transportowych, na podstawie przepisów rozporządzenia z 2008 r. Przedmiotem zainteresowania autorki jest też to, czy samorządy (np. sąsiadujące ze sobą) poprzez zwolnienia w tym podatku starają się być bardziej konkurencyjne od innych gmin i na swój teren przyciągnąć inwestorów zachęconych nowymi regulacjami. Badaniem objęto gminy województwa lubelskiego. Jest to jeden z najbardziej zacofanych regionów Unii Europejskiej. Szczególnie w tym regionie władze publiczne powinny zachęcać przedsiębiorców do inwestowania, stosując instrumenty dopuszczone we wspólnocie europejskiej. Tym bardziej że podmioty gospodarcze przypisują, jak wynika z badań Fliegera (2009), ulgom i zwolnieniom z podatku od środków transportowych dosyć wysoką ocenę spośród instrumentów finansowych wspierania przedsiębiorczości przez gminy. Do badania posłużyły uchwały gmin województwa lubelskiego w zakresie zwolnień w podatku od środków transportowych. Okresem analizy objęto te uchwały, które były wydane i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego po wprowadzeniu nowego rozporządzenia (tj. po 27 sierpnia 2008 r.) do połowy grudnia 2009 r. (fragment tekstu)
3
Content available remote Pomoc a postawa roszczeniowa
100%
W ankiecie przeprowadzonej w latach 2003 i 2004 przez Fundusz Mikro wśród losowo wybranej grupy ponad 2 tys. właścicieli mikrofirm z całej Polski przedsiębiorcy wymieniali następujące formy pomocy, z których korzystają bądź korzystali: 1. darowizna: pieniądze, rzecz, nieruchomość; 2. nieoprocentowana pożyczka lub bezpłatne użyczenie majątku; 3. poręczenie; 4. pożyczka od znajomego lub rodziny na "miękkich zasadach" - "spłacisz, kiedy będziesz mógł, a jak zarobisz, to jakoś mi się odwdzięczysz"; 5. udostępnienie kontaktów handlowych, polecenie, rekomendacja; 6. przekazanie wiedzy i doświadczenia na temat prowadzenia firmy; 7. dobry przykład postawy przedsiębiorczej. Większość ankietowanych przedsiębiorców korzystała z co najmniej dwóch wymienionych w ankiecie form pomocy. (fragment tekstu)
|
|
nr 13
373-399
Polityka wspierania tworzenia nowych miejsc pracy powinna być powiązana z wykorzystaniem efektywności podatkowej, ponieważ dzięki temu zwiększa się wartość nowych inwestycji oraz spada koszt pomocy rządowej na jedno miejsce pracy. (fragment tekstu)
Dokonano syntetycznej oceny rządowych programów skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zaproponowano niezbędne zmiany w polityce rządu wobec sektora MSP, co powinno pozwolić na ujednolicenie wsparcia dla tego sektora i przyspieszyć procesy modernizacyjne w gospodarce.
|
|
nr 5
20-21
Ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna mająca na celu pomóc przedsiębiorcom tak, aby wykorzystać ostatnie środki kończącej się perspektywy finansowej kolejnego etapu pomocowego UE. Mogą mieć one szczególne znaczenie w okresie spowolnienia gospodarczego. A na polskich przedsiębiorców czekają u pośredników programu CIP jeszcze ponad 3 mld zł - w formie preferencyjnych kredytów, pożyczek, leasingu i poręczeń. Inicjatorem tej kampanii jest KPK CIP przy Związku Banków Polskich. (fragment tekstu)
Specjalne strefy ekonomiczne (SSE), funkcjonujące w wielu krajach, są jedną ze współczesnych form specjalnych obszarów uprzywilejowanych o charakterze ekonomicznym. Obecnie na świecie funkcjonuje ich kilkaset, co świadczy o ich potencjalnie wysokiej efektywności takiej formy promocji i oddziaływania państwa na regionalny rozwój gospodarczy. Powszechna jest także opinia, ze takie strefy skutecznie stymulują tworzenie nowych inwestycji, międzynarodową wymianę towarów i usług oraz są efektywną metodą przyciągania kapitału zagranicznego. (fragment tekstu)
Z regionem, w którym działa dane przedsiębiorstwo lub inne podmioty i instytucje, wiążą się cele wynikające z misji społecznej, z wpływów politycznych i społecznych na poziomie regionalnym, prestiżu w regionie. Z punktu widzenia jednostki samorządu terytorialnego (JST) cele wyznaczane przez przedsiębiorstwa i instytucje są zbieżne, choć pośrednio, z celami, do jakich dąży dana jednostka samorządu. Jednostka samorządowa, aby osiągnąć swoje cele, musi dysponować odpowiednim zabezpieczeniem finansowym. Obecnie system finansowy jednostek samorządu terytorialnego przede wszystkim jest zasilany przez funkcjonujące na danym obszarze przedsiębiorstwa oraz aktywnych zawodowo mieszkańców danej wspólnoty. W artykule skoncentrowano się na narzędziach i kierunkach wsparcia sektora przedsiębiorstw i instytucji przez jednostki samorządu terytorialnego jako tych elementach, które - oprócz celów typowo biznesowych - sprzyjają i stymulują rozwój społeczno-gospodarczy w danej wspólnocie. Celem głównym jest wskazanie istoty i znaczenia podstawowych instrumentów stymulowania rozwoju będących w rękach samorządu terytorialnego.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.