Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pomoc finansowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Artykuł analizuje program Agencji Rozwoju Przemysłu, która stara się o 200 mln zł z budżetu na ratowanie miejsc pracy w państwowych firmach. ARP pomaga tylko pzredsiębiorstwom państwowym za pomocą pożyczek, także z programu EFSAL Banku Światowego dla rządu polskiego.
Współczesna architektura pomocy rozwojowej stanowi wysoce złożony zestaw reguł i instytucji, które zarządzają globalnymi przepływami środków pomocowych. System ów stanowi rezultat procesu zapoczątkowanego po zakończeniu II wojny światowej i podlegającego ciągłej ewolucji. Dwa podstawowe trendy, jakie można wyróżnić na podstawie dotychczasowego przebiegu tego procesu, to fragmentacja oraz proliferacja pomocy. Zgodnie z nomenklaturą IDA proliferacja odnosi się do liczby kanałów, jakimi przekazywana jest pomoc rozwojowa, podczas gdy fragmentacja dotyczy liczby działań realizowanych przez donatorów i ich przeciętnej wielkości. W niniejszej pracy scharakteryzowane zostały oba wskazane zjawiska pod kątem ich wpływu na efektywność działań pomocowych oraz wskazano czynności podejmowane przez wspólnotę międzynarodową mające na celu załagodzenie ich negatywnych skutków oraz przeciwdziałanie dalszemu ich rozwojowi. (abstrakt oryginalny)
Omówiono współpracę Polski z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Międzynarodową Korporacją Finansową.
Celem opracowania jest ocena najważniejszych kierunków oraz znaczenia pomocy finansowej dla rozwoju krajów związkowych wschodnich Niemiec. W artykule przedstawiono priorytety tej pomocy, omówiono odnotowane w tych krajach najważniejsze przemiany w sferze gospodarki, rynku pracy i demografii. Analiza wykazała, że wielkość, formy i cele wsparcia ulegały zmianom. Początkowo finansowano głównie wydatki socjalne oraz związane z infrastrukturą techniczną. W kolejnych latach w większym stopniu wsparciem objęto sektor przedsiębiorstw oraz instytucje działające na rzecz badań, wdrażania innowacji i edukacji. Pomoc ta przyczyniła się do poprawy podstawowej infrastruktury wschodnich krajów związkowych, wpłynęła korzystnie na zmianę struktury gospodarki, tworzenie nowoczesnych przedsiębiorstw, zwiększenie wydatków na badania i rozwój, wzrost zatrudnienia w sektorach pozarolniczych oraz zwiększenie wydajności pracy. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Źródła finansowania reform w państwach Partnerstwa Wschodniego
100%
Celem artykułu jest przedstawienie głównych źródeł pomocy finansowej skierowanej do państw Partnerstwa Wschodniego oraz wskazanie na aktualny stan realizacji założeń Partnerstwa Wschodniego. W artykule wskazano na istotę i cel utworzenia Partnerstwa Wschodniego, przedstawiono specyfikę programów skierowanych do państw Partnerstwa opracowanych przez Unię Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny oraz przez państwa Grupy Wyszehradzkiej. Z uwagi na różny horyzont czasowy realizacji poszczególnych programów, ich specyfikę oraz brak zbiorczych danych statystycznych obrazujących poziom wydatkowania środków skierowanych do państw Partnerstwa Wschodniego trudno wskazać na ich efektywność. Jednakże, gdy weźmie się pod uwagę aktualny stan realizacji założeń tego przedsięwzięcia, tj. podpisanie umów stowarzyszeniowych z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą, można mówić o pewnym sukcesie. Dzięki tym umowom państwa Partnerstwa będą mogły liczyć na dalszą pomoc i stopniową integrację z Unią Europejską.(fragment tekstu)
Niska aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych oznacza z jednej strony obniżenie wpływów podatkowych, ograniczenie kręgu konsumentów, z drugiej zaś także mniejszą liczbę płacących składki na ubezpieczenia społeczne. Sytuacja taka powoduje jednocześnie konieczność zapewnienia osobom niepracującym zastępczych, socjalnych źródeł utrzymania (renty, zasiłki itd.). Ze względu na to, iż aktywność zawodową przejawia w Polsce (zgodnie z wynikami badań aktywności ekonomicznej ludności w 2003 r.) co szósta osoba niepełnosprawna, w krajach zaś ODCE co druga [National Reports... 2003, s. 129, 135], problem ten urasta do rangi problemu strategicznego dla finansów publicznych w naszym kraju. Ze wszech miar wskazane jest zatem wspieranie każdej inicjatywy i każdego programu skutkującego wzrostem aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych i ich samodzielności finansowej. Do takich działań zaliczyć należy w szczególności udzielanie ze środków publicznych pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne i wsparcie finansowe samozatrudnienia tych osób. (fragment tekstu)
7
Content available remote Charity Banking: Utopia or an Alternative to Greedy Finance?
75%
This paper will examine so-called charity banking in terms of the idea, the current impact on the banking market and the social aspects for communities and depositors. The current state-of-art is presented and an attempt to assess whether "charity" & "social" are appropriate words to describe banking. The terms: social/charity banking, social money and social return are defined. Then there are examples of banking institutions engaged in a social/charity approach. In the last part authors triy to evaluate how much truth there is in the social/charity statements of such institutions.(original abstract)
Środki pomocy publicznej w Polsce, mimo iż wysokie w odniesieniu do poziomu dochodu narodowego, są dotychczas niewystarczające, by skutecznie wspomagać przygotowanie małych i średnich przedsiębiorstw do konkurowania na rynkach Unii Europejskiej. Dotychczasowe wykorzystanie środków finansowych przekazywanych przedsiębiorstwom przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Regionalne Instytucje Finansujące wskazuje na to, iż przedsiębiorcy mają znaczne kłopoty z opracowaniem i realizacją projektów. Dlatego niezbędna jest pomoc w postaci sieci ośrodków świadczących tanie lub bezpłatne usługi doradcze w ramach sieci KSU. Ich liczba jest nadal znacznie mniejsza niż w innych krajach Unii Europejskiej, poza tym są one skoncentrowane głównie w dużych ośrodkach. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano dwie grupy przyczyn wpływających na powstawanie trudności, występujących zarówno po stronie dawców, jak i biorców pomocy zagranicznej. Należą do nich: czynnik polityczno-prawno-organizacyjne oraz czynnik kulturowo-cywilizacyjny.
Badania pokazują, że osoby niepełnosprawne cechuje niska aktywność ekonomiczna. Jedną z form aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych jest pobudzanie wśród nich przedsiębiorczości. W artykule przedstawiono aktualne warunki dofinansowania samozatrudnienia bezrobotnych osób niepełnosprawnych oraz zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez te osoby. Autor analizuje i ocenia ustawodawstwo oraz koszty pracy związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych na gruncie polskim. (abstrakt oryginalny)
Jednym z istotnych czynników mających wpływ na przebieg procesu restrukturyzacji i poprawę sytuacji finansowej banków spółdzielczych była udzielona im zewnętrzna pomoc finansowa. Pomoc ta miała różne formy i była przekazywana oraz kontrolowana przez NBP, ministra finansów i BFG. Istotny dla procesu restrukturyzacji banków spółdzielczych był moment przekazania tych środków finansowych oraz ich wielkość. Celem publikacji jest przedstawienie wpływu zewnętrznej pomocy finansowej na poprawę wyników finansowych oraz wzrost funduszy własnych sektora spółdzielczego. W związku z tym przedstawione zostaną różne formy pomocy finansowej oraz ich udział w wynikach finansowych wypracowywanych przez banki spółdzielcze w latach 1996-2005. (abstrakt oryginalny)
12
75%
Celem opracowania jest wskazanie instrumentów stymulowania rodzinnej przedsiębiorczości przez samorząd gminny, ze szczególnym wskazaniem instrumentów finansowych. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w opracowaniu jest metoda opisowa oparta na syntetycznej analizie literatury, regulacjach prawnych oraz raportach poświęconych przedsiębiorczości rodzinnej, wydanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz PricewaterhouseCoopers. (fragment tekstu)
13
Content available remote Subwencje jako instrument zarządzania w gospodarce Republiki Federalnej Niemiec
75%
Gospodarka Polski charakteryzująca się występowaniem wielu negatywnych, kryzysowych zjawisk wymaga radykalnej naprawy. Celowi temu służy m. in. reforma gospodarcza, której podstawowymi cechami są: samorządność, samodzielność i samofinansowanie. Nie do pogodzenia z zasadą samofinansowania jest jednak coraz bardziej rozbudowywany system dotacji. Niekorzystny wpływ dotacji na gospodarkę przejawia się w braku bodźców do efektywnego gospodarowania, w zniekształceniu rachunku kosztów w gospodarce i obciążaniu przedsiębiorstw rentownych na rzecz przedsiębiorstw dotowanych. Negatywne cechy dotacji są argumentem przemawiającym za ich ograniczeniem, a co najmniej za odejściem w dotowaniu przedsiębiorstw od zasady automatyzmu i przejściem do systemu "dotacji sparametryzowanych". W tym kontekście warto poznać funkcjonowanie systemu dotacji (subwencji) w gospodarce RFN. W krajach kapitalistycznych subwencje stanowią bowiem istotny instrument zarządzania gospodarką przez państwo.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie podstawowych programów pomocowych z punktu widzenia formułowanych przez nie zadań i założeń zamieszczonych w statutach, jak i próba oceny oraz konfrontacji z rzeczywistymi oczekiwaniami państw słabiej rozwiniętych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, na ile pomoc materialna oferowana przez uczelnie jest istotnym czynnikiem przy wyborze uczelni oraz kierunku studiów. Analiza danych dotyczących zakresu oraz skali wsparcia finansowego dla studentów w Polsce poprze- dzona została przeglądem badań na temat uwarunkowań decyzji edukacyjnych. Sugerują one, że status społeczno-ekonomiczny oraz wyobrażenia o przyszłych perspektywach zawodowych odgrywają szczególnie silną rolę w decyzjach kandydatów na studia. Potwierdzają to wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród kandydatów na studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Uniwersytecie Warszawskim. Wskazują one także na to, że nawet kandydaci o gorszej pozycji społecznej, dokonując wyboru kierunku i uczelni, w niewielkim stopniu biorą pod uwagę pomoc materialną oferowaną przez uczelnię. (abstrakt oryginalny)
16
75%
Skala składek do różnych organizacji Narodów Zjednoczonych oparta jest na podobnych zasadach. W artykule przedstawiono ewolucję ustalania składek, metodykę wyznaczania oraz potrzeby i możliwości korekty wysokości składek. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest zbadanie przyczyn wymuszonej i dobrowolnej emigracji mieszkańców Afryki do Europy oraz analiza koncepcji pomocy rozwojowej dla krajów afrykańskich i jej znaczenia dla powstrzymania nasilającej się fali emigracji afrykańskiej. W artykule autorzy opisują eksplozję demograficzną w Afryce i inne przyczyny emigracji Afrykańczyków do krajów europejskich, przedstawiają perspektywy rozwoju gospodarczego Afryki oraz omawiają kontrowersje wokół pomocy rozwojowej dla Afryki.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Ekonomiczne przesłanki pomocy finansowej dla polskich gospodarstw ekologicznych
75%
Koniec roku 2008 był dla gospodarek krajów Unii Europejskiej wyjątkowo dobry: zanotowano wzrosty PKB, spadek bezrobocia, niskie wskaźniki infl acji. Motorem napędowym większości państw europejskich był dynamiczny rozwój sektora usług. Polska - wzorem Zachodu - również zwiększyła tempo wzrostu gospodarczego. Jednak na terenach wiejskich rozpoczął się zupełnie odmienny trend. Pod koniec XX wieku w Polsce, paradoksalnie, najszybciej rozwijało się rolnictwo bazujące na tradycyjnych, naturalnych metodach produkcji. Dodatkowo państwo zaangażowało się w szereg programów motywujących rolników do przekwalifi kowania swoich gospodarstw z konwencjonalnych na ekologiczne. Celem opracowania jest analiza argumentów za i przeciw fi nansowaniu ekologicznych gospodarstw rolnych w Polsce w czasach, kiedy mamy do czynienia z jednej strony z nadprodukcją żywności, a z drugiej - spadkiem konsumpcji produktów spożywczych.(fragment tekstu)
W opracowaniu omówiono działania rolnośrodowiskowe, które uzyskały wysoką pozycję w procesie integracji ochrony środowiska w ramach WPR. Płatności miały na celu zachęcenie rolników do ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego. Rolnicy zobowiązani byli przez okres pięciu lat do stosowania przyjaznych dla środowiska technik i praktyk rolniczych. Otrzymane płatności miały charakter rekompensat za dodatkowe koszty i utracone dochody w związku ze stosowaniem praktyk ekologicznych. Działania rolnośrodowiskowe realizowane były poprzez pakiety i warianty, których liczba ulegała zmianie. W latach 2004-2006 działaniami rolnośrodowiskowymi objęto około 70 tys. gospodarstw rolnych, gospodarujących na powierzchni 1,4 mln ha. W kolejnym okresie programowania (2007-2013) beneficjenci złożyli 448,6 tys. wniosków, a poziom płatności wyniósł 6,7 mld zł. Program na obecną perspektywę finansową (2014-2020) obejmuje 2058,9 tys. ha użytków rolnych, co w porównaniu do ogólnej powierzchni użytków rolnych w kraju - 14 609,0 tys. ha - stanowi 14,1%. (abstrakt oryginalny)
Model programowania liniowego może służyć jako narzędzie pomocnicze w podejmowaniu decyzji dotyczących alokacji budżetu. Próba uwzględnienia opinii rolników do konstrukcji modelu jest tylko jedną z metod jego testowania. Ze względu jednak na rosnące znaczenie społecznej akceptacji PROW podejście to wydaje się uzasadnione. W opinii ankietowanych rolników województwa wielkopolskiego działaniem priorytetowym, wymagającym największego do finansowania, jest dostosowanie warunków gospodarowania do standardów UE. Należy jednak podkreślić, że taka decyzja jest wynikiem specyficznych preferencji rolników tego regionu oraz doboru próby. Uwzględnienie w dalszych badaniach innych regionów Polski powinno pozwolić na określenie zróżnicowania preferencji rolniczych i ich wpływu na alokacje środków. Stwierdzenie różnic w preferencjach może wskazywać na konieczność decentralizacji podejmowania decyzji alokacyjnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.