Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pomoc publiczna dla przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Zakres wpływu pomocy publicznej na konkurencję w Polsce jest regulowany ustawą z 30 czerwca 2000 roku o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Omówiono i scharakteryzowano pomoc publiczną w Polsce i w regulacjach Unii Europejskiej.
|
|
nr 634
5-24
W artykule zaprezentowano aktualne zasady europejskiej polityki konkurencji w związku z udzielaniem pomocy publicznej przedsiębiorstwom. Omówiono podstawy udzielania tego rodzaju pomocy, jej formy, oraz procedury zawiadamiania.
Celem opracowania jest ocena wpływu procesu budowania wspólnego rynku na ograniczenie i zmianę struktury pomocy państwowej udzielanej przez kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz określenie, które państwa naruszały zasadę równych szans podmiotów gospodarczych i przyczyniały się w największym stopniu do zakłócania wolnej konkurencji na rynku wewętrzym. (fragment artykułu)
|
2006
|
nr 5
5-22
Celem artykułu jest pokazanie stopnia wykorzystania pomocy publicznej w Polsce. W pierwszej jego części wskazano na prawne aspekty udzielania pomocy publicznej, natomiast w drugiej zaprezentowano przeznaczenie pomocy publicznej w Polsce w latach 2002-2004. W pracy wykorzystano wtórne dane statystyczne zawarte w sprawozdaniach o udzielonej pomocy publicznej sporządzanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uwzględniono krajową pomoc publiczną, gdyż to ona najlepiej odzwierciedla możliwości wspierania własnych przedsiębiorstw.
5
Content available remote Struktura pomocy publicznej dla przedsiębiorców w Polsce w latach 2006-2009
100%
W opracowaniu przedstawiono pomoc publiczną udzieloną przedsiębiorcom w Polsce po przystąpieniu kraju do Unii Europejskiej. Identyfikacji empirycznej poddano pomoc publiczną przedsiębiorstwom pod względem: wartości pomocy, form pomocy i jej przeznaczenia, podmiotów udzielających pomocy i regionalnego zróżnicowania w Polsce według województw w latach 2006-2009.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zdefiniowania istoty pomocy publicznej i charakterystyki jej uregulowań prawnych. Dokonano jej systematyzacji, oceniono rozmiary i wpływy na sytuację finansową przedsiębiorstwa.
Przedmiotem artykułu Anny Stępniak-Kucharskiej pt. "Pomoc publiczna jako instrument wspierania polskich przedsiębiorstw w okresie kryzysu finansowego" jest wykorzystanie różnych instrumentów pomocy publicznej w Polsce. Analizy obejmują lata 2000-2010 i są oparte na raportach UOKiK i raportach Komisji Europejskiej. (fragment tekstu)
|
|
nr 38
79-88
Punktem wyjścia do rozważań jest ocena sytuacji ekonomicznej i charakterystyka małej przedsiębiorczości województwa lubelskiego. W artykule wskazano na rolę pomocy publicznej w pobudzaniu podmiotów gospodarczych do rozwoju przedsiębiorczości w tym regionie. Na podstawie badań - przeprowadzonych wśród przedsiębiorców Lubelszczyzny - przedstawiono ocenę wykorzystania oferowanej pomocy publicznej mniejszym podmiotom gospodarczym. Sformułowano leż wnioski dotyczące wzrostu poziomu przedsiębiorczości, a także innowacyjności na badanym terenie.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia istotę i przepisy prawne dotyczące Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podano analizę wykorzystania środków finansowych z tego funduszu na pomoc publiczną dla przedsiębiorców za lata 2000-2002.
|
2010
|
z. 101
224-235
Tezą niniejszego opracowania jest konieczność skuteczniejszego ograniczenia pokusy nadużycia implikowanej pomocy kredytowej na przykładzie gospodarki, gdzie dylematy związane z etatyzmem w dobie obecnego kryzysu wystąpiły najostrzej, tj. w Stanach Zjednoczonych. (fragment tekstu)
Omówiono raport finansowy o polskim systemie zdrowia przygotowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Główny wniosek, sformułowany na podstawie przeprowadzonych badań brzmi: w systemie ochrony zdrowia mamy do czynienia z pogłębiającą się nierównowagą kosztów i przychodów.
12
Content available remote Wpływ pomocy publicznej na wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw
75%
|
|
nr 252
175-185
Współcześnie polskie przedsiębiorstwa zmuszone są do konkurowania nie tylko na polskim rynku, ale również na zagranicznym. Niestety niejednokrotnie brak wystarczających środków na finansowanie działalności nie pozwala na dostateczny ich rozwój. Nieocenione w takim przypadku są środki pomoc publicznej. W artykule przeanalizowano przede wszystkim raporty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za lata 2009-2013, przyglądając się strukturze przekazanych środków, ich wysokości, jak również beneficjentom, którym środki te są dostarczane. Wskazano przy tym, jaki wpływ pomoc publiczna wywiera na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Ustawa w sprawie warunków zatwierdzania i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców funkcjonuje w Polsce od 2000 roku. Głównym celem niniejszego artykułu była analiza wybranych form, w jakich pomoc państwa może zostać przyznana. Artykuł, to także prezentacja klasyfikacji form pomocy publicznej. Autor zasugerował, która z podanych form powinna być stosowana, aby mogła zostać udzielona pomoc przez państwo.
14
Content available remote Subsydia kapitałowo-inwestycyjne jako forma pomocy publicznej
75%
Zamieszczono definicję pomocy publicznej. Przeprowadzono analizę dotychczasowej struktury i kierunków przeznaczenia pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem subsydiów kapitałowo-inwestycyjnych w Polsce na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Celem publikacji jest próba odpowiedzi na pytanie, czy pomoc publiczna jest narzędziem realizacji polityki spójności społecznej (co sugerowałby nacisk kładziony na walkę z bezrobociem) czy też gospodarczej. (fragment artykułu)
|
2004
|
nr 651
115-135
W artykule przedstawiono specjalne strefy ekonomiczne jako narzędzie polityki gospodarczej służące do rozwiązywania problemów społeczno-ekonomicznych związanych z okresem transformacji systemowej. Omówiono założenia i efekty funkcjonowania SSE w Polsce, oraz unijne i polskie reguły pomocy publicznej tego typu.
|
|
nr 59
234-246
W artykule przedstawiono politykę wsparcia internacjonalizacji MŚP na poziomie kraju członkowskiego Unii Europejskiej - na przykładzie Niemiec i na poziomie regionalnym - na przykładzie Bawarii.
|
|
nr 708
5-19
"Celem artykułu jest przedstawienie kryteriów służących do rangowania projektów w ujęciu teoretycznym, a następnie ich weryfikacja z punktu widzenia ich operacjonalizacji i efektywności."
Mali i średni przedsiębiorcy mogą korzystać ze środków publicznych w bardzo szerokim zakresie. Nikt jednak nie zastanawia się, czy pomoc publiczna im przyznawana nie zagraża konkurencji. Dowolność w przyznawaniu pomocy małym i średnim przedsiębiorcom w zasadzie powoduje, że konkurencja między nimi pozostaje poza zasięgiem kontroli. Czy tylko pomiędzy dużymi przedsiębiorcami istnieje konkurencja, o którą należy się troszczyć? Może się okazać, iż dzięki takim rozwiązaniom bardziej szkodzimy małym i średnim przedsiębiorcom, aniżeli im pomagamy. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej sytuacja w zakresie dopuszczalności udzielania pomocy publicznej dla MSP w zasadzie niewiele się zmieni. Dlatego już obecnie należy zastanowić się, jakie środki pomocy stosować. Nie ulega jednak wątpliwości zasadność pomocy publicznej dla MSP. Bez wsparcia ze strony państwa, MSP nie mają możliwości utrzymania się na rynku. (fragment tekstu)
Artykuł 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wprowadza domniemanie, że środki pomocy państwa spełniające kryteria określone w tym przepisie są niezgodne z prawem i tym samym zakazane. Szeroka interpretacja pojęcia pomocy publicznej oznacza, że znaczna część krajowych środków polityki gospodarczej jest zasadniczo objęta tym zakazem. Jednak konstrukcja regulacji określonej art. 107 ust. 1 TFUE jasno wskazuje, że zakaz ten nie jest ani absolutny, ani bezwarunkowy, a Traktat przewiduje od niego wiele odstępstw. Przede wszystkim art. 107 ust. 2 i 3 ustanawia szerokie wyjątki od zakazu z art. 107 ust. 1 TFUE, które jednakże mają dość odrębny charakter. Artykuł 107 ust. 2 wymienia rodzaje pomocy, które są automatycznie zgodne z prawem i które Komisja Europejska musi z tego powodu uznać za zgodne z rynkiem wewnętrznym, jeżeli spełnione są odpowiednie warunki. W praktyce jednak przepis ten ma obecnie niewielkie znaczenie ze względu na bardzo ograniczone kategorie pomocy, do których ma zastosowanie. Znacznie ważniejszą rolę odgrywa art. 107 ust. 3 TFUE, zawierający listę rodzajów pomocy, które Komisja ma prawo - ale nie musi - zatwierdzić.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.