Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Popyt na eksport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem badania było określenie ilościowej różnicy między eksportem do krajów unijnych w porównaniu z eksportem do krajów nie należących do Unii. Weryfikowano hipotezę o tym, że kraje unijne eksportują względnie więcej do krajów unijnych niż do krajów nieunijnych.
Dynamiczny wzrost eksportu światowego oraz postępujący wzrost udziału procentowego eksportu w dochodzie światowym wskazują na nasilające się znaczenie tego zjawiska dla ogółu procesów gospodarczych, poczynając od pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Obserwowany trend jest efektem postępującej globalizacji, a więc rozpatrywania gospodarczych procesów produkcji i wymiany dóbr w skali świata. Wymiana międzynarodowa przyczynia się do wzrostu dochodu światowego, jak dowodzi teoria ekonomii, dzięki zasadzie przewagi kosztów komparatywnych i poprzez specjalizację wewnątrzgałęziową danego kraju, prowadzącą do obniżki kosztu przeciętnego produktu. Międzynarodowe porozumienia prowadzą do zakazu używania instrumentów ograniczania wymiany: taryfowych (cło) i pozataryfowych (standardy, subsydia,...). W użyciu pozostają finansowe instrumenty wspierania eksportu: dofinansowanie przez państwo ubezpieczenia kredytu eksportowego (kredytu dla importera) i dopłaty do oprocentowania kredytów finansujących produkcję na eksport (stopa oprocentowania nie może być jednak niższa niż ustalona na podstawie porozumień stopa CIRR). O konkurencyjności cenowej towarów na rynku międzynarodowym decyduje również kurs walutowy. Wpływ kursu walutowego na eksport jest przedmiotem rozważań teorii ekonomii. Można wyznaczyć poziomy kursu walutowego, przy których nie ma popytu na eksport danego kraju lub jego import. Wyznaczone poziomy kursu stanowią granice przedziału, w którym kurs umożliwia konkurencję cenową towarów krajowych i zagranicznych. Kurs powinien kształtować się w tym przedziale, tak aby umożliwić zrównoważenie eksportu z importem. W praktyce jednak eksport danego kraju z jego importem nie zrównują się latami, a to ze względu na możliwość zadłużania się za granicą, dopuszczaną przez eksportera i importera. Kurs walutowy natomiast jest w dużym stopniu zależny od zjawisk pieniężnych, w tym realnej stopy procentowej. Zależność ta będzie się prawdopodobnie nasilała na skutek postępującej liberalizacji przepływu kapitału. W Polsce w latach 2001 i 2002 często prowadzono dyskusję, czy złotówka nie jest zbyt droga z powodu wysokich realnych stóp procentowych. Szczególnie że niski wzrost PKB oraz rosnące bezrobocie zmuszało do poszukiwania rynków zbytu. Drożejąca złotówka zmniejszała konkurencyjność eksportu, a zwiększała konkurencyjność importu. Coraz ciekawsze stawało się pytanie o wpływ kursu walutowego na wielkość eksportu i możliwość zmierzenia korzyści z wykorzystania tego wpływu. (fragment tekstu)
3
84%
Głównym celem artykułu było określenie determinant eksportu polskiego przemysłu przetwórczego na podstawie danych pochodzących z 13 podsekcji przetwórstwa przemysłowego wyodrębnionych zgodnie z NACE 1.1. Analiza z wykorzystaniem modelu ECM objęła lata 1995-2011 i została przeprowadzona dwutorowo - dla całej sekcji przemysłu przetwórczego oraz dla poszczególnych jego podsekcji. Autorki zbadały, jak popyt zagraniczny, popyt krajowy, relatywne jednostkowe koszty pracy, otwartość handlowa, nasycenie innowacjami oraz produktywność pracy wpływają na zmiany eksportu przemysłu przetwórczego. Wyniki oszacowań dla całej sekcji przetwórstwa przemysłowego potwierdziły istotny, pozytywny wpływ popytu zagranicznego, produktywności pracy oraz otwartości handlowej na zmiany wartości eksportu. W analizowanym okresie wzrost wartości wywozu wykazywał się znacznie mniejszą wrażliwością na wzrost relatywnych jednostkowych kosztów pracy oraz na spadek popytu krajowego. Wyniki badań wskazały także na silniejsze oddziaływanie badanych czynników w długim okresie w stosunku do okresu krótkiego oraz na dobrą zdolność gospodarki polskiej do korygowania odchyleń od równowagi. Z analizy przeprowadzonej na poziomie poszczególnych podsekcji przemysłu przetwórczego wynika, iż wzrost eksportu jest w przeważającej liczbie tych podsekcji determinowany przez trzy kluczowe czynniki, tj. wzrost produktywności pracy, popytu zagranicznego i otwartości handlowej. Na zwiększenie wywozu wyrobów przemysłu przetwórczego oddziaływał, choć znacznie słabiej, w większości podsekcji spadający popyt krajowy oraz rosnące relatywne koszty pracy.(abstrakt oryginalny)
Państwo polskie podejmowało w okresie międzywojennym dla zwiększenia eksportu działania o charakterze bezpośrednim lub pośrednim w kierunku zlikwidowania bądź złagodzenia istniejących trudności eksportowych. Stosowało w tym celu odpowiednią politykę kredytową, celną, podatkową oraz udzielało pomocy pośredniej w postaci służby eksportowej, informacyjnej oraz reklamy. Wzrost obrotów towarowych na rynku międzynarodowym wzmagał konkurencję między producentami. O sprzedaży towary decydowała nie tylko cena, ale również warunki sfinansowania transakcji, wysokość oraz termin udzielonego przez dostawcę kredytu. Pomoc państwa i banków dla eksportera podążała w kierunku finansowania produkcji i sprzedaży eksportowej. Przeszkodą w jej finansowaniu było rozdrobnienie produkcji eksportowej oraz brak organizacji i związków branżowych eksporterów. Niewielkie zasoby kapitałowe naszych instytucji finansowych nie pozwalały na stosowanie różnego rodzaju pomocy kredytowej i akceptowej dla eksportu, jaka miała miejsce w krajach bogatych w kapitały własne. Na szczególną uwagę w tej dziedzinie zasługuje działalność Państwowego Instytutu Eksportowego (PIE), który spełniał rolę instytucji ubezpieczającej kredyt eksportowy. Poręka PIE, jak również Skarbu Państwa, miała na celu zmniejszenie ryzyka eksportera. (abstrakt oryginalny)
Zespół Google Insights Team w kooperacji z Euromonitor International przygotował w maju br. analizę potrzeb firm eksportowych z obszarów Europy środkowowschodniej. Badanie objęło 137 podmiotów z całego regionu, reprezentując szeroki przekrój branż z największym udziałem firm zajmujących się handlem i podróżami. Celem analizy było uzyskanie odpowiedzi na pytania, jakie są największe wyzwania, przed którymi stają eksporterzy i do jakich źródeł sięgają, aby im sprostać. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.