Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Popyt na usługi medyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Programy lojalnościowe w placówkach medycznych w świetle badań
100%
Na przykładzie placówki świadczącej usługi protetyczne w Rzeszowie przedstawiono rodzaj stosowanych programów lojalnościowych i powszechność korzystania z nich przez usługobiorców. Badania dowiodły, iż wdrożono aż dziewięć programów. W grupie 140 badanych klientów każdy uczestniczył w kilku programach. Największy był udział korzystających z możliwości systematycznego przeglądu protezy, oferty opakowania baterii gratis oraz karty stałego klienta. Programy te, jako narzędzia komunikacji marketingowej, umożliwiły placówce pozyskanie wielu lojalnych klientów. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Determinanty popytowe wpływające na rozwój turystyki medycznej
100%
Celem opracowania jest analiza głównych i szczegółowych czynników determinujących rozwój turystyki medycznej, co pozwoli na wyjaśnienie różnic jej rozwoju w poszczególnych krajach, które mogą być efektem zmian w poziomie dochodów turystów, pochodzenia społecznego czy odmienności religijnej bądź kulturowej.(fragment tekstu)
Działania marketingowe w ochronie zdrowia budzą uzasadnione emocje, bardzo często o negatywnym zabarwieniu, będące efektem praktyk rynkowych oraz osobistych doświadczeń jednostek i państw zaangażowanych w proces finansowania lub refundacji kosztów. Tymczasem w teorii marketing usług medycznych definiowany bywa jako"system działań podejmowanych przez świadczeniodawcę, który poprzez poznanie i dostosowanie się do rynku dąży do zaspokojenia potrzeb potencjalnych pacjentów, przy jednoczesnym tworzeniu własnego pozytywnego wizerunku oraz osiągnięciu rentowności" lub "orientacja skierowana na klienta, która wykorzystując zintegrowany zespół działań marketingowych ma na celu usatysfakcjonowanie klienta, gdyż jest to klucz do realizacji celów przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
4
Content available remote Trends and Socio-economic Aspects of Medical Tourism Development in Poland
75%
We współczesnym świecie wzrost znaczenia turystyki przejawia się na wielu płaszczyznach funkcjonowania systemu społecznego jak i ekonomicznego, tworząc silny wpływ na gospodarkę, środowisko przyrodnicze oraz jakość i styl życia człowieka. Turysta medyczny występujący w roli podmiotu podróżowania, dokonując wyboru placówki medycznej, w której chce poddać się zabiegowi/leczeniu a następnie wyjeżdżając do niej, realizuje cele o różnorodnym charakterze, np. zdrowotnym, poznawczym czy kulturalnym, zaspokajając swoje liczne potrzeby a jednocześnie, nieświadomie, kształtuje on pewne zachowania społeczności lokalnej danego obszaru turystycznego.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Medical Tourism : Theoretical Considerations
75%
Turystyka medyczna przestała być postrzegana wyłącznie jako nowy trend społeczno-gospodarczy. Motywy podejmowania podróży w celach zdrowotnych mogą być współcześnie realizowane w wielu formach turystyki - na które autor zwraca uwagę podejmując próbę usystematyzowania terminologii związanej z turystką medyczną, której nazwa zbyt często używana jest synonimicznie do takich pojęć jak turysta zdrowotna, turystyka spa i wellness, turystyka uzdrowiskowa.(abstrakt oryginalny)
Określenie tendencji badanego zjawiska ekonomicznego odgrywa niezwykle ważną rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania ochroną zdrowia i kreowania polityki zdrowotnej. Zatem celem artykułu jest przeprowadzenie regionalnych analiz wydatków publicznych na opiekę medyczną w województwach Polski. W artykule podjęto próbę określenia tendencji krótko i długookresowej dla województw oraz zależności wydatków publicznych, m.in. od przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia czy PKB dla województw. Badanie przeprowadzono na danych rocznych dla lat 2004-2014. Dane pochodzą z publikacji NZF-u i GUS-u. (abstrakt oryginalny)
In 2015, the Ministry of Health of the Republic of Poland introduced the Polish strategic plan for radiotherapy development and investment. Given that radiotherapy utilisation depends on the distance a patient must travel to undergo the treatment, the main goal of the plan was to increase equitable access to radiotherapy in Poland by establishing new facilities in new locations by 2025. This study constitutes the first step towards an economic evaluation of this plan by adopting spatial interaction models to project the expected increase in the demand for radiotherapy (3%). Moreover, it adds to the current research on the relation between distance and demand for healthcare services in the following ways. First, it flags the importance of using spatial econometrics to healthcare utilisation studies in the presence of spatial autocorrelation. Furthermore, it proposes a quantitative method for assessing the expected impact of establishing new facilities on utilisation. Finally, it formally confirms the dependence between radiotherapy utilisation and distance in Poland, which has been previously shown to exist in other countries. (original abstract)
8
Content available remote Równowaga rynkowa na rynku usług zdrowotnych - ujęcie teoretyczne
63%
Na rynku świadczeń opieki zdrowotnej konsumpcja usług jest zasadniczo uwarunkowana popytem i podażą. W całej opiece zdrowotnej zarówno popyt, jak i podaż mają wyjątkowy, zindywidualizowany charakter. Problem, z którym często się spotykamy, to dostosowanie nieograniczonych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa do ograniczonych możliwości ich realizacji, związanych głównie ze zdolnościami finansowania. Celem artykułu jest charakterystyka w ujęciu teoretycznym równowagi na rynku usług zdrowotnych oraz przedstawienie specyfiki popytu i podaży usług zdrowotnych. (fragment tekstu)
Uzdrowisko Cieplice to uznane i jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce zawdzięczające swą popularność leczniczym wodom termalnym. Uzupełnieniem oferty uzdrowiskowej są Termy Cieplickie nowoczesne centrum rekreacji wodnej. Rosnący popyt na usługi uzdrowiskowe, w tym coraz częściej rekreacyjne i wypoczynkowe jest uwarunkowane rozwojem usług logistycznych. Dogodna komunikacja do pobliskich ośrodków górskich z infrastrukturą zapewniającą uprawianie sportów zimowych (m.in. narciarstwo zjazdowe i biegowe) jest dodatkowym atutem atrakcyjnego położenia miasta. Celem artykułu jest scharakteryzowanie uzdrowiska Cieplice wraz z wyodrębnieniem infrastruktury logistycznej, do której zalicza się budynki, ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne, która pozwala na aktywny wypoczynek kuracjuszy przez cały rok przyjeżdzających w celach turystycznych i wypoczynkowych. W badaniu wykorzystano krytyczną analizę literatury zawartej w wykazanym piśmiennictwie i informacji umieszczonej na stronie uzdrowiska Cieplice. Badania empiryczne (pierwotne) infrastruktury logistycznej uzupełniono fotografiami. Wnioski:Dobrze rozwinięta infrastruktura logistyczna przyczynia się do konkurencyjności uzdrowiska.(abstrakt oryginalny)
10
63%
Dowodzi się, iż turystyka XXI wieku stanie się fundamentalną częścią światowej gospodarki oraz produktem eksportowym o szczególnym znaczeniu. Niewątpliwie turystyka medyczna mogłaby być tego typu dobrem eksportowym w Polsce. Badacze wskazują nie tylko na potencjał zjawiska, jakim współcześnie jest turystyka medyczna, ale także na zasadniczą rolę, jaką odgrywa ona w rozwoju gospodarczym państwa. Jest to efekt reorganizacji dotychczasowych modeli biznesowych przedsiębiorstw w sektorze usług medycznych i turystycznych. Celem pracy jest identyfikacja obszarów polityki przedsiębiorstw sektora turystyki medycznej i istoty ich innowacji. Wybrane przykłady funkcjonowania tego rodzaju podmiotów są ilustracją badanego problemu. Wyniki stanowią wstęp do dalszych badań.(abstrakt oryginalny)
Polska postrzegana jest przez Europejczyków jako kraj, w którym usługi zdrowotne są tanie i wykonywane z wysokim profesjonalizmem. Rozwój tego sektora wymaga jednak budowania współpracy i sieci powiązań między podmiotami wysyłającymi i przyjmującymi turystów. Celem pracy jest analiza działalności touroperatorów w zakresie organizacji turystyki zdrowotnej do Polski, ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania tego rodzaju ofertą odbiorców z wybranych krajów europejskich i możliwości jej szerszej promocji. Badania przeprowadzono na podstawie krytycznej analizy piśmiennictwa o charakterze naukowym i konsultingowym. Z analizy materiału wtórnego wynika, że dalszy rozwój polskiej turystyki zdrowotnej na rynkach: belgijskim, holenderskim, włoskim, hiszpańskim i węgierskim wymaga konsekwentnie wdrażanej polityki koordynacji i promocji. Konieczne jest budowanie kontaktów i sieci partnerskich (np. w Hiszpanii). Istotne jest tworzenie platform - jako najbardziej wiarygodnego źródła wymiany informacji i bazy danych dla zagranicznych turystów (np. w Belgii i na Węgrzech), z wyszukiwarkami w języku francuskim i angielskim (a w przypadku Hiszpanii po hiszpańsku). Promocję - opartą na analizach i faktach - należy kierować do dwóch różnych grup klientów: indywidualnych (np. na Węgrzech) i płatników decydujących o wyjazdach grupowych (we Włoszech i Hiszpanii). Istotne jest także stałe wzmacnianie wizerunku Polski jako destynacji europejskiej o wzrastającej liczbie autostrad, nieskażonej przyrodzie i regionalnej, ekologicznej żywności (szczególnie wśród Holendrów i Belgów), a także propagowanie nowoczesnych obiektów, rozmaitych sposobów leczenia i wypoczynku (zwłaszcza aktywnego), wysokiego standardu bazy hotelowej, infrastruktury, systemów informacyjno-rezerwacyjnych (np. w Belgii i Holandii).(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę zapotrzebowania na usługi medyczne, atrybuty usług medycznych i ich wpływ na niemedyczne działania podejmowane w placówkach opieki zdrowotnej oraz ideę wykorzystania piramidy Ch.Grönroosa w tych placówkach. (abstrakt oryginalny)
13
63%
Celem artykułu jest przedstawienie korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz dostępu do tych świadczeń przez osoby niepełnosprawne w Polsce oraz omówienie różnic pomiędzy osobami niepełnosprawnymi a osobami sprawnymi w tym zakresie. W artykule wykorzystano informacje i opracowania statystyczne dotyczące ochrony zdrowia w gospodarstwach domowych przygotowywane cyklicznie (co 3-5 lata) przez GUS na podstawie dobrowolnego ankietowego badania reprezentacyjnego, realizowanego na próbie gospodarstw domowych objętych badaniami budżetów gospodarstw domowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych zmian w zasobach systemu opieki zdrowotnej w obszarze stomatologii w XXI w. w Polsce, co umożliwi pokazanie kierunku zmian w dostępności2 świadczeń zdrowotnych. W pracy zostaną wykorzystane dane dostępne w zasobach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego; które będą ujęte w trzech płaszczyznach: -- finansowej - wydatki NFZ na świadczenia z zakresu stomatologii; -- rzeczowej - podmioty opieki zdrowotnej oferujące świadczenia stomatologiczne - analizie zostanie poddana liczba (zakładów i komórek) wybranych podmiotów świadczących usługi stomatologiczne; przyjęte zostały następujące perspektywy: * tryb leczenia - stomatologiczne leczenie ambulatoryjne, * rodzaje specjalności stomatologicznych - poradnia chirurgii stomatologicznej, poradnia stomatologiczna dla dzieci, * dziedzina medyczna - ortodoncja, stomatologia zachowawcza z endodoncją; -- osobowej - lekarze dentyści uprawnieni do wykonywania zawodu i pracujący w zawodzie. Dodatkowo zostanie uwzględniony wymiar przestrzenny wskaźnika nasycenia, co pozwoli na uchwycenie zróżnicowania w koncentracji zasobów systemu opieki zdrowotnej w województwach. (fragment tekstu)
15
Content available remote Międzynarodowe uwarunkowania rozwoju turystyki medycznej w Korei Południowej
63%
Celem artykułu jest ukazanie stanu rozwoju turystyki medycznej w Korei Południowej, jej konkurencyjności oraz głównych ośrodków usług na tle międzynarodowych uwarunkowań rozwoju tej formy turystyki. W analizie wykorzystano dane z portali internetowych Koreańskiej Organizacji Turystyki, szpitali i klinik, agencji rządowych i turystycznych, a także z polskiej i obcojęzycznej literatury. Turystyka medyczna rozwija się w wielu krajach świata, wykorzystując z jednej strony kapitał ludzki i jego kwalifikacje oraz tradycje w zakresie leczenia, a z drugiej - walory środowiska przyrodniczego i kulturowego. Najczęściej wybieranymi przez turystów destynacjami w zakresie usług medycznych są kraje azjatyckie i latynoamerykańskie. W Azji Południowo-Wschodniej liderami w tej branży są głównie Indie, Tajlandia, Singapur oraz Malezja i Filipiny. Dużą konkurencją dla rynku usług medycznych tych państw staje się Korea Południowa, w której turystyka medyczna jest silnie promowana przez władze rządowe. Kraj ten z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie zagranicznych turystów, stając się obecnie jedną z ważniejszych i popularniejszych destynacji turystyki medycznej w tym regionie świata. W 2011 roku do Korei Południowej należało już ponad 6% rynku turystyki medycznej Azji. Według oficjalnych statystyk w 2013 roku 210 tys. pacjentów zagranicznych skorzystało z usług południowokoreańskich szpitali i klinik. Odzwierciedlają to także przychody z tej działalności, które stanowiły 2,27% udziału w ogólnych dochodach z turystyki tego kraju. Koreańska Organizacja Turystyki rekomenduje łącznie 132 szpitale, kliniki lub centra medyczne oraz 27 agencji specjalizujących się w pakietach turystyki medycznej spośród dużej ich liczby.(abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu ukazano przyczyny trudności i niepowodzeń związane z reformą służby zdrowia w 1999 r. Omówiono cele i założenia reformy służby zdrowia oraz czynniki kształtujące dostępność do świadczeń zdrowotnych, zarówno ze strony świadczeniodawców, jak i kas chorych. Przedstawiono dane statystyczne dotyczące usług medycznych, m.in. liczbę pracowników medycznych w wybranych krajach, liczbę łóżek szpitalnych, przeciętne wykorzystanie łóżka w dniach, itp.
The article is an attempt at diagnosing training needs of the employees of units operating in health care sector in the Podkarpacie Province. In times of permanent changes affecting each sphere of economy, providers of health care services cannot afford to remain outside this trend. Improving qualifications, adaptability of the offer, influencing its quality, and above all, the awareness of the necessity of these changes, have become an element which is fully integrated also with this sphere of public sector operations. Taking into account the above, the article verifies not only training needs articulated by employees of Health Care Centers (HCC) operating in the Podkarpacie Province, but also the way they are perceived by the managers of these centers, the ability to define training needs and their compatibility with characteristic features of analyzed HCCs. Therefore special emphasis has been placed on demonstrating the variety of diagnosed training needs with reference to such criteria as the size of analyzed centers, the market serviced by them, and their location. These determinants allowed us to conduct a complex analysis of conditions and structure of voiced need for subject training, and as a consequence, contributed to diagnosing the expectations of the health care sector concerning initiatives improving the quality of public services in the health care services area. (original abstract)
Potrzeby zdrowotne człowieka stale się zwiększają. Próby poprawy zadowolenia w sferze zapotrzebowania zdrowotnego są podejmowane z wykorzystaniem rezultatów badań ilościowych identyfikowanych lokalnie. GIS umożliwił monitorowanie niedoskonałości systemu, pozwalając na identyfikację rzeczywistych potrzeb zdrowotnych. Przekłada się to na poprawę jakości usług, np. dzięki dopasowaniu polityk zdrowotnych i ukierunkowaniu zmian celów dla zdrowia publicznego. GIS zostaje zatem wykorzystany przy mapowaniu potrzeb zdrowotnych, z rozszerzeniem analiz uwzględniających uwarunkowania regionalne oraz preferencje gospodarstw domowych. Analizy prezentowane w artykule były prowadzone dla polskich podregionów. W opracowaniu wykorzystano dane GUS oraz Rady Monitoringu Społecznego - Diagnoza Społeczna. Sięgnięto po narzędzia statystyki i ekonometrii przestrzennej. W celu badania rozkładów przestrzennych zmiennych wykorzystano m.in. mierniki autokorelacji przestrzennej oraz analizę skupień. (abstrakt oryginalny)
Medicus DCL (Dolnośląskie Centrum Laryngologii) to klinika, która oferuje profesjonalne zabiegi i operacje laryngologiczne. W nowej kampanii marketingowej klinice zależało na dotarciu do osób, które chrapią i są zainteresowane leczeniem tej dolegliwości. Zadanie to powierzono wrocławskiej agencji digitalowej adCookie, która przygotowała kampanię online. W niespełna sześć tygodni zdobyła ona ponad 800 wartościowych kontaktów do osób zainteresowanych usunięciem tej przykrej przypadłości. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.