Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Porównawczy rachunek wyników
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zaprezentowano rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym. Autor skupił się przede wszystkim na omówieniu problemów jego analizy. Przedstawiono układ rachunku, sposób ustalania wyniku ze sprzedaży oraz syntetyczny rachunek wyników według rodzajów działalności.
Celem artykułu jest analiza i ocena porównywalności struktury i treści sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów spółek giełdowych objętych indeksem WIG30 (z wyłączeniem spółek z sektora finansowego i spółek zagranicznych, siedziba poza terytorium Polski) oraz wskazanie rozwiązań, które zwiększyłyby tę porównywalność. Analizie poddano 21 sprawozdań finansowych za 2016 rok. Zastosowano dwie metody badawcze: analizę literatury przedmiotu oraz analizę treści sprawozdań finansowych Wszystkie spółki stosujące wariant kalkulacyjny kosztów (prawie 75% badanych spółek) ustalały zysk brutto ze sprzedaży. Jednakże zaobserwowano różnice w ustalaniu kosztu własnego sprzedaży. Większość spółek prezentowało też inne wyniki cząstkowe, które nie są wymagane przez MSR 1 - zysk/stratę operacyjną i zysk/stratę przed opodatkowaniem. W przypadku klasyfikacji kosztów według rodzaju spółki stosowały generalnie taki sam podział, jak w ustawie o rachunkowości. IASB powinna rozważyć, czy nie narzucić spółkom ujawniania dodatkowych wyników cząstkowych, które obecnie są już ujawniane przez wiele spółek na świecie (w tym w Polsce), z jednoczesnym określeniem sposobu ich ustalania. Ponadto w celu zwiększenia porównywalności tego sprawozdania należałoby rozważyć, czy nie wprowadzić bardziej szczegółowych uregulowań w zakresie klasyfikacji kosztów według rodzaju oraz miejsca prezentacji pozycji Udział w wyniku jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć, bo - jak wynika z badań zagranicznych - istnieje w tym zakresie brak spójności na poziomie globalnym. Wyniki niniejszego badania mogą być przydatne w prowadzonych obecnie przez IASB pracach nad zmianami struktury i treści sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów w celu zwiększenia jego porównywalności. Ponadto w Polsce dotychczasowe badania odnośnie do struktury i treści sprawozdania z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów dotyczyły w głównie całkowitych dochodów, z pominięciem rachunku zysków i strat. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił i porównał zasoby, organizację oraz wyniki ekonomiczne gospodarstw, które nie korzystają z obcej siły roboczej, które zatrudniają pracowników dorywczo (w mniejszej lub większej skali), i które zatrudniają pracowników na stałe. Stwierdził, że z obcej siły roboczej korzystają głównie gospodarstwa, które posiadają większe plantacje roślin intensywnych i większe stada zwierząt, natomiast samo zatrudnianie osób z zewnątrz jest dla gospodarstwa znacznym obciążeniem finansowym.
W ostatnich dziesięcioleciach w sektorze prywatnym zdecydowanie zwiększyła się rola informacji wykraczających poza aspekty finansowe. Wprawdzie wymogi stawiane przepisami prawa bilansowego pozostają ciągle w wymiarze wartościowym, to jednak zakres prezentowanych informacji w ramach sprawozdań rocznych uległ rozszerzeniu o informacje inne niż finansowe. Dyskutować można, czy informacje na temat satysfakcji klientów, jakości oferowanych dóbr (wyrobów, usług), terminowości, strategii itp. są informacjami pochodzącymi z systemu informacyjnego rachunkowości. Od kilkudziesięciu lat obserwuje się dążenie od ujednolicenia rachunkowości sektora publicznego i prywatnego. Następuje upodabnianie rachunkowości budżetowej do rachunkowości właściwej podmiotom sektora prywatnego. Jednakże w zakresie sprawozdawczości finansowej różnice pozostają znaczące. Rozbieżność potrzeb informacyjnych w zakresie sprawozdawczości finansowej nie musi jednak oznaczać odmienności w postrzeganiu funkcji rachunkowości zarządczej. Wydaje się, że na polu rachunkowości zarządczej możliwe jest dużo większe zbliżenie obu systemów. (abstrakt oryginalny)
Autorka zajmuje się konstrukcją rachunku wyników, zgodną z ujednoliconymi przepisami o rachunkowości, a w szczególności metodami obliczania kosztów uzyskania przychodów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.