Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poręczenie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono genezę powołania Funduszu Poręczeń Unijnych. Następnie zamieszczono charakterystykę Funduszu Poręczeń Unijnych oraz zagrożenia i korzyści wynikające z jego powstania.
Ogłoszenie upadłości dłużnika nie powoduje zmiany treści stosunku prawnego istniejącego pomiędzy poręczycielem a wierzycielem. Poręczenie jest umową nazwaną uregulowaną w art. 876-887 kodeksu cywilnego, na podstawie której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela do wykonania zobowiązania, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (art. 876 § 1 k.c.). Poręczenie stanowi czynność dwustronną, konsensualną i zobowiązującą, której celem jest zabezpieczenie wykonania zobowiązania innej osoby w całości lub w części. (abstrakt oryginalny)
Poręczenie majątkowe stanowi nieizolacyjny środek zapobiegawczy, który w praktyce najczęściej polega na złożeniu określonej kwoty i ma zagwarantować, że podejrzany (oskarżony) nie będzie utrudniał przebiegu postępowania. Ustawodawca w ostatnich latach dokonał jednak modyfikacji przepisów w zakresie stosowania poręczenia majątkowego. Kierunek tych zmian może powodować ograniczenie możliwości skutecznego stosowania tego poręczenia. To z kolei może prowadzić do większej liczby przypadków stosowania tymczasowego aresztowania, przede wszystkim ze względu na możliwość odmowy przyjęcia poręczenia majątkowego zastosowanego przy tzw. areszcie kaucyjnym.(abstrakt oryginalny)
Instytucja poręczenia znajduje zastosowanie we wszystkich sferach stosunków cywilnoprawnych, tak w obrocie powszechnym, jak i gospodarczym. W szczególności podejmowanie działalności gospodarczej lub potrzeba zewnętrznych źródeł finansowania(najczęściej kredytu) wiąże się z koniecznością ustanowienia dla podmiotu finansującego gwarancji zadłużenia. W artykule znaleźć można informacje odnośnie najczęściej spotykanych form gwarancji oraz ich skuteczności.
Banki wymagają z reguły od przedsiębiorców jednocześnie kilka prawnych form zabezpieczeń spłaty, aby w przypadku nieprzewidzianych sytuacji lub też przy zawodności jednej z form, można było liczyć na zwrot zaangażowanych pieniędzy, egzekwując należności z pozostałych zabezpieczeń. Korzystne dla banku jest łączenie np. zabezpieczenia na majątku i prawach przedsiębiorstwa z poręczeniami osób trzecich, którzy wówczas są zainteresowani sukcesem firmy(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są powiązania funduszy poręczeniowych i pożyczkowych z mikro-, małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP). Celem opracowania jest określenie wzajemnych relacji tych dwóch grup podmiotów, wynikających z zakresu współpracy, postawy i działań. Do realizacji celu, jako metody badawcze, wykorzystano analizę: -- dostępnej literatury, w tym badań innych autorów, -- danych statystycznych, -- MŚP dotyczącą powiązań MŚP z funduszami poręczeniowymi i pożyczkowymi, -- funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dotyczącą ich postawy wobec MŚP, -- oferty funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. Za wynik tej analizy należy przyjąć potwierdzenie następujących tez: -- ogół MŚP w niewielkiej skali wykorzystuje narzędzia finansowe, jakimi są poręczenia i pożyczki, natomiast formy te mają duże znaczenie dla mikro- i małych przedsiębiorstw, które zdecydowały się z nich korzystać, -- dobre dopasowanie oferty funduszy do specyfiki MŚP, przejawiające się uwzględnieniem ich cech, -- bierna postawa MŚP wobec pozyskania środków z funduszy, wynikająca przede wszystkim z braku wiedzy. W artykule wykorzystano jako podstawowe narzędzie analizy różne metody badawcze oraz źródła badawcze w celu określenia relacji funduszy pożyczkowych i poręczeniowych z sektorem MŚP.(abstrakt autora)
7
75%
Autor artykułu omawia instytucje poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa związane z zobowiązaniami wynikającymi z emisji obligacji, wskazując podstawy materialnoprawne tych instytucji, zasady udzielania wyżej wskazanych poręczeń i gwarancji oraz cele, które mają osiągać. Znaczna część opracowania została poświęcona analizie zagadnień dotyczących praktycznego stosowania omawianych instytucji. Autor dochodzi do wniosku, że omawiane poręczenia i gwarancje udzielane przez Skarbu Państwa są istotnym i stosowanym w praktyce narzędziem rozwoju gospodarczego państwa, przy czym główne obszary wspierane przez te rozwiązania prawne skoncentrowane są wokół rozwoju i utrzymania infrastruktury. Instytucje te nie mogą być nadużywane w polskim porządku prawnym, gdyż mogą powodować wzrost państwowego długu publicznego i podważać wiarygodność państwa. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej
75%
[...] środowisko Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, mocno zaangażowane we wspieranie rozwoju ekonomii społecznej, podjęło wysiłki na rzecz wypracowania koncepcji, a następnie stworzenia instytucji oferującej finansowe instrumenty wsparcia. Tak narodził się pomysł powołania Małopolskiego Funduszu Ekonomii Społecznej.(fragment tekstu)
Przedstawiono istotę działalności poręczycielskiej. Omówiono stan polskiego systemu poręczeń kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zaprezentowano założenia programu poręczeń kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Szczególnym rodzajem operacji bankowych, nie będących formą rozliczeń, lecz zapewniających zapłatę lub wywiązanie się ze zobowiązań, są gwarancje i poręczenia bankowe. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest problemom stosowania publicznoprawnej regulacji działalności poręczeniowej i gwarancyjnej jednostek samorządu terytorialnego. W porównaniu z uregulowaniem poręczeń i gwarancji skarbowych jest ona jedynie fragmentaryczna i rozproszona. Sprzyja to powstawaniu licznych niespójności i trudności interpretacyjnych. W odniesieniu do trybu udzielania poręczeń i gwarancji artykuł zwraca uwagę na potrzebę rygorystycznego przestrzegania zasady podziału kompetencji między poszczególnymi organami jednostki, akcentowanej w orzecznictwie regionalnych izb obrachunkowych i sądów administracyjnych, oraz omawia związane z tym przyczyny nieważności i bezskuteczności umów poręczenia (gwarancji). Artykuł omawia także dwojakiego rodzaju ograniczenia działalności poręczeniowej (gwarancyjnej) samorządów: ograniczenia swobody samego udzielania poręczeń (gwarancji) oraz ograniczenia swobody kształtowania umownego stosunku poręczenia - a także skutki ich naruszenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule zanalizowano obszary w przekroju których formułuje się oceny charakteryzujące oddziaływanie poręczeń i poręczycieli na strony transakcji zabezpieczeniowej oraz ich otoczenie, należą do nich: zdolność do wypełnienia luki rynkowej (relevance), zdolność tworzenia i poziom tzw. efektów dodatkowych (additionality), zdolność tworzenia i poziom tzw. efektów multiplikacji (multiplying efect), poziom skuteczności (effectiveness), poziom sprawności (efficiency).
Jednym z instrumentów finansów publicznych są poręczenia i gwarancje Skarbu Państwa, które służą finansowaniu działalności gospodarczej zwłaszcza dużych projektów inwestycyjnych. W opracowaniu omówiono wpływ zobowiązań wynikających z udzielonych przez Skarb Państwa poręczeń i gwarancji na bezpieczeństwo sektora finansów publicznych i znaczenie zasady jawności i przejrzystości jako zasady prawidłowej gospodarki finansowej, której stosowanie sprzyja bieżącemu monitorowaniu stanu zadłużenia państwa związanego również z udzielonymi i wypłaconymi kwotami z tytułu poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa. W konkluzjach autor stwierdza, że poręczenia i gwarancje Skarbu Państwa mają istotne znaczenie jako narzędzia wsparcia postępu gospodarczego. Jednakże zobowiązania wypłacone w związku z udzielonym poręczeniem i gwarancją SP stanowią koszt obsługi długu publicznego, dlatego konieczne jest podejmowanie efektywnych działań zmierzających do skutecznej windykacji ww. należności publicznoprawnych. Aktualna wysokość państwowego długu publicznego i jego relacja do produktu krajowego brutto w pełni uzasadniają takie wnioski.(abstrakt oryginalny)
Środki pomocowe, udostępnione w ramach funduszy i programów pomocowych Unii Europejskiej, mają służyć przede wszystkim "nadrobieniu' dystansu rozwojowego pomiędzy Polską a pozostałymi wysoko rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej. Jednym z instrumentów, sprzyjających osiągnięciu wyznaczonych celów, są różnego rodzaju programy i instrumenty finansowe udostępnione w ramach funduszy Unii Europejskiej. Celem opracowania jest zaprezentowanie ogólnych i wstępnych ocen wykorzystania w latach 2007-2013 niedotacyjnych i zwrotnych środków finansowych jako narzędzia skutecznego stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce. Szczególną uwagę skupiono na ocenie efektów związanych z wprowadzeniem wsparcia w postaci pożyczek oraz poręczeń i gwarancji, które w poprzedniej perspektywie finansowania były wykorzystywane w stosunkowo niewielkim zakresie. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Rating suwerena - istota i znaczenie
63%
Artykuł dotyczy ratingu suwerena dającego użyteczną miarę prawdopodobieństwa spłaty zobowiązań wynikających z emisji skarbowych papierów dłużnych. Autor ocenił wpływ agencji ratingowych na globalne rynki finansowe oraz wskazał na ograniczenia tkwiące zarówno w strukturze agencji ratingowych, jak i w ich otoczeniu. Podjął też próbę przedstawienia możliwych reform działania agencji ratingowych. Ponadto zaprezentował zmiany polskiego ratingu w latach 1995-2010.
W opracowaniu omówiono znaczenie poręczeń i gwarancji udzielanych przez SP oraz BGK w ramach rządowych programów poręczeniowo-gwarancyjnych obejmujących projekty realizowane z wykorzystaniem środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej. Celem opracowania jest ustalenie, czy ustawodawca dostosowuje przepisy aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne do potrzeb gospodarczych państwa, w tym związanych z pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięć i projektów. Przyjęto założenie, że analizowane poręczenia i gwarancje SP i BGK stanowią istotny i od kilkudziesięciu lat praktycznie stosowany instrument rozwoju gospodarczego państwa. We wnioskach końcowych autor stwierdza m.in., że omawiane rozwiązania uPiG sprzyjają wspieraniu działalności innowacyjnej, inwestycyjnej i rozwojowej w państwie. Jednakże jedynie poręczenia i gwarancje BGK stanowią efektywne narzędzie służące pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej, które są związane z rządowym programem poręczeniowo-gwarancyjnym. Autor wykorzystał dogmatyczną oraz analityczną metodę badawczą, opierając się na stanie prawnym obowiązującym 15 listopada 2019 r. O pewnych aspektach metody historycznej świadczą natomiast rozważania poświęcone ewolucji rozwiązań przyjmowanych w uPiG. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie roli gwarancji bankowych i poręczeń w działalności banków. Przedstawiono definicję oraz rodzaje poręczeń i gwarancji bankowych. W załączniku do artykułu zaprezentowano wybrane konta według Wzorcowego Planu Kont Banków.
W artykule przedstawiono węzłowe problemy dotyczące poręczenia za dług przyszły. Dokonano wykładni k.c., z uwzględnieniem jego powiązań z innymi przepisami obowiązującego prawa.
Za­rzą­dza­nie bu­dże­tem w ta­ki spo­sób, aby nie tra­cić a zy­skać, ogra­ni­cza­jąc do­dat­ko­wo ry­zy­ko, to pod­sta­wo­wa idea dzia­łań wszyst­kich pod­mio­tów funk­cjo­nu­ją­cych w go­spo­dar­ce ryn­ko­wej, od go­spo­dy­ni do­mo­wej aż po bank cen­tral­ny. Za­sa­da ta po­win­na przy­świe­cać tak­że rzą­do­wi, szcze­gól­nie ta­kie­mu, któ­ry mu­si zmniej­szać wszel­kie­go ro­dza­ju za­gro­że­nia zwią­za­ne z do­dat­ko­wy­mi wy­dat­ka­mi. Je­śli do te­go mo­że re­ali­zo­wać ce­le w po­sta­ci roz­wo­ju in­we­sty­cji kra­jo­wych i wspar­cia dzia­łal­no­ści go­spo­dar­czej, po­wi­nien za­sta­no­wić się nad moż­li­wo­ścią wpro­wa­dze­nia w Pol­sce do­dat­ko­we­go, tzw. ko­mer­cyj­ne­go sys­te­mu po­rę­czeń i gwa­ran­cji pań­stwo­wych skie­ro­wa­ne­go przede wszyst­kim do pod­mio­tów go­spo­dar­czych. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, czy partnerstwo publiczno - prywatne jest możliwe w warunkach Polskich.
20
Content available remote Ocena wsparcia MSP przez fundusze poręczeniowe i pożyczkowe
63%
Artykuł jest próbą analizy skuteczności funkcjonowania funduszy poręczeniowych i pożyczkowych działających w Polsce i wsparcia, jakie świadczą małym i średnim przedsiębiorstwom (MSP). Pokazuje rolę MSP w gospodarce oraz najistotniejsze bariery ich rozwoju. Jedną z nich jest ograniczony dostęp do kapitału. Artykuł omawia funkcje i cechy funduszy poręczeniowych i pożyczkowych działających na rzecz ułatwienia MSP dostępu do bieżącego finansowania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.