Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poradnictwo zawodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Zmiany modelu poradnictwa zawodowego w Polsce
100%
Celem publikacji jest zaprezentowanie obecnych trendów w doradztwie zawodowym w Polsce, które podlega oddziaływaniu ogólnoeuropejskich tendencji zachodzących w polityce społecznej, w tym polityce edukacyjnej czy polityce rynku pracy. (fragment tekstu)
CEL BADAWCZY: Celem artykułu jest przedstawienie mocnych i słabych stron polskiego systemu poradnictwa i doradztwa zawodowego dla skazanych na przykładzie form aktywizacji zawodowej. Formy aktywizacji prezentowane są w kontekście funkcjonowania systemu poradnictwa i doradztwa dla skazanych w Polsce. Aktywizacja obejmuje również podmioty odpowiedzialne za realizację działań. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem badawczy został sformułowany w formie pytania: jakie są formy aktywizacji zawodowej skazanych w kontekście funkcjonowania systemu poradnictwa zawodowego i doradztwa zawodowego dla osadzonych w Polsce? W badaniach zastosowano następujące metody: ankietę online i wywiad swobodny. PRZEBIEG WYWODU: We wstępnej części artykułu wyjaśnione zostało pojęcie doradztwa i poradnictwa zawodowego. Następnie scharakteryzowany został system doradztwa zawodowego w Polsce. Rozważania przedstawione w artykule koncentrują się na mocnych i słabych stronach poradnictwa i doradztwa zawodowego dla skazanych. REZULTATY BADANIA: Analiza dotyczy systemu poradnictwa i doradztwa zawodowego dla skazanych. Wskazuje również na konieczność synergii wszystkich elementów systemu. WNIOSKI, INNOWACJE I ZALECENIA: Z uwagi na ekonomiczne i społeczne aspekty funkcjonalnie systemu poradnictwa i doradztwa zawodowego dla skazanych jest bardzo istotne. Aktywizacja zawodowa skazanych przyczynia się do zapobiegania recydywie i pozwala im znaleźć zatrudnienie po wyjściu z więzienia.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Coaching jako uzupełnienie umiejętności doradców zawodu
61%
Coaching opiera się na prostym założeniu: każdy człowiek posiada ogromny potencjał i aby się rozwijać musi go w sobie odnaleźć, dobrze poznać, zrozumieć oraz odpowiednio ukierunkować. Odbywa się to poprzez autodiagnozę, analizę siebie, wyznaczenie celów, a następnie ich stopniową realizację. Z coachingu można korzystać w przypadku różnych problemów i przełomowych momentów w życiu człowieka. Znajduje on również zastosowanie w doradztwie. Coachingowy styl pracy z klientem wspiera niektóre modele działalności doradcy zawodu w pespektywie typologii Bożeny Wojtasik. Autor zwraca uwagę, że wprowadzenie metody coachingu, jako uzupełnienia dotychczasowych umiejętności doradców zawodu może stać się początkiem nowej jakości indywidualnego doradztwa zawodowego, stanowiącego odpowiedź na nowe zjawiska w świecie pracy oraz same potrzeby klientów. (abstrakt oryginalny)
Na wiedzę o zawodach składa się wiele szczegółowych informacji, w tym m.in. informacji dotyczących zadań i czynności pracowników wykonujących dany zawód, wymagań stawianych przez pracodawców kandydatom do określonego zawodu, warunków pracy, kierunków kształcenia czy też tendencji rozwojowych lokalnego rynku pracy. Ogólnie rzecz ujmując, doradca zawodowy powinien być dobrze zorientowany w problematyce zawodoznawstwa, a zwłaszcza w jego aparaturze pojęciowej, teoriach rozwoju zawodowego, efektach badań zawodoznawczych oraz metodach gromadzenia, przetwarzania i przekazywania wiedzy o zawodach. Prezentowana książka skierowana jest do teoretyków i praktyków zajmujących się profesjonalnie doradztwem zawodowym. Skorzystają z niej również studenci kierunków przygotowujących kadry do działań w wymienionym sektorze. Opracowanie stanowi problemową monografię poświęconą analizie określonych wymiarów doradztwa zawodowego. Jest próbą syntezy dostępnej literatury przedmiotu dotyczącej kompetencji doradców zawodowych. Na tle zagadnień już zbadanych i opisanych przez naukę, Autorka wskazuje obszary wymagające dalszego poznania. (fragment tekstu)
W artykule zaproponowano skonstruowanie nowej naukowej teorii poradnictwa zawodowego opierającej się na teoriach cybernetycznych. Sformułowano warunki, które powinna spełniać. Omówiono przyjętą koncepcję człowieka oraz koncepcji stałych indywidualnych cech osobowości, które pełnią funkcje predyspozycji zawodowych. Przedstawiono bazę teoretyczną tej koncepcji. Zaprezentowano wybór zawodu i działalności zawodowej ze względu na wartości stałych indywidualnych cech osobowości. Wskazano role zawodowe właściwe dla człowieka ze względu na te cechy. Przedstawiono relacje występujące między zawodem a tymi cechami. Omówiono zagadnienie przystosowania zawodowego ze względu na wartości stałych indywidualnych cech osobowości.(abstrakt oryginalny)
Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem charakterystycznym dla krajów wysoko rozwiniętych; przeciętna długość życia w Ameryce Północnej, Europie i Japonii systematycznie rośnie. Na przykład, we Francji, w której notabene mieszka ponad 20 tysięcy stulatków, średnia długość życia kobiet wynosi obecnie 84 lata, a mężczyzn - 78. Szacuje się, iż w 2025 r. 21% Europejczyków (i 18% Amerykanów) będzie miało powyżej 65 lat, a mediana wieku całej populacji wynosić będzie 44 (38 w USA). Jednocześnie we wszystkich krajach OECD wzrasta liczba pracowników, którzy przechodzą na emeryturę przed ukończeniem sześćdziesiątego roku życia. Co znamienne, wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat w UE-27 (44,7%) kształtował się w 2007 r. na znacznie niższym poziomie niż w USA (61,8%) i Japonii (66,1 %). (fragment tekstu)
7
Content available remote Issues Around Vocational and Career Counselling in Nigeria
51%
Background. Using the second University as benchmark, this paper undertakes a comparative analysis of the curriculums in Guidance and Counselling of the University of Ibadan (Nigeria) and that of the University of Applied Labour Studies, Mannheim in Germany. Research aims. The ultimate aim is to determine the adequacy or otherwise of the undergraduate syllabuses in career counselling in Nigerian Universities. Methodology. Methodology includes visits to both Universities to collect relevant data. Interview was conducted with a selection of staff and students of the University of Ibadan while field investigations were carried out in a selection of secondary schools in South Western Nigeria. Key findings. Analysis reveals that the programme of study in the selected Nigerian University is somewhat inadequate, and this is found to be affecting the practice of career counselling in secondary schools. A revision of the programme in Ibadan University is recommended, and also an improvement in the quality of scientific research by specialist academics in the area. (original abstract)
8
Content available remote Diagnoza oczekiwań uczących się w obszarze doradztwa zawodowego
51%
Obserwowane zmiany zachodzące zarówno w edukacji jak i na rynku pracy wskazują iż doradztwo edukacyjno-zawodowe choć w naszym kraju niedoceniane nabiera coraz większego znaczenia. Każdy etap życia człowieka wymaga zaspokojenia odmiennych potrzeb [Skłodowski 1999]. Dlatego też poradnictwo zawodowe oraz zakres jego działań musi zostać ukierunkowany na poszczególne grupy zarówno wiekowe, jak i znajdujące się w odmiennej sytuacji zawodowej ze względu na wykształcenie, miejsce zamieszkania czy też przynależność do określonej grupy ryzyka [Skłodowski 2006]. Powyżej przytoczone uregulowania prawne, wyniki dotychczas prowadzonych i opublikowanych badań wskazują wyraźnie na brak pragmatycznych i nadających się do bezpośredniego zastosowania narzędzi i rozwiązań. Stąd moje badania, w których grupę badawczą stanowią uczniowie gimnazjów. Badania mają wykazać czy poradnictwo zawodowe przyczynia się do pomocy ludziom w zmaganiu się z problemami związanymi z wyborem drogi edukacyjno-zawodowej(fragment tekstu)
Autorka zgadza się z tym, że PR-owiec to spec od komunikacji, który jest głosem firmy, szefa i - w pewnym sensie - rzecznikiem swojej branży. Jako ekspert ma wiedzieć, jak postępować z przedstawicielami mediów, na relacjach z którymi powinno mu szczególnie zależeć ze względu na dobro reprezentowanej firmy/agencji i... własne. Zdawałoby się wszyscy to rozumieją, ale autorka twierdzi, że podstawowe błędy popełniane przez PR-owców to wciąż codzienność zauważalna w pracy niejednej redakcji. Artykuł zawiera szereg porad co można zrobić, aby relacje z dziennikarzami były bardziej skuteczne a także równie ważne informacje na temat tego, czego zdecydowanie w takich relacjach należy unikać.
W artykule przedstawiono cząstkowe wyniki badań empirycznych o charakterze jakościowym (wywiady pogłębione), które zostały przeprowadzone wśród doradców zawodowych zatrudnionych w publicznych służbach zatrudnienia. Respondenci wskazując kluczowe zmiany, które w ich opiniach korzystnie wpłynęłyby na wzrost efektywności świadczonych usług mających na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych poruszali głównie kwestie organizacyjne, lokalowe, informacyjno-promocyjne, związane z koniecznością zmniejszenia biurokracji, czy zwiększenia zatrudnienia liczby doradców. (abstrakt oryginalny)
Na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości z uczniami starszych klas liceum ogólnokształcącego słyszałem pytania: jaki powinienem wybrać zawód, by mieć szansę zdobycia dobrze płatnej pracy, gdzie się uczyć- czy iść na studia, a może wystarczy szkoła policealna, jakie są perspektywy pracy w moim regionie, jaka jest przyszłość regionu, kraju...(abstrakt oryginalny)
Rosnące zapotrzebowanie gospodarki narodowej, nauki i kultury na wysoko kwalifikowane kadry oraz towarzyszące temu upowszechnianie oświaty sprawiają, że problem indywidualizacji kształcenia zyskuje szczególną rangę społeczną. U podstaw właściwego działania pedagogicznego, mającego za zadanie spełnianie nadziei pokładanych w zindywidualizowanym kształceniu młodzieży, leży umiejętność rozpoznawania przez nauczyciela intelektualnych możliwości uczniów i stosowanie takich sposobów dydaktycznych, które powodowałyby optymalny rozwój ucznia, a szczególnie zdolnego. (abstrakt oryginalny)
W Polsce istnieje duże zainteresowanie poradnictwem zawodowym, którego celem jest udzielanie pomocy młodzieży i osobom dorosłym w wyborze zawodu i dróg kształcenia. Zjawisko to jest związane z przemianami politycznymi i społeczno-gospodarczymi, jakie zaszły w naszym kraju w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W Polsce do lat osiemdziesiątych nie przeżywano stanów zagrożenia utratą pracy, gdyż zasadniczym rysem gospodarki planowanej i centralnie sterowanej było pełne zatrudnienie. "Naturalizacja" zatrudnienia, czyli przekonanie, że praca każdemu się należy, działała na wielu ludzi raczej demoralizująco, pracy często nie szanowano. O karierze zawodowej nie zawsze decydowały kompetencje zawodowe, niekiedy były to względy polityczne. Uruchomienie mechanizmów wolnorynkowych wywołało wiele zmian w gospodarce, przyczyniło się także do powstania zjawiska bezrobocia. Zmiany te spowodowały konieczność dokonywania analizy rynku, zatrudnienia, charakteru pracy, a także poznania indywidualnych możliwości, predyspozycji zawodowych osób poszukujących pracy i wyboru nowych dróg kształcenia oraz dokształcania. W związku z tym pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu poradnictwa zawodowego. (fragment tekstu)
W związku z restrukturyzacją polskiej gospodarki i towarzyszącymi jej zjawiskami społecznymi, zwłaszcza z bezrobociem, konieczne stało się lepsze przygotowanie publicznej służby zatrudnienia do nowych zadań jakie stawia rynek pracy. Realizacja zadań dotyczących poradnictwa zawodowego odbywa się w oparciu o akty prawne dotyczące zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu.
Na obecnym rynku pracy wybór zawodu pozostaje kwestią otwartą przez całe życie. W związku z tym zmienia się model poradnictwa zawodowego, które wykorzystuje metody coachingowe do wsparcia klienta w realizacji różnorodnych celów zawodowych. Celem artykułu jest zaprezentowanie Ramowej Teorii Systemów - interesującego, współczesnego podejścia do wsparcia rozwoju kariery świadczonego przez akademickie biura karier. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje na znaczenie wykorzystania informacji o zawodach w rehabilitacji zawodowej, w szczególności w odniesieniu do poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy oraz dopasowania stanowiska i miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Informacje o zawodzie zawierające wymagania psychofizyczne danej profesji dają możliwość osobie niepełnosprawnej porównania własnego potencjału z kryteriami wykonywania zadań zawodowych. Analiza informacji o zawodach jako jedno z podstawowych narzędzi pracy doradcy zawodowego czy pośrednika pracy daje możliwość osobie niepełnosprawnej na podejmowanie świadomych i trafnych decyzji dotyczących rozwoju zawodowego, zarówno w odniesieniu do wyboru zawodu jaki i planowania kariery zawodowej. Z drugiej strony wykorzystanie informacji o zawodach przez pracodawców, w aspekcie możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych otwiera perspektywy na wprowadzanie polityki zarządzania różnorodnością zespołu pracowniczego, umożliwiając realizację idei dostępności i równości na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Tekst odnosi się do praktyki poradnictwa zawodowego w urzędach pracy. Przybliża organizację i zadania powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy, a także zasoby kadrowe tych instytucji. Ukazuje sposoby i formy gromadzenia i udostępniania informacji o zawodach, opis baz danych, w których zostały zgromadzone, sposoby ich wykorzystania na różnych stanowiskach, a także znaczenie informacji o zawodach w procesie podejmowania decyzji zawodowych. Charakteryzuje pokrótce sytuacje i wyzwania, z jakimi stykają się obecnie doradcy zawodowi, pracujący w urzędach pracy. (abstrakt oryginalny)
The article researches and analyzes the theoretical aspects of vocational guidance in a special education school. The structure and components of vocational guidance activities are outlined. The features of vocational guidance work of a psychologist and senior pupils of special education school are revealed. The results of studying the psychological features and guidance of adolescents with autism are presented. The system of knowledge, norms and values that enable to realize social and professional activity in the future, to form value orientations in professional self-determination is analyzed. The choice of profession is influenced by various factors: the perception of oneself, the availability of abilities and characterological features. In order not to make a mistake in professional self-determination, it is necessary to determine their aspirations, ideas, motives and to know their capabilities. (original abstract)
Dynamika przemian ustrojowych, społecznych i ekonomicznych ostatnich piętnastu lat formowania się demokratycznego społeczeństwa w Polsce wywarła olbrzymi wpływ na zmiany w dynamice procesu zatrudnienia i funkcjonowanie rynku pracy w Polsce. Stworzyła także nowe potrzeby i standardy kształcenia ustawicznego osób zagrożonych utratą pracy w wyniku zmian restrukturyzacyjnych w wielu dziedzinach przemysłu, restrukturyzacji jednostek ochrony zdrowia i placówek edukacyjnych. Tempo i wielokierunkowość zmian rynku pracy wymagają prowadzenia permanentnego monitoringu i poszukiwania najbardziej skutecznych metod efektywnego zarządzania tym obszarem. Konieczne jest prowadzenia analiz, które umożliwiają nie tylko kontrolę i analizę rejestrowanych faktów, ale także antycypację przyszłych zdarzeń, prognozowanie zmian, które będą decydowały o sukcesie w zarządzaniu potencjałem ludzi, gotowych do podjęcia pracy i oczekujących efektywnego zarządzania ich karierą zawodową. Jednym z głównym zadań programów rozwoju zasobów ludzkich, zarówno przedakcesyjnych - PHARE, jak i właśnie inicjowanych - strukturalnych (finansowanych lub dofinansowywanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) jest opracowanie, wdrażanie, testowanie i ewaluacja nowoczesnych metod kształcenia ustawicznego, poradnictwa zawodowego i biznesowego oraz innych form wsparcia beneficjentów. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia kwestię interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego oraz główne założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kontekście doradztwa edukacyjno-zawodowego. Ukazuje także omawianą sferę w świetle najistotniejszych przepisów. Kluczowym aktem prawnym jest tu wielokrotnie nowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20.04.2004 r. Dokument ten określa m.in. zasady świadczenia usług doradczych. Uległy one diametralnej zmianie w 2014 r., po wprowadzeniu tzw. profilowania pomocy dla osób bezrobotnych i stanowiska doradcy klienta. Ustalanie profilu wsparcia zostało zniesione w czerwcu 2019 r. Autorka w dalszej części tekstu opisuje różne poziomy kształcenia i placówki edukacyjne, w których dostępne są usługi doradcze. Charakteryzuje również rozmaite oczekiwania osób radzących się, zwłaszcza uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym zdolnych. Następnie przedstawia plany utworzenia w województwie kujawsko-pomorskim, a docelowo w całym kraju, koherentnego systemu doradczego. Na końcu artykułu omawia zaś najistotniejsze narzędzia pracy współczesnych doradców zawodowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.