Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 133

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Porozumienia międzynarodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Rada Europy powstała w 1949 roku. Przedstawiono jej cele, sposób funkcjonowania, budżet, osiągnięcia, stanowione prawa i różne obszary działania.
Artykuł ma na celu spojrzenie na kulturę rosyjską jako miękką siłę przez pryzmat wielkoskalowej inwazji FR przeciwko Ukrainie i przeanalizowanie zmian w jej postrzeganiu, które nastąpiły wskutek tych wydarzeń. Kultura rosyjska, zwłaszcza wysoka, jest znana i ceniona na świecie, co daje jej siłę przyciągania oraz możliwości do wywierania wpływu. Jednocześnie jest ona nie tylko źródłem prestiżu i narzędziem promowania Rosji, ale też szerzenia rosyjskich mitów imperialnych, które przyczyniły się do inwazji na Ukrainę. Kultura rosyjska poza granicami FR funkcjonuje pod ścisłą kontrolą władz, a jej popularyzacja traktowana jest jako "operacja specjalna". Ponadto nałożyła ona optykę imperialną na postrzeganie "bliskiej zagranicy", pozbawiła Ukrainę prawa do swojej historii, tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Z powodu swojej kolonialnej natury nie dostrzega cierpienia ciemiężonych do niedawna narodów, przez co nie jest zdolna zapobiec tragedii ich zniszczenia, jak to ma miejsce w przypadku Ukrainy i jej kultury. Wszczęta przez władze FR wojna przyczyniła się do swoistej defraudacji soft power Rosji. Jednakże wśród społeczności międzynarodowej nie ma zgody odnośnie do nałożenia sankcji na kulturę rosyjską. Ukraińscy działacze kultury zarzucają środowisku międzynarodowemu hipokryzję, gdyż występując w obronie kultury rosyjskiej nie dostrzega ono świadomego i systematycznego niszczenia kultury ukraińskiej. Kultura rosyjska potrzebuje reinterpretacji i zdemaskowania optyki imperialnej, gdyż bezkrytyczne jej przyswajanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego państw "bliskiej zagranicy"(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote TiSA jako nowe plurilateralne porozumienie w sprawie handlu usługami
80%
Porozumienie w sprawie handlu usługami (TiSA) jest największym pod względem liczby członków negocjowanym obecnie porozumieniem handlowym. Jego celem jest zwiększenie dynamiki liberalizacji międzynarodowego handlu usługami i odblokowanie ogromnego potencjału tego sektora dzięki wyjściu poza dotychczasowe (często nieaktualne, bo nieuwzględniające zmian zachodzących w sektorze usług i gospodarce światowej) postanowienia Układu ogólnego w sprawie handlu usługami (GATS). Polityczne i ekonomiczne implikacje TiSA są szeroko dyskutowane ze względu na jego potencjalne duże znaczenie dla globalnego handlu usługami. Jednak podstawowym celem artykułu było przedstawienie plurilateralnego TiSA w kontekście multilateralnego systemu handlowego. Do jego realizacji wykorzystano metodę krytycznej analizy źródeł - zarówno oficjalnych dokumentów UE i WTO, jak i literatury naukowej oraz doniesień prasowych. Opracowanie składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej omówiono główne elementy i strukturę przyszłego porozumienia, a w kolejnej wskazane zostały przyczyny utrzymującej się stagnacji negocjacji usługowych prowadzonych w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Następnie przeanalizowana została możliwość włączenia TiSA, jako wspólnego zestawu reguł w zakresie handlu usługami, do wielostronnego systemu handlowego i tym samym rozciągnięcia korzyści z niego płynących na kraje nieuczestniczące w negocjacjach. W oparciu o ograniczone informacje o stanie trwających negocjacji można stwierdzić, że im dłużej rozmowy będą prowadzone w obecnym formacie, tym mniejsza zasadność multilateralizacji porozumienia i tym słabsze perspektywy jego włączenia do architektury WTO. Warto zauważyć, że żadna z głównych gospodarek wschodzących ani żaden ze strategicznie ważnych krajów ASEAN nie bierze udziału w rokowaniach. Zatem istnieje wyraźna potrzeba zaangażowania w negocjacje większej liczby stron, by osiągnąć niezbędną "masę krytyczną". Przeszkodą na drodze do ewentualnej przyszłej multilateralizacji TiSA może być również hybrydowy model formułowania zobowiązań liberalizujących wymianę usług; im bardziej architektura nowego porozumienia odbiegać będzie od procedur negocjacyjnych przyjętych w GATS, tym trudniejsze będzie jego włączenie do WTO. Opracowanie jest przyczynkiem do dalszych badań nad realnym znaczeniem TiSA dla pogłębienia liberalizacji handlu usługami.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba oceny wpływu zawarcia przez Unię Europejską umowy o wolnym handlu (FTA) z krajami MERCOSUR na handel rolno-spożywczy Polski. Poprzedzono to charakterystyką handlu rolno-spożywczego Polski z krajami należącymi do ugrupowania, analizą barier we wzajemnej wymianie handlowej oraz omówieniem najważniejszych problemów pojawiających się podczas negocjacji. Badania wykazały, że kraje MERCOSUR są głównym pozaunijnym rynkiem zaopatrzenia Polski w produkty rolno-spożywcze, a jednocześnie mają marginalne znaczenie jeśli chodzi o sprzedaż tych produktów. Wymiana handlowa produktami rolno-spożywczymi jest głównym punktem wrażliwym negocjacji, szczególnie w kontekście wołowiny i drobiu, ale także etanolu i cukru. Każde zwiększenie importu spoza UE może stanowić zagrożenie dla polskich producentów mięsa wołowego i drobiowego. Marginalny eksport ograniczający się głównie do słodyczy może jednak świadczyć o niewykorzystanych możliwościach rozwoju polskiego eksportu do krajów Ameryki Południowej (np. produktów mleczarskich czy napojów). (abstrakt oryginalny)
5
80%
Współpraca gospodarcza i handlowa Unii z ChRL, która cały czas pomyślnie rozwijała się, w połowie 2008 roku skomplikowała się z powodów politycznych. Stało się to za sprawą kryzysu, jaki miał miejsce w Tybecie. 10 marca 2008 roku rozpoczęła się w Tybecie fala największych od 1959 roku protestów, które poza nielicznymi wyjątkami miały pokojowy charakter, inicjowane były przeważnie przez buddyjskich mnichów i mniszki z tybetańskich klasztorów. (fragment tekstu)
Autor przedstawia ideę tworzenia nuklearnych stref bezatomowych we współczesnym świecie. Szczególną uwagę poświęca nuklearnym strefom bezatomowym w rejonie Azji i Pacyfiku powstałym na przełomie XX i XXI wieku. Szczegółowo opisuje historię zawarcia oraz główne założenia traktatów zainicjowanych przez państwa regionu, a ustanawiających azjatyckie strefy bezatomowe - Traktatu z Rarotonga, Traktatu z Bangkoku oraz Traktatu z Semipałatyńska. Zwraca także uwagę na utworzenie strefy bezatomowej przez pojedyncze państwo - Mongolię. W podsumowaniu autor przedstawia wpływ traktatów na procesy rozbrojeniowe we współczesnym świecie.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote W obliczu wyzwań - pół wieku funkcjonowania unii celnej w Unii Europejskiej
80%
Unia celna jest jednym z najwcześniejszych i najważniejszych osiągnięć Unii Europejskiej. Jubileusz pięćdziesięciolecia jej istnienia należy uznać za znaczący fakt w historii Unii Europejskiej i dobry moment do refleksji nad jej rolą i znaczeniem. Celem artykułu jest zidentyfikowanie najważniejszych osiągnięć europejskiej unii celnej a zarazem zastanowienie się nad jej przyszłymi zadaniami. Zastosowana metodologia sprowadza się do analizy opisowej, poprzedzonej przeglądem źródeł literaturowych i aktów unijnego prawodawstwa wtórnego. Przeprowadzone rozważania pozwoliły wysunąć wniosek, że ponad pięćdziesięcioletnia historia unii celnej pokazuje, że system celny funkcjonujący w jej ramach, z powodzeniem wypełniał swoje funkcje, szybko dostosowując się do nowych zadań i coraz większych wymagań. Dalszy rozwój unii celnej jest niezwykle ważny i wymaga elastyczności i sprawności w działaniu.(abstrakt oryginalny)
Omówiono główne cele Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA) podpisanego w Krakowie w 1992 roku, towarzyszące mu dodatkowe dokumenty i deklaracje podpisywane w następnych latach oraz pojawiające się problemy, w szczególności dotyczące przystąpienia do CEFTA dalszych krajów.
10
Content available remote What Motivates China's Cities to Establish Partner Agreements with Cities in Asia
80%
W starożytności i średniowieczu intensywne relacje handlujących ze sobą miast kształtowały światową gospodarkę, co było zazwyczaj wynikiem walorów lokalizacyjnych na szlakach handlowych. Niektóre z tych relacji były oparte o uregulowania instytucjonalne, które można uznać za poprzedników porozumień partnerskich miast (sister city partnerships). Po II wojnie światowej porozumienia partnerskie miast odgrywały ważną rolę w odbudowywaniu relacji międzyludzkich poprzez wymianę kulturalną oraz edukacyjną. Istnieją przesłanki wskazujące, że w dobie globalizacji i urbanizacji motywy ekonomiczne porozumień partnerskich miast zyskują na znaczeniu. Na szczególną uwagę zasługują porozumienia partnerskie miast chińskich zawierane w Azji, ponieważ zazwyczaj muszą one balansować rozbieżności pomiędzy interesami swoimi i miast partnerskich. Celem artykułu jest przedstawienie porozumień władz lokalnych w szerszym kontekście chińskich planów wzmocnienia swojej pozycji w Azji.(abstrakt oryginalny)
Międzynarodowe instytucje finansowe to organizacje powstałe w wyniku wielostronnych umów pomiędzy państwami lub bankami, w celu wspierania rozwoju krajów członkowskich poprzez kredyty, gwarancje, inwestycje kapitałowe, doradztwo i szkolenie. Można je podzielić na organizacje o zasięgu światowym lub regionalnym. Autor zanalizował współpracę Polski z instytucjami finansowymi: Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Międzynarodową Korporacją Finansową oraz Bankiem Rozliczeń Międzynarodowych.
On 10th April 2010 Polish Air Force Tu-154 carrying the President of the Republic of Poland Mr. Lech Kaczyński, the First Lady Maria Kaczyńska and 92 other high Polish officials and members of the crew, crashed in Smolensk. Following the crash, Polish and Russian governments by series of acts and omissions agreed for the investigation procedure according to the Chicago Convention from 1944, nothwithstanding the existence of the binding Polish-Russian agreement from 1993 applicable to military aircrafts. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie genezy kształtowania się Koncepcji Zrównoważonego Rozwoju, a także wskazanie, jaki wpływ miała ona na ukształtowanie się stosunków międzynarodowych w zakresie ochrony środowiska i rozwiązywania problemów społecznych. Przedmiotem analizy są także teorie ekonomiczne, które stały się fundamentem dla wykrystalizowania się koncepcji zrównoważonego rozwoju. Poniższy artykuł jest także próbą wykazania, iż konferencje organizowane przez ONZ na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju, stały się siła napędową do rozpowszechnienia tej koncepcji w skali światowej. (abstrakt oryginalny)
We have attempted, using the general equilibrium modelling, to estimate distribution effects for the Polish economy resulting from implementation of international environmental agreements. (fragment of text)
Prowadzone na forum Światowej Organizacji Handlu prace dotyczą różnych sfer funkcjonowania handlu międzynarodowego. Jednym z takich obszarów, dość newralgicznych, jest liberalizacja handlu z uwzględnieniem potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, jest to na tyle skomplikowane i złożone zagadnienie, że do dnia dzisiejszego, mimo licznych prób, nie udało się w tym zakresie stworzyć żadnego porozumienia, które w formie ponadnarodowego konsensusu w sposób względnie jednoznaczny rozstrzygałoby te kwestie. Tym samym zachodzi naturalna potrzeba oceny tych prac, stopnia ich zaawansowania oraz nakreślenia możliwych scenariuszy na przyszłość. I taki też cel przyświeca Autorowi niniejszego opracowania. (abstrakt oryginalny)
Rozwój regionalnych porozumień handlowych stał się w ostatnich latach zjawiskiem powszechnym, które ma zasadniczy wpływ na zmianę dotychczasowego kształtu wielostronnego systemu funkcjonującego w ramach Światowej Organizacji Handlu. Nie ulega wątpliwości, że brak wymiernych rezultatów negocjacji multilateralnych w trakcie Rundy Doha stał się jednym z bodźców dla rozwoju tej formy współpracy. Kwestią sporną pozostaje określenie, czy regionalne porozumienia handlowe sprzyjają liberalizacji obrotów w skali świata, czy też mają charakter protekcjonistyczny. Dyskusja na ten temat w ostatnich latach przybiera na intensywności, jednak przegląd głównych koncepcji w tym zakresie wykracza poza ramy niniejszego artykułu. W tym miejscu celem rozważań jest analiza rozwoju współpracy handlowej Unii Europejskiej z krajami azjatyckimi w formie regionalnych porozumień, które są realną alternatywą dla negocjacji wielostronnych. Takie ujęcie tematu pozwala określić ramy analizy i, poprzez przyjęcie nomenklatury Światowej Organizacji Handlu, skupić się na tych porozumieniach (w szczególności umowy o wolnym handlu), które mieszczą się w zakresie pojęcia "regionalne porozumienia handlowe". Unia Europejska (będąc w formie unii celnej jednym z regionalnych porozumień) coraz częściej poszukuje możliwości ekspansji handlowej w drodze zawierania tego typu umów z innymi państwami (ugrupowaniami). Ze szczególną uwagą należy przyjrzeć się regionowi Azji Południowej i Wschodniej, ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy tej części świata. Obszar ten stał się jednym z centrów handlu światowego, gdzie rozwój regionalnych porozumień handlowych odznacza się w ostatnich latach wyjątkową dynamiką. UE w 2013 r. jest uczestnikiem jedynie dwóch tego typu porozumień z krajami regionu, jednak rozpoczęcie w ostatnim czasie negocjacji umów o wolnym handlu z Indiami, Japonią oraz częścią państw ASEAN jest wskazówką, że współpraca w takiej formie nabiera coraz większego znaczenia. Analiza obowiązujących i negocjowanych umów pozwoli wskazać podstawowe problemy w relacjach handlowych UE z regionem oraz zasygnalizować perspektywy ich dalszego rozwoju. (fragment tekstu)
17
Content available remote Stan stosunków Unia Europe]ska-Rosja w XXI wieku
61%
Głównym celem działań Unii Europejskiej względem Rosji jest wspieranie politycznej i ekonomicznej stabilności Federacji, utrzymywanie stabilnego źródła energii; dalszej kooperacji na polu sprawiedliwości i stosunków wewnętrznych, bezpieczeństwa nuklearnego i ochrony środowiska oraz wzmacnianie współpracy z Rosją w regionie Południowego Kaukazu i Zachodniej części WNP w celu zapewnienia stabilizacji geopolitycznej [Counter Strategy...]. Rosja definiuje cele swojej polityki wewnętrznej i zagranicznej w podobny sposób. Obecne ochłodzenie we wzajemnych stosunkach między Unią i Rosją wynika więc nie z samego formułowania celów, lecz z różnicy w priorytetach i ich realizacji. Podstawowe różnice zostaną omówione w niniejszym artykule. (fragment artykułu)
Celem artykułu jest próba zbadania głównych tendencji i ewolucji współpracy pomiędzy Unią Europejską a państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP). Ta współpraca międzykontynentalna ewoluowała w czasie i podpisywano kolejne konwencje: z Yaoundé, Lomé, oraz Porozumienie z Cotonou. Porozumienie o partnerstwie podpisane 23 czerwca 2000 r. w Cotonou oparte jest na trzech komplementarnych filarach: współpracy rozwojowej, gospodarczej i handlowej, oraz wymiarze politycznym. W opracowaniu wyodrębniamy dwie części. Pierwsza część ma charakter wprowadzający. Przedstawiono w niej ewolucję współpracy pomiędzy Unią Europejską a państwami AKP, omówiono postanowienia konwencji z Yaoundé i Lomé oraz Porozumienia z Cotonou. Natomiast druga część poświęcona została współpracy gospodarczej, handlowej i rozwojowej.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Decomposition of Global Trade System: Role of Discriminatory Trade Liberalisation
61%
When we observe the dynamics regarding the creation of preferential trade agreements and the simultaneous lack of progress in WTO prognosis in recent years, a question appears concerning the future shape of the global trade system: whether the observed proliferation of preferential trade agreements constitutes manifestation of decomposition of the global trade system, a stage in the process of forming a new global trade governance system or a temporary reaction to the WTO crisis as a negotiation forum; this process will decrease its dynamics when the deadlock in Doha negotiations is broken and this round is finished. The objective of this paper is an analysis of cooperation between WTO members within the creation and implementation of discriminatory trade liberalization regimes within PTAs and indicating their impact on non-discriminatory trade liberalization. In the paper, data of the World Trade Organization contained in the Regional Trade Agreements Information System (RTA-IS) base, including trade agreements notified by the WTO.(abstrakt oryginalny)
Od czasu zakończenia II wojny światowej i wzrostu roli Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej niemożliwe jest omawianie międzynarodowej wymiany handlowej bez odniesienia się do pozycji i znaczenia amerykańskiej gospodarki w tym zakresie. To właśnie Stany Zjednoczone ze swym kapitałem odegrały znaczącą rolę w odbudowie wielu państw po wojennych zniszczeniach i nadawały ton kształtującej się sieci powiązań handlowych. Decyzje podejmowane w Stanach Zjednoczonych dotyczące preferowanej polityki handlowej i inwestycyjnej mają duże znaczenie dla aktualnych i potencjalnych partnerów handlowych oraz dla rodzimych i zagranicznych przedsiębiorstw zaangażowanych w międzynarodową wymianę handlową. W dużej mierze wynika to z wielkości i chłonności amerykańskiego rynku, jego innowacyjności i elastyczności w reagowaniu na sygnały płynące z globalnego otoczenia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.