Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Portale korporacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Jedną z platform technologicznych wspierających współczesne przedsiębiorstwa w realizacji idei B. Gatesa "biznes szybki jak myśl" są portale korporacyjne. W organizacji, funkcjonowaniu i zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem stanowią przede wszystkim jego uniwersalne zintegrowane środowisko informacyjno-komunikacyjne. Efektywnie wspierają procesy I-K zarówno wewnątrz, jak i z otoczeniem przedsiębiorstwa. Portale korporacyjne otwarte na przestrzeń Internetu udostępniają na potrzeby działalności przedsiębiorstwa szerokie spektrum netowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Internetowe platformy komunikacyjne tych portali umożliwiają integrowanie zewnętrznych i wewnętrznych usług, zasobów i aplikacji przedsiębiorstwa w jeden spójny, zintegrowany system. Umożliwiają tym samym sprawne i efektywne udostępnianie użytkownikom wewnętrznym i zewnętrznym rozproszonych danych, informacji i wiedzy w jednym interfejsie. W literaturze przedmiotu zwraca się uwagę, że tym samym portale korporacyjne zmienią tradycyjny paradygmat integrowania systemów informatycznych przedsiębiorstwa w perspektywie najbliższych kilku lat. Ponadto, "otwarcie się" przedsiębiorstwa poprzez swój portal na przestrzeń Internetu sprzyja pogłębianiu się wirtualizacji jego struktury i funkcjonowania. Ten aspekt implementacji portali korporacyjnych trzeba szczególnie podkreślić. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie na rosnące zastosowanie wizualizacji w portalach korporacyjnych. Niniejsze opracowanie stanowi kontynuację wcześniejszych publikacji autorki, wynikających z prowadzonych od kilku lat badań związanych z implementacją systemów informacyjno-decyzyjnych, a zwłaszcza rozwiązań informatycznych klasy Business Intelligence. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu, wobec widocznego wzrostu liczby wdrożeń portalu korporacyjnego, jest omówienie przesłanek mających wpływ na zainteresowanie się tym rozwiązaniem informatycznym i aspektów ekonomicznych takiego przedsięwzięcia oraz wskazanie przyczyn braku efektywnego wykorzystania zaimplementowanego już portalu. Analizę skoncentrowano na portalach korporacyjnych horyzontalnych działających wewnątrz organizacji. (fragment tekstu)
Gwałtowny wzrost konkurencji wspomagany procesem globalizacji oraz nieustający rozwój nowych technologii i narzędzi IT stawia współczesne przedsiębiorstwo przed nowymi wyzwaniami. Przedsiębiorstwa w celu utrzymania swojej konkurencyjności stają przed koniecznością ciągłego podnoszenia efektywności swoich działań. Użytkowanie przez przedsiębiorstwo wielu systemów informatycznych oraz aplikacji wspomagających zarządzanie nie stanowi już skutecznej drogi do podniesienia gotowości systemu informacyjnego organizacji. Portal korporacyjny stanowi rozwiązanie integrujące wiele aplikacji pochodzących od różnych dostawców, zapewniając przy tym spersonalizowany i bezpieczny dostęp do przechowywanych danych. Przyjazny interfejs, możliwość rozwoju własnego oprogramowania dzięki serwerowi aplikacji powoduje, że portal korporacyjny stanowi rozwiązanie wielu problemów współczesnego przedsiębiorstwa. Efektem wdrożenia w organizacji rozwiązania informatycznego jakim jest portal korporacyjny, jest zbudowanie w pełni funkcjonalnego systemu informatycznego przyjaznego dla użytkownika. (fragment tekstu)
Portal korporacyjny jest jednym z głównych składników systemu zarządzania wiedzą. Umożliwia on zebranie w jednym miejscu wszystkich istotnych dla przedsiębiorstwa informacji pochodzących z różnych źródeł i udostępnia je za pomocą technologii internetowej. Artykuł przedstawia miejsce i rolę portalu korporacyjnego w procesie zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania ontologii w modelowaniu architektury informacyjnej portali korporacyjnych. W części pierwszej przedstawiono warstwowy model portalu korporacyjnego. Szczególną uwagę poświęcono warstwie taksonomii i wyszukiwania, która w sposób bezpośredni wpływa na łatwość i szybkość dotarcia użytkowników do poszukiwanej informacji i wiedzy. W dalszej części zaproponowano wykorzystanie ontologii jako uniwersalnego sposobu kształtowania architektury informacyjnej portali korporacyjnych. Artykuł zamykają rozważania na temat zalet zaprezentowanego rozwiązania oraz kierunków dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Rezultaty badań niewątpliwie potwierdzają użyteczność portali korporacyjnych w zarządzaniu organizacją. Powinny być one zachętą dla wielu firm, w tym także polskich, do wykorzystywania w większym stopniu tego typu aplikacji. Wskazane jest oczywiście aktywne i oryginalne uczestnictwo organizacji w środowisku portali. Chodzi tutaj o takie działania, które mają na celu kreowanie wyróżniających się sposobów nawiązywania kontaktów biznesowych, tworzenie nowych modeli e-biznesu, utrzymywanie centralnej pozycji w sieci relacji, oferowanie unikatowych repozytoriów wiedzy oraz efektywne wykorzystywanie potencjału intelektualnego. (fragment tekstu)
Portale korporacyjne są platformą efektywnej komunikacji i współpracy zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza nią. Ułatwiają dostęp do informacji na temat firmy pracownikom, ale także partnerom handlowym i klientom. Systemy tej klasy umożliwiają łatwiejszy i szybszy dostęp do wiedzy zgromadzonej w organizacji, przez co wpływają na poprawę efektywności wymiany informacji i redukcję kosztów. (fragment tekstu)
9
Content available remote Doskonalenie jakości funkcjonalnej i użytkowej portali przedsiębiorstw
61%
Portale korporacyjne są istotnym narzędziem kreowania tożsamości i wizerunku współczesnego przedsiębiorstwa, jego nowym środkiem udziału na e-rynku. Rozważania poświęcono doskonaleniu wartości funkcjonalnej i użytkowej tych portali. W artykule zaprezentowano szereg współczesnych metod stosowanych w ocenie wartości funkcjonalnej i użytkowej portali przedsiębiorstw. Zaprezentowano grupę wybranych testów służących doskonaleniu wartości funkcjonalnej i użytkowej we wszystkich fazach realizacji portali i ich stron: od założeń projektowych do fazy bieżącej ich eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
Coraz więcej firm przenosi swoje procesy biznesowe do sieci. Jest to wynikiem rosnącej potrzeby dostępu odbiorców do zasobów wiedzy korporacyjnej i rozrastania się środowiska konkurencyjnego. Wymierne sukcesy wdrożeniowe takich firm, jak np. AIG PTE w Polsce, Pliva Kraków, Haliburton wskazują, że na wzrost efektywności biznesowej w istotny sposób wpływa portal korporacyjny. Przedstawiono definicje oraz fazy skutecznego wdrożenia portalu korporacyjnego.
Opisano proces wdrożeniowy portalu korporacyjnego.
Przedmiotem artykułu są organizacje oparte na wiedzy. Dokonano projekcji ich atrybutów i kompetencji. Podkreślono znaczenie wiedzy i zarządzania wiedzą oraz zdefiniowano rolę systemów i technologii informatycznych w rozwoju organizacji opartych na wiedzy oraz w kreowaniu i doskonaleniu ich kompetencji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione wybrane narzędzia informatyczne, do których należą portale korporacyjne. Dokonano analizy funkcjonalności tych narzędzi w kontekście tworzenia polityki informacyjnej korporacji. (abstrakt oryginalny)
W gospodarce opartej na wiedzy kluczem do sukcesu organizacji jest posiadanie wiedzy (wiedzy poszczególnych pracowników, grupy, organizacji, a także wiedzy na poziomie między organizacyjnym) oraz efektywne zarządzanie tą wiedzą. Tworzący się nowy paradygmat zarządzania oparty na zarządzaniu wiedzą skłania organizacje do poszukiwania nowych rozwiązań informatycznych wspomagających podejmowanie decyzji biznesowych i zarządzanie organizacjami. Obecnie rozwiązaniami niewystarczającymi są już SIK (systemy informowania kierownictwa), SWD (systemy wspomagania decyzji) czy SE (systemy ekspertowe). Technologie i metody stosowane w systemach tych klas są niewystarczające do przetwarzania nowego zasobu jakim jest wiedza, do jej pozyskiwania, gromadzenia, wyszukiwania i prezentowania podejmującym decyzje. Środowisko naukowe i praktyków gospodarczych staje zatem przed wyzwaniem projektowania informatycznych systemów wspomagających zarządzanie wiedzą w organizacjach, a implementacja systemów tej klasy wydaje się być jednym ze współczesnych kanonów nowoczesnego zarządzania wiedzą i nowoczesnego zarządzania firmą. Celem artykułu jest przedstawienie miejsca i funkcji portalu korporacyjnego w holistycznym podejściu do zarządzania wiedzą w organizacji. Na wstępie omówiono istotę procesu zarządzania wiedzą w kontekście podejścia procesowego i japońskiego. Wskazano na ważną rolę technologii informatycznych, bez której wręcz niemożliwe byłoby całościowe ujęcie poszczególnych procesów zarządzania wiedzą i poszczególnych rodzajów wiedzy. Następnie zaproponowano portal korporacyjny jako technologię wspierającą zarządzanie wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Społeczności internetowe są coraz liczniejsze, a co za tym idzie, siła ich opinii i skuteczność wpływania na firmy są coraz większe. Zdaniem autora, systemy monitorujące nastroje konsumentów w internecie zyskują na znaczeniu. Nie sposób śledzić opinii milionów internautów tradycyjnymi metodami, np. przez zbieranie wycinków prasowych. Systemy monitorowania internetu posiadają algorytmy wyszukiwania, które po części definiuje się razem z klientem. Monitorowanie komunikacji w internecie na temat organizacji i jej produktów jest zdaniem autora fundamentalnym obowiązkiem w firmach, równie istotnym jak relacje z mediami lub działania SEO (Search Engine Optimalization). Monitorowanie internetu pozwala stworzyć system wczesnego ostrzegania oraz reagowania na niepokojące zachowania internautów. Autor twierdzi, że monitorowanie jest elementem badania rynku i konkurencji, wspiera rozwój obecnej oferty firmy, a także kreowanie nowych produktów i usług.
Zintegrowane narzędzia informatyczne nie zapewniają w praktyce kompleksowego rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem wiedzą w organizacji. Dokonana w artykule analiza wykorzystania poszczególnych kategorii aplikacji dostarcza szerszej perspektywy ukazującej rozbieżność między stanem obecnym a oczekiwanym. Portale korporacyjne, traktowane obecnie jako kompleksowe narzędzie do zarządzania wiedzą, skoncentrowane są raczej na aspekcie biznesowym niż na samej problematyce wiedzy w organizacji. Ze względu na niezaprzeczalną wszechobecność wiedzy trudno określić jej konkretne miejsce w strukturze systemowej. Ze względu na jej rozmyty charakter znacznie trudniej jest ją jednak identyfikować na bieżąco i formalizować. Sprawia to, że zarządzanie wiedzą sprowadzane jest wyłącznie do służebnej roli w organizacji, pomimo kluczowego znaczenia dla osiągania przewagi konkurencyjnej. Rozwój narzędzi służących zarządzaniu wiedzą jest nieunikniony. Istniejące rozwiązania, takie jak portale korporacyjne, wiki czy mashupy, pozwalają na implementację poszczególnych aplikacji służących zarządzaniu wiedzą, które w połączeniu stwarzają możliwość rozwiązywania problemów nie wycinkowo, lecz kompleksowo. W artykule przedstawiono koncepcji łącznego wykorzystania narzędzi rozwiązujących problemy związane z realizacją poszczególnych procesów zarządzania wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Strategia inteligentnego wspomagania biznesu akcentuje wyraźnie, że technologie informatyczne pomagają osiągnąć sukces w biznesie wyłącznie wówczas, gdy przetwarzanie danych nie kończy się na poziomie ewidencyjno-sprawozdawczym, lecz oznacza transformację danych i informację, z której powstaje wiedza korporacyjna oraz indywidualna wiedza i umiejętności pracownicze . Wdrożenie portalu korporacyjnego pozwala na usprawnienie, a czasem wręcz zautomatyzowanie procesów biznesowych w organizacji poprzez redukcję czasu potrzebnego na wyszukanie istotnych informacji, zwiększenie efektywności poprzez personalizację zawartości, szybki dostęp do in¬formacji (on-line), koncentrację na odbiorcy informacji, a nie na samym procesie ich dostarczenia, poprawę efektywności wykorzystania w organizacji posiadanej wiedzy oraz zapewnienie odpowiedniej jakości informacji. Natomiast dla pracowników, jako narzędzie interaktywne, daje możliwość realizacji różnych zadań, umożliwiając korzystanie z potrzebnych baz danych i narzędzi analitycznych oraz udostępniając im informacje w dowolnym formacie (tekst, wykresy raporty, tabele, schematy itp.) do¬stosowanym do ich potrzeb. (abstrakt oryginalny)
W pracy scharakteryzowano portale korporacyjne jako rozwiązanie wspomagające pracę organizacji poprzez prezentację ich istoty oraz funkcji. Przedstawiono taksonomię portali korporacyjnych w oparciu o kryteria: dostępu do portalu, podziału użytkowników, sposobu dostarczania użytkownikowi informacji, kontaktu i współpracy między użytkownikami oraz sposobu rozproszenia informacji korporacyjnej w całej organizacji. Omówiono także zagadnienie profilowania użytkownika, co jest niezmiernie istotne w procesie personalizacji portali korporacyjnych, zaprezentowano istotę procesu personalizacji tych portali oraz opisano jego etapy.(abstrakt oryginalny)
Już wkrótce portale korporacyjne kierowane będą nie tylko do wewnętrznych, ale też zewnętrznych odbiorców (dostawców, dystrybutorów, klientów).
Portal korporacyjny jest narzędziem coraz częściej wykorzystywanym przed przedsiębiorstwa. Wśród wielu jego zalet należy wyróżnić wspomaganie przez portal procesów uczenia się organizacji, a tym samym jego udział w tworzeniu przewagi konkurencyjnej korporacji. Autor przedstawia miejsce i rolę portalu korporacyjnego w procesie uczenia się organizacji oraz wskazuje korzyści, jak i zagrożenia wynikające z wykorzystywania w organizacji portalu korporacyjnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.