Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Porty morskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 38
161-173
W artykule dokonano analizy wpływu cech szczególnych produkcji usług portowych na zmiany wielkości przeładunków w skali roku, miesiąca i tygodnia w portach morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Zwrócono uwagę na szczególny charakter produkcji usług portowych i portowej działalności gospodarczej. Odniesiono się do specyfiki portowych przedsiębiorstw usługowych. Scharakteryzowano porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu, zwłaszcza ich obroty ładunkowe. Dokonano analizy i oceny wahań skali przeładunków portowych w latach 2006-2010.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie koncepcji struktury organizacyjnej oraz funkcjonowania zarządu spółki o charakterze publicznym. Autorzy przedstawili modele funkcjonowania centrów strategiczno-decyzyjnych na przykładzie Morskiego Portu Handlowego w Gdyni.
Celem artykułu jest przeprowadzenie badań treści stron internetowych nadbałtyckich portów jachtowych. Na potrzeby artykułu postawiono hipotezę badawczą, że narzędzie, jakim jest strona internetowa, jest w bardzo niewielkim stopniu wykorzystywane przez porty jachtowe. Prowadząc badania, skoncentrowano się na 18 polskich portach leżących wzdłuż wybrzeża Bałtyku, na terenach przynależnych do dwóch województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego. Badania polegały na ocenie stron internetowych portów według przyjętych 10 kryteriów, w aspekcie ich przydatności dla potencjalnych turystów poszukujących informacji o danym porcie i dostępnych na jego terenie usługach. Wykorzystano przy tym takie metody badawcze, jak obserwacja teoretyczno-analityczna połączona z eksploracją stron internetowych oraz metoda bonitacji punktowej.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12 (CD)
621-636
Gdyński port znajduje się nad Zatoką Gdańską w województwie pomorskim na Pobrzeżu Kaszubskim i lokuje się na trzecim miejscu (po Gdańsku i Szczecinie) pod względem wielkości portów morskich w Polsce. Jest on bardzo nowoczesnym wielofunkcyjnym portem. Wprowadzanie zanieczyszczeń do środowiska morskiego, powoduje wiele niekorzystnych skutków: niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego, szkodliwość dla żywych zasobów. Szkodliwe substancje stanowią przeszkodę w przemysłowym użytkowaniu morza. Zanieczyszczenia wydostające się poza granice portu obniżają jakość użytkową wody morskiej i zmniejszają walory estetyczne kąpielisk. (abstrakt oryginalny)
Przełom XX i XXI wieku, to okres kompleksowych przemian, zwłaszcza globalizacja i nowa, oparta na wiedzy gospodarka, stanowią istotne wyzwanie dla polskich podmiotów gospodarczych, które muszą dostosować się do reguł globalnej konkurencji. Zmiany z tym związane w sposób szczególny dotyczą portów morskich, które - zgodnie z etymologią pojęcia łac. porta, czyli brama - z natury rzeczy łączą gospodarkę danego kraju z jej globalnym otoczeniem. W ostatnich latach pojęcie konkurencyjności stało się jednym z ważniejszych, a zarazem kontrowersyjnych zagadnień analizowanych w ramach nauk ekonomicznych oraz nauk o zarządzaniu. W oparciu o literaturę polską oraz niezmiernie bogatą literaturę obcojęzyczną, chcąc przybliżyć pojęcie konkurencyjności autorka artykułu przyjęła podejście określające konkurencyjność gospodarczą jako zdolność firm, przemysłów, regionów, krajów lub ponadnarodowych ugrupowań do trwałego zapewnienia wysokiej stopy zwrotu od zastosowanych czynników produkcji i wysokiego poziomu zatrudnienia. Natomiast konkurencyjność portów morskich można rozpatrywać jako "kombinację zasobów naturalnych lub zainicjowanych przez człowieka procesów polegających na przetworzeniu zasobów w ekonomiczne efekty oraz umiędzynarodowieniu działalności gospodarcze lub jako "zdolność portów morskich do świadczenia takich usług, których ceny, jakość i inne walory są bardziej atrakcyjne od odpowiednich cech i usług oferowanych przez porty konkurencyjne". W niniejszym artykule przyjęto własną, syntetyczną definicję konkurencyjności portu morskiego, według której polega ona na zdolności portów morskich do przezwyciężenia konkurencji w zakresie świadczonych usług. (fragment tekstu)
|
|
nr 3, CD 2
5761-5770
Konteneryzacja jest jednym z najszybciej rozwijających się atrybutów współczesnej logistyki. Umiejscowienie terminali kontenerowych w dużej bliskości geograficznej powoduje, oprócz wielu innych zjawisk, pojawienie się silnego aspektu konkurencyjności. Artykuł jest wynikiem realizowanego przez międzynarodowy zespół badawczy kompleksowego badania konkurencyjności portów morskich w oparciu o wielokryterialną analizę ich potencjału logistycznego z wykorzystaniem metody AHP, na potrzeby którego wyodrębniono ze zidentyfikowanych kryteriów, subkryteriów i cech diagnostycznych te odnoszące się do morskich terminali kontenerowych. Szczególną uwagę zwrócono na jedną cechę diagnostyczną - zintegrowane systemy zarządzania terminalem. Obszar badania umiejscowiono w portach Zatoki Gdańskiej - Gdańsk i Gdynia. Celem badania szczegółowego stało się zidentyfikowanie zaimplementowanych systemów operacyjnych zarządzania oraz ocena ich funkcjonalności - badanie mystery client (część 1) oraz wykazanie za pomocą metod statystycznych zależności pomiędzy wykorzystaniem zintegrowanych systemów zarządzania a poziomem konkurencyjności morskiego terminala kontenerowego (część 2) na przykładzie terminali BCT, GCT (Gdynia) i GTK, DCT (Gdańsk). (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3, CD 2
5578-5787
Opracowanie ma na celu dokonanie oceny wpływu interoperacyjności logistycznej morskich terminali przeładunkowych na konkurencyjność polskich morskich portów handlowych. W pracy autorzy zaproponowali oryginalny model oceny interoperacyjności logistycznej morskiego terminala przeładunkowego, opierając się na analizie dostępnej literatury w zakresie organizacji i funkcjonowania polskich portów morskich, periodyków branżowych w przedmiotowym zakresie oraz danych dotyczących potencjału morskich portów handlowych zebranych podczas badań ankietowych prowadzonych w polskich portach. Wynikiem pracy jest koncepcja oceny parametrycznej interoperacyjności morskich terminali przeładunkowych oraz określenie jej wpływu na konkurencyjność portów morskich. Proponowane rozwiązanie jest materiałem wyjściowym do przeprowadzenia oceny parametrycznej interoperacyjności logistycznej badanych instalacji w oparciu o dane rzeczywiste. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Mierniki klienta w strategicznej karcie wyników w portach morskich
76%
|
|
nr 58
181-191
W artykule przedstawiono organizację systemu kontroli finansów. Tematyka artykułu dotyczy modelu systemu wczesnego. Celem artykułu jest przedstawienie roli mierników w perspektywie klienta strategicznej karty wyników w portach morskich. W gospodarce rynkowej osiąganie celów finansowych nie jest możliwe bez uwzględnienia wymagań i oczekiwań klientów. Aby port morski mógł zrealizować zamierzone cele i osiągnąć zadowalające wyniki finansowe powinien zidentyfikować potrzeby i oczekiwania swoich kontrahentów. Perspektywa klienta strategicznej karty wyników pozwala na identyfikacje docelowych klientów i segmentów rynku oraz przypisuje odpowiednie mierniki, z których najważniejsze to: udział w rynku, satysfakcja klientów i ich rentowność. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3, CD 2
5849-5852
Zrównoważony rozwój jest coraz bardziej istotny dla Unii Europejskiej i dla całego świata - wiąże się to z ograniczonymi zasobami naturalnymi oraz zanieczyszczeniem środowiska. Artykuł przedstawia budowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju w portach morskich w Europie. Autorka opisuje ich rolę i znaczenie w kształtowaniu systemu transportowego Unii Europejskiej oraz kierunki zmian w portach morskich, które coraz poważniej - w całościowym zakresie działalności - uwzględniają wymiar polityki zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena działalności inwestycyjnej portu w Szczecinie oraz określenie jej wpływu na kształtowanie się ilości i struktury obrotów ładunkowych portu. W artykule przeanalizowano przeładunki portu w Szczecinie w latach 2005-2014. Przedstawiono najważniejsze zrealizowane i realizowane inwestycje w rozwój infrastruktury i wyposażenia portu w tym okresie w odniesieniu do wybranych grup ładunków. Przeanalizowany zostaw wpływ zrealizowanych inwestycji na obroty ładunkowe portu. Ponadto, wskazano "wąskie gardła" w zakresie infrastruktury mogące zakłócić sprawne funkcjonowanie portu. Zwrócono uwagę na potrzebę włączenia szeregu działań w plany inwestycyjne szczecińskiego portu. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Funkcja turystyczna małych portów morskich
76%
W niniejszym artykule przedstawiono funkcję turystyczną małych portów morskich na przykładzie Kołobrzegu, Darłowa, Ustki i Władysławowa położonych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W pierwszej części opisano funkcje jakie pełnią porty morskie. Następnie dokonano krótkiej charakterystyki analizowanych portów. W końcowej części artykułu zaprezentowano wykorzystanie małych portów morskich w turystyce oraz międzynarodowy ruch morski w opisywanych portach. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Development of Maritime Transport in the United Kingdom, 2005-2016
76%
The article presents the significance of the maritime sector for the UK economy. The rank of the country in the international maritime community in the field of business and financial services is indicated. The contribution of transport by sea to the trade exchange and to the Exchequer is discussed. The growing transshipments of goods in the major seaports in the United Kingdom in the period 2005 to 2016 and measured taken by the ports to increase productivity are analyzed. The state policy favouring the maritime sector development and integration with related sectors so as to contribute to achieving long-term development goals of the country, especially after leaving the European Union in 2019 is also discussed.(original abstract)
Aim: The purpose of this paper is to examine the productivity of 12 container ports located in East and Southern African developing nations for the period of 2014-2016. Furthermore, to investigate the sources of productivity change over the time period. Design / Research methods: This research collects data on the 12 container ports. The productivity of these ports is analyzed using the Data Envelopment Analysis based Malmquist productivity index. This is decomposed into technological changes and technical efficiency. The sources of productivity change are identified. Conclusions /findings: The major finding of this study is the trend in the port efficiency level over the three year period of analysis. Therefore assisting maritime policymakers and port authorities on what aspect of the port production need enhancement. Originality/value of the article: Evaluation of ports in developing nations in Africa is not common. Also, the year under examination is less than five years. Therefore the result is relevant to port authorities as well as to the African nations. Implications of the research: 90% of import and exports into developing African nations are done by sea. The implication of this is that an efficient or inefficient port will have a multiplier effect on the nation's economy. Great improvement in port productivity will enhance economic growth and development. Limitations of the research: Port efficiency should be evaluated on a yearly basis to serve as a major determinant of port productivity. However, this evaluation is based on availability of data.(original abstract)
|
2015
|
nr 3, CD 1
1762-1770
Celem artykułu jest analiza oraz ocena popytu turystycznego w polskich regionach nadmorskich. Szczególną uwagę zwrócono na miasta portowe. Analiza popytu turystycznego została przeprowadzona na podstawie ruchu turystycznego.
15
Content available remote Development of Maritime Container Transport in Southeast Asia
76%
The article presents the role of marine container transport in the present-day world economy, taking into consideration the position of China, Japan, South Korea and India in the global system of containerized cargo transport. Transship- ments in the largest container ports of Asia in the period 1990-2016 are discussed. The container ship tonnage in China, Japan, South Korea and India is analyzed in the studied period. The main institutions financing the transport infrastructure development in the Europe-Asia transport corridors are described (original abstract)
The Eastern Baltic Sea region is dominated by state owned and municipal seaports. Therefore while evaluating the sea-port's performance and the impact of the port's activities to the national economy, the port managers must carry out a holistic assessment of the activities of the seaport. Mod-ern economic theories suggest that in order to evaluate any economic phenomena, the country's economic system, its macroeconomic indicators, also social progress and qual-ity of life indicators must be taken into consideration. Given these facts the aim of the paper is to present the method-ological approach of the interaction between the state sea-port governance model and port performance indicators. (original abstract)
Celem artykułu jest wyznaczenie prognoz wartości zmiennych opisujących wybrane aspekty funkcjonowania portu Szczecin-Świnoujście. Analizowano własności predyktywne trzech rodzajów modeli: modeli trendu ze zmiennymi zero-jedynkowymi, modeli trendu w połączniu z analizą Fouriera oraz modeli adaptacyjnych (model Holta-Wintersa). Modele porównywano na podstawie skorygowanego współczynnika determinacji oraz kryteriów informacyjnych AIC, BIC i HQC. Efektywność prognoz badano na podstawie różnego rodzaju błędów ex post. Do efektywniejszych prognoz prowadziły modele trendu, zarówno ze zmiennymi zero-jedynkowymi, jak i modele z funkcjami harmonicznymi.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki prognozowania dla zmiennych charakteryzujących działalność portową (przeładunki) w ujęciu sezonowym. Ustawa o portach i przystaniach morskich nakłada na podmioty zarządzające morskimi portami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki morskiej obowiązek prognozowania, programowania i planowania rozwoju portu. W przypadku wielkości przeładunków w portach najczęściej stosowane są tak zwane metody naiwne. W artykule podjęto próbę wykorzystania ekonometrycznych modeli szeregów czasowych z wahaniami sezonowymi do prognozowania zjawisk portowych. Otrzymane wyniki prognoz (oceniane miernikiem dokładności prognoz ex post) należy uznać za satysfakcjonujące. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 43
85-105
Artykuł dotyczy koncepcji parametrycznej oceny komplementarności potencjału logistycznego Morskich Portów Handlowych (MPH) względem wojskowych instalacji zabezpieczenia logistycznego w morsko-lądowych operacjach NATO. W procesie badawczym oprócz zdefiniowania zasadniczych podmiotów oraz elementów zabezpieczenia logistycznego biorących udział w działaniach i procesach logistycznych, zbudowano model oceny komplementarności logistycznej portu morskiego oraz arkusz oceny komplementarności zawierający kryteria i subkryteria z parametrami ich oceny. Zaproponowano metodykę oceny komplementarności opartą o wybrane i skompilowane ze sobą metody podejmowania decyzji w logistyce. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12 (CD)
769-785
W artykule omówiono w zarysie rodzaje ładunków transportowanych drogą morską w aspekcie zapewnienia bezpiecznej eksploatacji statku. Przedstawiono również charakterystyki poszczególnych typów statków wraz z zagrożeniami jakie mogą im towarzyszyć podczas podróży morskiej. Dokonano także analizy przeładunków w wybranych portach morskich w Polsce oraz na świecie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.