Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 174

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Porządkowanie liniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Przekształcanie nominant w stymulanty należy do zadań stosunkowo trudnych i wciąż jest słabo opisane w polskiej literaturze. Trwają poszukiwania sposobów wartościowania nominat, także niesymetrycznych - ich zamiany na stymulanty. Całościowe propozycje, przedstawione np. w pracy Kukuły [2000], nie uwzględniają jednak nominant niesymetrycznych i nie dają się uogólnić na nominanty niesymetryczne. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono metody consensusu w odniesieniu do hierarchicznych i ważonych niepełnych podziałów uporządkowanych. Dotychczas określono metody consensusu dla wielu struktur wiedzy agenta, np. odnośnie do podziałów uporządkowanych, pokryć uporządkowanych, pokryć i podziałów hierarchicznych, niepełnych podziałów uporządkowanych, natomiast nie zostały opracowane metody consensusu w odniesieniu do hierarchicznych i ważonych niepełnych podziałów, uporządkowanych, które w wielu przypadkach stanowią strukturę wiedzy agenta. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena sytuacji województw oraz ich postępów na drodze do rozwoju zrównoważonego w zakresie włączenia społecznego. Badaniem objęto okres po akcesji Polski w struktury Unii Europejskiej (2004-2011). Ocenę zachodzących tendencji umożliwiło wykorzystanie analizy wskaźnikowej oraz miernika syntetycznego. Analizę taksonomiczną prowadzono dla lat 2006 i 2011. W konstrukcji miernika zastosowano metody porządkowania liniowego i podejście uwzględniające wspólny wzorzec rozwoju. Obserwowane tendencje można uznać za pozytywne. Wszystkie województwa przesunęły się w kierunku wzorca, chociaż tempo zachodzących zmian było zróżnicowane. Jednocześnie zmniejszeniu ulegają dysproporcje terytorialne. Mimo dokonanego postępu, sytuacja w kraju nadal wymaga poprawy. Wśród największych wyzwań, z którymi borykają się polskie województwa, można wskazać duże dysproporcje dochodowe, problem bezrobocia długotrwałego, wysoki odsetek ludności zagrożonej ubóstwem oraz słabą pozycję osób niepełnosprawnych na rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozwiązania metodyczne pozwalające na przeprowadzanie porządkowania liniowego dla danych porządkowych. Oryginalność pracy polega na zastosowaniu formuł zamiany nominant na destymulanty właściwej dla danych porządkowych. W literaturze znane są formuły zamiany nominant na stymulanty, które można stosować tylko dla danych metrycznych. Ponadto w części empirycznej zobrazowano, na podstawie danych porządkowych z rynku nieruchomości, wykorzystanie nowej funkcji pattern.GDM2 pakietu clusterSim działającego w środowisku R.(abstrakt oryginalny)
5
80%
Celem publikacji jest ocena zgodności uporządkowania jednostek naukowych przy wykorzystaniu metod porządkowania liniowego z wynikami uzyskanymi przy budowie rankingu jednostek, opartego na wynikach oceny parametrycznej. Do analizy wykorzystano cztery kryteria zdefiniowane dla potrzeb oceny parametrycznej jednostek za lata 2009-2012 zgodne z rozporządzeniem ministra właściwego ds. nauki. Badanie przeprowadzono wśród jednostek naukowych należących do grupy nauk ekonomicznych - GWO HS1EK(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zagadnienie wyboru optymalnej procedury porządkowania liniowego w pakiecie pllord
80%
Metody porządkowania liniowego są wykorzystywane w badaniach zmierzających do ustalenia kolejności lub klasyfikacji obiektów. Przedmiotem porządkowania liniowego mogą być np. takie obiekty, jak kraje (ze względu na poziom rozwoju gospodarczego), przedsiębiorstwa (ze względu na kondycję finansową), produkty (ze względu na walory użytkowe) itp. Na gruncie badań taksonomicznych opracowano wiele procedur porządkowania liniowego. Różnią się one m.in. metodami wyznaczania wag zmiennych, metodami normalizacji zmiennych oraz metodami szacowania wartości zmiennych syntetycznych. W związku z tym pojawia się problem wyboru optymalnej procedury do analizy danych empirycznych o określonych charakterystykach statystycznych. Celem artykułu jest zarys problematyki wyboru optymalnej konfiguracji elementów składowych procedury porządkowania liniowego z wykorzystaniem wybranych mierników oceny jakości i programu R(abstrakt oryginalny)
Preferencją (silnym porządkiem liniowym) będziemy nazywać relację przeciwzwrotną, przechodnią i spójną Preferencje są oczywiście relacjami asymetrycznymi. W pracy przedstawiono twierdzenie - sformułowane w odniesieniu do relacji asymetrycznych i spójnych - które ma interesującą interpretację ekonomiczną (można doszukać się również interpretacji politycznych lub społecznych). Mianowicie relacja przeciwna do consensusu wyrażonych opinii (preferencji) jest dopełnieniem rozrzutu tych opinii. Stąd wynika, że rozrzut i consensus wyrażonych opinii wyznaczają się nawzajem jednoznacznie. (fragment tekstu)
Metoda Hellwiga jest jedną z klasycznych metod porządkowania liniowego obiektów wielocechowych. Na jej idei oparto wiele innych metod konstrukcji syntetycznego miernika rozwoju. Jednak metody te nie sprawdzają się, jeśli w zbiorze cech prostych opisujących badane obiekty znajdują się, oprócz cech ilościowych, cechy jakościowe. W takiej sytuacji do konstrukcji cechy syntetycznej można zaproponować rozszerzenie metody Hellwiga przez zastosowanie metody analitycznego procesu hierarchicznego i teorii liczb rozmytych. W pracy podjęto próbę modyfikacji i rozszerzenia klasycznej metody Hellwiga, która polegała na:- wprowadzeniu liczb rozmytych w obliczeniach miernika syntetycznego, co umożliwia uwzględnienie w procesie agregacji cech zarówno ilościowych, jak i jakościowych mierzonych na skali porządkowej,- uwzględnieniu wag dla kryteriów i cech uzyskanych metodą analitycznego procesu hierarchicznego (analytic hierarchy process - AHP).Proponowane podejście tworzenia syntetycznego miernika rozwoju zilustrowano przykładem dotyczącym oceny poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego powiatów województwa wielkopolskiego. W tym celu wykorzystano dane z badań ankietowych na temat stanu i możliwości rozwojowych obszarów wiejskich zebrane we wszystkich 31 starostwach powiatowych województwa wielkopolskiego i dane statystyczne. (fragment tekstu)
9
Content available remote Wykorzystanie miar pozycyjnych w ocenie poziomu rozwoju społecznego w Polsce
80%
Zróżnicowanie poziomu rozwoju społecznego w Polsce na poziomie lokalnym jest znacznie większe niż pomiędzy województwami. Właściwy pomiar wymaga wykorzystania odpowiednich mierników. Jednym z nich jest Wskaźnik Rozwoju Społecznego (HDI), a na poziomie lokalnym Lokalny Wskaźnik Rozwoju Społecznego (LHDI). Celem pracy jest ocena stopnia rozwoju społecznego na poziomie lokalnym. Wykorzystano miarę opartą na wskaźnikach dotyczących: zdrowia, edukacji i zamożności oraz wskaźnikach nakładów na: zdrowie, edukację oraz wydatki na poziomie lokalnym. Budowę miary syntetycznej oparto na medianie Webera. (abstrakt oryginalny)
Sformułowano zagadnienie wąskiego gardła w problemie liniowego uporządkowania i podano efektywny algorytm jego rozwiązania. W algorytmie wykorzystano dualizm problemów minimalnego cyklu i maksymalnego acyklicznego turnieju. Dualizm ten jest konsekwencją własności symetrii w problemie liniowego uporządkowania. Zaproponowana zmiana funkcji celu z sumy ocen parami porównywalnych alternatyw na minimum z tych ocen powoduje uproszczenie złożoności obliczeniowej problemu z NP-trudnej na wielomianową. Zaprezentowano zastosowanie zagadnienia wąskiego gardła w liniowym uporządkowaniu do ustalania rankingu alternatyw decyzyjnych w przypadku, gdy zadana jest na nich rozmyta relacja preferencji. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zróżnicowanie rozwoju sektora kultury w województwie świętokrzyskim
80%
W artykule przedstawiono próbę pomiaru i porównania stopnia rozwoju sektora kultury w powiatach województwa świętokrzyskiego w latach 2015 i 2018. Wykorzystano w nim wybrane metody porządkowania liniowego dla oszacowania syntetycznej miary badanego zjawiska (na podstawie autorskiego doboru zmiennych) oraz procedurę wyboru metody, która najlepiej odzwierciedla jego zróżnicowanie. Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, że stan sektora kultury zarówno w 2015, jak i w 2018 roku w powiatach województwa świętokrzyskiego był mocno zróżnicowany. Zaobserwowano także, iż mimo deklaracji rządowych decydentów w rozpatrywanym okresie nie nastąpiły postulowane zmiany, a ogólny poziom rozwoju sektora kultury w regionie uległ pogorszeniu oraz pogłębiło się jego wewnętrzne zróżnicowanie. (abstrakt oryginalny)
This work discusses the transformation of the economic feature according to a standard, using the example of Poland and Portugal. (original abstract)
Celem artykułu jest prezentacja dorobku polskiej taksonomii w zakresie metod porządkowania liniowego. W szczególności w artykule przedstawiono następujące zagadnienia: charakterystyka wybranych metod porządkowania liniowego, implementacja wybranych metod porządkowania liniowego w pakiecie pllord programu R, przykłady zastosowań metod porządkowania liniowego z wykorzystaniem pakietu pllord.(abstrakt oryginalny)
Praca składa się z dwóch, zasadniczych, części: w pierwszej zostanie określone miejsce woj. zachodniopomorskiego wśród nowych województw, a w drugiej przeprowadzone zostanie badanie stopnia zróżnicowania gmin wchodzących w jego skład. (fragment tekstu)
Asymetria informacji jest jedną z najważniejszych determinant kształtowania struktury kapitału przez przedsiębiorstwa. Niestety nie da się jej zmierzyć w sposób bezpośredni. Konsekwencją tego jest brak mierników, które można uznać za w pełni odzwierciedlające poziom asymetrii informacji. Głównym celem artykułu było przedstawienie koncepcji wykorzystania metody analizy zjawisk złożonych do budowy syntetycznego miernika poziomu asymetrii informacji. W artykule zaprezentowano szereg cech umożliwiających aproksymację poziomu asymetrii informacji, które mogą zostać zastosowane do stworzenia miernika syntetycznego. Istotną przeszkodą w wykorzystaniu wielu wskaźników aproksymujących poziom asymetrii informacji w proponowanej metodzie jest ograniczony dostęp do danych.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Taksonomiczne wspomaganie wyboru lokalizacji w procesie kompletacji produktów
61%
Można wyróżnić dwa rodzaje przechowywania produktów w magazynie - przechowywanie dedykowane i współdzielone. W przechowywaniu dedykowanym każdy produkt jest przydzielony do konkretnej lokalizacji i na odwrót - w danej lokalizacji jest przechowywany tylko jeden produkt. Bardziej efektywne, jeżeli chodzi o wykorzystanie powierzchni magazynowej, jest przechowywanie współdzielone, w którym teoretycznie każdy produkt może występować w dowolnej liczbie lokalizacji i w każdej lokalizacji może być przechowywana dowolna liczba produktów. W takim przypadku, w procesie kompletacji zamówienia dany produkt można pobrać z wielu różnych lokalizacji. Do wyboru lokalizacji, które musi odwiedzić magazynier w procesie kompletacji, zostaną wykorzystane metody taksonomiczne. Każda lokalizacja zostanie opisana za pomocą kilku cech, a następnie jej atrakcyjność z punktu widzenia danego zamówienia zostanie określona za pomocą Taksonomicznej Miary Atrakcyjności Lokalizacji (TMAL).(fragment tekstu)
Celem przeprowadzonej analizy było zbadanie zmiany poziomu zrównoważonego rozwoju w powiatach województwa śląskiego. Wybór jednostki był zdeterminowany wysokim stopniem urbanizacji tego terenu. Badanie zostało oparte na 72 wskaźnikach statystycznych opisujących zrównoważony rozwój jednostek w latach 2011-2014. Dane zostały pobrane za pomocą aplikacji Wskaźniki zrównoważonego rozwoju Głównego Urzędu Statystycznego. W celu określenia cech diagnostycznych zastosowano metodę parametryczną. Do analizy wykorzystano ścieżkę rozwoju Hellwiga, która jest metodą porządkowania liniowego. Wyniki pozwoliły stwierdzić duże zróżnicowanie jednostek pod względem badanych cech. Władze regionu powinny w związku z tym podejmować działania wielokierunkowe i na bieżąco monitorować poziom zrównoważonego rozwoju powiatów.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The Fuzzy TOPSIS Method and its Implementation in the R Programme
61%
The TOPSIS method (Technique for Order Preference by Similarity Ideal Solution) suggested by Hwang and Yoon [1981], belongs to the group of pattern linear ordering methods of multidimensional objects. A characteristic feature of this method is a way to evaluate a synthetic criterion's values, which takes into consideration the distance of an evaluated object from a positive-ideal solution as well as from a negative-ideal solution. The fuzzy TOPSIS method enables the linear ordering of objects described through linguistic variables, whose values are expressed in the form of triangular fuzzy numbers. In this article, a way of synthetic measurement estimation in environment R was presented, according to the assumptions of the fuzzy TOPSIS method proposed by Chen [2000]. Scripts, which are included in the article make the accomplishment of this particular method's stages possible.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie techniki wyboru metody porządkowania liniowego obiektów ze względu na poziom zjawiska złożonego jakim jest stan gospodarki odpadami w województwach Polski. Do realizacji tego celu wyselekcjonowano cechy diagnostyczne opisujące badane zjawisko oraz wytypowano metody porządkowania liniowego. Następnie wykorzystując procedury wyboru metody porzadkowania dokonano wytypowania sposobu konstrukcji cechy syntetycznej, który pozwolił zbudować ranking województw ze względu na poziom analizowanego zjawiska. W dalszej kolejności dokonano podziału województw na cztery grupy: bardzo wysokiego, wysokiego, przeciętnego i niskiego poziomu rozwoju omawianego zjawiska. Badania pokazały, że wybór procedury konstrukcji cechy syntetycznej wpływa na ranking badanych obiektów. Otrzymany ranking pozwala sformułować wniosek, iż gospodarka odpadami w Polsce jest regionalnie zróżnicowana. (abstrakt oryginalny)
Badania rozwoju gospodarczego województw są ważne w kontekście polityki wyrównywania różnic regionalnych. Potrzebę prowadzenia takich analiz uzasadniają utrzymujące się od lat dysproporcje w rozwoju województw. Głównym celem badania omawianego w artykule jest określenie kierunku i wielkości zmian poziomu rozwoju gospodarczego województw. Zamierzenie to zrealizowano poprzez zastosowanie metod porządkowania liniowego w ujęciu dynamicznym. Dodatkowym celem, o charakterze metodycznym, jest porównanie dwóch metod normowania zmiennych w ujęciu dynamicznym, tj. metody Strahl oraz unitaryzacji zerowanej. Badanie przeprowadzono na podstawie danych GUS zgromadzonych w Banku Danych Lokalnych za lata 2010-2020. Wyznaczono syntetyczny miernik poziomu rozwoju i sporządzono rankingi województw oraz porównano skalę zmian w poziomie rozwoju województw w badanym okresie. Przeprowadzona analiza wykazała wzrost poziomu rozwoju we wszystkich województwach, nierównomierne tempo zmian oraz utrzymujące się dysproporcje w rozwoju gospodarczym województw. Największy wzrost wartości rozpatrywanego wskaźnika poziomu rozwoju nastąpił w województwach najbardziej rozwiniętych gospodarczo: mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim i małopolskim. Zastosowanie obu metod normowania zmiennych prowadzi do podobnych wniosków. Różnice dotyczą wartości wskaźnika poziomu rozwoju, co ma wpływ na ocenę wielkości i kierunku zmian oraz dystansu między obiektami. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.