Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Postępowanie dowodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Podjęto próbę krytycznej oceny regulacji prawnych w zakresie problematyki dowodowej w kodeksie postępowania administracyjnego.
Celem artykułu jest przedstawienie regulacji dotyczących tak zwanych aktów staran - ności umożliwiających skuteczne dochodzenie roszczeń wobec przewoźnika za szko - dy w przesyłce i wynikające z opóźnienia w przewozie. W opracowaniu wskazano na istotę aktów staranności i ich charakter na gruncie poszczególnych przepisów regu - lujących umowę przewozu krajowego i międzynarodowego. Sformułowano wnioski de lege ferenda odnoszące się do przyszłej polskiej regulacji umowy przewozu. Autorka postuluje rezygnację ze skutku materialnoprawnego zaniechania aktów staranności w postaci wygaśnięcia roszczeń. Wyraża przekonanie, że akty staranności powinny być unormowane wyłącznie na płaszczyźnie dowodowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiona została problematyka dopuszczalności przeprowadzenia dowodu z zeznań arbitra jako świadka, na okoliczności o których arbiter dowiedział się w toku prowadzonego postępowania arbitrażowego. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu poufności narady arbitrów. Autor dokonał także badania porównawczego regulacji w przedmiotowym zakresie przyjętych w wybranych obcych systemach prawnych. Podsumowaniem artykułu jest postulat de lege ferenda, w którym przedstawiona została propozycja odpowiedniej nowelizacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote God, Time, the "First Cause", and Natural Causes
100%
W artykule poruszono problem ideologizacji doktryny ewolucjonizmu. Pokazuje słabość neodarwinizmu i jego pułapki intelektualne, wyraża sprzeciw wobec czynienia z doktryny ewolucji narzędzia dowodowego, mającego uzasadnić materialistyczną koncepcję świata.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problematykę funkcji dowodowej listu przewozowego na gruncie prawa krajowego, Konwencji CMR i Konwencji CIM. Autor przedstawia różnice pomiędzy uregulowaniami zawartymi w poszczególnych aktach, dochodząc do wniosku, że najbardziej klarowne i zrównoważone są regulacje zawarte w Konwencji CMR. Wynika to z faktu, że akt ten jasno określa rolę dowodową listu przewozowego oraz jego relacje wobec innych dowodów, zachowując jednak niezbędną elastyczność. W przypadku Konwencji CIM wątpliwości może budzić daleko idące uprzywilejowanie przewoźnika, które stawia go w pozycji zdecydowanie korzystniejszej niż nadawcę, prowadząc do naruszenia równowagi pomiędzy stronami umowy przewozu. W odniesieniu natomiast regulacji zawartych w prawie krajowym wartość dowodowa listu przewozowego nie jest precyzyjnie określona, w szczególności nie sposób ocenić jego relacji do innych dowodów, co uzasadnia potrzebę nowelizacji Prawa przewozowego w tym zakresie. (abstrakt autora)
Przedmiotem glosowanego rozstrzygnięcia jest dokonana przez Naczelny Sąd Administracyjny ocena prawna decyzji Starosty oraz Wojewody w przedmiocie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Autor przeprowadza analizę oceny legalności decyzji, której dokonał skład orzekający w kontekście tezy, wyrażonej przez sąd w rozstrzygnięciu i uzasadnieniu wyroku, zakazującej organom wkraczania w merytoryczną zasadność opinii rzeczoznawcy majątkowego. Zwraca uwagę zarówno na problem ogólny zakresu kontroli sądowej operatu szacunkowego przez organy administracyjne, jak i na sposób rozumienia przez sąd granic sądowej kontroli legalności ich działań w tego typu sprawach. Założeniem autora jest próba wyjaśnienia istotnych wątpliwości, które w ocenianym orzeczeniu zostały - być może zupełnie przypadkowo - pominięte, ze szkodą dla jakości orzecznictwa w podobnych sprawach. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Umowa dowodowa a zasada prawdy materialnej
100%
Autor omawia zmiany jakie zostały dokonane w Kodeksie postępowania cywilnego w 2019 roku. W ocenie autora istnieje sprzeczność pomiędzy zasadą prawdy materialnej obowiązującą w Kodeksie postępowania cywilnego a możliwością zawierania umowy dowodowej, która ogranicza dopuszczalność przeprowadzania niektórych dowodów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problemu oceny operatu szacunkowego w postępowaniu administracyjnym. Autor stara się rozważyć w nim, czy i w jakim zakresie dowód taki może być analizowany przez organy administracji publicznej. W swoich dywagacjach bazuje przede wszystkim na poglądach orzecznictwa sądowoadministracyjnego.(abstrakt oryginalny)
Omówiono odstępstwa od określonych w kodeksie postępowania administracyjnego procedur postępowania dowodowego, jakimi są uprawdopodobnienie i prawdopodobieństwo
Wydłużenie z 7 do 21 dni terminu na odwołanie się przez pracownika do sądu pracy może w znaczący sposób zwiększyć szanse pracowników na dochodzenie ich roszczeń. Obecnie pracownik ma więcej czasu na analizę sytuacji, w której się znalazł po wypowiedzeniu umowy, w tym także na zebranie materiału dowodowego i przygotowanie pozwu zgodnie z regułami wynikającymi z Kodeksu postępowania cywilnego. Najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego pokazuje, jakimi zasadami powinien kierować się pracodawca, aby skutecznie zakończyć współpracę z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy na czas nieokreślony i zminimalizować ryzyko niekorzystnego dla niego rozstrzygnięcia przed sądem pracy w przypadku ewentualnego sporu sądowego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przestudiowanie nowej regulacji, tj. przepisu art. 378a k.p.k., wprowadzonego nowelizacją z 19 lipca 2019 r., w kontekście standardów rzetelnego procesu. Prawo do obrony, które jest także elementem standardu rzetelnego procesu, przysługuje każdemu od chwili wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego aż do wydania prawomocnego wyroku. Istotne jest, że prawo do obrony musi być zagwarantowane proceduralnie po to, aby miało charakter realny i efektywny. W opracowaniu powołane i omówione zostały standardy: konstytucyjny, unijny oraz strasburski, a następnie na ich podstawie przeanalizowano treść art. 378a k.p.k. Rozważania prowadzą do wniosku, że przewidziana w art. 378a k.p.k. możliwość przeprowadzenia czynności dowodowych podczas usprawiedliwionej nieobecności oskarżonego lub jego obrońcy jest nie do pogodzenia z obecnie obowiązującymi standardami rzetelnego procesu. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Rola wywiadu środowiskowego w sprawach pomocy społecznej
75%
Celem opracowania jest uwypuklenie szczególnego charakteru prawnego dowodu, jakim jest wywiad środowiskowy i ukazanie roli pracownika socjalnego w procedurze przyznawania pomocy społecznej analizując obowiązujące prawo, wybrane orzecznictwo i poglądy doktryny. Szczególną cechą postępowania dowodowego w sprawach z zakresu pomocy społecznej jest wywiad środowiskowy, zwany także rodzinnym. Stanowiąc istotny element postępowania dowodowego uzależnia dalsze prowadzenie postępowania administracyjnego. Jawi się też integralną częścią pracy socjalnej jako działalności zawodowej pracowników socjalnych. Rola wywiadu środowiskowego w sprawach z zakresu pomocy społecznej jest niezwykle ważna. Jest on bowiem sposobem zbierania informacji, rozmową z osobą starającą się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej (i jej rodziną), swoistym trybem postępowania dowodowego, dowodem, w którym ma miejsce zarówno przenikanie, jak i konfrontowanie ze sobą innych dowodów, m.in. oświadczeń stron, treści dokumentów urzędowych i niekiedy prywatnych, zeznań świadków, czy też wyników oględzin w miejscu pobytu osoby (rodziny) ubiegającej się o pomoc bądź korzystającej z pomocy społecznej.(abstrakt oryginalny)
Ustawą z 4.07.2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1469) ustawodawca dodał Dział IIa pt. "Postępowanie w sprawach gospodarczych" (art. 4581-45813 k.p.c.). Postępowanie to jest kolejnym postępowaniem odrębnym, które może być prowadzone w procesie cywilnym w sprawach gospodarczych wymienionych w art. 4582 k.p.c. Wśród przepisów o postępowaniu w sprawach gospodarczych ustawodawca zamieścił art. 4589 k.p.c., który dotyczy umów dowodowych. Regulacja umów dowodowych może wywoływać szereg wątpliwości w praktyce stosowania prawa, począwszy od samego charakteru prawnego tych umów, a skończywszy na skutkach prawnych ich wprowadzenia. Opowiadając się za materialnoprawnym charakterem umów dowodowych, należy na gruncie prawa materialnego rozwiązać problemy związane chociażby z wadami woli przy ich zawarciu, wykładnią tych umów czy też ich skutkami prawnymi dla następców prawnych. Problematyczne może się też okazać samo badanie tych umów (czy tylko na zarzut, czy z urzędu). To samo dotyczy skutków prawnych ich wadliwości, a także zagadnienia terminu, w jakim strony mogą się powołać na taką umowę. Celem autorów jest przedstawienie wszelkich aspektów materialnoprawnych oraz procesowych obowiązywania instytucji umów dowodowych, a także wyjaśnienie wątpliwości mogących powstać na tle instytucji w praktyce stosowania prawa.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie odnosi się do obszernej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 4 lipca 2019 r., która objęła m.in. regulacje dotyczące dowodów w procesie cywilnym. Wprowadzone zmiany dotknęły wszystkich płaszczyzn postępowania dowodowego, a więc środków dowodowych, przeprowadzenia dowodów, a także ich oceny. Autorka podjęła próbę analizy znowelizowanych przepisów przez pryzmat istoty wpływu, jakie postępowanie dowodowe ma na całe sądowe postępowanie rozpoznawcze, a zwłaszcza czy wprowadzono do Kodeksu postępowania cywilnego przepisy usprawniające jego dynamikę. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie stanowi próbę spojrzenia na czynności przeprowadzania dowodów w procesie cywilnym z perspektywy koncepcji czynności konwencjonalnych. Wydaje się, iż w świetle koncepcji czynności konwencjonalnych uzasadniona jest teza, że proces cywilny jest konglomeratem czynności psychofizycznych oraz czynności konwencjonalnych. Od razu na początku pojawia się więc pytanie, czy czynności przeprowadzania dowodów, czy też szerzej - czynności dowodowe - są czynnościami konwencjonalnymi. Jednakże odpowiedź na takie pytanie wymaga uprzedniej charakterystyki przeprowadzania dowodów jako określonego typu czynności procesowej.(fragment tekstu)
Tekst zawiera analizę charakteru prawnego unormowania instytucji ponowienia czynności dowodowej. Prezentowane poglądy uznają instytucję ponowienia czynności dowodowej za kluczową czynność kontrolującą dowody niezbędną z punktu widzenia prawidłowości poczynionych ustaleń. Autor przyjmuje, że ograniczanie dopuszczalności ponowienia czynności do zgodności z formalnymi wymaganiami prawa procesowego jest niewystarczające. Jego zdaniem kwestię tę należy identyfikować proporcjonalnością. prawdziwością, przydatnością, i efektywnością poczynionych ustaleń będących rezultatem jej przeprowadzenia tak z punktu widzenia realizacji rzeczywistych jak i założonych celów procesowych. W konkluzji autor stwierdza, że przeprowadzanie czynności dowodowych powinno uwzględniać postulat ich zasadności, kompletności, precyzji i efektywności dla dowodowej podstawy rozstrzygnięcia. Cała trudność w zakresie ponowienia czynności dowodowej polega na wyważeniu dóbr w postaci limitacji dolegliwości względem uczestników procesu karnego, szybkości przebiegu postępowania karnego a realizacją zasady prawdy materialnej, zasady legalizmu ścigania, zasady swobodnej oceny dowodów oraz postulatu trafnej reakcji karnej. (abstrakt oryginalny)
Jednym z zagrożeń dla współczesnych nauk sądowych jest problem wyolbrzymiania znaczenia danych dowodów naukowych. Jako ekspertyzę szczególnie naznaczoną wypaczeniami na wskazanym polu literatura przywołuje tzw. comparative bullet-lead analysis (CBLA). Ekspertyza ta, pomimo niedostatku odpowiednich badań naukowych, przez wiele lat była akceptowana przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Jej podstawowym założeniem było przekonanie, iż pociski pochodzące z jednego źródła - posiadają taką samą śladową ilość wybranych pierwiastków, co wykorzystywano do budowy związku między miejscem zbrodni, a osobą podejrzewaną o jej dokonanie. O ile metodologia leżącej u podstaw CBLA analizy chemicznej nie budziła zastrzeżeń, to błędy w interpretacji jej wyników prowadziły częstokroć do znacznego wyolbrzymiania jej wartości dowodowej. Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza przedmiotowej ekspertyzy w kontekście jej możliwego wpływu na wystąpienie pomyłki sądowej. Autor ponadto wskazuje na znaczenie CBLA, jako pouczającego przykładu jak istotne dla właściwego przebiegu postępowania sądowego jest odpowiednio krytyczne podejście sędziego w stosunku do przedstawianych przez biegłych opinii. (abstrakt oryginalny)
Ostatnie zmiany prawa karnego materialnego i procesowego spowodowały ożywioną dyskusję nie tylko w środowisku prawniczym. Dokonana reforma dotknęła także prawa dowodowego, a szczególne kontrowersje w tym obszarze wywołał problem dopuszczalności wykorzystywania tzw. dowodów nielegalnych to jest dowodów uzyskanych z naruszeniem przepisów postępowania lub w wyniku czynu zabronionego.Pojęcie dowodu nielegalnego jest niezwykle szerokie zakresowo i może obejmować materiały uzyskane zarówno w wyniku uchybień czysto formalnych, jak i w sposób godzący w fundamentalne wolności i prawa człowieka. Problematyce takich dowodów poświęcony jest art. 168a Kodeksu postępowania karnego, który wszedł w życie 1 lipca 2015 r., a z dniem 15 kwietnia 2016 r. został gruntownie przemodelowany, przyjmując rozwiązanie przeciwne do pierwotnego. W swojej pracy autor omawia problem dopuszczalności dowodów nielegalnych przez pryzmat funkcji prawa procesowego. Autor zauważa niejednolity charakter desygnatów omawianego pojęcia zauważając, iż obejmuje ono zarówno materiały uzyskane z naruszeniem li tylko norm procesowych, jak i w sposób naruszający przepisy prawa materialnego. Zauważa niejednolitość funkcji przyjętych regulacji oraz szuka granicy między normami zorientowany-mi na ochronę praw oskarżonego, a tymi ukierunkowanymi na osiągnięcie materialnego celu procesu. Artykuł niniejszy nie jest próbą ostatecznej odpowiedzi na pytanie o konstytucyjność przyjętego przez ustawodawcę rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Fenomen analogii
75%
Rozumowanie za pomocą analogii posiada trudną do przecenienia wartość zarówno dla nauk przyrodniczych, jak i społecznych. Z analogią wiązać należy dwie jej podstawowe funkcje o znaczeniu poznawczym . Po pierwsze, pozwala ona wynajdować nowe pomysły i rozwiązania dla zaistniałych problemów. Po drugie, nie powinno się również zapominać o jej roli dowodowej, tj. jako środka do udowadniania prawdziwości poszczególnych twierdzeń. Tę ostatnią funkcję analogii zwykło się jednak ograniczać w czasach dzisiejszych tylko do tych nauk, w których nie jesteśmy w stanie przeprowadzać eksperymentów lub w inny sposób empirycznie potwierdzić postawionych hipotez. Chodzi tu więc, w szczególności o takie dziedziny jak prawo, moralność, etyka, filozofia czy teologia (religia). Odnośnie do zastosowań prawniczych, to analogia jest tu powszechnie postrzegana jako środek służący do wypełniania tzw. luk w prawie. Korzysta się z niej więc w sytuacji, gdy dla danego stanu faktycznego brak jest jakiejkolwiek reguły (normy) prawnej, która w sposób bezpośredni mogłaby w nim znaleźć zastosowanie. Wtedy właśnie w drodze analogii poszukuje się reguły, która swym zakresem obejmuje przypadki najbardziej zbliżone do przypadku nieuregulowanego, i na jej podstawie wydaje się wyrok. Po drugie, analogia pozwala na niezastosowanie takiej reguły prawa, która choć niewątpliwie obejmuje swą hipotezą aktualny przypadek , to jednak przyjęcie jej za podstawę rozstrzygnięcia byłoby z jakiś względów niepożądane. Co jednak jeszcze bardziej istotne, myślenie per analogiam jest rozumowaniem o wiele bardziej powszechnym, niż by się to z pozoru mogło wydawać. Istotnie, są uzasadnione powody by sądzić, iż analogia jest obecna w każdym wnioskowaniu z norm prawnych. To znaczy, to właśnie ona pozwala przejść od ogólnej normy prawej do wydania rozstrzygnięcia w konkretnym stanie faktycznym. Kluczowym dla rozumowań opartych na analogii jest pojęcie podobieństwa. Mianowicie, ażeby móc stawiać wnioski za pomocą analogii koniecznym jest ustalenie czy porównywane przypadki są do siebie w wystarczającym (istotnym) stopniu podobne. Na zachodzenie takiego podobieństwa może wskazywać intuicja, identyczność relacji jakie zachodzą wewnątrz porównywanych przedmiotów, wspólna ogólna zasada, czy to samo racjonalne uzasadnienie (ratio legis).Ponadto, podobieństwo w analogii może również polegać na wystąpieniu w obu przedmiotach tych samych faktów sprawczych, czyli faktów, które w pierwszym z nich zdecydowały o przypisaniu mu właśnie takich a nie innych konsekwencji prawnych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Identification of a Crime Perpretator Based on Trace Evidence
75%
The application of advanced methods of trace identification at a crime scene has made a substantial contribution to the identification of offenders. An accurate identification as well as preservation of forensic traces at a crime scene are key determinants of the methods' usage. The application of appropriate forensic traces identification and preservation techniques has been presented in the paper, including selected case studies.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.