Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 222

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Postępowanie karne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Tematyką artykułu jest relacja pomiędzy instytucją prawa do odmowy zeznań przez świadka pozostającego w szczególnym, bliskim stosunku z oskarżonym z art.186 Kodeksu postępowania karnego a przestępstwem składania fałszywych zeznań z art.233 Kodeksu karnego. W artykule podjęto próbę wykazania, że pomiędzy wskazanymi przepisami zachodzi niekompatybilność wiążąca się z ustawowym terminem złożenia oświadczenia na skorzystanie prawa do odmowy zeznań. Może zaistnieć sytuacja, że zgodnie z możliwą interpretacją - przestaje istnieć jedno ze znamion przestępstwa z art.233k.k. W artykule wskazano możliwe do zaistnienia na tym tle problemy praktyczne oraz możliwe próby ich rozwiązań. Sformułowano także postulat de lege ferenda pozwalający uniknąć wątpliwości interpretacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są refleksje dotyczące problematyki uproszczonych form przedstawienia zarzutów w polskim procesie karnym. Autor w sposób syntetyczny analizuje tryb z art. 308 § 2 k.p.k., postawienie zarzutu w dochodzeniu, a także w postępowaniu przyśpieszonym.(abstrakt oryginalny)
Pozyskiwanie dowodów w toku postepowania karnego wiąże się z szeregiem czynności, które winny zostać wykonane tak, aby były one prawnie dopuszczalne. Szczególne unormowania ustawodawca przewidział w zakresie pozyskiwania dowodów poza postępowaniem karnym. W toku czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych przez organy szczególne możliwe jest dokonywanie kontroli między innymi rozmów telefonicznych. Wprowadzenie dowodów z tych nagrań uregulowane jest w sposób szczególny. W pewnych sytuacjach ustawodawca przewidział dodatkowe obostrzenia w zakresie uzyskiwania dowodów wówczas, gdy dotyczy to tajemnic zawodowych szczególnie chronionych - art. 180 § 2 k.p.k. Niniejsze opracowanie przedstawia wskazaną problematykę.(abstrakt oryginalny)
Problematyka rozboju doczekała się w polskim piśmiennictwie kryminalistycznym i kryminologicznym stosunkowo wielu opracowań, tak monograficznych, jak i artykułowych. Wzrost zainteresowania zagadnieniami wiktymologii sprawił, że także ofiara napadu rabunkowego - obok sprawcy, sposobu jego działania oraz metodyki ścigania - stała się tematem rozważań naukowych. Jednak zazwyczaj uwagi o pokrzywdzonym stanowią tło dla innych dociekań. Zachowanie ofiary jest jednym z istotnych wyznaczników skuteczności ścigania karnego w sprawach o rozboje. Na pokrzywdzonych tego rodzaju można zatem spojrzeć również z punktu widzenia wiktymologicznej problematyki kryminalistyki. Celem niniejszego artykułu jest możliwie obszerne i kompleksowe przedstawienie charakterystyki ofiar napadów rabunkowych i samej wiktymizacji traktowanej z jednej strony jako dynamiczne ujęcie aktu kreacji ofiary, a z drugiej jako zjawisko, na które składają się poszczególne fakty pokrzywdzenia. Ofiary i wiktymizację staram się spostrzegać - zgodnie z postulatami wiktymologicznej problematyki kryminalistyki - jako czynniki potencjalnie wpływające na wykrywalność sprawców. Zatem prezentując populację pokrzywdzonych i obraz wiktymizacji, szczególnie eksponuję te cechy, które mogą być nieobojętne dla udziału ofiary w ściganiu karnym. (fragment tekstu)
W procesie zapobiegania i zwalczania przestępczości dominującą rolę odgrywają celowo ukierunkowane planowane poczynania profilaktyczne, oparte na wszelkich zdobyczach nauki i techniki. Oczywiście, efektywność tych przedsięwzięć nie jest uzależniona tylko od trafności przyjętej taktyki, lecz również, a często przede wszystkim, od umiejętności korzystania z dorobku postępu technicznego oraz właściwego współdziałania zainteresowanych instytucji z organami powołanymi do utrzymania ładu i porządku publicznego. Stosowanie nowoczesnych środków technicznych w przeprowadzaniu takich czynności, jak m. in. oględziny, eksperyment, przeszukanie celem ujawnienia utrwalenia oraz zabezpieczenia śladów i dowodów, staje się coraz bardziej efektywne i wszechstronne. Policja niektórych krajów zachodnich wykorzystuje w swej działalności urządzenia służące do badania prawdziwości zeznań, zwane poligrafem, wariografem, detektorem itp. Fakt ten budzący wprawdzie nadal wiele kontrowersji - zarówno w kwestii wiarygodności wyników badań, jak i naruszenia najbardziej intymnej sfery psychiki człowieka - sygnalizuje jeszcze jeden przykład nierozerwalnego związku postępu technicznego z formami i metodami badań kryminalistycznych. W ostatnich latach na łamach prasy prawniczej toczy się ożywiona dyskusja na temat dopuszczalności stosowania badań poligraficznych w procesie karnym. Trwająca dyskusja stanowi drugi etap wymiany myśli i poglądów w Polsce na temat badań poligraficznych. Dyskusję, jaka miała miejsce w latach 1964-1967, zapoczątkował pierwszy w Polsce w roku 1963 przypadek zastosowania poligrafu w procesie karnym. Dyskusja koncentrowała się wówczas głównie na kwestii, czy stosować badania poligraficzne. Pojawiło się wtedy wiele głosów przeciwko dopuszczalności tego typu badań, przede wszystkim w stosunku do oskarżonego. Podnoszono zarzut niedozwolonego pozbawienia w ten sposób oskarżonego swobody wypowiedzi. (fragment tekstu)
Do pozyskiwania rzetelnych danych o oskarżonym przywiązuje się dużą wagę w literaturze karno-procesowej. Prawidłowo zebrane, wiarygodne informacje charakteryzujące jego sylwetkę, dotyczące jego właściwości i warunków osobistych, przydatne są organom ścigania już na szczeblu postępowania przygotowawczego. Dzięki nim istnieją szanse bliższego poznania podejrzanego. Posiadając je, łatwiej jest przewidzieć sposób jego zachowania i reakcji. W toku czynności procesowych, w których uczestniczy podejrzany, prostszymi środkami można skłonić go do ujawnienia prawdy. Również w kolejnych stadiach procesu dane osobopoznawcze mają wpływ na prawidłowy ich przebieg. W postępowaniu jurysdykcyjnym, w znacznej mierze decydują o trafnym wyborze kary lub innego przewidzianego prawem środka oddziaływania. Z kolei w postępowaniu wykonawczo-likwidacyjnym często oddziaływają na ewentualną korektę dobranego środka karnego w czasie, kiedy jest stosowany. Przepisy prawne, na podstawie których prowadzone są badania osobopoznawcze, określone zostały w art. 50 § 2 k.k., w art. art. 8, 261 pkt 4, 339 § 2 k.p.k., a także w art. 24 ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich. Informacje na temat oskarżonego w procesie karnym czerpać można z wielu źródeł. Wskazywali je w doktrynie S. Waltoś, M. Bereżnicki, J. Malec powołując takie instytucje, jak: 1) ekspertyza psychologiczna i psychiatryczna (art. 65 § 1 pkt 2 k.p.k.); 2) zarządzenie badań osobopoznawczych (art. 86 § 3 k.k.w.); 3) wywiad środowiskowy art. 339 § 2 k.p.k.); 4) opinie pochodzące z zakładów pracy i innych jednostek organizacyjnych, zbierane przez organy prowadzące postępowanie karne; 5) przesłuchanie podejrzanego i wysłuchanie oskarżonego; 6) przesłuchanie świadków; 7) opinie składane przez przedstawiciela społecznego dopuszczonego do udziału w postępowaniu (art. 82 k.p.k.); 8) analiza akt poprzednich ska-zań, jeśli sprawca był karany. Na gruncie obowiązujących przepisów organ procesowy nie jest zmuszony korzystać ze wszystkich źródeł informacji. Poza danymi z rejestru skazanych może nawet ograniczyć się do jednego z nich, o ile dojdzie do wniosku, że jest to wystarczające. Równocześnie J. Malec podkreślał, iż wykorzystanie większej ich liczby wydatnie zmniejsza niebezpieczeństwo oparcia się na danych nieprawdziwych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rozwiązania prawnokarne dotyczące udaremniania lub utrudniania wykonania różnego rodzaju rozstrzygnięć urzędowych obowiązujące dawniej w Czechosłowacji oraz obecnie w Słowacji i Czechach. Uwagi te stanowią wprowadzenie do rozważań, które zostaną zawarte w drugiej części opracowania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia nowy kształt instytucji skazania bez rozprawy, obowiązujący po 1 lipca 2015 r., i związane z nim szanse, wyzwania i zagrożenia. Wśród szans wskazano przede wszystkim rozszerzenie zakresu zastosowania skazania bez rozprawy i brak utrwalonej wykładni nowych przepisów, wśród wyzwań - doprowadzenie do wnikliwej, rzetelnej kontroli wniosku, w szczególności opartego o przyznanie się podejrzanego, a wśród zagrożeń - ryzyko nadużywania przez pokrzywdzonych prawa sprzeciwu, brak trybu eliminacji oświadczenia o przyznaniu się z akt sprawy w razie nieuwzględnienia wniosku oraz znaczne ograniczenie zaskarżalności wyroków wydawanych w trybie skazania bez rozprawy. Autorka podkreśla także rolę adwokatury w usuwaniu zagrożeń dla interesów oskarżonego i stawieniu czoła wyzwaniom.(fragment tekstu)
The Article 168a of Code of Criminal Procedure introduces the rule of the permissibility in criminal proceedings evidence obtained under the violation of criminal procedure regulations or as the result of indictable offence defined in Article 1 of Criminal Code. The Article 168a of CCP is highly controversial, especially due to the lack of linguistic precision of its provision and collision with Constitution. The regulation mentioned above is in conflict with the system of evidence-related prohibitions in criminal proceedings. In this context, the freedom expression rule during the interrogation is essential. Its violation results in the prohibition of the use of evidence. Used in the provision of Art. 168a of CCP, word "exclusively" is claimed to be a key for proper resolution of this problem. If interpreted differently, the provision would flagrantly deny the essence and nature of the freedom expression rule during the interrogation.(original abstract)
Artykuł podejmuje problematykę zawieszenia postępowania karnego ze względu na prowadzoną kontrolę podatkową, kontrolę celno-skarbową lub toczące się postępowanie administracyjne. Zasadą postępowania karnego jest samodzielność jurysdykcyjna sądów karnych, a jej ograniczenie jest ściśle reglamentowane. Tymczasem, art. 114a k.k.s. wprowadził do postępowania karnego możliwość jego zawieszenia z powodu oczekiwania na prejudykat w postaci orzeczenia sądu administracyjnego lub ostatecznej decyzji administracyjnej. Ponadto, analizowany w zestawieniu z art. 70 o.p., powoduje w praktyce niemożność przedawnienia zobowiązania podatkowego. Z jednej strony bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego przerywa wszczęte postępowanie karnoskarbowe (art. 70 § 1 pkt 6 o.p.), a z drugiej postępowanie karnoskarbowe ulega zawieszeniu ze względu na postępowanie podatkowe, które zostało uprzednio zawieszone ze względu na wszczęte postępowanie karnoskarbowe.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi refleksję autora na temat sensu i sposobu rozumienia, a tym samym praktycznego stosowania niektórych zapisów zawartych w art. 306 polskiego Kodeksu postępowania karnego. Chodzi o możliwość złożenia zażalenia na postanowienie w przedmiocie wszczęcia śledztwa (i odpowiednio dochodzenia). W praktyce działania sądów pojawia się tendencja do uznawania, że uprawnionemu, który złożył takie zażalenie, w przypadku, gdy zostało ono rozpatrzone pozytywnie i prokuratura zajęła się sprawą, jednak ostatecznie uznała, że brak jest podstaw do wniesienia aktu oskarżenia do sądu, w rezultacie czego umorzyła postępowanie, nie przysługuje już prawo do zaskarżenia postanowienia o takim umorzeniu. Miałoby to stanowić efekt wcześniejszego skorzystania z prawa do wniesienia zażalenia. Autor wykazuje, że jest to rozumowanie błędne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony zagadnieniu czynności sprawdzających poprzedzających wszczęcie postępowania karnego, służących ustaleniu zasadności lub dopuszczalności wszczęcia procesu. Autor analizuje tę problematykę z punktu widzenia kwestii dotyczącej charakteru prawnego terminu prowadzenia wspomnianych czynności. W opracowaniu przyjęto metodę dogmatyczno-prawną. Dokonano oceny obowiązującej regulacji normatywnej i sformułowano propozycje zmian. Całość rozważań ujętych w artykule jest podporządkowana postulatowi kreowania takich rozwiązań, które stanowią rezultat odpowiedniego zbilansowania ochrony dobra wymiaru sprawiedliwości oraz potrzeby poszanowania praw człowieka. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie podejmuje zagadnienie transformacji sposobów rozstrzygania spraw karnych oraz stosowanych środków reakcji na popełniane przestępstwa w aspekcie ogólnych trendów ustawodawczych oraz specyficznych rozwiązań polskiego postępowania karnego. Pośród wielości i różnorodności możliwych perspektyw badawczych tej problematyki wybrano i bliżej omówiono nowy kształt zasady kontradyktoryjności oraz postklasyczne środki realizacji wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Wspólnym tłem tych zagadnień są działania ustawodawcze w sferze procesu karnego, podejmowane w ostatnim czasie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest omówienie wybranych kwestii związanych z zapewnieniem odpowiedniej reprezentacji osobom z niepełnosprawnością intelektualną, przeciwko którym prowadzone jest postępowanie karne. Powinność przyznania im dodatkowych praw wynika z Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie gwarancji procesowych dla osób wymagających szczególnego traktowania podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniu karnym. W tekście wskazano na problemy związane z realnością zagwarantowania tej kategorii oskarżonym udziału obrońcy oraz niedostateczność polskich regulacji proceduralnych dotyczących powinności zapewnienia obecności przedstawiciela prawnego lub stosownej osoby dorosłej podczas czynności postępowania przygotowawczego oraz rozprawy. W artykule zwrócono również uwagę na asymetrię w tym zakresie pomiędzy sytuacją prawną oskarżonego oraz pokrzywdzonego, którzy z uwagi np. na zaburzenia rozwoju intelektu wymagają dodatkowego wsparcia. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi próbę przybliżenia udziału Policji jako niefinansowego organu postępowania przygotowawczego w jurysdykcyjnym postępowaniu karnym skarbowym. Kluczową część opracowania poświęcono rozważaniom o uprawnieniach Policji w postępowaniu jurysdykcyjnym w procesie karnym skarbowym, ograniczając je do spraw o wykroczenia skarbowe z uwagi na fakt przyznania Policji statusu oskarżyciela publicznego jedynie w tej kategorii spraw. W publikacji omówiono także problematykę środków zaskarżenia przysługujących Policji oraz jej udziału w rozprawie odwoławczej. artykuł zawiera ponadto charakterystykę innych czynności w postępowaniu karnym skarbowym do których uprawniona jest Policja. Publikację kończą wnioski. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia ocenę dotychczasowej praktyki sądowej w kwestii postępowania z wnioskiem o uzasadnienie wyroku złożonym przed jego ogłoszeniem. W tym celu poddano kry-tycznej interpretacji zarówno materiał normatywny, jak i orzecznictwo Sądu najwyższego. Przyczynkiem do powstania artykułu było natomiast przywołanie tego - jak wydawało się, już od lat rozstrzygniętego - problemu przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku w sprawie Witkowski przeciwko Polsce z dnia 20 listopada 2018 roku, a to w kontekście konstytucyjnie i konwencyjnie chronionego prawa dostępu jednostki do sądu. Przedstawione w tekście rozważania odnoszą się m.in. do bezprzedmiotowości, niedopuszczalności oraz bez-skuteczności wniosku, w rezultacie potwierdzając wstępną tezę o dotychczasowym niewłaściwym postępowaniu sądów w kwestii wniosku o uzasadnienie wyroku złożonego przed jego ogłoszeniem. Równocześnie artykuł proponuje rozwiązanie problemu poprzez dokonywanie oceny tytułowej czynności procesowej z perspektywy momentu podejmowania decyzji w jej przedmiocie, a nie momentu jej dokonania. na skutek tego, jeżeli w czasie rozpatrywania wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku złożonego przed jego ogłoszeniem wyrok w sprawie nie zapadł, czynność taka - jako pozbawiona procesowego znaczenia - wywołać powinna jedynie skutek w postaci czynności technicznej zamieszczenia wniosku w aktach sprawy. W chwili jednak, gdy orzeczenie podlegające uzasadnieniu już zapadło, kwestia momentu złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest irrelewantna dla jego dopuszczalności. Powyższe rozwiązanie proponowane jest w duchu postulatów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z wyroku Witkowski przeciwko Polsce. (abstrakt oryginalny)
Od kilku lat coraz częściej mówi się o zjawisku instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych. Toczyła się też dyskusja o roli sądów administracyjnych w zwalczaniu tego zjawiska. Rozbieżności w tym zakresie usunęła ostatecznie uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24.05.2021 r. - dalej uchwała z 24.05.2021 r. Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie - jak w świetle tej uchwały organy podatkowe mają wykazać, że wszczęcie postępowania karnego skarbowego nie miało na celu jedynie doprowadzenia do zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z zasadą obowiązującą w republikańskim Rzymie nie można było wykorzystywać zeznań niewolników na szkodę ich właścicieli, w szczególności w sprawach zagrożonych karą śmierci (in caput domini), niewolnicy nie mogli także wnosić oskarżeń przeciwko właścicielom. Do niewielu przestępstw, w których dopuszczalne były wyjątki od tej zasady, należała zbrodnia obrazy majestatu. W niniejszym artykule zaprezentowano najważniejsze poglądy rzymskich autorów na wiarygodność zeznań złożonych na torturach, a także wyjaśniono powody stosowania tortur w przesłuchaniach niewolników. W okresie pryncypatu zakaz przesłuchiwania niewolników przeciwko właścicielom był obchodzony, a następnie został zniesiony przez konstytucje cesarskie. W okresie dominatu zbrodnia obrazy majestatu była jedyną, w której niewolnikowi wolno było złożyć oskarżenie przeciw właścicielowi. (abstrakt oryginalny)
Sprawa Kuby Rozpruwacza po dziś dzień nie przestaje fascynować, zaś próby jej rozwiązania podejmują się nowe pokolenia śledczych. Jednakże o wiele bardziej istotne z punktu widzenia współczesnej pracy wykrywczej wydaje się zbadanie sposobu prowadzenia śledztwa pod kątem błędów popełnionych w czasie jego trwania. Okazuje się bowiem, że bardzo wiele niepoprawnych zachowań, jakich dopuszczono się w czasie badania przypadku morderstw w Whitechapel, jak nieprawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia czy mieszanie politycznych interesów z dociekaniem prawdy, zdarza się także 128 lat po omawianym przypadku. Powyższe jednoznacznie podkreśla, iż w pracy śledczej najważniejszym ogniwem jest człowiek i jego praca, zaś nowoczesne technologie nie są celem, a jedynie środkiem w dążeniu do prawdy.(abstrakt oryginalny)
Instytucja wznowienia i podjęcia umorzonego postępowania przygotowawczego mają kluczowe znaczenie w zakresie możliwości powrotu do zakończonego postępowania karnego. Zasady postępowania karnego, decydujące o sposobie jego prowadzenia, w pewnych stanach faktycznych wymuszają zakończenie postępowania na danym etapie. Czasami wynika to z pojawienia się względnej, a więc usuwalnej negatywnej przesłanki procesowej, czasami zaś z niemożności wykrycia sprawców przestępstwa. Kluczowe jest zatem ustalenie, jakie są warunki powrotu do zakończonego postępowania przygotowawczego. Czy jest to możliwe? Jaki jest zakres czasowy możliwej do podjęcia decyzji? W niniejszym artykule zostaje udzielona odpowiedź na te pytania. Skoncentrowano się przy tym na procesowych warunkach dopuszczalności powrotu do postępowania karnego. Omówiono zasady dotyczące wznowienia i podjęcia umorzonego postępowania w zależności od momentu jego zakończenia, a także organy uprawnione do działania, warunki działania prokuratora, rolę i miejsce Policji w systemie podejmowania decyzji. Powyższe elementy stanowią próbę umiejscowienia tych instytucji szczególnych w systemie ujawniania starych zbrodni popełnionych przez nieujawnionych sprawców.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.