Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 196

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Postal services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Artykuł omawia organizację i działalność Stowarzyszenia Europejskich Publicznych Operatorów Pocztowych Posteurop, utworzonego 13 stycznia 1993 r. w Londynie, stawiającego sobie za cel poprawienie, unowocześnienie i zwiększenie szybkości usług pocztowych.
Prezentowany artykuł dotyczy liberalizacji sektora pocztowego i jej wpływu na zapewnienie powszechnych usług pocztowych. Liberalizacja sektora pocztowego oznacza stopniowe zmniejszanie częściowego monopolu pocztowego na rzecz operatorów powszechnych usług pocztowych. Ponieważ przychody z usług operatorów świadczących usługi powszechne w obrębie obszaru zastrzeżonego stanowią większość ich całkowitych przychodów, redukcja zastrzeżonego obszaru może być zagrożeniem dla ich kondycji finansowej.(abstrakt autora)
Istotą funkcjonowania Unii Europejskiej jest takie regulowanie procesów integracyjnych, aby w ich wyniku wzrastał udział cech wspólnych oraz zmniejszał się udział cech specyficznych (narodowych) we wszystkich krajowych systemach gospodarczych. Europejska integracja zmierza więc w kierunku konwergencji funkcjonujących w krajach członkowskich różnorodnych rozwiązań systemowych, w ramach jednolitego systemu społeczno-gospodarczego. Działania te kształtują swoisty wspólnotowy model społeczno-gospodarczy. (fragment tekstu)
Polska należała do grupy krajów UE, w której przystępność ekonomiczna podstawowych usług pocztowych była najniższa. W przypadku przystępności w skali makroekonomicznej, określonej liczbą przesyłek listowych kategorii ekonomicznej, która była równoważna wartości PKB per capita nasz kraj znalazł się - na ostatnim, a określonej czasem potrzebnym pracownikowi przemysłu na osiągnięcie wynagrodzenia równego opłacie za standardową przesyłkę listową - na przedostatnim miejscu wśród analizowanych krajów Wspólnoty. Przedstawione w niniejszym artykule sposoby określania przystępności ekonomicznej powszechnych usług pocztowych oraz kształtowanie się jej zmian dowodzą, że jest to zagadnienie złożone i niełatwe do porównania w skali całej Wspólnoty, jednak warto podejmować trud poszukiwania najbardziej obiektywnych metod jego pomiaru. (fragment tekstu)
Podsumowując, należy zwrócić uwagę, że ustanowienie III Dyrektywy pocztowej z 20 lutego 2008 r. było znaczącym osiągnięciem w realizacji jednego z podstawowych celów polityki wobec sektora pocztowego UE, jakim jest pełne urzeczywistnienie rynku wewnętrznego usług pocztowych Wspólnoty. Zgodnie z postanowieniami tej dyrektywy, we wszystkich państwach członkowskich proces liberalizacji rynku pocztowego powinien zakończyć się najpóźniej do 31 grudnia 2012 r. (fragment tekstu)
Pełna liberalizacja rynku usług pocztowych, która miała miejsce na początku 2013 r., zapewniła swobodę działania podmiotom tego rynku. Brak bariery polegającej na ograniczeniu dostępu do rynku pocztowego spowodował wzrost konkurencji między podmiotami świadczącymi usługi, co korzystnie wpłynęło na przekształcenia strukturalne tego rynku. Obecny stan liberalizacji rynku usług pocztowych w Polsce wskazuje, że zmieniły się warunki i powstały nowe sposoby oferowania usług stronie popytowej. Zmieniły się obowiązki strony podażowej w zakresie świadczenia usług pocztowych.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote From Monopoly to the Liberalization of Postal Services
80%
Rynek usług pocztowych jest interesującym przykładem struktury, która wpierw została przekształcona z rynku konkurencyjnego w monopol, a następnie poddana została procesom liberalizacji, prowadzącym do stopniowego odchodzenia od rozwiązań monopolistycznych i przechodzenia do w pełni otwartego rynku pocztowego. Obserwowane procesy, dowodzące również współcześnie aktywnego angażowania się operatorów zasiedziałych i polityków w działania spowalniające pełne otwarcie rynku usług pocztowych, wskazują na ciągłą znaczącą rolę sił konserwatywnie podchodzących do działalności pocztowej. Dowodzą one zarazem, że konkretne rozstrzygnięcia polityczne ukierunkowane są przede wszystkim na osiąganie tego, co społecznie możliwe, a nie tego, co ekonomicznie własciwe. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja kosztu netto usług powszechnych z powodzeniem może niwelować niepożądane skutki interwencjonizmu administracji w funkcjonowanie podmiotów świadczących usługi publiczne. Celem niniejszego opracowania jest zaproponowanie metodologii weryfikacji, czy wyznaczony koszt netto usługi powszechnej stanowi nieuzasadnione obciążenie operatora wyznaczonego. Główną rolę przypisano regulatorowi, który jako podmiot odpowiedzialny za jakość dostarczanych usług na rynek ma decydujące znaczenie dla ustalenia poziomu rozsądnego zysku, który powinien być brany pod uwagę przy ocenie wartości kosztu netto usług powszechnych jako nieuzasadnionego obciążenia operatora. Poziom rozsądnego zysku dla operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych należy utożsamiać ze zwrotem na poziomie średnioważonego kosztu kapitału przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza przykładów wykorzystania cyfrowych platform pocztowych do świadczenia usług e-government oraz wskazanie potencjalnych możliwości integracji systemów informatycznych administracji publicznej z takimi platformami. Na tle rankingu krajów Unii Europejskiej pod względem osiągniętych wartości wskaźnika EGDI oraz założeń koncepcji obniżania kosztów funkcjonowania administracji - lean government zostały zaprezentowane przykłady partnerstwa e-administracji i poczty w wybranych krajach oraz zaakcentowano korzyści wynikające z takiego współdziałania. Ponadto zasygnalizowano stan obecny i perspektywy współpracy administracji państwowej z operatorem wyznaczonym w obszarze świadczenia usług e-administracji.(abstrakt autora)
Prace nad projektem nowelizacji normy EN 13850 zostały zakończone w lutym 2009 r. a obecnie projekt jest konsultowany z urzędami regulacyjnymi i organizacjami konsumenckimi. Do projektu włączono przewodnik stosowania normy, będący poprzednio niezależnym dokumentem. W projekcie wprowadzono cały szereg istotnych zmian wynikających z doświadczeń w stosowaniu dotychczasowych edycji normy. Przewiduje się, że znowelizowaną normę można będzie stosować od 2011 roku. (fragment tekstu)
Najważniejszym programem społeczno-gospodarczym Unii Europejskiej, wyznaczającym kierunki rozwoju Poczty Polskiej jest Strategia Lizbońska. Dokument ten został przyjęty przez Radę Europejską na posiedzeniu w Lizbonie w marcu 2000 roku. Określono w nim w sposób kompleksowy i długofalowy kierunki rozwoju społeczno- gospodarczego krajów członkowskich Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
W XXI wieku Polska staje przed ogromem wyzwań natury społecznej i technologicznej. W wysoko rozwiniętych społeczeństwach obserwuje się silną tendencję do przechodzenia od gospodarki opartej na pracy i kapitale do gospodarki opartej na wiedzy, w której zasadniczą rolę odgrywa informacja oraz technologie informacyjne. Weszliśmy w wiek cywilizacji cyfrowej. Kluczowym zadaniem dla Polski jest włączenie się w proces budowy ery informacyjnej poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii społeczeństwa informacyjnego, stwarzanie warunków dla zapewnienia bezpośredniego dostępu do informacji, kształtowanie świadomości społeczeństwa oraz rozwijanie jego potencjału intelektualnego i gospodarczego. Zadania te dotyczą również rynku usług pocztowych. Poprzez oferowanie nowych usług zarówno tych o charakterze powszechnym jak i umownym opartych w znacznej części na procesach teleinformatycznych, rynek usług pocztowych stanie się kolejnym istotnym elementem ery społeczeństwa informacyjnego. (fragment tekstu)
Do końca roku 2012 rynek usług pocztowych wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej objęty zostanie pełną liberalizacją. Otwarty dla konkurencji sektor pocztowy wymaga regulacji prawnych umożliwiających spełnienie wymogów zawartych w dyrektywach pocztowych. Nadrzędnym celem reform regulacyjnych rynków pocztowych Unii Europejskiej jest stworzenie oraz długookresowe utrzymanie rynku o cechach wolnokonkurencyjnych. Wymogiem skutecznej realizacji tego założenia jest podjęcie odpowiednich kroków (de)regulacyjnych mających zapewnić dostęp do rynku podmiotom prywatnym oraz ograniczyć dominację operatorów publicznych. Transfer świadczenia usług pocztowych w sferę prywatną związany ze zmianami własnościowymi operatora publicznego oraz pojawianiem się operatorów alternatywnych, znajduje uzasadnienie w aktualnych doktrynach ekonomicznych dotyczących regulacji sektora publicznego. (fragment tekstu)
Współczesne usługi pocztowe już dzisiaj szeroko wykorzystują współczesne technologie informatyczne i elektroniczne. W niniejszym artykule zostanie omówionych parę przykładów ich zastosowania.(fragment tekstu)
Poczta publiczna pełni ważne funkcje społeczne i gospodarcze. Jako dziedzina aktywności ludzkiej ma wielowiekowe, monopolistyczne doświadczenie dostarczania pocztowych usług powszechnych i kurierskich za pośrednictwem unikalnej sieci dystrybucyjnej. W ostatnich dwudziestu latach sektor pocztowy na świecie charakteryzują istotne zmiany transformacyjne. Tworzone są warunki do całkowitego znoszenia monopoli w obszarze rynku pocztowego. Rozwój technologii pocztowych i teleinformatycznych sprzyja tworzeniu konkurencyjnego rynku. Wielu operatorów pocztowych, którzy dotychczas byli usługodawcami państwowymi, przekształca się poprzez prywatyzację w ponadnarodowe korporacje. W zaprezentowanym tekście podjęto próbę odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania: dlaczego powszechne usługi pocztowe nie były od początku oferowane na konkurencyjnym rynku, w przeciwieństwie do wielu innych produktów zaspokajających podstawowe potrzeby, dlaczego takie rozwiązanie jest dostępne dla świadczenia powszechnych usług pocztowych dopiero obecnie?(abstrakt oryginalny)
Poczta Polska należy do niewielu instytucji, które potrafiły w każdych warunkach burzliwej historii znaleźć miejsce dla siebie i przetrwać, nie tracąc nic ze swego znaczenia i charakteru. Zmiany na Poczcie następują cały czas, ale odbywają się one w taki sposób, aby klient tego nie odczuł. Codziennie też poczta poszerza swoje usługi, oferując klientom korzystne warunki oraz powszechną dostępność do swoich placówek i usług. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki analizy problemu niedostarczenia przesyłki do odbiorcy przez firmę kurierską. Wzięto pod uwagę trzy etapy realizacji usługi kurierskiej i przeanalizowano je pod kątem takich kryteriów jak: człowiek, materiał, metoda, maszyna oraz zarządzanie.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Usługi pocztowe w dobie e-handlu
80%
Przez wiele lat w literaturze przedmiotu wskazywano głównie na pojawiające się zagrożenia dla rynku usług pocztowych ze strony dynamicznie rozwijających się usług komunikacji elektronicznej (usług społeczeństwa informacyjnego, czy usług ICT - Information and Communication Technologies). W niniejszym artykule zwrócono uwagę na pozytywny trend rozwoju usług pocztowych w latach 2001- 2008. Można też domniemywać, że usługi komunikacji elektronicznej, np. poczta elektroniczna i SMS1, wywierają korzystny wpływ i determinują nowe kierunki działalności operatorów pocztowych, którzy wykorzystując w sposób planowany te usługi mogą wnieść istotny wkład w rozwój polskiej e-gospodarki, a co za tym idzie gospodarki w ogóle. Wprowadzają nowe - o wartości dodanej - usługi pocztowe, skierowane do ściśle określonych klientów, zarówno podmiotów gospodarczych, jak i indywidualnych konsumentów. Chodzi tu głównie o segment przesyłek ekspresowych i kurierskich, pocztę hybrydową, bankowość elektroniczną, usługi finansowe i ubezpieczeniowe oferowane przez operatorów pocztowych. W tych obszarach działalności pocztowej mogą być wykorzystane wszelkie usługi on-line świadczone za pomocą sieci Internet.(fragment tekstu)
20
80%
Przez wiele lat w literaturze przedmiotu wskazywano głównie na pojawiające się zagrożenia dla rynku usług pocztowych ze strony dynamicznie rozwijających się usług komunikacji elektronicznej (usług społeczeństwa informacyjnego, czy usług ICT - Information and Communication Technologies). W niniejszym artykule zwrócono uwagę na pozytywny trend rozwoju usług pocztowych w latach 2001- 2008. Można też domniemywać, że usługi komunikacji elektronicznej, np. poczta elektroniczna i SMS1, wywierają korzystny wpływ i determinują nowe kierunki działalności operatorów pocztowych, którzy wykorzystując w sposób planowany te usługi mogą wnieść istotny wkład w rozwój polskiej e-gospodarki, a co za tym idzie gospodarki w ogóle. Wprowadzają nowe - o wartości dodanej - usługi pocztowe, skierowane do ściśle określonych klientów, zarówno podmiotów gospodarczych, jak i indywidualnych konsumentów. Chodzi tu głównie o segment przesyłek ekspresowych i kurierskich, pocztę hybrydową, bankowość elektroniczną, usługi finansowe i ubezpieczeniowe oferowane przez operatorów pocztowych. W tych obszarach działalności pocztowej mogą być wykorzystane wszelkie usługi on-line świadczone za pomocą sieci Internet.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.