Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poverty line
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest analiza wpływu wyboru postaci indywidualnych miar ubóstwa oraz typu funkcji określającej rozkład dochodów na szybkość i tempo reakcji łącznej miary ubóstwa P dla populacji. Przeprowadzone badanie dotyczyło szczególnego przypadku: logarytmiczno-normalnego rozkładu dochodów i dwóch miar indywidualnego poziomu ubóstwa p(x,z) dla dochodu x i linii ubóstwa z. Pozwoliło to przede wszystkim zwrócić uwagę na problemy: wyboru poziomu linii ubóstwa, gdy kwalifikacja do grupy ubogich nie jest dychotomiczna, lecz ocena stopnia ubóstwa jest dokonywana na podstawie indywidualnej miary ubóstwa p(x,z); obserwowanych zależności między wartościami łącznej miary ubóstwa P dla wybranych poziomów linii ubóstwa - w szczególności analizowano: przyrost, względny przyrost, szybkość i tempo reakcji oraz elastyczność łukową łącznej miary ubóstwa dla populacji ze względu na zmianę linii ubóstwa.
2
Content available remote Constructing Poverty Lines in Croatia Using Kakwani's Model
100%
This paper presents a new model for defining the poverty line as a possible candidate for the construction of a new official poverty line in Croatia. The model, based on Kakwani's (2010) approach (nutrition- based anchor), uses consumer theory as the basis for defining food and non-food poverty lines. In Croatia, various alternative poverty indicators have been developed to define the official poverty line. To ensure international comparability and consistency, the poverty threshold expressed in local currency by applying the exchange rate of currencies' purchasing power (PPP) is expressed in international dollars. It is important to ensure implementation of redistributive policies, maximization of market efficiency, and increased social justice. All this policy goals and instruments heavily depend on efficient and precise poverty measurement methods. (original abstract)
Zmiany zachodzące w strukturach gospodarczych i społecznych w Polsce w ostatnich latach są źródłem wzrostu i rozwoju gospodarczego. Transformacja w sferze ekonomii nie powoduje wyłącznie pozytywnych skutków. Oprócz bezrobocia jednymi z najważniejszych problemów są zjawiska ubóstwa i zróżnicowania społeczeństwa pod względem poziomu uzyskiwanych dochodów. Jednym z możliwych do analizowania wymiarów ubóstwa jest jego wymiar subiektywny. Subiektywne linie ubóstwa zaprezentowane w artykule zostały wyznaczone na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego od grudnia 1997 do połowy stycznia 1998 wśród gospodarstw domowych osób zamieszkujących w regionie szczecińskim.
W pracy zaproponowano nową metodę pomiaru funkcji użyteczności dochodu. Modele funkcji użyteczności umożliwiają obliczenie linii ubóstwa. Proponowana metoda usuwa podstawową niedogodność metody Lejdejskiej Linii Ubóstwa: arbitralny pomiar użyteczności dochodu. W pracy proponuje się również nowe sformułowanie "Pytań Oceniających Dochód". Na podstawie niewielkiej próby pilotażowej przedstawiono niektóre wstępne rezultaty empiryczne.
Celem opracowania jest ocena rezultatów dotychczasowej walki z ubóstwem i perspektyw w zakresie jego likwidacji. Omówiono wielopłaszczyznowy charakter oraz przyczyny ubóstwa. Przedstawiono trendy i aktualny stan zróżnicowania pomiędzy krajami biednymi i bogatymi oraz główne kierunki polityki zwalczania ubóstwa.
W artykule przedstawiono problemy związane z pomiarami zjawiska pauperyzacji społeczeństwa. Omówiono wskazówki używane do ustalania skali ubóstwa. Położono szczególny nacisk na metodologiczne założenia w konstrukcji różnych mierników ubóstwa.
7
Content available remote Miary ubóstwa i problemy ich aplikacji
100%
Niniejszy szkic zawiera zwięzłą charakterystykę wymienionych tu linii ubóstwa oraz niektóre opinie i poglądy dotyczące ich przydatności w badaniach cech i zasięgu ubóstwa, a także ich stosowania w działaniach polityki społecznej, zmierzających do ograniczenia tego zjawiska. Na tej podstawie, jak i na podstawie własnych doświadczeń zebranych w toku wieloletnich badań, przedstawiam argumenty przemawiające za wykorzystywaniem w badaniach ubóstwa w Polsce, linii ubóstwa określanych przy zastosowaniu podejścia normatywnego, tj. minimum socjalnego i minimum egzystencji. Wskazuję ponadto na niektóre problemy związane z aplikacją wyników tych badań do polityki społecznej. (fragment tekstu)
Termin „linia ubóstwa” jest używany zamiennie z terminami granica lub próg ubóstwa. W artykule scharakteryzowano linie bezwzględnego i względnego ubóstwa oraz linie subiektywne ubóstwa. Przedstawiono również inne propozycje progów ubóstwa, zaproponowane m.in. przez Bank Światowy i Stany Zjednoczone.
Celem artykułu jest rekonstrukcja ekonomicznej analizy ubóstwa i głodu zaproponowanej przez Amartya Sena, hinduskiego ekonomistę, który otrzymał Nagrodę Nobla w 1998 r. W pierwszej części omówiono podstawowe pojęcia filozofii społecznej i teorii ubóstwa Amartyi Sena. Część druga artykułu stanowi rozwinięcie teorii Sena i omówienie zjawisk ubóstwa i głodu oraz dobrobytu we współczesnym świecie.
W artykule przedstawiono niektóre kierunki rozwiązań następujących problemów: jak określić próg ubóstwa odpowiadający dochodowi godziwemu, co przyjąć za podstawę obliczenia - dochody czy wydatki, czy brać pod uwagę jedną linię ubóstwa czy ich wiązkę, jak ukierunkować politykę przeciwdziałania ubóstwu mając na względzie jej konsekwencje dla rynku pracy i rozwoju gospodarczego, kto powinien określać dochód i wynagrodzenie godziwe?
W referacie przedstawiono istotę społeczeństwa informacyjnego oraz warunki jego funkcjonowania. Wskazano na przyczyny ubóstwa w społeczeństwie XXI wieku oraz pokazano jego rodzaje. Omówiono rolę technologii informatycznych w zwalczaniu ubóstwa. Pokazano znaczenie komputerów w ograniczaniu ubóstwa informacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przegląd metod pomiaru ubóstwa. Omówione metody mogą być obarczone błędami wynikającymi z wykorzystania technik statystycznych do badania tego zjawiska. Poziom możliwych błędów jest trudny do oszacowania. Zaletą metod jest ich odniesienie do całej populacji.
14
Content available remote Wielowymiarowa analiza poziomu ubóstwa powiatów województwa podlaskiego
84%
Celem artykułu jest zmierzenie i porównanie poziomu ubóstwa jednostek terytorialnych za pomocą metod statystyki wielowymiarowej. Zaproponowane rozwiązanie zostało przedstawione dla powiatów województwa podlaskiego, jednakże z powodzeniem może być wykorzystane do badania poziomu ubóstwa innych jednostek terytorialnych w innych województwach. Z uwagi na wielokryterialny charakter badań poziomu ubóstwa, do analizy wyników wykorzystano metody wielowymiarowej analizy porównawczej, w tym wybrane metody porządkowania liniowego oraz nieliniowego. To wszechstronne podejście pozwoliło na ustalenie hierarchii powiatów ze względu na poziom ubóstwa oraz na wskazanie powiatów podobnych ze względu na poziom analizowanego zjawiska społecznego. Metody porządkowania zbioru obiektów można podzielić na metody porządkowania liniowego oraz metody porządkowania nieliniowego. Obie grupy metod mogą stanowić punkt wyjścia do grupowania obiektów. (fragment tekstu)
Autor analizuje aksjomaty dotyczące różnych aspektów ubóstwa i zbudowane na ich podstawie indeksy ubóstwa.
Problem dziedziczenia nierówności i biedy jest problemem występującym nie tylko w Polsce. W międzynarodowym projekcie PROFIT (Policy Responses Overcoming Factors in the Intergenerational Transmisson of Inequalities) realizowanym 2004-2007 uprawnienia koordynatora uzyskał Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Autor omawia wyniki badań dostarczonych przez ten instytut oraz inicjatywy ograniczenia ubóstwa podejmowane przez inne kraje Europy.
Jednym ze sposobów pomiaru nierówności dochodowych jest metoda oparta na wykorzystaniu linii ubóstwa z. W artykule omawia się różne miary ubóstwa dla populacji. Rozważa się przypadek ciągły, przyjmując, że rozkład dochodów w populacji jest określony za pomocą dystrybuanty rozkładu logarytmiczno-normalnego. Miary ubóstwa dla populacji określa się po przyjęciu indywidualnych miar ubóstwa i linii ubóstwa oraz dystrybuanty rozkładu dochodów w populacji. Rozważa się szybkość reakcji łącznej miary ubóstwa dla populacji na zmianę linii ubóstwa z, miernik ten jest określony jako warunkowa wartość oczekiwana.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę dotyczącą wielkości błędu estymatora łącznej miary ubóstwa dla populacji wyznaczanego na podstawie próby. Do rozwiązania problemu zastosowano twierdzenia Lagrange'a i Taylora. Uzyskane wyniki mają charakter ogólny i mogą być uszczegółowione po dokonaniu wyboru postaci analitycznych indywidualnych miar ubóstwa.
W artykule przeprowadzono analizę czasu trwania gospodarstw domowych w sferze ubóstwa oraz w sferze poza ubóstwem. W tym celu wykorzystano estymatory funkcji przeżycia dla zdarzeń powtarzających się: estymator Wanga-Changa oraz dwa estymatory zaproponowane przez Peñę, Strawdermana i Hollandera (IIDPLE oraz FRMLE). Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że prawdopodobieństwo przeżycia gospodarstw domowych w sferze poza ubóstwem przez długi czas jest większe niż w przypadku przeżycia w sferze ubóstwa. Bazując na graficznej metodzie uznano, że najlepszym estymatorem funkcji przeżycia w sferze ubóstwa i w sferze poza ubóstwem jest FRMLE. Oznacza to, że założenie o niezależności i takich samych rozkładach czasów oczekiwania na wystąpienie kolejnych zdarzeń w obrębie gospodarstw domowych nie jest słuszne. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zakres i intensywność ubóstwa w społeczeństwie polskim, na podstawie głównych cech społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych. Podczas analizy ubóstwa, kluczowym zagadnieniem była identyfikacja biednych gospodarstw domowych i osób ubogich. Przedstawiono definicję ubóstwa i identyfikację ubogich za pomocą linii ubóstwa przy zastosowaniu metody kosztów żywności i metody minimalnego dochodu. Wszystkie obliczenia dokonano przy użyciu indywidualnych danych z badań budżetów gospodarstw domowych przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.