Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Power station
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W pracy przedstawiono dotychczasowe konwencje i dyrektywy, w których poruszano problematykę emisji rtęci do atmosfery ze spalania paliw stałych w elektrowniach. Wszystkie dotychczasowe regulacje obowiązujące na terenie Unii Europejskiej (UE) nie zawierały dopuszczalnych poziomów emisji rtęci do atmosfery. Nowe regulacje BAT przyjęte w ubiegłym roku, które mają zacząć obowiązywać od roku 2021, zawierają już dopuszczalne poziomy emisji rtęci, a także zmuszają elektrownie do przeprowadzania regularnych pomiarów emisji rtęci (dla bloków o mocy poniżej 300 MWth), lub też do ciągłego monitoringu emisji rtęci (bloki o mocy powyżej 300 MWth). Dla pokazania, jaki wpływ będą miały tak ustalone dopuszczalne poziomy, emisji przedstawiono obliczone poziomy emisji z dziesięciu polskich elektrowni opalanych węglem kamiennym. Spo- śród tych elektrowni osiem to bloki o mocy poniżej 300 MWth, a dwa o mocy powyżej 300 MWth. W żadnym przypadku nie stwierdzono przekroczenia obowiązujących w przyszłości norm emisji rtęci. W przypadku elektrowni o mocy powyżej 300 MWth, które są nowoczesnymi elektrowniami oddanymi do eksploatacji w XXI wieku, emisja rtęci była znacząco niższa, niż w przypadku elektrowni o mocy poniżej 300 MWth, które w większości to wyeksploatowane jednostki z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Pokazuje to, jak ważna jest budowa nowoczesnych jednostek o dużej mocy, które to są w stanie spełnić wymagania stawiane nawet nowym obiektom. Oznaczać może to również brak konieczności inwestycji w specjalne metody usuwanie rtęci, a konieczność tylko optymalizacji istniejących urządzeń do oczyszczania gazów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie potencjału odbudowy chilijskich "stref poświęcenia", obszarów miejskich dotkniętych rozległymi przekształceniami i zanieczyszczeniami spowodowanymi działalnością przemysłową. Praca koncentruje się na przypadku dwóch elektrowni węglowych Bocamina I i II, zlokalizowanych w mieście Coronel w południowym Chile, którego bazą ekonomiczną od lat jest górnictwo i wydobycie. Elektrownie te działały przez dziesięciolecia, zasilając krajową sieć energetyczną i są postrzegane zarówno jako symbol postępu, jak i zniszczenia środowiska. W ramach rządowego planu transformacji energetycznej zostały one niedawno zamknięte. Chociaż decyzja ta jest postrzegana jako kamień milowy w kierunku proekologicznego rozwoju kraju, dotychczas w niewielkim stopniu rozważano skutki społeczno-ekonomiczne i funkcjonalno-przestrzenne zamknięcia obu elektrowni. Niniejsze badanie kontekstualizuje badany przypadek, wyjaśnia, w jaki sposób możliwe jest przyszłe wykorzystanie istniejącego potencjału infrastrukturalnego w kierunku złagodzenia negatywnego ekonomicznego wpływu decyzji zamknięcia elektrowni na ich otoczenie społeczne, a także w jaki sposób przypadek ten można ekstrapolować na podobne przypadki pojawiające się coraz częściej na arenie międzynarodowej w wyniku transformacji energetycznej. W tym celu praca koncentruje się na infrastrukturze elektrowni i zakładów wydobywczych w sąsiedztwie. W kontekście chilijskiej historii przemysłu, aktualne wyzwania miasta Coronel można rozważyć dwojako: jako obiekty kultury przemysłowej postulowane do objęcia ochroną konserwatorską przez Chilijską Radę Zabytków Narodowych lub też zastosować podejście adaptacyjne poprzez ponowne wykorzystanie opuszczonych budynków, postrzegane na arenie międzynarodowej jako zrównoważona strategia rozwoju. Przedstawiono różne argumenty i przykłady w celu zrozumienia potencjału rekultywacji dziedzictwa przemysłowego Coronel oraz tego, w jaki sposób może ona zmienić postrzeganie "stref poświęcenia" poprzez zaangażowanie społeczności, elastyczne planowanie urbanistyczne, wspólne projektowanie i wzmacnianie lokalnej tożsamości. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Prospects of solar energy use in Ukraine
75%
Celem badań była analiza polityki i gospodarki źródłami energii słonecznej na Ukrainie. Zastosowanie na Ukrainie alternatywnych źródeł energii, w szczególności energii słonecznej, jest bardzo obiecujące. Przyjęta strategia do 2020 roku przewiduje, że Ukraina powinna odgrywać istotną rolę na tym polu. Aby ocenić poziom studiów teoretycznych zastosowano metody analizy, porównania i syntezy. Analiza energii słonecznej pozwoliła uzyskać wynik badań historycznych oraz prognozowanie obszarów funkcjonalnych dla możliwych ścieżek rozwoju. Przedstawiono zalety i wady energii słonecznej oraz kierunki badań podstawowych i stosowanych na Ukrainie związanych z rozwojem energii słonecznej. Praktycznie prawie wszystkie regiony Ukrainy aktywnie realizowały projekty inwestycyjne mające na celu stworzenie elektrowni, które działają w oparciu o energię słoneczną. Na Ukrainie działa ponad 100 projektów energii słonecznej o łącznej mocy mocy ponad 1380 MW we wszystkich regionach kraju.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Which Power Technologies Are Worth Considering as an Investment?
75%
W artykule przeanalizowano jednostkowe koszty wytwarzania elektryczności w różnych technologiach jej produkcji. Analizie poddano wszystkie dostępne technologie energetyczne (bez elektrowni wodnych): elektrownie węglowe ze spalaniem konwencjonalnym i w technologii CCS (Carbon Capture and Storage) oxy-spalania, elektrownie jądrowe, elektrownie gazowo-parowe, elektrownie gazowo-parowe dwupaliwowe, elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne. W artykule przyjęto, że najkorzystniejszą ekonomicznie technologią jest ta, dla której średni jednostkowy koszt produkcji energii elektrycznej jest najmniejszy. Zależy on między innymi od takich czynników jak: od jednostkowych nakładów inwestycyjnych, elektrycznych potrzeb własnych, rocznego czasu pracy, ceny paliwa i jej zmian w czasie, udziału energii chemicznej paliwa w całkowitym jego rocznym zużyciu, dla którego nie jest wymagany zakup pozwoleń na emisję CO2, taryfowych opłat za korzystanie ze środowiska naturalnego, co wykazano w artykule. W obliczeniach posłużono się ponadto metodyką i uzyskanym za jej pomocą modelem matematycznym jednostkowego kosztu produkcji, co istotne, z czasem ciągłym. Umożliwia on uwzględnianie w obliczeniach m.in. różnych scenariuszy zmian w czasie cen nośników energii. Co więcej, pozwala na wykorzystanie rachunku różniczkowego do analizy wartości jednostkowych kosztów wytwarzania elektryczności. Przeprowadzono ponadto dla rozważanych technologii analizę wrażliwości tych kosztów w celu oceny zmian ich wartości w funkcji zmian parametrów mających na nie wpływ. (abstrakt oryginalny)
Developing the power plants in any country is considered an economic development strategy as it changes the country's market despite the competitive pressures. However, to grow the electricity market, policymakers need to evaluate the domestic Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats (SWOT) of electric power plants. So, the necessity of a strategic plan for the power plants is inevitable to reach the goals such as eliminating the shortcomings, and meeting the desired criteria of an organization, such as more market share, acceptable profitability, customer satisfaction, increasing profit growth rate, and productivity through economic and cost-effective operations. Therefore, in this paper, the Zarand power plant in Iran is chosen as a case study to develop the associated strategies and rank them. A power plant strategic plan was generated by using a SWOT matrix. Then, the developed strategies were prioritized using a quantitative strategic planning matrix (QSPM) and the best-worst method (BWM). The results confirm that developing the main product (electricity power), managing water consumption, and providing equipment are the most critical strategies for the Zarand power plant. Findings also demonstrated that the results of the BWM method are more accurate and correct than the QSPM method for prioritizing strategies.(original abstract)
7
Content available remote Proces budżetowania w zespole elektrowni Dolna Odra SA
75%
Celem artykułu jest przedstawienie struktury systemu budżetowania w Zespole Elektrowni Dolna Odra SA.(fragment tekstu)
8
Content available remote Zewnętrzne bariery wzrostu wartości elektrowni zawodowych w Polsce
75%
Przedmiotem artykułu było wskazanie i próba charakterystyki aktualnie występujących zewnętrznych barier wzrostu wartości elektrowni zawodowych (systemowych) w Polsce. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest rozważenie pasywnego systemu równoważenia akumulatorów, który w przyszłości zwiększy ich niezawodność, zmniejszy koszty konserwacji, zmniejszy zużycie i wydłuży żywotność, a także zbadanie nowej metody quasi-opozycyjnego poszukiwania harmonii w celu stabilizacji dostarczanej energii elektrycznej. W tym celu zastosowano różne teoretyczne metody badań naukowych (analiza, konkretyzacja, porównanie, uogólnienie). Rozważana w tym artykule metoda poprawy wydajności akumulatorów przy użyciu pasywnego systemu równoważenia, na przykładzie przedstawionego tutaj typowego schematu strukturalnego autonomicznej elektrowni hybrydowej, zwiększyłaby efektywność prac przedprojektowych nad opracowaniem wysoce wydajnych rozwiązań projektowych i obwodowych oraz wydłużyłaby żywotność baterii. Nowa metoda quasi-opozycyjnego poszukiwania harmonii dla hybrydowych elektrowni opartych na odnawialnych i tradycyjnych źródłach energii, z uwzględnieniem i tradycyjnych źródeł energii, biorąc pod uwagę cechy ich konstrukcji i działania, umożliwiłaby stabilizację częstotliwości obciążenia odbiorcy w momencie przełączania stacji pomiędzy źródłami zasilania. Niniejsze opracowanie może być przydatne dla środowiska osób związanych z energetyką, dla studentów studiujących energetykę odnawialną na uczelniach wyższych, a także dla ich wykładowców i ich nauczycieli, w celu zapoznania się z problemami stacji hybrydowych i znalezienia możliwości ich rozwiązania.(abstrakt oryginalny)
Thermal hydraulic analysis of the reactor core is important since it allows to optimize the nuclear reactor operation and to avoid too high temperature in the fuel. Enhancement of the reactor core increases the safety and the efficiency of the reactor operation and it has positive impact on the logistic in the nuclear sector. The thermal analysis of the fuel block column of the high temperature reactor is presented. The 3D power density profile has been used in the thermal calculations to obtain the temperature field within the column of the nine fuel blocks. The hot spot for the critical power profile is found. Temperature profiles obtained in the analysis have been compared with the reference data to check the numerical model, which has been used in the CFD calculations. Obtained temperatures are consistent with the reference data, it proves that the numerical model is correct.(original abstract)
Polska Grupa Energetyczna chce zbudować nową elektrownię za 10 mld zł.To jedna z wielu inwestycji polskiej energetyki na najbliższe lata. Najważniejszy jest projekt wprowadzenia PGE na warszawską giełdę. Wejście Polskiej Grupy Energetycznej na GPW ma przynieść finansowanie znacznej części planowanych inwestycji, z których najważniejsze to budowy nowych elektrowni oraz nowych bloków w elektrowniach już istniejących. Elektrownie już istniejące wymagają także modernizacji i remontów, które zapewnią im ciągłość dostaw prądu polskiej gospodarce. Przychód z emisji akcji nie rozwiąże wszystkich planów inwestycyjnych PGE. Część pieniędzy grupa chce pozyskać od inwestorów prywatnych oraz dużych grup kapitałowych funkcjonujących w Polsce. (abstrakt oryginalny)
The output of a generator in power plant is the electricity, and it consists of two parts, active and reactive power. These quantities are expressed as complex numbers in which the real part is the active power and the imaginary part is the reactive power. Reactive power plays an important role in an electricity network. Ignoring it will exclude a lot of information. With regard to the importance of the generators in power plants, surely, calculating the efficiency of these units is of great importance. Data Envelopment Analysis (DEA) is a nonparametric approach to measure the relative efficiency of Decision-Making Units (DMUs). Since the generators data are complex numbers, thus, if we the use classical DEA models in order to measure the efficiency of the generators in power plants, the reactive power cannot be considered, and the measurement is limited to the real number of electric power. In this paper, a new DEA model with complex numbers is developed in order to assess the performance of the power plant generators. (original abstract)
13
75%
Charakterystyczną cechą funkcjonowania krajowej elektroenergetyki w latach 90. jest istotne ograniczenie presji na środowisko, zwłaszcza w zakresie emisji zanieczyszczeń gazowych. Skala tego zjawiska jest szczególnie duża w przypadku redukcji dwutlenku siarki, pomimo zachowania w sektorze monokultury paliw stałych oraz pojawienia się od l994 r. progresywnej tendencji w produkcji energii elektrycznej. Analiza relacji i uwarunkowań między przemysłem a środowiskiem należy do tradycyjnego, nie tracącego na aktualności kierunku badawczego geografii przemysłu. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie skali redukcji zanieczyszczeń gazowych oraz dynamiki zmian zachodzących w relacjach elektroenergetyka a środowisko. Zidentyfikowano także i określono wpływ istotnych czynników na przebieg tego procesu w czasie i w przestrzeni. Do realizacji tak sformułowanego celu badawczego wykorzystano dane statystyczne o potencjale produkcyjnym elektroenergetyki, parametrach jakościowych zużywanego paliwa oraz wielkości emisji zanieczyszczeń zawarte w kolejnych tomach Statystyki Elektroenergetyki Polskiej i Emitora. Publikacje te zostały wydane w latach 1990-1999 przez Agencje Rynku Energii S.A. w Warszawie.(fragment tekstu)
Przedstawiono dynamikę zmian aktywów kopalń węgla brunatnego i opalanych nim elektrowni w latach 2000-2008 i częściowo w 2009 r. na tle przychodów ze sprzedaży i osiąganego zysku. Wskazano na występujące różnice w majątku kopalń i elektrowni oraz ich wysokości. Pokazano znaczący przyrost przychodów ze sprzedaży i wyniki finansowe w analizowanym okresie dla kopalń i elektrowni oraz różnice w wielkości amortyzacji kapitału własnego, nadwyżki finansowej, zadłużenia i wskaźników płynności i rentowności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest - z jednej strony - zaprezentowanie skali wpływu odrzucenia polskiego wniosku o objęcie derogacją polskich przedsiębiorstw energetycznych, a w dalszej perspektywie kosztów, z jakimi borykać się będą przedsiębiorstwa energetyczne w momencie przejścia na system aukcyjny w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS). Z drugiej strony - ukazanie skutków ucieleśnienia koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz wdrażania mechanizmów internalizacji efektów zewnętrznych na poziomie przedsiębiorstwa (w tym przypadku elektrowni). W artykule obliczono wartość bieżącą przyznanych w ramach derogacji uprawnień dla polskich elektrowni, jak również pokazano rangę tych kosztów, odnosząc je do kosztów uzyskania przychodu (innych niż koszty zezwoleń) czy też do wielkości zysku brutto. (abstrakt oryginalny)
Most Monte Carlo codes are used to determine certain values with their uncertainty accompanying through stochastic process. Those estimations are crucial information to determine the logistics of frontend and the back-end of nuclear chain supply management. Monte Carlo method simulate physics interactions, where correct results can be obtained if users is running a sufficient number of neutron histories adequately to sample all significant regions of the problem. The code by using internal random walks of neutrons is able to estimate a nuclear parameter k-eff (multiplication factor) and fission source distribution responsible for the ratio of new neutrons generation in the following step. Each neutron generation convergesto the fix distribution, which can be characterized by Shannon entropy. Tallies of k-eff and spatial reaction rates starts accumulated information after adjusted cut-off step. However, convergence can stop at some level causing neutron distribution tilt and introducing influence to the reaction rate. Locally slightly different power distribution can occurs resulting in slightly different density evolution of the isotopes. In this paper we apply technics of multi "independent replicas" calculations. The ide based on many simulations of the same system using different random sequences to obtain slightly various solutions which will allows us to build any probability density function. Statistical analysis of the results would allow assessing the uncertainties in the calculated isotopes densities. In this work we examine multi recycle scheme in the fast neutron spectrum based on The Lead-cooled Fast Reactor (LFR) defined and studied at the level oftechnical design in order to demonstrate its propagation of isotopes evolutions together with uncertainties and highlight systematic errors, due to the number of simulated particles. All simulated aspect has to be considered while performing Monte Carlo burnup simulations.(original abstract)
Autorzy artykułu są zdania, iż należy zreorganizować elektroenergetykę. Odbiorcy nie mają wpływu na jakość i cenę tych usług, gdyż dostawcy są monopolistami. Prywatyzacja ma więc wpłynąć na rozwój rynku. Podano zestawienie cen energii w Europie według wartości nabywczej pieniądza.
This paper describes one experimental method for determining the V-I and P-V characteristic of the photovoltaic modules. The short-circuit current (Isc), open-circuit voltage (Voc) and the filling coefficient are measured, also. Direct characteristics of V-I and P-V curves under solar irradiance are measured and graphed in real time with system proposed for this reason. It describes the development of an automated monitoring system for a solar PV plant based on the use of Instrumentation Control Toolkit of MatLab Software. PV modules still have relatively low conversion efficiency; therefore, determining and controlling maximum power point tracking (MPPT) for the solar array is essential in a PV system. (original abstract)
W artykule przedstawiono wielkość przychodów ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii wybranych producentów energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii i w kogeneracji. Przeanalizowano znaczenie tych przychodów dla poprawy wyników finansowych badanych podmiotów.(abstrakt oryginalny)
Elektroenergetyka jest dziedziną, która wywiera znaczący wpływ na środowisko przyrodnicze. Oddziaływanie to można rozpatrywać w dwóch aspektach: zużywania energetycznych surowców kopalnych i zanieczyszczania środowiska naturalnego gazami, pyłami i innymi odpadami procesu spalania. Konieczność dostosowania się do zaostrzonych wymagań środowiskowych i ekonomicznych dla jednych elektrowni stanowi szansę, a dla innych jest to poważne zagrożenie. Elektrownie musza być konkurencyjne, aby umieć dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.