Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poznań economic school
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jan Główka Jerzy Szczepański Profesor Edward Taylor (1884-1964) - Kielczanin - twórca poznańskiej szkoły ekonomicznej Edward Taylor urodził się w Kielcach w 1884 roku w rodzinie pochodzenia szkockiego. Po ukończeniu Gimnazjum Rządowego w Kielcach, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1919 r. podjął pracę naukową i dydaktyczną na nowo założonym Uniwersytecie w Poznaniu. Jego główne prace to: "Prawo skarbowe Rzeczypospolitej Polskiej" (Poznań 1920), "Inflacja polska" (Poznań 1926), "Wstęp do ekonomiki" (Gdynia 1947), "Historia rozwoju ekonomiki" (Poznań 1957). (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Edward Taylor kilka żywotów polskiego szkota
75%
Celem tego opracowania jest refleksja nad fenomenem kreatywności, interdyscyplinarności i twórczości Profesora, zwrócenie uwagi na kwestie, gdzie Jego wkład był największy oraz na wyzwania, na które wskazywał. Celem jest także ustalenie, co i w jakim stopniu z myśli Profesora przetrwało próbę czasu, jest ważne i aktualne także dzisiaj i może być inspiracją dla współczesnych polskich naukowców i dydaktyków, a także dla szerszego grona czytelników - zapewne głównie ekonomistów i studentów. Po przeanalizowaniu dostępnej literatury przedmiotu można sformułować kilka tez: Profesor był jednym z najwybitniejszych polskich ekonomistów, nie tylko w skali XX wieku, osobą wybitną i charyzmatyczną, a jego zakres działania i wpływy wykraczają znacznie poza sferę nauki. Można go zaliczyć do neoklasyków a w szeregu kwestiach jego poglądy były zbieżne z najwybitniejszymi reprezentantami Austriackiej Szkoły Ekonomii, choć do tej szkoły nie należał. Są pewne analogie między rzeczywistością opisywana przez Edwarda Taylora a polską obecną rzeczywistością, co sprawia, że tym bardziej jego twórczość powinna być lepiej znana. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest pomyślany jako dalsze rozwinięcie koncepcji czynności konwencjonalnych, opracowanej w ramach szkoły poznańskiej. Zasadniczym przedmiotem artykułu jest określenie relacji pomiędzy sytuacją, w której normy prawne regulują czyjeś postępowanie, mniej lub bardziej je formalizując, lecz nie konstytuując czynności konwencjonalnej, a sytuacją, w której normy prawne, regulując określone postępowanie, konstytuują doniosłą prawnie czynność konwencjonalną. (fragment tekstu)
4
Content available remote Edward Taylor - ekonomista i człowiek nauki
63%
Artykuł jest przeglądem dorobku wybitnego polskiego ekonomisty Edwarda Taylora. Pracował naukowo w zakresie spółdzielczości, teorii ekonomii, problematyki pieniądza, skarbowości. Nadto pisał rozprawy z historii myśli ekonomicznej oraz kształcenia ekonomicznego na studiach uniwersyteckich. Jest to dorobek obszerny, zawiera monografie, rozprawy i artykuły, podręczniki, skrypty, przyczynki, recenzje, sprawozdania. Całość liczy ok. 300 pozycji. W niemal każdej publikacji odnaleźć można jego niezależne stanowisko. Urodzony w Kielcach w 1884 roku, Taylor studiował w Krakowie, tam osiągnął promocje naukowe, pracował w instytucjach spółdzielczych Galicji. W okresie międzywojennym i po wojnie był profesorem Uniwersytetu Poznańskiego. W 1949 roku odsunięty przez władze komunistyczne od nauczania. Na krótko powrócił w latach odwilży październikowej. Zmarł w Poznaniu w 1964 roku. Uważany jest za zwolennika ekonomii neoklasycznej, twórcę i lidera poznańskiej szkoły ekonomii. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.