Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 672

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 34 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Praca
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 34 next fast forward last
|
2005
|
nr 6
27-32
Za pracę w niedzielę lub święto pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy. W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę w niedzielę oraz święto. Artykuł zawiera omówienie kontrowersji, jakie występują w kwestii dodatków za pracę w niedziele i święta, za którą nie udzielono dnia wolnego i która jednocześnie jest pracą w godzinach nadliczbowych.
W strukturze zasobów przedsiębiorstw turystycznych coraz większą wagę przywiązuje się do kapitału ludzkiego, a kompetencje pracowników traktuje się jako kluczowy czynnik sukcesu. Możliwości pozyskania odpowiednich kadr zależą od atrakcyjności firmy na rynku pracy, tej z kolei sprzyja budowanie wizerunku pracodawcy z wyboru. Celem artykułu jest analiza determinant atrakcyjności pracodawców z perspektywy potencjalnych pracowników oraz identyfikacja atutów i słabości przedsiębiorstw turystycznych w kontekście employer branding. Badania empiryczne wykazały, że studenci przywiązują dużą wagę do relacji społecznych i perspektyw rozwoju zawodowego w miejscu pracy. Jednocześnie uważają, że przedsiębiorstwa turystyczne nie są w stanie spełnić ich oczekiwań w tych obszarach ani na stanowiskach operacyjnych, ani na menedżerskich.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbadanie pozycji przyjmowanych podczas pracy na stanowiskach cięcia i pakowania wyrobów termoizolacyjnych. Zastosowano: wywiad, obserwację, analizę zadań, próbkowanie, chronometraż, kwestionariusz oceny dyskomfortu, metodę OWAS. Na stanowisku Cięcia operatorzy pracowali 2/3 cyklu pracy w kategorii działań KD3. Na stanowisku Pakowania najczęstszymi pozycjami są: pozycja o kodzie 1121, stanowiła 42% wszystkich pozycji, 3151, 32% oraz 4161, 20%. Do KD4 zakwalifikowano 52% wszystkich pozycji. Odnotowano wysoki poziom dyskomfortu w badanej grupie w: nadgarstki/dłonie, plecy dół, ramię, przedramię, plecy-góra, bark, uda. Praca na ocenionych stanowiskach związana jest ze znacznym ryzykiem MSD. Zaleca się: użycie środków technicznych takich jak podno- śnik do regulacji wysokości położenia palet z materiałem; opracowanie systemu rotacji pracowników na stanowiskach; przeprowadzenia szkoleń dotyczących: prawidłowych sposobów wykonywania pracy (pozycja podczas pracy) i wypoczynku. Wyniki badań mogą być wykorzystane przez praktyków w opracowaniu programów ergonomicznych skierowanych na poprawę warunków pracy. (abstrakt oryginalny)
|
|
21
219-228
Wyniki przeprowadzonych analiz, niezależnie od zastosowanej miary, wskazują na nieznaczne przekształcenia struktury pracujących w podregionach przeważająco wiejskich w Polsce. Największe przeobrażenia można zaobserwować w podregionach, w których wzrósł udział pracujących w sektorze rolniczym. Wynika to w pewnym stopniu z przyjętej przez GUS zasady jednorazowego ujmowania osób w głównym miejscu pracy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób wykonujących pracę w dwóch sektorach gospodarki, co jest zjawiskiem typowym na obszarach, gdzie w strukturze agrarnej dominują gospodarstwa o niewielkiej powierzchni. Wyniki te mogą zatem świadczyć nie tyle o trwałych zmianach strukturalnych, ile o zmniejszeniu się popytu na pracę poza rolnictwem w tych podregionach. Nie ulega jednak wątpliwości, że podregiony przeważająco wiejskie charakteryzują się niskim, na tle innych typów podregionów, poziomem rozwoju gospodarczego. Dlatego też konwergencja w zakresie względnego dobrobytu wymaga konwergencji w zakresie struktur gospodarczych, w tym struktury pracujących. Może to zostać osiągnięte poprzez zwiększenie liczby pozarolniczych miejsc pracy w podregionach specjalizujących się w rolnictwie lub w wyniku podejmowania pracy w innych podregionach, zdominowanych przez przemysł i usługi, przez osoby pracujące dotychczas w rolnictwie. (fragment tekstu)
|
|
nr 8
8-17
Praca przymusowa jest zjawiskiem społecznym, które ze względu na swój wyjątkowy charakter jest trudne do zrozumienia, zaakceptowania i ścigania. Biorąc pod uwagę nieudane próby radzenia sobie z tym problemem w Polsce oraz podobne doświadczenia w innych krajach, trzeba szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak jest? Odpowiedź wydaje się oczywista: bo pracy przymusowej nie widać. A jest tak być może dlatego, że mamy problem ze zrozumieniem samego zjawiska. Istniejąca definicja prawna nie jest w tej kwestii szczególnie pomocna. Dlatego w tym artykule przedstawiam inne podejście do rozumienia pracy przymusowej oraz inną definicję tego zjawiska. Punktem wyjścia tego artykułu jest założenie, że w opisie pracy przymusowej warto odejść od perspektywy prawno- karnej i spojrzeć na to zjawisko w duchu socjologii humanistycznej, wyrastającej z koncepcji pragmatyzmu społecznego i interakcjonizmu symbolicznego. O tym, że nowa perspektywa jest konieczna, przekonuje analiza reakcji władz Polski na przypadki pracy przymusowej opisane w artykule. Okazuje się, że system społeczny nie skorzystał z tej wyjątkowej okazji i nie nauczył się niczego nowego. Zupełnie nową okolicznością jest wojna w Ukrainie, która sprawiła, że w Polsce znalazło się kilkaset tysięcy uciekinierów, którzy także mogą być ofiarami różnych form eksploatacji. Nowy model analizy pracy przymusowej, który tu proponuję, składa się z pięciu elementów: eksploatacja, fasada poznawcza, kulturowe tabu, symboliczna widzialność i subtelność środków kontroli. Kusząca jest hipoteza, że efektywność zwalczania pracy przymusowej będzie większa, jeśli "zobaczymy" to przestępstwo w innym świetle, niż tylko blask tradycyjnego niewolnictwa.(abstrakt oryginalny)
Autorka omawia podstawowe formy elastycznego czasu pracy, upowszechnionego w przedsiębiorstwach krajów zachodnich sposobu na zracjonalizowanie gospodarowania czasem pracy. Uelastycznienie czasu pracy oznacza indywidualizację rozwiązań w sferze kształtowania czasu pracy, wprowadzenie zamiast jednego, powszechnie obowiązującego systemu, różnych form dotyczących wymiaru i rozkładu czasu pracy.
|
2015
|
nr 5, CD 1
1379-1384
Problem pracy i bezpieczeństwa rozważa się jako istotne, wielowymiarowe warunki życia, gwarantujące stan niezagrożenia, przetrwania i rozwoju jednostek i społeczności ludzkich. Bezpieczeństwo i skuteczna praca - jako dwa rozległe pola bytowania - są rezultatami sensownego, skutecznego oddziaływania człowieka na środowisko zewnętrzne. Dlatego wszelka praca jako praktyka, to jest jako rzeczywista aktywność ludzi, jako "działalność przedmiotowa" zmieniająca warunki egzystencji, rozpatrywana jest głównie przez nauki ekonomiczne i nauki o bezpieczeństwie. Jednak aby zrozumieć to, czym w istocie jest ludzki świat, należy skoncentrować uwagę na relacji: człowiek- człowiek, bo tylko wówczas działalność przeobrażającą rzeczywistość można ująć w stosunku do jej przedmiotowych i podmiotowych uwarunkowań. Tylko wtedy widać jasno, że praca i bezpieczeństwo podlegają ochronie dlatego, że odnoszą się do człowieka w procesie współdziałania z innymi ludźmi. Sprawiedliwość, równość, współpraca, rzetelność jako wartości oraz: krzywda, wyzysk, przemoc jako antywartości - nie mogą być pominięte w odpowiedzialnych dyskusjach na temat pracy i bezpieczeństwa. Autorka tekstu uzasadnia, że podejście do pracy i bezpieczeństwa z pozycji etyki i antropologii filozoficznej jest konieczne. (abstrakt oryginalny)
Do 2009 r. przyjętych zostanie prawdopodobnie od 4,8 do 5 tys. pracowników z nowych państw członkowskich. Przedstawiono zasady kwalifikacji oraz organizacji naboru.
|
2006
|
nr 12
62-63
W artykule omówiono wpływ liczebności zakładowej organizacji związkowej na zasady jej współdziałania z pracodawcą.
|
|
nr 3
64-68
Darmowe napoje, atrakcyjne gadżety czy baloniki? Jak przyciągnąć do stoiska tych, którzy najlepiej pasują do naszej firmy? Bez względu na to, czy firma będzie brać udział w targach biznesowych czy w targach pracy, jej sukces zależy od dobrego przygotowania całego przedsięwzięcia. Rola działu HR oraz jego współpracy z kolegami z marketingu jest tutaj kluczowa. (fragment tekstu)
11
Content available remote Praca w historii myśli ekonomicznej
80%
Celem artykułu jest zaprezentowanie zmieniającego się na przestrzeni wieków podejścia do tematyki pracy ludzkiej. Przedstawiono wybrane myśli i sposoby ujmowania pracy w charakterystycznych okresach historii. Przywołano niektóre interpretacje działalności człowieka w okresie średniowiecza, reformacji, początkach kapitalizmu i czasach współczesnych. (abstrakt oryginalny)
|
2003
|
nr 8
37
Według danych OECD przeciętny Amerykanin spędza w pracy ponad 1800 godzin rocznie, a Brytyjczyk 1700. Dane oparte są na informacjach pochodzących z narodowych biur statystycznych.
Purpose: The new scramble for Africa is marked by an influx of direct investment for the ex-traction and exploitation of the region's natural resources, which has undoubtedly boosted the expansion of African commodities such as oil and minerals, as well as promoting rapid economic growth in several countries in the continent. Regrettably, Africa's labour has been largely ignored, as most oil and mineral investments are capital-intensive and are likely to dis-place labour in local production, while also jeopardizing the continent's job prospects. The study looked at the impact of FDI in the oil sector on labour employment in ten oil-rich African countries from 1995 to 2018 as part of its investigation into the new scramble and la-bour in Africa. Methodology/approach: The study used the Instrumental Variable (IV) regression in the context of the system Generalized Method of Moment (SGMM) estimator, based on dynamic panel modelling. Findings: The findings suggest that foreign investments in the oil sector have a positive, but not significant, impact on African labour employment. This suggests that during the review period, foreign investment in the oil sector did not result in a considerable increase in productive job opportunities in the oilrich African countries. This study established that the new scramble for Africa in the shape of foreign investments in the oil sector did not result in job creation in the region. Originality/value: First, there is sparse literature on oil sector FDI-employment relations in Africa and this study extends literature by employing 10 oil-rich African nations. Second, unlike prior studies, this study applied advanced econometric techniques to account for the problems of unobserved heterogeneity specific to individual countries, cross-sectional dependence, serial correlation and endogeneity issues which are common in panel data regression. Third, this study will assist policymakers in the region to develop policies that will maximize the gains from the oil sector in Africa.(original abstract)
Praca rekrutera to zajęcie wysokiego ryzyka. Sporo stresu, presja czasu, wyczerpanie energetyczne i emocjonalne spowodowane częstym kontaktem z ludźmi, wymagającym dużego zaangażowania. Nic dziwnego, że czasem kusi droga na skróty: zrobić coś potem lub wcale, uniknąć uważanej za bezsensowną dyskusji, zrezygnować z walki o swoje racje. Oto lista grzechów, które ma na sumieniu wielu rekruterów. (fragment tekstu)
|
2015
|
95
245-259
W opracowaniu zaprezentowano problem pracy nieformalnej ludności wiejskiej o niepewnych dochodach. Zwrócono uwagę na jej miejsce w głównych i dodatkowych źródłach dochodów. Artykuł koncentruje się na przyczynach podejmowania pracy nieformalnej oraz czynnikach wpływających na jej podjęcie. Zauważono, że przyczyny pracy nieformalnej mają głównie charakter ekonomiczny i związane są z chęcią uzyskania wyższych dochodów. Mimo przewagi finansowych aspektów podejmowania pracy "na czarno", zwrócono uwagę na brak wyboru niektórych grup w procesie podejmowania tej formy pracy, co wynika zarówno z przyczyn leżących po stronie pracownika (wykształcenie, niska mobilność), jak i po stronie pracodawców (chęć obniżenia kosztów pracy).(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę nieodpłatnej pracy w Polsce. Podjęto również próbę określenia najważniejszych rozwiązań, które mogą zmienić jej postrzeganie, by stała się pracą odpłatną. Wiadomo, że ma ona istotny wpływ na rynek pracy, więc znaczenie ekonomiczne nieopłaconej pracy musi być bardzo duże. Ta sama działalność może być przecież płatna, jak i nieodpłatna, w zależności od kontekstu społecznego, dlatego szczególną uwagę zwrócono na główne rodzaje pracy nieodpłatnej, co pozwoliło autorowi zaprezentować kilka rozwiązań tych problemów. Realizacja wskazanego wyżej celu badawczego jest oparta na źródłach danych zastanych. W analizie ilościowej tych danych zastosowano metodę opisową i porównawczą z uwzględnieniem danych GUS z różnych lat.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Aspekty ekonomiczno-społeczne i technologiczne nowoczesnych form pracy
80%
Innowacyjne metody pracy mają wiele pozytywnych aspektów czysto ekonomicznych, jak i społecznych. Pomimo to, formy te nie są w Polsce popularne. Według oficjalnych danych statystycznych z ponad 13 milionów aktywnych zawodowo osób w Polsce w systemie telepracy pracuje zaledwie 2-3 procent, dając rząd wielkości około 234 tys. osób20. Telepraca w Polsce jest zjawiskiem nadal marginalnym, niemniej jednak praca mobilna jest stosowana w dużych firmach i regionach dobrze rozwiniętych gospodarczo, o wysokim nasyceniu technologiami ICT i innowacyjnymi metodami pracy. (fragment tekstu)
18
80%
Rynek pracy wciąż zmienia zasady swojego funkcjonowania. O ile jeszcze kilka lat temu pracował każdy, kto tylko chciał, to obecnie znalezienie dobrej pracy nie należy do zadań najprostszych. Powodem takiego stanu rzeczy jest głównie kryzys gospodarczy, który doprowadził do likwidacji wielu zakładów, jak również zahamowania zatrudnienia w większości dużych polskich przedsiębiorstw. Szukanie pracy wymaga obecnie sporej cierpliwości oraz zaangażowania się w poszukiwania, które i tak mogą skończyć się niepowodzeniem. Nawet profesjonalista działający w jednej branży, w konkretnym zawodzie od lat, nie może stwierdzić, że w prosty sposób znajdzie kolejną pracę. Owszem, specjaliści na rynku są pożądani, lecz z drugiej strony o jeden etat przeważnie ubiega się wielu kandydatów, których atutem są często bardzo dobre kwalifikacje. W ostatnich latach zdecydowanie uległ zmianie sposób poszukiwania pracy. Coraz rzadziej poszukiwania osób zainteresowanych podjęciem pracy koncentują się na wędrowaniu od jednego do drugiego zakładu, firmy czy też przedsiębiorstwa, a wszystko ze względu na nowy, doskonały kanał poszukiwań, jakim jest Internet. W ciągu kilku ostatnich lat w sieci powstało sporo wysokiej klasy serwisów internetowych, w których to pracodawcy w wirtualny sposób spotykają się z osobami poszukującymi pracy. (fragment tekstu)
Celem głównym badań było ustalenie, w jaki sposób pracownicy tymczasowi oceniają sposób ich wdrożenia do pracy z punktu widzenia wykonywania jej w sposób efektywny. Analizie poddano informacje, jakie pracownik otrzymywał w trakcie wdrożenia do pracy, takie jak np.: oczekiwania pracodawcy, w tym na danym stanowisku pracy, organizacja pracy, kultura organizacyjna, obowiązujące w przedsiębiorstwie procedury i wartości oraz sposoby oceny pracy. Opierając się na kwestionariuszu ankiety, przeprowadzono badania ilościowe wśród 286 osób. Okazało się, że pracownicy tymczasowi wysoko oceniają sposób wdrożenia ich do pracy. Okazało się, że im starsi byli pracownicy tymczasowi, tym gorzej oceniali poziom ich wdrożenia do pracy, szczególnie dotyczący organizacji pracy. Ustalono też, że im bardziej wykształceni pracownicy, tym niżej oceniają kompletność udzielonych im podczas wdrożenia informacji z zakresu sposobu oceny pracy i wartości wyznawanych przez przedsiębiorstwo.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Internet jako narzędzie wspomagające poszukiwanie pracy
80%
Fenomen Internetu sprawia, że korzystanie z niego obejmuje coraz szersze obszary i zmienia styl życia. Dotyczy to także wykonywania pracy i załatwiania spraw związanych z pracą. W ramach tego drugiego zakresu na pierwszy plan wysuwa się poszukiwanie pracy. Internet z jego możliwościami zdaje się być idealną platformą do takich działań zarówno dla zatrudniających, jak i zatrudnianych. Pracodawcy w zauważalny sposób coraz częściej poszukują pracowników w Internecie poprzez przeglądanie danych ogłaszających się w serwisach lub też sami dają ogłoszenia zawierające wymagania na dane stanowisko i oczekują na napływ ofert. Trend ten ma swoje uzasadnienie w rosnącym zainteresowaniu internautów poszukiwaniem pracy przez Internet, co w dużym stopniu skorelowane jest z rosnącą liczbą użytkowników Internetu w wieku produkcyjnym i ich już wyrobionymi przyzwyczajeniami korzystania z "dobrodziejstw" sieci. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 34 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.