Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Praca dodatkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Wolontariat i jego znaczenie w pracy socjalnej
100%
Obecnie coraz częściej można usłyszeć o wolontariacie jako zjawisku, które stało się modne. Promują go zarówno media, jak i szkoły. Tak naprawdę nie jest on jednak niczym nowym. W naszą kulturę wpisał się już dość dawno, jednak wówczas kiedy się kształtował nazywano go nieco inaczej. Samo słowo wolontariat dla Polaków jest stosunkowo nowe. Jego korzenie wywodzą się z pracy społecznej, kiedy ludzi działających na tym polu określano mianem społeczników bądź filantropów, dziś mówi się o nich wolontariusze [Firley, 2002: 9]. Kiedyś w obiegu funkcjonowało stwierdzenie wolontariusz, w praktyce jednak dotyczyło ono praktykanta, który uczył się zawodu, lub też ochotnika w wojsku. W różnych krajach wolontariat ewoluował i zmieniał się w różnym czasie. Działo się to za sprawą przemian zachodzących w tych państwach, w których pod różną postacią występował. W Niemczech tradycja wolontariatu sięga 1788 roku. Pierwszym dokumentem regulującym pracę wolontarystyczną był Hamburski Regulamin dla Ubogich. Wprowadzał podział na okręgi w miastach i gminach, w których mogli pracować wolontariusze.(fragment tekstu)
W opracowaniu rozważany jest problem ograniczenia pracownikowi możliwości podejmowania dodatkowego zatrudnienia w świetle art. 261 Kodeksu pracy. Nowa regulacja prawna skłania do refleksji nie tylko na temat możliwości ograniczenia zasady wolności pracy poprzez wprowadzenie zakazu podejmowania przez pracownika działalności konkurencyjnej, lecz także postanowień umownych ograniczających możliwość podejmowania działalności niekonkurencyjnej. Omawiany w artykule przepis jest wynikiem wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, ale sposób realizacji założeń tej dyrektywy daleko bardziej ogranicza autonomię woli stron, niż wynika to z dyrektywy. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najbardziej istotnych ograniczeń sędziów jako grupy zawodowej są rygorystyczne zasady podejmowania i wykonywania przez nich jakiejkolwiek dodatkowej działalności zawodowej. W artykule omówiono problem podejmowania dodatkowego zatrudnienia przez sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych oraz Trybunału Konstytucyjnego.
Wiele osób w Polsce oprócz posiadania podstawowego miejsca pracy podejmuje inną dodatkową pracę. Istnieje wiele potencjalnych czynników determinujących posiadanie dodatkowego zatrudnienia. Można do nich zaliczyć indywidualne potrzeby jednostek, takie jak chęć poprawy statusu materialnego, sytuację rodzinną, czy też możliwości wynikające z posiadanego kapitału ludzkiego. W niniejszym badaniu, oprócz powyższych uwzględniono ponadto takie cechy jednostek, jak: wiek, płeć, miejsce zamieszkania oraz charakterystyki podstawowego miejsca pracy. Niestety niektórych determinant badanego zjawiska nie można dobrze zaobserwować lub są one generalnie nieobserwowalne. W związku z tym szczególne znaczenie w modelowaniu tego typu zjawisk mają, wykorzystane w niniejszej pracy, modele z nieobserwowalną heterogenicznością. Celem niniejszego artykułu było pokazanie profilu demograficznego pracownika, który oprócz swojej głównej pracy, wykonywał jeszcze jakąś inną pracę. W toku przeprowadzonych badań dokonano oceny wpływu wybranych determinant na posiadanie dodatkowej pracy przez pracowników najemnych. Ponadto porównano skalę wpływu badanych cech w przypadku kobiet i mężczyzn. W badaniu wykorzystano bayesowski model regresji logistycznej. (abstrakt oryginalny)
5
84%
W artykule rozpatrywany jest jeden ze specyficznych typów internetowych systemów zarobkowania - panele Paid To Complete Surveys, które umożliwiają pozyskiwanie nagród z realizacji badań marketingowych poprzez zdalne wypełnianie ankiet elektronicznych. Panele PTCS analizowane są w kategoriach elektronicznych rynków pracy i crowdsourcingu. Dokonano systematyzacji strategii nagradzania "chmury" respondentów. Oceniane są potencjalne i realne możliwości wynagradzania. W kolejnych wątkach zaprezentowano: istotę tytułowych paneli, zasady funkcjonowania, implikacje rynkowe, motywacje uczestników; uwypuklono atrybuty analizowanego segmentu rynkowego; sformułowano systematykę strategii nagradzania panelistów; wskazano na wyniki badań realnego zakresu nagradzania.(abstrakt oryginalny)
Pomimo wielu głosów domagających się wprowadzenia 40-godzinnego tygodnia pracy, w znowelizowanym kodeksie pracy nieprzekraczalną normę czasu pracy w tygodniu określono na 42 godziny. Zdaniem autora, pomimo ustaleń MOP Polska nie zdecydowała się na radykalny krok w tej dziedzinie. Tygodniowa norma czasu pracy może być za to przedłużana w niektórych przypadkach do 48 godzin. W Polsce brak też postępu w zakresie obniżania ustawowego wieku emerytalnego, co wiąże się z niewydolnością systemów emerytalnych. Niedostatek zaś czasu wolnego powoduje w efekcie pogorszenie się stanu zdrowotnego pracowników.
Kilka prac, kilku szefów. na taki schemat decyduje się coraz więcej osób. Dorabianie do stałej pensji jest normą praktycznie we wszystkich grupach zawodowych.
Autorka omawia wybrane zagadnienia dotyczące problematyki zatrudnienia w szkolnictwie wyższym. Wskazuje na brak spójności znowelizowanych przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym z Konstytucją RP oraz problemy związane z pozyskaniem przez nauczyciela akademickiego zgody rektora na dodatkowe zatrudnienie. (abstrakt oryginalny)
Dopuszczalność umownego zakazu lub innego ograniczenia wykonywania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia, niemającego charakteru konkurencyjnego wobec pracodawcy, wymaga ponownego rozważenia po nowelizacji Kodeksu pracy dokonanej ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 641), poprzedzoną wejściem w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. L 186, s. 105) Treść nowo wprowadzonego przepisu art. 261 k.p. nie prowadzi do jednoznacznych wniosków, co czyni koniecznym odwołanie się do pozajęzykowych metod wykładni. W świetle jej wyników ustawodawca wyłączył kompetencję stron do zawarcia umowy o zakazie dodatkowego zatrudnienia, co w ocenie autora stanowi nadmierne ograniczenie swobody kształtowania treści stosunku pracy. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Gospodarstwa pomocnicze a wykorzystanie ziemi rolniczej
84%
Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy, że pozarolnicze zajęcia posiadaczy gospodarstw rolnych ograniczają znacząco poziom wykorzystania ziemi przydatnej do prowadzenia produkcji rolniczej. Hipotezę poddano weryfikacji na podstawie materiałów od noszących się do sytuacji rolnictwa w 2013 r. w Polsce i w 12 innych krajach Unii Europejskiej, różniących się wartością PKB przeliczoną na mieszkańca. Analizowano gospodarstwa zwane pomocniczymi, których posiadacze ponad połowę swojego czasu przeznaczali na dodatkową pracę zarobkową. Stwierdzono, że wartość tzw. produkcji standardowej przeliczona na 1 ha użytków rolnych była w Polsce w gospodarstwach pomocniczych mniejsza średnio o 34% niż w gospodarstwach pozostałych, a w podgrupach różniących się powierzchnią posiadanych użytków rolnych różnica ta mieściła się w granicach od 25,3 do 40,1%. W większości innych analizowanych krajów unijnych średnie różnice krajowe mieściły się natomiast w granicach od 22,3 do 49,7%. Od tej sytuacji odbiegały wyniki w gospodarstwach pomocniczych w krajach z PKB przeliczonym na mieszkańca w kwocie mniejszej od 9,5 tys. USD (Bułgaria i Rumunia). Średnia wartość produkcji standardowej w gospodarstwach pomocniczych była tam większa o 45% niż w pozostałych. Wskazano, że przyczyną tego zjawiska mogła być większa w tych pierwszych obsada liczby zwierząt wyrażona w jednostkach przeliczeniowych przypadająca na jednostkę powierzchni użytkowanej rolniczo. Hipoteza przyjęta w artykule sprawdziła się zatem w gospodarstwach rolnych, których posiadacze ponad połowę swego łącznego czasu przeznaczają na dodatkową pracę zarobkową, a to z kolei ogranicza lub wymusza likwidację produkcji zwierzęcej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł charakteryzuje nową formę zatrudniania - leasing pracowniczy (outsourcing personalny). Autorzy ukazują korzyści i wady płynące z takiej formy zatrudnienia, zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika. Możemy tu również znaleźć listę najczęściej poszukiwanych pracowników tymczasowych, a także przykładowe wynagrodzenia takich osób.
Celem artykułu jest analiza zjawiska hybrydowych karier wśród osób, którzy łączą pracę zarobkową z dodatkową działalnością związaną z aktywizmem, twórczością artystyczną,wolontariatem albo pracą na rzecz organizacji pozarządowej. Analizie podlegało pięć aspektów: praktyczny wymiar karier hybrydowych, motywacja do podjęcia działalności dodatkowej, uzyskiwane korzyści, ponoszone koszty oraz sytuacje, w jakich respondenci doświadczali stanu flow. Badanie miało charakter jakościowy - wywiady swobodne przeprowadzono w pierwszym kwartale 2021 r. z czterema osobami dobranymi metodą kuli śnieżnej. Respondentami były osoby urodzone w latach 1984-1995 (milenialsi). Wyniki wskazują na zróżnicowanie sposobów i nastawienia do podejmowania hybrydowych karier. Do najciekawszych zaobserwowanych zjawisk należało wzajemne przenikanie się poszczególnych ról i aktywności, związki między karierami hybrydowymi a wypaleniem zawodowym oraz zróżnicowane motywacje do podejmowania działań związanych z realizacją misji społecznej. W dyskusji omówiono uzyskane wyniki w kontekście dotychczasowych badań wraz z propozycją rozszerzenia ich o komponent ilościowy i jakościowy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony został analizie czasu pracy w zatrudnieniu równoległym. Zaprezentowane zostały ogólne uwagi o czasie pracy w takim modelu zatrudnienia, w tym także w ramach tzw. podzielonego zatrudnienia występującego niejednokrotnie w grupach kapitałowych. Autorzy prezentują mankamenty równoległego zatrudnienia dotyczące indywidualnego pracownika i rozważają zasadność limitowania czasu pracy. W tym kontekście prezentują skrótowo uwagi o czasie pracy w transporcie - zarówno lotniczym, jak i drogowym. Rozwiązania dotyczące transportu zestawiają z regulacjami czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych. Biorąc bowiem pod uwagę motywy limitowania czasu w pracy w transporcie autorzy rozważają, czy podobny mechanizm nie powinien dotyczyć również pracowników podmiotów leczniczych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono sposoby ustalania i rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych. Zwrócono uwagę na to, w jakich sytuacjach dochodzi do pracy w godzinach nadliczbowych i w jaki sposób powinno się je obliczać oraz czy pracownik ma prawo wyboru formy rekompensaty za nadliczbówki, a także kiedy i w jakiej wysokości przysługują mu z tego tytułu dodatki pieniężne.
Autorka przedstawia problemy gospodarowania siłą roboczą w przedsiębiorstwach o nasilonej produkcji sezonowej. W celu złagodzenia ostrości występujących problemów proponuje wiele działań, w tym łączenie w jednym organizmie gospodarczym produkcji o charakterze sezonowym i niesezonowym i traktowanie tej drugiej jako swoistej rezerwy siły roboczej w okresach spiętrzeń prac.
Materiał zawiera wykładnię prawną znowelizowanego pojęcia pracy w godzinach nadliczbowych, co reguluje nowy Kodeks Pracy. Artykuł ma charakter polemiczny w stosunku do innych opracowań w tym zakresie.
Ustawą z 14 listopada 2003 r. dokonano istotnej nowelizacji kodeksu pracy, w tym także przepisów o czasie pracy. Ustalenia te budzą jednakże kontrowersje wśród ekspertów i znawców przedmiotu, stąd liczne artykuły polemiczne dotyczące tego zagadnienia. Niniejszy artykuł jest jednym z nich; autorka dokonuje próby interpretacji przepisów w sprawie godzin nadliczbowych.
Ustawą z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 213, poz. 2081), która w swej zasadniczej części weszła w życie 1 stycznia 2004 r., dokonano bardzo istotnej zmiany prawnej regulacji pracy w godzinach nadliczbowych. Wprowadzone modyfikacje dotyczą przede wszystkim pojęcia pracy w godzinach nadliczbowych. W nowy sposób unormowano też kwestię dobowych ograniczeń pracy nadliczbowej. Zawężono również krąg osób, które wykonują pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Artykuł stanowi względnie całościowe, choć siłą rzeczy syntetyczne, omówienie problematyki pracy w godzinach nadliczbowych na gruncie znowelizowanego kodeksu pracy.
Opracowanie poświęcone jest analizie wieloetatowości w latach 1997—2006 w Polsce i w 15 państwach Unii Europejskiej przed jej rozszerzeniem w 2004 r. Wieloetatowość jest zjawiskiem występującym na rynkach pracy krajów europejskich z różnym natężeniem. Poziom wieloetatowości określono w artykule jako udział liczby osób mających drugą pracę w liczbie osób pracujących w danym kraju. Wielkość tę rozpatrywano dla ogółu pracujących oraz ze względu na płeć. Kraje porównano pod względem wieloetatowości. Następnie poddano analizie związki wieloetatowości ze wskaźnikiem zatrudnienia i z konsumpcją gospodarstw domowych w poszczególnych krajach w badanym okresie. Analizy dokonano m.in. za pomocą funkcji regresji, której parametry oszacowano metodą najgłębszej regresji (the deepest regression method) ze względu na występowanie w zbiorach danych obserwacji nietypowych. (abstrakt oryginalny)
Pomimo braku w powszechnym prawie pracy zakazów, których przedmiotem byłaby dodatkowa działalność zarobkowa pracownika poza stosunkiem pracy, zawiera ono jednak regulacje, które mogą prowadzić do ograniczenia tej działalności. Z uwagi na niedostatki regulacji zawierających omawiane zakazy nie daje ono gwarancji należytej ochrony zasady wolności pracy i poszanowania sfery prywatności pracownika, ani też nie zapewnia dostatecznej ochrony interesu publicznego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.