Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Praca grupowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł kierowany jest do środowisk biznesowych, kadr kierowniczych, ale również środowisk akademickich podejmujących problematykę zarządzania przedsiębiorstwami i budowania kapitału intelektualnego w przedsiębiorstwach. Intencją jest promowanie różnych form pracy grupowej w Polskich organizacjach. Praca ma charakter głównie opisowy, metodami pozyskiwania danych były studia literaturowe, analiza dokumentów, obserwacje uczestniczące, analiza przypadków. Poza opisem i charakterystyką głównych pojęć i procesów, w opracowaniu zbudowano również kilka modeli realizacji dobrych praktyk. (fragment tekstu)
2
Content available remote Model oceny form pracy grupowej w przedsiębiorstwach
100%
Celami artykułu jest charakterystyka poszczególnych faz wdrożenia pracy grupowej do organizacji oraz próba wskazania na najważniejsze aspekty oceny efektywności tej formy pracy. Poruszana problematyka wynika z potrzeby zderzenia licznych założeń teoretycznych z praktyką organizacyjną oraz wychodzi naprzeciw oczekiwaniom menedżerów chcących ocenić wprowadzane procesy i oszacować koszty realizacji pracy grupowej na etapie projektowym. W opracowaniu posłużono się analizą literatury przedmiotowej, analizą opracowań wewnętrznych wybranych organizacji oraz wykorzystano metodę modelową. W praktyce organizacyjnej powstaje ogromna luka teoretyczna pomiędzy sformułowanymi tezami dotyczącymi korzyści wynikających z pracy grupowej a podstawą metodologiczną operacyjnej realizacji zadań wynikających z opracowanych procesów. W większości organizacji brak jest szczegółowych procedur dotyczących kluczowych założeń pracy. Niżej przedstawiono autorską koncepcję procesu realizacji sesji pracy grupowej w ujęciu uniwersalnym, koncepcja ta powinna stanowić podstawę realizacji form pracy grupowej.(fragment tekstu)
3
Content available remote Computer Supported Cooperative Work Systems. Continued Examinations
100%
The article is the short introduction to the questions relating to the teamwork and software which supports collaborative work. The main goal of the presented article is the introduction to the forecoming research on a wide class of groupware software. In the article also a synthetic comparative analysis of the current research and the previous studies has been made. It allowed the author to draw certain conclusions of general nature concerning development trends that are taking place.(original abstract)
4
100%
Artykuł jest wprowadzeniem do możliwości adaptacji systemów wspomagania pracy grupowej na potrzeby pracy katedry akademickiej. Autorzy przeanalizowali wybrane dostępne na rynku systemy informatyczne do wspomagania pracy grupowej pod kątem możliwości ich adaptacji na potrzeby katedry i opisali wyniki przeprowadzonej analizy. W dalszej części opisane zostały zasady działania katedry oraz przeprowadzona została analiza procesów, które mogą zostać usprawnione dzięki wdrożeniu systemu informatycznego do pracy grupowej. Zaproponowana została także platforma, na której autorzy planują wdrożenie systemu pracy grupowej, oraz dalsze badania pokazujące korzyści wynikłe z jej wdrożenia.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wybranej problematyki grupowego redagowania dokumentów elektronicznych. W pierwszej części opracowania przedstawiono najważniejsze pojęcia i problemy związane z opisywaną dziedziną. W drugiej części artykułu zaproponowano klasyfikację rodzajową dostępnych na rynku rozwiązań oraz przedstawiono syntetyczną charakterystykę wybranych produktów.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wykorzystanie metod pracy grupowej w nauczaniu
100%
Celem poniższej publikacji jest wykazanie istoty, znaczenia i specyfiki moderacji - formy pracy grupowej w procesie nauczania i uczenia się. Stosowanie rozwiązań moderacyjnych niesie bowiem podwójną korzyść - poprzez współuczestnictwo zwiększa atrakcyjność samego procesu nauczania, zwiększa też jego efektywność; druga korzyść natomiast to przygotowanie przyszłych pracowników do realizacji moderacji już na własnych stanowiskach pracy. Poznając kluczowe, teoretyczne i praktyczne aspekty różnych form pracy grupowej podczas procesu dydaktycznego, przyszli menedżerowie, specjaliści stają się bardziej świadomymi, lepiej przygotowanymi pracownikami. Stosowanie metod aktywizujących w przestrzeni nauk ekonomicznych było wskazywane m.in. przez Radawiecką (2003) jako istotny element wpływający na efektywność procesu nauczania. W publikacji wykorzystano metodę analizy literatury przedmiotowej.(fragment tekstu)
Zwrócono uwagę na podejmowanie decyzji w grupie. Omówiono kolejno jego wady i zalety.
Autor artykułu na podstawie swoich badań dotyczących pracy zespołowej zadaje pytanie, czy w literaturze przedmiotu bada się tę pracę jako system koncepcji naukowej? W artykule akcentuje się, że w części publikacji przeprowadzana jest obrona koncepcji, iż mianem zespołu możemy określić tylko tę grupę pracowników, która pracuje efektywnie. Natomiast sam proces formowania jest procesem długotrwałym, który składa się z kilku etapów rozwoju (Hersey, Blanchard, Tuckman, Jensen, Katzenbach, Smith, Liker, Kasiulis, Barvydiene, Savanaviciene, Silingiene, Grazulis, Także inni autorzy wykorzystują te pojęcia jako synonimy (Boddy, Peiton, Kogler) oraz badają je w kontekście formalnym lub nieformalnym. W artykule akcentuje się, że w literaturze przedmiotu nie ma jednego poglądu dotyczącego wielkości zespołów (Manz, Sims, Miller, Stoner i in.), celu (Meskon, Katzenbach, Smith, Sakalas i in.), jak i problemów powstających przy ich działaniu itp. W rzeczywistości - z powodu różnego podejścia do tej problematyki, naukowcy i praktycy pracy zespołowej często mówią różnymi językami. Na podstawie badań B.W. Tuckman i M.A.C. Jensen, w których zostały zeprezentowane etapy rozwoju zespołów, pokazano treść poszczególnych etapów formowania zespołów. Zdaniem autora, główne cele formowania zespołów to efektywność działania, jak i wzrost konkurencyjności organizacji. Autor zaznacza także, że dotychczas zdobytą wiedzę o formowaniu zespołów należy badać w kontekście rozwoju nauki zarządzania. Takie podejście stworzy możliwość konstruowania modeli pracy zespołowej (systemy). W artykule został także zaprezentowany stworzony przez autora teoretyczny model pracy zespołowej, który pokazuje, że gdy formuje się zespół, zachodzą pewne procesy odzwierciadlające się w funkcjonowaniu organizacji: polityka (misja, wizja i cele strategiczne), organizacyjna struktura zarządzania, kultura organizacyjna, wydajności pracowników, stylu zarządzania, procedury i zasady współpracy, w końcu - zdolność do konkurowania. Autor ma nadzieję, że reprezentowany pogląd pomoże lepiej zrozumieć zespoły oraz w przyszłości uniknąć problemów przy ich formowaniu. (abstrakt oryginalny)
Podczas sesji AC/DC można się spotkać z różnymi rodzajami zadań. Są to zadania realizowane wspólnie w mniejszych lub większych zespołach, zadania wymagające interakcji z asesorem wcielającym się w określoną rolę w tym zadaniu (podwładny, klient, współpracownik) lub pisemne zadania indywidualne, rozwiązywane samodzielnie. Jednym z najczęściej stosowanych są zadania zespołowe - dyskusja grupowa z rolami lub bez ról. W jakich sytuacjach je stosować, czym charakteryzuje się dobrze przygotowane zadanie tego typu, jaka jest różnica pomiędzy dyskusją z rolami a dyskusją bez ról? (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie założeń badawczych w zakresie oceny efektywności wybranych form pracy grupowej w przedsiębiorstwach. Założenia badawcze zostały opracowane na podstawie analizy współczesnej literatury przedmiotowej nałożonych na autorską koncepcję zróżnicowania form pracy grupowej i prakseologiczną orientację metodologiczną. W pracy zastosowano analizę literatury przedmiotowej oraz metodę projektową w zakresie formułowania podstawowych założeń przyszłych badań. Istotnym elementem poznawczym wskazanym w opracowaniu jest klasyfikacja form pracy grupowej wraz z odniesieniami procesowymi. Autorzy wskazali również na kluczowe determinanty wpływające na skuteczność tej formy współpracy. W artykule wyprowadzono główne założenia dotyczące kryteriów oceny efektywności form pracy grupowej, wskazano na wagę i potrzebę prowadzenia dalszych, empirycznych badań w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań autora w zakresie związków pomiędzy orientacją kulturową organizacji (przyjętą za podziałem zastosowanym przez G. Hofstede) a metodami pracy zespołowej wykorzystywanymi w organizacjach. Celem badań było ustalenie jaka orientacja kulturowa (indywidualistyczna czy kolektywistyczna) jest korzystna z punktu widzenia wykorzystania metod pracy zespołowej. Badania prowadzono w zakresie czterech zmiennych wpływających na indywidualistyczną bądź też kolektywistyczną orientację organizacji.
12
Content available remote Uwarunkowania metodyczno-organizacyjne pracy grupowej w przedsiębiorstwach
75%
Artykuł w sposób syntetyczny odnosi się do praktyki realizacji pracy grupowej w przedsiębiorstwach. Określa istotę, rodzaj i specyfikę pracy grupowej oraz jej znaczenie we współczesnych organizacjach. Wieloletnie studia i doświadczenia poświęcone badaniu dynamiki grup/zespołów, projekty wdrożeniowe w zakresie pracy grupowej pozwoliły autorom na sformułowanie opinii dotyczących ograniczeń w przygotowaniu i praktykowaniu pracy grupowej. Skoncentrowano się na aspektach metodycznych oraz organizacyjnych związanych z tą formą budowania kapitału intelektualnego organizacji. W zakończeniu autorzy sformułowali zalecenia praktyczne warunkujące efektywną realizację pracy grupowej w przedsiębiorstwach, skierowane zarówno do uczestników pracy grupowej, jak i do kadry zarządzającej.(abstrakt oryginalny)
Elementem łączącym zarządzanie procesami pracy oraz zarządzanie wiedzą mogą stać się systemy pracy grupowej. Systemy groupware to bezpieczne rozwiązanie dla dynamicznej współpracy oferujące zwykłym pracownikom i osobom pracującym poza biurem wsparcie w dziedzinie komunikacji oraz przetwarzania informacji za pośrednictwem sieci typu Intranet, Ekstranet oraz Internetu. Zastosowanie w organizacji tego rozwiązania ułatwi poprawienie obsługi procesów współdziałania, co z pewnością zaprocentuje lojalnością klientów i pomoże odnieść sukces w prowadzeniu biznesu. Narzędzia pracy grupowej pomogą natomiast wspierać kolekcjonowanie, przetwarzania oraz udostępniania wiedzy w organizacji. Dzięki zaawansowanym mechanizmom zbierania i dystrybucji informacji rozproszonej w dokumentach firmy, notatkach pracowników, oraz w ich poczcie, systemy groupware są w stanie współtworzyć bazy wiedzy. Z kolei współpracując z dedykowanymi systemami drążenia wiedzy umożliwiają lepszy dostęp do informacji użytkownikom. W szeregu dostępnych na rynku rozwiązań groupware dominująca role zdobyły trzy produkty: Microsoft Exchange, Lotus Domino oraz Novell GroupWise. (fragment tekstu)
Problematyka komputerowego wspomagania pracy grupowej stanowi aktualny obszar badawczy, będący przedmiotem zainteresowania przedstawicieli wielu dyscyplin, w tym również naukowców zajmujących się dziedziną informatyki ekonomicznej. Wydaje się jednak, że rola pracy grupowej i jej informatycznego wspierania, jako czynnika zapewniającego przedsiębiorstwu uzyskanie przewagi konkurencyjnej, wciąż nie jest w pełni doceniana przez praktyków gospodarczych. Celem niniejszego artykułu jest uporządkowanie najistotniejszych pojęć pracy grupowej wspomaganej komputerowo, a przede wszystkim przedstawienie wyników badań ankietowych dotyczących problematyki praktycznego wykorzystania systemów wspomagających pracę grupową w polskich przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
W drugiej części opracowania przedstawiono inne istotne zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy z dnia 17 grudnia 2009r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Głównym celem była nie tylko prezentacja i dyskusja przez autorów nowych instytucji wprowadzonych do ustawy z dnia 17 grudnia 2009r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. W drugiej części opracowania: 1) Ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 17 grudnia 2009r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym; 2) Przyspieszenie i usprawnienie rozstrzygania spraw w postępowaniu grupowym w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu wierzytelności w postępowaniu grupowym; 3) Kaucja w celu zabezpieczenia kosztów procesu grupowego.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule zaprezentowano style funkcjonowania zespołów w Polsce na podstawie ogólnopolskiego badania "Twój zespół". Scharakteryzowano cztery podstawowe orientacje zespołów. Przybliżono preferowane style funkcjonowania zespołów.
W artykule zaprezentowano istotę funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Wskazano na konstrukcję organizacyjną systemu, integrującą środowiska ratownicze z ochrony przeciwpożarowej. W realiach wzajemnej relacji elementów systemu zarysowano problematykę zarządzania dotarciem do działań sił i środków wchodzących w skład grup ratownictwa specjalistycznego na ternie Polski. Przybliżono główne przesłanki normatywne determinujące reguły lokalizacji i wyposażenia zwiększające zdolności do podjęcia działań ratowniczych.(abstrakt oryginalny)
Implementacja systemu wspomagającego pracę zespołową może usprawnić wiele standardowych czynności biurowych i administracyjnych wykonywanych przez pracowników akademickich. Wdrożenie systemu Lotus Notes może stanowić środowisko aplikacji, służącej do nauczania na odległość.
Terminem "wspólnota działań" określa się samoorganizującą i nie-sformalizowaną grupę ludzi, zainteresowanych rozwiązaniem określonego problemu, i w tym celu współpracujących ze sobą przez dłuższy czas w formie wymiany pomysłów, szukania rozwiązań i tworzenia nowej wiedzy. Niejednoznaczność pojęcia "wspólnota działań" doprowadziła do chaosu terminologicznego i metodologicznego. Celem niniejszego artykułu jest uporządkowanie obszaru badawczego poprzez przedstawienie badań wspólnot działań funkcjonujących w środowisku organizacyjnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rady jak efektywnie prowadzić grupę do celu. Opisano poszczególne fazy procesu: faza I - orientacji i zależności, faza II - konfrontacji i konfliktu, faza III - spójności i współpracy oraz faza IV - celowej i świadomej aktywności. Wiedza przekazana w artykule ma na celu ułatwienie każdemu trenerowi panowanie nad przebiegiem szkolenia, dobór właściwych metod pracy oraz adekwatny sposób reagowania na zachowania uczestników.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.