Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pracownicy biurowi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Kodeks ubioru w jednostkach samorządu terytorialnego - wybrane zagadnienia
100%
Artykuł przedstawia kwestie związane z wprowadzeniem zasad dress code'u w jednostkach samorządu terytorialnego. W miejscu pracy wizerunek pracowników odgrywa ważną rolę. Dress code jest często wprowadzany w celu ujednolicenia i budowania wizerunku pracodawcy. W artykule wskazano, jak urzędnik samorządowy powinien ubierać się do pracy, jakie stosować dodatki oraz czego powinien unikać. Problematyka ta jest istotna, ponieważ obserwuje się wzrost ingerencji pracodawców w wygląd pracownika. Jednak z drugiej strony, wzrasta również wiedza pracowników na temat ich praw i obowiązków.(abstrakt oryginalny)
Świadomość ergonomiczna pracowników i pracodawców odgrywa ogromną rolę na każdym stanowisku i w każdym zakładzie pracy. Praca biurowa wiąże się z występowaniem wielu zagrożeń dla zdrowia pracowników, do których powstania przyczynia się między innymi brak przestrzegania zasad ergonomii już podczas projektowania i organizacji tych stanowisk. Celem badań była analiza świadomości ergonomicznej pracowników biurowych oraz zatrudniających ich pracodawców. Podjętą problematykę opracowano na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych w grupie 40 osób aktywnych zawodowo, w firmach na terenie województwa lubelskiego. Do badań wykorzystano dwa kwestionariusze ankietowe, których pytania zwracają uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących poziomu świadomości pracowników i pracodawców w zakresie ergonomii. Badania wykazały, że pracownicy zatrudnieni na stanowiskach biurowych mają wiedzę na temat ergonomii dotyczącą przygotowania stanowiska do bezpiecznej pracy, ale wiedza ta jest przez nich rzadko wykorzystywana w praktyce. Pracodawcy twierdzą, że posiadają dużą wiedzę w tej dziedzinie, czego jednak nie potwierdzają opinie pracowników na temat prowadzonych szkoleń, organizacji stanowisk oraz procesu pracy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań w niniejszym artykule jest odpowiedź na pytanie, jak pracownicy bankowi radzą sobie ze stresem. Badaną grupę stanowiło 54 pracowników różnych placówek bankowych na stanowiskach: doradca klienta i kasjer. Jako narzędzia zastosowano kwestionariusz ankiety oraz kwestionariusz CISS. Wyniki badań dowiodły, że doradcy lepiej radzą sobie ze stresem niż kasjerzy. Przeżywany stres wpływa na ich efektywność. Kasjerzy odczuwają większy stres ze względu na gorsze stosunki z przełożonym, dużą odpowiedzialność w pracy, obawy dotyczące nadmiaru obowiązków oraz z powodu rutyny. Stosują różne strategie w radzeniu sobie ze stresem - nie ma jednej dominującej strategii. Pracownicy obu działów próbują radzić sobie ze stresem w sposób przypadkowy, bez wniknięcia w jego przyczyny, co powoduje szybkie pogarszanie się ich kondycji psychofizycznej i sprzyja rozwijaniu symptomów wypalenia zawodowego. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie ustroju administracyjnego na terenie Generalnego Gubernatorstwa nie zostało dotychczas dostatecznie zbadane i opracowane. Niniejszy artykuł ma charakter naukowo-badawczy. Przedstawiono tu strukturę, kompetencje i obsadę kadrową Wydziału Budownictwa - jednego z głównych wydziałów administracji miasta Lublin, pełniącego rolę stolicy dystryktu lubelskiego w latach 1939-1944. Celem badań było również ukazanie, że cały aparat administracyjny w Lublinie funkcjonował pod pełnym nadzorem władz niemieckich i był zobligowany do wykonywania poleceń okupanta. Problematyka administracji terenowej i lokalnej na obszarze Generalnego Gubernatorstwa zdecydowanie wymaga prowadzenia kolejnych badań. Pojawiają się prace odnoszące się do poszczególnych organów administracji powiatowej i gminnej, jednakże odczuwalny jest brak syntezy uwzględniającej wszelkie aspekty strukturalne i organizacyjne administracji oraz zawierającej ocenę jej funkcjonowania. Głównym źródłem informacji są materiały archiwalne dostępne w Archiwum Państwowym w Lublinie (Akta Miasta Lublina 1939-1944). W artykule, obok charakterystyki Wydziału Budownictwa, opisano także podstawy ustroju administracyjnego w Generalnym Gubernatorstwie oraz w dystrykcie lubelskim. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania autora, były cel i funkcje społeczności wirtualnej (jednostki wirtualnej), czyli społeczności skupionych w biurowcach współczesnych koncernów. Autora zainteresowała aranżacja przestrzeni dla takiej społeczności wirtualnej, różnice pomiędzy wirtualną społecznością, a wirtualnym zespołem, stare i nowe modela zarządzania oraz stosowane systemy motywacyjne i system wzajemnego komunikowania się.
Cel. Celem pracy jest zbadanie relacji pomiędzy zaangażowaniem pracowników pierwszego kontaktu w biurach podróży a zadowoleniem konsumentów z procesu obsługi, chęcią ponownego skorzystania z usług biura oraz skłonnością do zarekomendowania biura innym potencjalnym nabywcom. Metoda. Badania pierwotne przeprowadzono wśród 108 klientów biur podróży w Bydgoszczy. W procesie pomiaru zastosowano ankietę bezpośrednią. Zgromadzone dane poddano analizie statystycznej, wykorzystując metody statystyki opisowej, współczynniki korelacji oraz testy nieparametryczne. Wyniki. Przeprowadzone badania wykazały statystycznie istotny pozytywny związek pomiędzy zaangażowaniem pracowników pierwszego kontaktu a satysfakcją i lojalnością nabywców w biurach podróży. Najsilniejszą relację zdiagnozowano dla ogólnego zadowolenia z procesu obsługi, najsłabszą - dla skłonności do polecenia przedsiębiorstwa innym klientom. Ograniczenia badań i wnioskowania. Ze względu na nieprobablistyczny dobór próby do badań możliwości uogólniania wyników są ograniczone. Ponadto informacje pochodziły z jednego źródła, co zwiększa prawdopodobieństwo zniekształcenia rezultatów na skutek wystąpienia błędu systematycznego związanego z efektem spójności odpowiedzi. Implikacje praktyczne. Identyfikując powiązania pomiędzy zaangażowaniem pracowników a postawami i intencjami konsumentów, badania podkreślają rangę podejmowania przez pracodawców działań sprzyjających wzmacnianiu zaangażowania wśród personelu. Oryginalność. Badania stanowią próbę wypełnienia luki poznawczej w badaniach nad turystyką, która dotyczy roli zaangażowania pracowników w przedsiębiorstwach o wysokim poziomie interakcji pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Purpose: Studies find that psychosocial safety climate is positively associated with workplace safety behaviors. However, the mechanism through which psychosocial safety climate exerts its effect needs further investigation. Therefore, this study investigated the indirect effect of work self-efficacy in the relationship between psychosocial safety climate and workplace safety behaviors. Methodology: Participants, who were 155 bank workers (F=66.5%; mean age= 33.9, SD=6.4), responded to an online survey of workplace safety behavior scale (WSBS), psychosocial safety climate scale (PSC-12), and work self-efficacy scale (WSES). Results: Results from correlational analyses revealed that psychosocial safety climate positively related to workplace safety behaviors. Moreover, work self-efficacy positively correlated to workplace safety behaviors. The mediation analysis using Hayes Process Macros indicated an indirect effect of work self-efficacy in the relationship between psychosocial safety climate and workplace safety behaviors. Creating a psychosocially safe climate may enhance bank workers' safety behaviors in the period after the Covid-19 pandemic. (original abstract)
8
Content available remote Remote Work in Poland and its Perspectives
84%
Przedmiot i cel pracy: Praca zdalna jest zjawiskiem, które uległo gwałtownej intensyfikacji wskutek pandemii COVID-19. W artykule przedstawiono skalę pracy zdalnej w Polsce przed wystąpieniem epidemii COVID-19, tj. do roku 2020, jak i bezpośrednio w czasie jej trwania, tj. od 2020 r. do połowy 2021 r. Poruszane w artykule tematy dotyczą: koncepcji pracy zdalnej, poziomu i struktury osób pracujących zdalnie w Polsce oraz zmian ich liczebności na przestrzeni ostatnich lat, na tle świata i krajów Unii Europejskiej, według sektorów własności, w poszczególnych regionach kraju oraz rodzaju działalności społeczno-gospodarczej. Poruszono pozytywne i negatywne konsekwencje pracy zdalnej dla pracowników, pracodawców i ich rodzin. Materiały i metody: Analiza dotycząca rozwoju pracy zdalnej oparta jest na wielu źródłach: danych z Eurostatu, Eurofound, Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), danych GUS-u a także badań ankietowych przeprowadzonych przez krajowe i zagraniczne firmy konsultingowe zajmujące się rynkiem pracy. Zastosowanie znajdą: - analiza opisowa, pozwalająca ustalić podstawowe wielkości w zakresie udziału pracujących zdalnie; - analiza dynamiki identyfikująca zmiany w badanym zakresie; - analiza porównawcza oceniająca skalę pracujących zdalnie w kraju w odniesieniu do wartości notowanych w krajach UE. Wyniki: Przed pandemią w 2018 r. w Polsce - w porównaniu do krajów UE - udział pracowników mających możliwość pracy zdalnej był poniżej średniej i wynosił ok. 4,6% (tymczasem w całej UE 5,2% osób w wieku od 15 do 64 lat regularnie pracowało zdalnie z domu). W 2020 r. udział "usually work from home" w naszym kraju podwoił się w porównaniu do danych za 2018 rok i wyniósł 8,9%. Największy udział pracujących zdalnie w ogólnej liczbie pracujących na koniec I kwartału 2021 r. odnotowały sektory usług finansowych i ubezpieczeniowych (36,1%), edukacji (45,9%) oraz technologii IT (66,8%). Sektory te były również liderami w cyfryzacji i automatyzacji przed pandemią. Wnioski: Praca zdalna jest elastyczną formą zatrudnienia, która w ostatnim czasie z powodu epidemii koronawirusa rozwija się w Polsce i na świecie na masową skalę i w niespotykanym dotychczas tempie. Ta forma pracy wykorzystująca najnowocześniejsze technologie informacyjno-telekomunikacyjne (ITC) zmieniła pracę i miejsca pracy. Otwiera ona nowe podziały na rynku pracy, ponieważ lepiej wykształceni i zamieszkujący obszary miejskie są lepiej przygotowani do pracy poza siedzibą pracodawcy.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano oceny jakości pracy pracownika podczas wykonywania pracy zdalnej, która została wprowadzona w związku z pandemią nowej choroby COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2, stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia. Wyniki badań zebrano metodą statystyczną w postaci ankiety internetowej. Oceny tego sposobu pracy dokonano na dwóch poziomach czasowych, kiedy na masową skalę wprowadzono pracę zdalną i 1,5 roku od tego momentu. Ankieta była przeprowadzana cyklicznie i była ogólnie dostępna dla jednostek należących do badanej grupy przez okres trzech miesięcy. Kwestionariusz ankiety został udostępniony tak, aby jak największa liczba osób spełniających wymagania ankiety miała do niego dostęp. Wykorzystano portale internetowe oraz grupy zrzeszające pracowników biurowych. (abstrakt oryginalny)
10
84%
W artykule przedstawiono analizę uciążliwości pracy biurowej za pomocą listy kontrolnej dla 32 pracowników przedsiębiorstwa zajmującego się branżą maszyn budowlanych i energetyki. Zbadano stopień uciążliwości pracy oraz przyczyny zgłaszanych przez pracowników uciążliwości. Zaprezentowano budowę listy kontrolnej, która została sporządzona na cele badania stanowisk biurowych wybranej grupy pracowników oraz zasadę przyjętej oceny uciążliwości w liście kontrolnej. W artykule przedstawiono również wiele powszechnie występujących uciążliwości pracy biurowej i ich skutków dla zdrowia pracowników.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Efektywność systemu rekrutacji na przykładzie Urzędu Miejskiego X
84%
Wzrastająca konkurencja na rynku światowym, wyższy poziom wykształcenia i rosnące aspiracje społeczeństw spowodowały, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat zarządzanie potencjałem ludzkim zyskało duże znaczenie w biznesie. Zasób ludzki, który dostarcza organizacji swoją pracę, uzdolnienia i doświadczenie, stał się czynnikiem warunkującym jej sukces . Od niedawna pracownik zaczął być traktowany - zarówno przez teoretyków, jak i praktyków - jako jeden z najważniejszych zasobów organizacji. Głównym zadaniem każdej firmy powinno być zatem pozyskanie odpowiadających jej pracowników. W realizacji tego zadania pomocny jest specyficzny dla danego przedsiębiorstwa system rekrutacji, który powinien określać sposób planowania potrzeb kadrowych, zasady rekrutacji, selekcji, wprowadzenia pracownika na stanowisko pracy, jego szkolenia oraz monitorowania jego pracy w początkowym okresie zatrudnienia. Ważne jest zatem, aby wdrożony w organizacji system rekrutacji, obejmujący wszystkie te działania, był efektywny, czyli pozwalał na zatrudnienie najlepszych pracowników, którzy przyczynią się do osiągania celów organizacji. Rozważania teoretyczne na ten temat oparto na przeprowadzonych studiach literaturowych, wzmacniając je analizą i oceną systemu rekrutacji w Urzędzie Miejskim X, obowiązującego w latach 2007-2009, oraz badaniami ankietowymi przeprowadzonymi wśród jego pracowników w kwietniu 2009 r. Pozwoliło to sformułować zalecenia aplikacyjne, których wykorzystanie może udoskonalić aktualny system rekrutacji w tym Urzędzie.(fragment tekstu)
Autor, który jest konsultantem ds. zarządzania czasem i efektywnością pracy w Kalifornii podaje w sposób zwięzły i prosty, jak zorganizować sobie czas pracy w biurze, nie dopuszczając do zaległości i stosując właściwą gradację ważności poszczególnych obowiązków w pracy.
Artykuł na temat zastosowania systemu premiowego dla pracowników działów administracji i sprzedaży. Zawarto wskazówki jak premiować pracowników biurowych, jakie stosować metody premiowania, a także przedstawiono elementy motywacyjne wpływające na pracę handlowców.
W części pierwszej opracowania opisano dane epidemiologiczne dotyczące rozpowszechnienia zespołów bólowych kręgosłupa (zbk) wraz z konsekwencjami nie odnoszącymi się do zdrowia - na gruncie zawodowym, ekonomicznym i społecznym. W tym kontekście przedstawiono wyniki wstępnego badania ankietowego pracowników biurowych 5 zakładów pracy. Rezultaty ujawniły szczególnie dużą częstotliwość występowania zbk w tej grupie zawodowej, zarówno w odniesieniu do szyjnego, jak i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W badaniu własnym, w dniu badania, ból kręgosłupa w którymkolwiek odcinku zgłaszało 88,8% respondentów, przy czym w okolicy lędźwiowej 70,9% a w okolicy szyjnej - 60,7% badanych. Z przedmiotowymi bólami wiązało się wyraźne zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym (ograniczenie sprawności), które mierzone typowymi dla kręgosłupa skalami ODI i NDI osiągało poziomy - odpowiednio 23% i 25% (wartości średnie). Wyniki te uzasadniały wdrożenie w zakładach objętych badaniem odpowiednich działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapobieganie zbk. Uzasadnieniem dla podjęcia działań zapobiegawczych była również, opisywana w literaturze, zauważalna powtarzalność nawrotów zbk.(fragment tekstu)
Zespoły bólowe kręgosłupa (zbk) stanowią powszechny problem zdrowotny, mający również swoje poważne konsekwencje zawodowe, ekonomiczne i społeczne. Z wielu badań wynika, że 70-85% ludzi w jakimś momencie swojego życia będzie cierpiało z powodu bólów dolnego odcinka kręgosłupa.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule zostały opisane niezbędne kompetencje oraz umiejętności potrzebne pracownikom administracji publicznej podczas wykonywania ich zadań. Szczególnie wyjaśniono znaczenie potencjału pracownika czyli jego umiejętności przystosowania się do nowych warunków, bardziej złożonych zadań, sytuacji, osobistej motywacji czy zaangażowania w pracę. W części empirycznej, na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego, zaprezentowano wyniki dotyczące wiedzy, umiejętności i potencjału pracowników w jednym z Oddziałów Zakładów Ubezpieczeń Społecznych.(abstrakt oryginalny)
Mimo wypracowania wielu praktycznych zaleceń tworzenia zdrowej organizacji, zjawisko dehumanizacji pracy jest istotnym problemem współczesnych przedsiębiorstw. Przyczyną stresów, niskiej motywacji czy wręcz braku satysfakcji z pracy jest przedmiotowe postrzeganie przez kierownictwo swoich podwładnych.
Odpowiedzialność dyscyplinarna pracowników administracji publicznej polega na stosowaniu kar represyjnych, tj. kar za naruszenie obowiązków pracowniczych w znaczeniu sensu stricto, reguł postępowania wyznaczanych pojęciem godności i powagi urzędu czy też zawodu, a także reguł wykonywania zawodu określonych normami zawodowymi, etyką i deontologią. Rodzaj wykonywanej pracy, zakres obowiązków pracownika lub zajmowane stanowisko determinuje krąg powinności prawnych dotyczący danego pracownika administracji. Pozwala to zatem na stwierdzenie, że odpowiedzialność dyscyplinarna związana jest nie tylko z naruszeniem obowiązków związanych ściśle z wykonywaniem zadań administracji publicznej, lecz również z uchybieniem godności zajmowanego stanowiska. Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie oraz omówienie warunków odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników administracji publicznej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia Activity Based Working. Dodatkowo praca prezentuje wyniki badania jakościowego pt. Koncepcja Activity Based Working w oczach pracowników. Jego celem było zapoznanie się ze sposobem postrzegania przestrzeni do pracy przez pracowników. Badanie zostało podzielone na dwie części. Jedna z nich związana jest z odczuciami w stosunku do obecnego, poprzedniego oraz wymarzonego miejsca pracy. Druga natomiast ukazuje opinie badanych na temat konkretnych rozwiązań charakterystycznych dla ABW. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań w niniejszym artykule są społeczne aspekty wprowadzenia ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Zawarto w nim przegląd literatury dotyczący ochrony danych osobowych oraz wyniki badań jakościowych przeprowadzonych w lipcu 2018 r. wśród pracowników administracyjnych na uczelni wyższej oraz w placówce oświatowej. Analiza ma charakter eksploracyjny, a jej celem było poznanie opinii pracowników administracji na temat RODO. W artykule zaprezentowano wnioski z wywiadów swobodnych pogłębionych, a także wskazano pola eksploracyjne do dalszych analiz. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.