Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Praktyka zarządzania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 8
132-142
Celem artykułu jest potwierdzenie istnienia luki między teorią a praktyką w zarządzaniu, jej przyczyny i skutki. W pracy zawarte zostały wyniki badania ankietowego o charakterze sondażowym; potwierdziły one występowanie tej luki na przykładzie wybranego obszaru branży motoryzacyjnej. (fragment tekstu)
Gospodarki w trakcie transformacji są dobrym laboratorium dla testowania zachodnich teorii zarządzania. Jedną z istotnych nowych teorii jest teoria instytucjonalna, która bada,jak instytucje (otoczenia społeczne, ekonomiczne, polityczne) wpływają na zachowania firm. Nasze badania próbują odpowiedzieć na pytanie: jak instytucjonalne otoczenia dwóch bardzo różnych gospodarek, chińskiej i polskiej, mogą wpływać na funkcjonowanie firm high-tech, specjalizujących się w budowaniu oprogramowania i komputerów. Starając się przetestować teorię instytucjonalną autorzy proponują wiele hipotez wskazujących na możliwe różnice w strategicznych zachowaniach firm polskich i chińskich. W szczególności autorzy przewidują,że w bardziej złożonym i dynamicznym otoczeniu instytucjonalnym z racji wcześniejszej fazy transformacji: a) chińskie firmy będą w większym stopniu budowały strategie inkrementalne i zorientowane na wzrost niż polskie firmy; b) chińskie firmy będą inwestowały głównie w badania i rozwój nowych technologii, podczas gdy polskie firmy w bardziej ustabilizowanym otoczeniu będą inwestowały głównie w dystrybucję, sprzedaż i marketing; c) ponieważ przemysł oprogramowania i komputerów jest globalny, sposób zarządzania (funkcjonowanie ekipy zarządczej) tymi firmami będzie podobny w obu otoczeniach instytucjonalnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z podejściem do wyboru metody w procesie badawczym w kontekście nauki i praktyki zarządzania. Omówiono związek nauki z praktyką. Scharakteryzowano metodykę badawczą i podejście do badań. Przedstawiono podejścia, procedury, metody i techniki w procesie badawczym.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zawarto sprawozdanie z realizacji części projektu badawczego, którego podstawowym zamiarem było poznanie opinii przedstawicieli różnych, związanych z problematyką doskonalenia zarządzania w praktyce gospodarczej, środowisk (tzn. naukowego, konsultingowego oraz przedsiębiorców i menedżerów) w takich kwestiach, jak: aktualny i postulowany zakres podejmowanych w przedsiębiorstwach działań skierowanych na doskonalenie zarządzania; źródła, cele i motywy tych działań; towarzyszące im przeszkody i okoliczności sprzyjające oraz osiągane rezultaty. W tej części opracowania przybliżono opinie przedstawicieli środowiska naukowego. Badanie ankietowe przeprowadzono w 2005 r.
The objective of this article is to show that project management practices present key success factors for implemented a Quality Management System (QMS) in Moroccan companies. In general, the organizations seem to look at the implementation of a quality management system as a project and they employ standard project management tools, albeit to a different extent and in different ways. Following a qualitative study in Morocco, the companies, whatever their sector of activity and size, use different practices in the framework of the project QMS. Information was collected from practicing managers. The data analysis shows that project management practices present a great opportunity for the successful implementation of QMS within Moroccan companies. (original abstract)
6
Content available remote Najlepsze praktyki w zarządzaniu zasobami ludzkimi według badań Instytutu CRF
75%
Celem artykułu jest prezentacja najlepszych praktyk ostatnich lat, w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. W opracowaniu zwrócono uwagę na praktyki zaobserwowane przez Instytut CRF. Według badań tej organizacji są to: wzrost liczby kobiet zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, działania w zakresie zwiększania zaangażowania personelu, ciągłe ulepszanie komunikacji w firmie, położenie nacisku na społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstwa, planowanie sukcesji w firmie. Każda z powyższych praktyk przynosi firmie określone korzyści, pozwalając osiągać sukcesy na rynku. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Rozbieżności praktyki i teorii zarządzania
75%
|
|
42
|
nr 2
21-32
Artykuł zawiera analizę wybranych obszarów niezgodności stosowanych praktyk i założeń teoretycznych zarządzania. Przywołano przykłady tych rozbieżności w sferze zarządzania zasobami ludzkimi, stosowania założeń społecznej odpowiedzialności biznesu, respektowania granic podmiotowych i przedmiotowych zarządzania, aktualności paradygmatów i ich przydatności w kreowaniu przyszłości. Omówiono także niektóre przyczyny ograniczonej przydatności niektórych teorii i ich szybkiej dezaktualizacji. Między innymi powszechna i narastająca zmienność stanów organizacji i ich otoczenia powoduje pewne zapóźnienie (dysonans czasowy) propozycji teoretycznych względem potrzeb praktyki. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
75-81
Niezwykle ostra i nasilająca się w ostatnich latach konkurencja nakazuje współczesnym firmom śledzenie programów, inicjatyw, technik i działań, które zapewniły innym organizacjom przewagę konkurencyjną. Zaangażowanie w stosowanie najlepszych praktyk oznacza konieczność ich poznania i zdolność do zastosowania całej wiedzy, umiejętności i technologii na temat ich wdrożenia. Bliższa analiza tych praktyk wskazuje jednak, że termin ten rzadko jest precyzyjnie zdefiniowany. Artykuł jest wprowadzeniem do prezentacji na łamach kwartalnika wyników pionierskiej próby poszukiwania najlepszych praktyk, tego fenomenu XXI wieku, wśród polskich firm. Projekt badawczy „Najlepsze praktyki biznesowe” jest realizowany w ramach badań statutowych w KNoP SGH. (abstrakt oryginalny)
CEL: Nowa sytuacja wynikająca z pandemii COVID-19 przyniosła firmom na całym świecie wiele trudności. Aby zwalczyć pandemię, rządy wprowadziły blokadę i zamykanie przedsiębiorstw, a w odpowiedzi firmy opracowały różne strategie reagowania, aby zapewnić sobie przetrwanie. Cel tego badania jest dwojaki: zbadanie wpływu COVID-19 na firmy i zbadanie ich reakcji na kryzys COVID-19. Ponadto analiza wpływu COVID-19 na wielkość firmy, rodzaj własności i charakterystykę branży oraz reakcje firm w oparciu o cztery elementy: preferencje technologiczne, zachowania strategiczne, praktyki zarządzania i sieci społeczne. METODYKA: Niniejsze badanie wykorzystuje metodę ilościową z wykorzystaniem ankiety przeprowadzonej w Kosowie przez Instytut Przedsiębiorczości i Małego Biznesu wśród 320 właścicieli i menedżerów firm. WYNIKI: Ustalenia sugerują, że w oparciu o wielkość firmy dochód w przypadku MŚP znacznie spadł. Na podstawie cech branżowych wyniki pokazują, że wszystkie branże zostały dotknięte negatywnym wpływem. Jeśli chodzi o rodzaj własności, ustalenia sugerują, że firmy rodzinne są bardziej dotknięte przez COVID-19 niż firmy nierodzinne. Analiza czynnikowa sugeruje, że preferencje technologiczne, praktyki menedżerskie i zachowania strategiczne oraz sieci społeczne skutecznie zareagowały na kryzys wywołany przez COVID-19. Wyniki sugerują również, że firmy nie zastosowały jednej reakcji (np. zmiany technologicznej), ale połączyły kilka reakcji, w których jedna reakcja doprowadziła do innej, która okazała się skuteczna i doprowadziła do przetrwania firmy podczas kryzysu. IMPLIKACJE: Po pierwsze, badanie to analizuje wpływ COVID-19 i jednocześnie stanowcze reakcje na kryzys. Po drugie, w przeciwieństwie do poprzednich badań, niniejsze badanie pokazuje, że wszystkie branże zostały dotknięte negatywnym wpływem, w tym wszystkie MŚP. Po trzecie, badanie to pokazuje, że rodzaj własności był ważnym czynnikiem wpływu COVID-19, gdzie firmy rodzinne były pod większym wpływem niż firmy nierodzinne; wynika to z wyraźnej charakterystyki struktury organizacyjnej firm rodzinnych, w tym zaangażowania członków firm rodzinnych. Wreszcie, badanie to pokazuje, że pojedyncza reakcja firm nie prowadzi do przetrwania, ale łańcuch reakcji w połączeniu z przedstawionymi powyżej wymiarami. ORYGINALNOŚĆ/WARTOŚĆ: Pomimo rosnącej literatury teoretycznej i empirycznej na temat COVID-19 i firm, badanie to pokazuje wpływ i stanowczą reakcję na kryzys związany z COVID-19. Ponadto, koncentrując się na kontekście Kosowa, badanie przyczynia się do wyzwań, przed jakimi stają firmy w różnych kontekstach kulturowych i instytucjonalnych. (abstrakt oryginalny)
|
2015
|
nr 4 (38)
103-115
Objaśnianie współczesnych realiów gospodarowania, w tym stosunków pracy, wymaga uwzględnienia kategorii interesów. W artykule skoncentrowano się głównie na interesach pracowników. Stwierdzono, że dbałość o ich realizację sprzyja aktywizacji zatrudnionych. Wśród interesów rozpoznanych w procesie badań empirycznych w szerszym zakresie skupiono się na bezpieczeństwie zatrudnienia, rozpatrując je przez pryzmat trwałości więzi z przedsiębiorstwem. Wskazano także na inne kryteria różnicowania omawianych interesów, ważne z punktu widzenia przesłanek ich rozpatrywania. Przedstawione podejście do wiedzy o interesach znalazło odzwierciedlenie w opracowanej formule zarządzania przedsiębiorstwem zorientowanego na człowieka. Preferowany kierunek poszukiwań badawczych, oparty na kategorii interesów, uznano za szczególnie ważny w warunkach postępującego uelastyczniania zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Modelowanie procesów gospodarczych w literaturze i praktyce
63%
Modelowanie procesów gospodarczych (Business Process Modeling) sprowadza się do przedstawienia (najczęście za pomocą metod graficznych) procesów przebiegających w organizacji. Biorąc pod uwagę aktualność tematyki oraz to, że w wielu organizacjach podejście do modelowania procesów gospodarczych ma charakter uproszczony, a często też wyrwany z kontekstu, autor kompleksowo przyjrzał się istocie modelowania procesów, uwzględniając przy tym różne jego aspekty (poziom, fazy, perspektywy widzenia, metody, zasady i konwencje modelowania), prezentowane w literzturze przedmiotu i stosowane w praktyce. (fragmet tekstu)
|
|
nr 4
67-72
W artykule postawiono tezę, że "Przegląd Organizacji", jako czasopismo naukowe wydawane od dziewięćdziesięciu lat, było jednym z ważnych narzędzi, które umożliwiły postęp zarządzania w Polsce, zarówno na polu naukowym, jak i praktyki gospodarczej. Celami opracowania były przedstawienie ewolucji periodyku pod względem prezentowanych treści oraz domeny działania, jak również określenie jego znaczenia w rozwoju zarządzania. Opracowanie zostało podzielone na dwa artykuły (części). W pierwszym dokonano analizy funkcjonowania czasopisma w latach 1926 - 1989. Wskazano, że w badanym okresie periodyk był przede wszystkim forum upowszechniania naukowej organizacji wśród kadr kierowniczych i miejscem rozwiązywania problemów o charakterze empirycznym. Drugi artykuł obejmuje analizę funkcjonowania czasopisma w latach 1990 - 2016. W tym czasie periodyk stał się przede wszystkim narzędziem naukowej dyskusji, źródłem inspiracji dla badaczy oraz wiedzy dla studentów. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 6
63-69
Przedmiotem oceny jest pięć metodyk wdrażania systemów zarządzania wiedzą: TIWANA, Appelenhansa, PMI, BDL, STBWO. Pominięto ich charakterystykę, lecz podano literaturę gdzie jest ona przedstawiona.
15
63%
Przedstawiono teoretyczne i praktyczne przesłanki zarządzania przedsiębiorstwem. Omówiono współczesne orientacje w zarządzaniu: prorynkową, projhakościową, na wynik, strategiczną, na człowieka, na zmiany, procesową, na wiedzę. W końcowej konkluzji, autor przedstawia podstawowe zalecenia i wyzwania związane z realizacją tych kierunków.
Purpose: The paper aims to investigate the joint management practices within green Information Technology (IT) and quality management, and to explore the implications of this amalgamation on the logistics performance of freight transport enterprises. Furthermore, the study examines the mediating influences of logistics customer service performance and environmental management on the relationship between the joint adoption of green IT practices, quality management, and the logistics performance of the companies. Design/methodology/approach: The research utilized a dataset comprising 278 enterprises operating in the Polish freight transport sector, conducted through a CATI survey employing a structured questionnaire. Initially, a confirmatory factor analysis (CFA) was employed to assess the adequacy of the conceptual model, evaluating whether the constructs in the study adequately represented the observed data. Subsequently, a structural equation modelling (SEM) approach was applied to investigate the hypothesized relationships among the constructs. Findings: This study investigates the impacts of combined management practices: the integration of green Information Technology practices and quality management practices, on the performance of logistics operations. Within the results of the research, two significant trends are identified: the mediating roles played by logistics customer service performance and environmental management. These factors are found to influence the relationship between the integrated adoption of green IT practices and quality management, and the overall performance of logistics operations within the enterprises. Originality/value: This research endeavour has undertaken a contribution to enhancing comprehension regarding the determinants that shape the decision-making process for integrating diverse management practices with technological support.(original abstract)
Artykuł przedstawia zarządzanie jako czynnik rozwoju gospodarczego. Omawia warunki konkurencji i źródła przewagi konkurencyjnej. Charakteryzuje model organizacji przyszłości działającej na rynku globalnym. Omawia czteroetapowy proces restrukturyzacji przedsiębiorstw postsocjalistycznych. Prezentuje kierunki rozwoju strategii w naukach o zarządzaniu we współczesnej gospodarce.
|
|
nr 3
3-16
Artyku zawiera przegląd teorii związanych z koncepcją klastrów. W pierwszej części artykułu przedstawiono najważniejsze wymiary i definicje gron. W części drugiej zaprezentowano klasyczną koncepcję gron Michaela E.Portera oraz jej implikacje dla wzmocnienia konkurencyjności i utrzymania przewagi konkurencyjnej. Autor wskazuje na potrzebę dalszych badań nad gronami, w szczególności dotyczących mechanizmów determinujących wzrost ekonomiczny, a także poziom zasobów i dyfuzję wiedzy pomiędzy firmami działającymi w gronie.
Celem artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania formuły modelu biznesowego w praktyce zarządzania przedsiębiorstwami. Wykorzystano klasyfikację modeli biznesowych zaproponowaną przez K. Obłoja. Przedmiotem rozważań jest przedsiębiorstwo z sektora zarządzania nieruchomościami, którego funkcjonowanie oparto na modelu biznesowym Dyrygenta. Omówiono także charakterystyczne cechy tego konkretnego modelu biznesowego w świetle zmian zachodzących w analizowanym przedsiębiorstwie.
|
2003
|
nr 1
49-58
Wraz ze wzrostem znaczenia wiedzy w gospodarowaniu i osiąganiu sukcesów przez przedsiębiorstwa dostrzeżono potrzebę włączenia problemów zarządzania wiedzą w procesy analizy, modelowania i optymalizacji procesów gospodarczych. ARIS (niem. Architektur Integrierter Informationssysteme) jest podejściem metodycznym i zestawem programów, opracowanym w niemieckiej firmie IDS Prof. Scheer, przeznaczonym do analizy, modelowania i optymalizacji procesów. Omówiono sposób ujęcia problematyki zarządzania wiedzą w ARIS oraz zalety proponowanego podejścia umożliwiającego integrację rozwiązań w zakresie zarządzania wiedzą z zaprojektowanymi do realizacji procesami gospodarczymi.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.