Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawa dziecka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W dniu 15 listopada 2016 roku w Warszawie, odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa, pt.: Prawa dziecka w konstelacji rodzinnej i placówek oświatowych. Została ona zorganizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy aktywnym udziale takich instytucji jak: Rzecznik Praw Dziecka i Centralny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Konferencja ta zapoczątkowała cały cykl konferencji Prawa dziecka w obszarach społecznych. (fragment tekstu)
Afryka jest jedynym regionem, w którym stworzona została wielostronna umowa międzynarodowa mająca chronić prawa dziecka - Afrykańska Karta Praw i Dobrobytu Dziecka (AKPD). Celem jej twórców było zapewnienie afrykańskich ram dla ochrony i promocji praw dzieci w Afryce. Traktat ten nie powstał w próżni prawnej, poprzedzony został bowiem licznymi dokumentami międzynarodowymi o charakterze uniwersalnym i regionalnym w postaci deklaracji i konwencji, których przedmiotem są prawa dzieci. Interpretując kolejne postanowienia AKPD w postaci katalogu praw dziecka ściśle powiązanego z kulturą regionu, można wskazać jej mocne i słabe strony. Do zalet AKPD z pewnością można zaliczyć m.in. dostosowanie traktatu do realiów kontynentu afrykańskiego i kompleksowe podejście do ochrony praw dzieci, obejmujące wszystkie kategorie praw. Jedną z wad tego aktu jest zaś m.in. brak wskazania definicji pojęć wyartykułowanych w poszczególnych przepisach. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote The Child Rights Violations in the Zones of Militarity Conflicts
75%
W warunkach konfliktu wojennego zdarzają się liczne naruszenia praw i wolności dzieci, które mają społecznie niebezpieczne skutki. W ciągu czterech lat walki na wschodzie Ukrainy dzieci doświadczyły wojny, rujnacji, były świadkami śmierci, przeżywały psychologiczne i fizyczne traumy. Niektóre dzieci były wciągnięte w wojskowe działania, niektóre były poddane psychologicznym i seksualnym gwałtom i in. Sporo dzieci w Obwodzie Donieckich i Ługańskim traci możliwość otrzymywania pełnego pakietu usług: socjalnych, humanitarnych, medycznych, itd. Ażeby obronić prawo dzieci w sytuacji wojskowego konfliktu, należy wielu instytucjom państwowym zwrócić uwagę na ten problem i rozwijać systematyczne, konsekwentne kroki w tym kierunku. Działać na rzecz podwyższenia statusu takich ludzi z uwzględnieniem specyfiki konfliktu wojennego, gwarantować jasne socjalne i prawne zabezpieczenia takich osób. (abstrakt oryginalny)
W dzisiejszym świecie istnieje szereg politycznych i gospodarczych zagrożeń dla nieznanej liczby ludzi, ich najważniejszych praw osobistych i wolności. Są to wojny hybrydowe, okupacja wojskowa niektórych innych krajów, konflikty zbrojne, a w konsekwencji zjawiska migracyjne i uchodźcy. Powyższe zagrożenia dotknęły także Ukrainę wraz z początkiem aneksji Krymu i konfliktem zbrojnym we wschodniej części kraju. Kwestia ochrony praw osób dotkniętych tymi zagrożeniami jest jednym z kluczowych zadań stojących przed rządem Ukrainy. Kluczową sprawą jest kwestia ochrony praw dzieci, co jest istotne dla przyszłego istnienia narodu ukraińskiego. Artykuł opisuje współczesne czynniki polityczne i ekonomiczne na Ukrainie i na świecie, które naruszają podstawowe prawa dzieci, a także omawia sposoby ich przezwyciężenia. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest teoretyczny namysł nad zjawiskiem sharentingu, czyli upowszechniania przez współczesnych rodziców informacji, zdjęć i filmów dotyczących swoich dzieci w mediach społecznościowych. Ten rodzaj aktywności rodzicielskiej, stanowiący swoistą formę narracji, skłania do podejmowania refleksji nad jego istotą, przyczynami i konsekwencjami. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem badawczy sformułowano następująco: na czym polega zjawisko sharentingu oraz jakie są jego konsekwencje w kontekście wychowania rodzinnego? Wykorzystana będzie metoda analizy i syntezy literatury. PROCES WYWODU: Zostaną przedstawione zagadnienia związane ze zmianą sposobu pełnienia roli rodzicielskiej w kontekście rozwoju nowych mediów oraz obserwowanej potrzeby współczesnego człowieka, by opowiadać sobie samemu i innym o własnym życiu. Dzisiaj wiele osób upowszechnia swoje doświadczenia związane z rodzicielstwem w mediach społecznościowych. Ten typ rodzicielskiej narracji kształtuje tzw. "cyfrowy profil" dziecka. "Rzeczy" umieszczone w Internecie zwykle pozostają tam na zawsze, zaczynają żyć własnym życiem, na które rodzic nie ma wpływu, i mogą być wykorzystane przeciwko dziecku czy jego najbliższym. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Sharenting jest zjawiskiem powszechnym. Współcześni rodzice tworzą swoistą opowieść w wirtualnej rzeczywistości, dotyczącą życia najmłodszego pokolenia, często bez świadomości skutków, jakie mogą się z tym wiązać. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Z dokonanych analiz wynika, że konieczna jest edukacja (medialna) rodziców w zakresie zjawiska sharentingu i konsekwencji, jakie z niego wynikają dla funkcjonowania dziecka teraz i w przyszłości, oraz dalsze badania naukowe w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
The Return Directive allows for the detention of minors during removal proceedings, but only as a 'last resort', for 'the shortest appropriate period of time' and with the primary consideration of the 'best interests of the child'. While the Directive attempted to provide some safeguards to minors, these are undermined throughout, as the enforcement of such provisions depends significantly on their incorporation into domestic law. I provide an overview of the EU detention policy, map the existing domestic law framework in light of the benchmarks set out by the Directive and human rights instruments, and argue that there is a lack of consistency in the case study of Poland. In doing so, I analyse the limitations to detaining minors in light of the human rights treaties, of the jurisprudence of the Court of Justice of the European Union and the European Court of Human Rights, and of the role of the monitoring body - the Committee on the Rights of the Child. In discussing the different types of jurisprudence, I illustrate how different bodies speak with the same voice on the detention of minors. Based on these findings I attempt to contribute to the policy debate on how to reconcile and balance the implications of two policy objectives affecting irregular migrant children - the protection of minors and immigration enforcement. I identify detention policy aspects, for which the legislation should be further harmonised, and I develop models of good practices based on other Member States' practices, thus providing a set of policy recommendations to the Polish legislator as to what fair and effective irregular migration governance might entail. (original abstract)
7
75%
Prawa dziecka należą do najistotniejszych i najbardziej wymagających regulacji zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w ustawodawstwie krajowym. Zarówno w Konwencji o prawach dziecka, jak i w prawie polskim wyrażony został nakaz kierowania się dobrem dziecka. Klauzula dobra dziecka wypełniana jest treścią przez doktrynę oraz judykaturę. Dobro dziecka stanowi wartość nadrzędną, inne dobra i interesy nie powinny mieć pierwszeństwa przed tą zasadą. W przypadku kolizji interesów dobro dziecka powinno mieć znaczenie priorytetowe. Artykuł ten ma na celu przedstawienie kondycji praw dziecka w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem klauzuli dobra dziecka w świetle Konwencji o prawach dziecka i polskich przepisów. (abstrakt oryginalny)
Libertarianism is understood to be a "deontological theory of law" that purportedly applies exclusively to humans. According to some libertarians, however, "one of the greatest weaknesses of libertarian theory" is that there are no provisions outlawing the abuse and torture of animals even though this seems to be one of "the most heinous acts it is possible to do". Moreover, a few of these libertarians go even further and claim that this legal philosophy of non-aggression should actually be extended to include other animals. The purpose of this paper is to reconcile this seemingly irreconcilable situation by arguing that it is a "continuum problem" and offering a principled, libertarian compromise that resolves the animal rights debate using the non-aggression principle (NAP) and private property rights. (original abstract)
9
Content available remote Polityka genderowa Unii Europejskiej - geneza i ewolucja
75%
Wydawać by się mogło, że współcześnie nikt już nie kwestionuje znaczenia kobiet dla gospodarki, nadal jednak występują istotne nierówności w traktowani u kobiet i mężczyzn w tej sferze, nie wspominając już o innych dziedzinach życia. Mimo że obserwuje się coraz silniejszą obecność kobiet na rynku pracy oraz postępy w zdobywaniu przez nie coraz wyższego poziomu wykształcenia, kobiety są wielokrotnie dyskryminowane indywidualnie, instytucjonalnie i systemowo. Brak równości kobiet i mężczyzn jest pogwałceniem praw podstawowych, tymczasem równość płci może być atutem ekonomicznym i gospodarczym. Aby osiągnąć priorytety strategii Europa 2020, a mianowicie inteligentny, trwały i sprzyjający włączeniu społecznemu wzrost, należy częściej i skuteczniej wykorzystywać potencjał i umiejętności kobiet. Urzeczywistnienie celu strategii Europa 2020, polegającego na osiągnięciu wskaźnika zatrudnienia kobiet i mężczyzn wynoszącego 75 %, nie jest możliwe do osiągnięcia bez równego uczestnictwa kobiet i mężczyzn w tym procesie. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule autorka zwraca uwagę na konieczność realizacji dwóch wartości stosowania prawa podczas orzekania w sprawach dotyczących dzieci. Te dwie wartości to elastyczność i efektywność. Jednoczesna ich realizacja nie wyklucza się, gdyż w toku stosowania prawa szczególnie istotne jest podejmowanie decyzji zgodnie z zasadą ochrony dobra dziecka i nastawieniem na realizację funkcji ochronnej. W tym kierunku formułowana jest teza badawcza. Badania były prowadzone w oparciu o orzecznictwo, które daje szeroki obraz, jaki jest kierunek podejmowania decyzji w sprawach administracyjnych, cywilnych, karnych i innych w polskiej perspektywie. Artykuł ma charakter naukowo-badawczy. Punkt widzenia zaprezentowany w pracy ma na celu wyraźne podkreślenie konieczności równoczesnej realizacji elastyczności i efektywności, co w perspektywie polskiej niestety jest trudne do wykonania. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia politykę Unii Europejskiej na rzecz dzieci i młodzieży. Do zadań głównych należy walka z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży, zapobieganie przemocy i narkomanii. Przytoczono badania UNICEF-u analizujące różne zagrożenia takie jak nędzę, degradację środowiska naturalnego, wojny i wysiedlenia.
12
Content available remote Światowa Konstytucja Praw Dziecka
75%
W artykule autor przedstawia genezę przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka oraz przybliża jej cele i założenia. Zamiarem przyjęcia tego aktu prawnego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, było przedstawienie dziecka nie tylko jako własności rodziców lub opiekunów prawnych, lecz także ukazanie przedstawicieli najmłodszego pokolenia jako podmiotów praw, niezależnie od obywatelstwa, koloru skóry, rasy, języka, wyznawanej religii lub przynależności do pewnej grupy kulturowej. Jako akt normatywny o randze międzynarodowej Konwencja o Prawach Dziecka w istocie jest "Światową Konstytucją Praw Dziecka", winna więc być znana każdemu człowiekowi, chociażby przez to że dzieci stanowią trzecią część, istot ludzkich zamieszkujących Ziemię. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Przesłuchanie małoletniego świadka w procesie karnym jest czynnością o charakterze szczególnym. Wymaga ono bowiem tego, aby w sposób należyty wyważyć dwie nadrzędne wartości - zasadę prawdy materialnej i ochronę małoletniego świadka, którego psychika, z racji wieku, jest niewątpliwie znacznie mniej stabilna niż w przypadku pełnoletnich świadków. Obecne regulacje k.p.k. dotyczącego tego zagadnienia (art. 185 a i 185b k.p.k.) całkowicie pomijają dwie szczególne formy przesłuchania świadka - okazanie i konfrontację. Tym samym, powstaje w tym zakresie niezwykle interesujące zagadnienie, a mianowicie pytanie: czy, a jeśli tak, to przy spełnieniu jakich przesłanek może nastąpić okazanie lub konfrontacja z udziałem małoletniego świadka. Ponadto, koniecznym staje się również wskazanie na to, w jakich warunkach powinno być przeprowadzane okazanie lub konfrontacja w których uczestniczy dziecko, aby możliwym było zapewnienie możliwie najlepszej ochrony małoletniego. Autorzy niniejszego artykułu stawiają sobie za cel odpowiedź na przedmiotowe pytanie, przy czym zastrzegają oni jednocześnie, iż wyciągane w artykule wnioski stanowią analizę prawną tego zagadnienia, która uwzględnia wątki typowo psychologiczne wyłącznie w podstawowym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Jedną z umów należących do traktatowego systemu ochrony praw człowieka Narodów Zjednoczonych jest Konwencja o prawach dziecka przyjęta w dniu 20 listopada 1989 r. Stanowi ona główny dokument międzynarodowej ochrony praw dziecka. Na jej podstawie powstał organ mający na celu zapewnienie przestrzegania praw zawartych w Konwencji - Komitet Praw Dziecka. W późniejszych latach do Konwencji przyjęto trzy protokoły fakultatywne. Dwa pierwsze dotyczą prawa materialnego - Protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikt zbrojny oraz Protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka w sprawie handlu dziećmi, dziecięcej prostytucji i dziecięcej pornografii (oba z dnia 25 maja 2010 r.). Trzeci Protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka w sprawie procedury składania zawiadomień z dnia 19 grudnia 2011 r. wprowadza reformę Komitetu Praw Dziecka przez procedurę indywidualnych i międzypaństwowych zawiadomień. Treść niniejszego opracowania dotyczy analizy wprowadzonych zmian i stanowi próbę oceny ich praktycznego zastosowania. (abstrakt oryginalny)
Rozwój procesów demokratyzacji i postępujące działania w zakresie zapewnienia poszanowania praw człowieka spowodowały, że w ostatniej dekadzie zwrócono szczególną uwagę na poszanowanie praw dziecka. Przeprowadzone analizy sytuacji dzieci i różnego rodzaju raporty lokalne, regionalne i globalne pokazały, iż w wielu regionach i miejscach, w których wychowują się dzieci, prawa dziecka zawarte w uchwalonej przez ONZ w 1989 roku Konwencji o Prawach Dziecka pozostają jedynie pobożnym życzeniem. Wielu animatorów demokratyzacji życia społecznego oraz badaczy i autorów podkreśla, że to właśnie dzieci pozostają współcześnie ostatnią z rozległych grup społecznych, których prawa są nierespektowane i często łamane, niejednokrotnie bezkarnie. Prowadzone analizy ukazują też różne środowiska życia dzieci, w których sytuacje łamania ich praw występują szczególnie często: rodzinę, szkołę, instytucje opiekuńcze, środowiska lokalne, media i inne. Dość zgodnie wskazuje się przy tym właśnie na rodzinę, jako to środowisko, w którym nader często prawa dzieci nie są przestrzegane, w którym doznają one przemocy, upokorzenia czy mają niewłaściwe warunki rozwoju. W roku 2006 opublikowano ogólnoświatowy raport o przemocy wobec dzieci, z którego treści wynika, iż rodzina jest najbardziej prawdopodobnym miejscem doznawania przemocy przez dzieci, a także, iż w tego typu sytuacjach szczególnie trudno jest zapewnić dziecku ochronę jego praw (Pinheiro, 2006, s. 47).(fragment tekstu)
16
Content available remote A Rational Theory of the Rights of Children
75%
Libertarianism has often found itself under attack from those with misplaced maternal instincts, who champion the state as the honorable protector of the vulnerable - and there is no one more in need of protection than a helpless infant. Consequently, much of the vitriol aimed at libertarianism and its laissez-faireattitude has included morbid references to child abuse and exploitation which would supposedly result from its implementation. It is therefore imperative that more work be done on the topic of children's rights in order to reinforce the philosophical framework developed by Murray Rothbard [9] and expanded on by Walter Block and others [2], [3], [5], [6]. The purpose of this paper is to provide an independent rational foundation for the conclusions drawn by Block and co-authors [2], [5] and to expand on parts that are insufficient. (original abstract)
Dzieciństwo z niepełnosprawnością z całą pewnością jest "starym" problemem, który powoduje określone konsekwencje społeczne, ale w obliczu upowszechniających się praw dziecka, w tym także niepełnosprawnego, pojawiają się nowe okoliczności i wyzwania. Podejście oparte na prawach człowieka uwzględnia i akcentuje podmiotowość dziecka jako obywatela i przysługujące mu prawa w myśl nowoczesnej koncepcji dzieciństwa (Corsaro 1997; Jenks 2008; Prout, James 1997). Dzieci uzyskały w tym nowym podejściu pozycję aktywnych uczestników społecznego konstruowania dzieciństwa (Kwak, Mościskier 2002). Prawa dziecka są traktowane jako integralna część praw człowieka, przysługujących każdej istocie ludzkiej, także dzieciom niepełnosprawnym. Upowszechnianie się praw dziecka jako obywatela pozwala na wyeksponowanie trudnych doświadczeń najsłabszych fizycznie i/lub umysłowo dzieci i młodzieży (Callus, Farrugia 2016). Doświadczenia młodych niepełnosprawnych dają wiedzę na temat tego, co oni myślą o edukacji, służbie zdrowia i polityce społecznej. W większości są to negatywne doświadczenia, które potwierdzają wykluczenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej praktycznie we wszystkich dziedzinach życia, ale trzeba też podkreślić, iż grupa młodych niepełnosprawnych jest niejednorodna i ich doświadczenia nie zawsze są tylko negatywne (Davis 2004). Prezentowany artykuł podejmuje tematykę sytuacji dziecka niepełnosprawnego i jego rodziny, koncentrując się na specyficznych trudnościach, które stają się ich udziałem i w konsekwencji utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają realizację praw im przynależnych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem moich rozważań jest ukazanie dziecka i dzieciństwa jako wartości w kontekście współczesnych przemian. Zwracam uwagę również na szczególną odpowiedzialność dorosłych za życie i rozwój młodego pokolenia. Wskazuję na swoistość zadań stojących przed rodziną i osobami odpowiedzialnymi za rozwój i wychowanie dzieci. Żyjemy w czasach, w których spotykamy się z chaosem wartości (m.in. Misztal, 1980; Matusewicz, 1975; Grzegorczyk, 1970). Dawne tradycyjne są często zdezaktualizowane, nowe, niektóre sztucznie kreowane, idealizowane, mało czytelne, niezrozumiałe, "rozmywane przez dominujący w myśleniu społecznym relatywizm, który zbyt szeroko pojmowany, staje się podstawą zacierania granic między postępowaniem etycznym i nieetycznym" (Harwas-Napierała, red., 2009, s. 7). W przedstawianym tu opracowaniu dziecko i dzieciństwo stanowią osobniczą wartość. Podjęte rozważania są próbą ukazania ważnego problemu zwłaszcza w czasach zagrożeń, w których lekceważy się tę bezbronną, niemałą przecież grupę społeczną - dzieci. Dziecko stanowi niekwestionowaną wartość najwyższą, jest "pełnowartościową osobą - człowiekiem" (Bilick i, 2005, s. 62). Ta deklaracja bywa wygłaszana często przez przedstawicieli różnych nauk humanistycznych, zwłaszcza przedstawicieli myśli teologicznych i filozoficznej wizji człowieka. Jednak odwołując się do rzeczywistości dziejowej ludzkich zachowań i traktowania dzieci przez dorosłych, jest uważane za podważanie humanizmu (Szczepański, 1984, s. 338) lub jest sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka (Jan Paweł II, 1979). W literaturze przedmiotu spotykamy wiele jednoznacznych ustaleń traktowania dziecka i dzieciństwa jako istotnej wartości dla człowieka i społeczeństwa. Do tych kwestii nawiązuję w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
Autorka analizuje i interpretuje teksty literackie dla najmłodszych o prawach dziecka. Skupia się przede wszystkim na najbardziej reprezentatywnej dla tego tematu książce Grzegorza Kasdepkego Mam prawo! czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać! Artykuł odpowiada na postawione na wstępie pytania: Czego dzieci mogą się dowiedzieć z literatury dziecięcej o istnieniu i respektowaniu praw dziecka we współczesnym świecie? Co zmieniło się (jeśli się zmieniło) w sposobie pisania o prawach dziecka od czasów Korczaka do dziś? W jaki sposób narrator opowieści dla dzieci przedstawia im ich prawa? Jaka jest rola warstwy plastycznej w analizowanej książce o prawach dziecka? Jaki przekaz na temat praw dziecka zawarty jest implicite w najnowszej literaturze dziecięcej? (abstrakt oryginalny)
Miliony dzieci na całym świecie są pozbawione środowiska rodzinnego. Dzieci te mają prawo do specjalnej ochrony i pomocy ze strony państwa. Prawną podstawę tej ochrony stanowi przepis artykułu 20 Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 roku, który nakłada na państwa obowiązek zapewnienia opieki zastępczej dzieciom pozbawionym opieki rodzinnej. Artykuł przedstawia cel i treść przepisu artykułu 20 Konwencji o Prawach Dziecka. Autorka skupia się na interpretacji najważniejszych terminów użytych w artykule, takich jak pojęcie "rodziny" oraz "pozbawienia dziecka środowiska rodzinnego". Analizuje również charakter i zakres zobowiązań państwa wobec dziecka żyjącego poza swoją rodziną. Analiza artykułu 20 dokonana została w kontekście prawnym. Poddano jej Travaux Préparatories artykułu 20, treść przepisu artykułu 20, wytyczne dotyczące alternatywnej opieki nad dziećmi uchwalone w 2010 roku, a także adekwatne postanowienia zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka i innych relewantnych dokumentach prawa międzynarodowego oraz wybranej literaturze przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.